Зависимости между вибрация,контраст,размер,дълбочина и форма на воблера!

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Зависимости между вибрация,контраст,размер,дълбочина и форма на воблера!

Мнение от Emo-83 »

Отварям тази тема,за да можем заедно да стигнем до отговори,кой воблер и най-вече защо е по-успешен от друг :!:
Ще бъде интересно да чуя мнението на колкото може,повече колеги и техните представи при тролинга за сом.......естествено и на корифея в тази дисциплина, Трофи. :roll: :wink:
Тук,можем да обобщим всичко необходимо за правилния избор на примамката ни,според язовира,сезона,времето и ред подобни зависимости.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
hkoko
Мнения: 70
Регистриран на: Чет Дек 20, 2012 21:26
Риболов: спининг
Местоположение: Стара Загора
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 6 пъти

Re: Зависимости между вибрация,контраст,размер,дълбочина и форма на воблера!

Мнение от hkoko »

Емо поради това ,че обясняваш най-добре и всичко доказваш с практика и клипове,е редно пак ти да започнеш пръв с отговорите.Въпроса ми е за една от любимите ти марки Нилс мастер.Вземах си два Invincible на 8см.единия DR на 3м а другия F на 2метра.Та въпроса ми е стават ли за пролетта?Някъде беше споменал,че на 8 сантиметровите им са слаби тройките.Тези са с бели морски куки - да го правя ли това упражнение и кажи и за халките.И за да плуват на тази дълбочина на какво разстояние зад лодката да ги пусна и с каква скорост да ги разхождам?
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Зависимости между вибрация,контраст,размер,дълбочина и форма на воблера!

Мнение от Emo-83 »

Естествено,че за да пусна подобна тема означава,че мога да пиша и говоря по тези толкова интересни зависимости. Но понеже, не мое се запрем,предпочитам вие да кажете по една дума и изразите вашите мисли.
Моя пост може да е километричен,но по този начин,малцина ще запомнят казаното и няма да е интересно.
Номера е да ви приобщя в разсъжденията,а не да е монолог. Когато мислиш и отговаряш на зададените гатанки в отделни постове,се чувстваш щастлив във филма,който ще откриеш сам.
Дадох думата на Трофи,защото искам да чуя неговата конкретика при избора на воблер. Не зная,дали има желание да го направи,защото в критиката му е силата,а слабостта му е робуването на една марка. Все пак от него има какво да се научи,ако има желание да го направи.
Що касае Нилсчетата 8см.....убийство в Ориент експрес са за пролетта.А Трофи е 1-я човек уловил риба на тях в БГ.,точно по това време.
На мен от една година,любимите ми воблери са ръчните. Не заради е само заради уловите, а заради творчеството и възможността да подобриш качествата на една фабрична биячка.
Но не желая да навлизаме в тази тема,за да няма излишни приказки,че ви насочвам в моя комерсиална територия....не е това идеята,макар знанията ми в тази сфера,са ми безценен помощник.
Нека да навържем нещата и да започнем да ги разнищваме едно по едно. :idea:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
XCT
Мнения: 67
Регистриран на: Нед Юни 30, 2013 13:10
Риболов: речен
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 17 пъти

Re: Зависимости между вибрация,контраст,размер,дълбочина и форма на воблера!

Мнение от XCT »

Emo-83 написа: Тук,можем да обобщим всичко необходимо за правилния избор на примамката ни,според язовира,сезона,времето и ред подобни зависимости.
Тролинг за сом, само за язовир ли е приложим?
Пробвано ли е в р.Дунав и има ли успеваемост?
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Зависимости между вибрация,контраст,размер,дълбочина и форма на воблера!

Мнение от Emo-83 »

XCT написа:
Emo-83 написа: Тук,можем да обобщим всичко необходимо за правилния избор на примамката ни,според язовира,сезона,времето и ред подобни зависимости.
Тролинг за сом, само за язовир ли е приложим?
Пробвано ли е в р.Дунав и има ли успеваемост?
Руснаците го правят на река Волга и други подобни,значи и у нас е възможен. :idea:
Въпроса е Дунава да е чист и да знаеш дълбочините,заради воблерите.Но това,което ми прави впечатление,че там хораа нямат и са малко стиснати с пари за воблери. А то има евтини биячки за там. На два пъти съм опитвал да им обясня нещо,не приемат. На тях магазинера им е казал е те тоя воблер с размер на конощип и те го слушат. Акъл,зорлем не можеш да дадеш,никога!
Какво може примерно: Спускаш се надолу на кльонк,а влачиш срещу течението с подходящи,не много дълбоки примамки,за да не ги сменяш на всеки 100м......примерно да газят 4м. при маловодие и според участъка. И понеже ще е срещу течението,примамката може и да е с по-мека и неагресивна игра. :wink: :fish15:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Зависимости между вибрация,контраст,размер,дълбочина и форма на воблера!

Мнение от Emo-83 »

С тази тема,май си вкарах,автогол.....
Ще трябва сам да си пиша,за да се включи коректива изведнъж. Щото,като го кажеш е много тъпо,елементарно и лесно.......... :shock: :roll:
Трябва да си седя малко,за да чуя лесното. А то е заложено в заглавието. :idea:
Писахме,писахме за зрението и цвета,че не е бил важен,а когато дойдохме на важното,като вибрацията....мълчание. :evil: :?
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
petrov7777
Мнения: 442
Регистриран на: Съб Фев 13, 2016 16:25
дал Браво: 13 пъти
получил Браво: 20 пъти

Re: Зависимости между вибрация,контраст,размер,дълбочина и форма на воблера!

Мнение от petrov7777 »

- Бати Емо е герой
с рибите говори той ,
сомовите хваща
и бързо ги изважда .
Аватар
spookymiro
Мнения: 681
Регистриран на: Съб Мар 06, 2010 15:01
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: Зависимости между вибрация,контраст,размер,дълбочина и форма на воблера!

Мнение от spookymiro »

Emo-83 написа:С тази тема,май си вкарах,автогол.....
Ще трябва сам да си пиша,за да се включи коректива изведнъж. Щото,като го кажеш е много тъпо,елементарно и лесно.......... :shock: :roll:
Трябва да си седя малко,за да чуя лесното. А то е заложено в заглавието. :idea:
Писахме,писахме за зрението и цвета,че не е бил важен,а когато дойдохме на важното,като вибрацията....мълчание. :evil: :?
Това, което ще споделя касае риболов на сом на тролинг. Със спининга нямам опит но предполагам, че нещата стоят по-различно.

Според мен най-важното е дълбочината. После идва вибрацията, контраста и най-накрая размера.
Като казвам дълбочина имам предвид на колко дълбоко ще бъде воблера. Ако е на подходящата дълбочина, рибата ще може да усети вибрациите му. После ако е заинтересована отива при него. Контрастът (за мен е по-скоро подходяща окраска, не е задължително винаги да има контраст) помага за вземане на решение за атака и може би донякъде за уцелването на воблера.

Размера и формата (в разумни граници) мисля, че са с най-малко значение. Те по-скоро са част от вибрацията като цяло.

Поздрави!
Държа се с другите така, както искам те да се държат с мен.
Аватар
XCT
Мнения: 67
Регистриран на: Нед Юни 30, 2013 13:10
Риболов: речен
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 17 пъти

Re: Зависимости между вибрация,контраст,размер,дълбочина и форма на воблера!

Мнение от XCT »

Emo-83 написа:
Спускаш се надолу на кльонк,а влачиш срещу течението с подходящи,не много дълбоки примамки,за да не ги сменяш на всеки 100м......примерно да газят 4м. при маловодие и според участъка.
В района, където излизам за риба е неприложим този вариант.
В активния сезон на риболов на кльон във всеки един район излизат около 4-5 лодки. Обикновенно се спускат по течението една след друга , на разстояние през 200-500 м. Обикновенно при достигане на определено място се вади и се отива отново на изходна позиция.
Тръгнеш ли нагоре на тролинг, със сигурност лодката след теб ще извади и ще те изпревари и ще загубиш ред на кльонк.
Отделно си имаме правила, след като извадим, отивайки на горе да минаваме в близост до брега за да не си плашим рибата, а в брега е много плитко.
Аз бих пробвал пролетта , преди забраната и евентуално есенно време, след като сома спре да взема на кльонк, но взема на рибка при риболов на дънно от брега.
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Зависимости между вибрация,контраст,размер,дълбочина и форма на воблера!

Мнение от Emo-83 »

spookymiro написа: Това, което ще споделя касае риболов на сом на тролинг. Със спининга нямам опит но предполагам, че нещата стоят по-различно.

Според мен най-важното е дълбочината. После идва вибрацията, контраста и най-накрая размера.
Като казвам дълбочина имам предвид на колко дълбоко ще бъде воблера. Ако е на подходящата дълбочина, рибата ще може да усети вибрациите му. После ако е заинтересована отива при него. Контрастът (за мен е по-скоро подходяща окраска, не е задължително винаги да има контраст) помага за вземане на решение за атака и може би донякъде за уцелването на воблера.

Размера и формата (в разумни граници) мисля, че са с най-малко значение. Те по-скоро са част от вибрацията като цяло.

Поздрави!
Споки правилно е отбелязал......най-важна е дълбочината на примамката. :idea:
Не съм съгласен за размера и неговия избор. Например сега и в началото на годината е по-добре примамката да не е много голяма.
Това показват моите наблюдения за успехите при повечето риболовци през този период. Още преди години Иво Чопа от Троян ми казваше...."По-големи примамки от август нататък!"
Това естествено не е правило,защото зная доста уловени риби и на по-едри примамки. Но все пак диапазона от 6-10см. не е малък и го смятам за по-успешен от 8-12см. в този сезон на годината.
Малкото Спро,според мен работи повече от голямото БМЖ в този период. :idea:
Изображение
А днес си купих тези дребосъци за плиткажа и да сецкам белите риби. С тях ще хвана 100 пъти повече белки от някое дълго хъски. Но след време,резултата ще се промени в полза на хъскито....примерно. :idea:
Изображение

Когато пуснах темата за зависимостта на примамката,имах предвид някои успешни воблери,без силно изразена игра,но показвайки явно контраста си,като взаимно се допълват.
Моето мнение,че сома усеща прекрасно и най-малката вибрация. Бих казал,че дори я познава и знае кое е дърво на 100%. За това казах,че не винаги е хубаво да имат тракащо топче в тях. Но ние няма начин да отгатнем,как и кое в момента го провокира повече. За това трябва да използваме различни примамки,които да ни насочват в избора ни.
За това ,когато задавате въпрос на някой,трябва да е за дълбочината,вида,размер и т.н.т.

За да уловим сом,ние трябва да предизвикаме неговата агресия или да провокираме инстикта му за хранене. Но за една препичаща се риба,може да използваме и друг елемент.....изненадата. А тя се постига с тих воблер. Но когато тази примамка е и различна от масовките, успеха се увеличава в пъти.
Загледайте това фото. На него,не случайно имам воблери с една и съща дълбочина,но в различни размери. :idea:
Изображение

Но както винаги,теориите,могат да се сбият или скарат.......сами виждате нашите мнения тук във форума....различни са.
Обичам да разсъждавам със реални случки и картинки. :wink:
Загледайте,тези два воблера. Единия е големия Бели Денсър на Куантум,който гази до 4.5-5м. и другия,който е ръчен,но на същата база и гази до 7м.,но го имам до 4.5м.
Изображение

Не зная,дали ви прави впечатление,но снимките,които пуснах са умишлени. Повечето от тези воблери са направени на базата на Тин Фин.....един,много ловящ воблер.
Задавайки си въпроса,защото това е така.......намерих зависимоста,между вибрация и контраст. Всички знаем,как тези воблери не само играя,но и се поклащат странично. Освен,че това е рядкост при повечето фабрични примамки,те са много по-видими за сома. При тях има съчетание,на няколко качества в един воблер. За това сега смятам да им добавя още едно. А именно, проблясъците на металната лопатка :!: :shock:

Ето още едно фото на фабричното Салмо. Какво е направено при горния размер.......изпилена му е стабилизиращата перка. От там какво се случва.....воблера започва да се клати,да имитира болна рибка,да е различен и много по видим.Ами извитата човка,която променя траекторията при движението на воблера! Споки,много добре знае,как един лек тунинг на Магнума,променя,доста нещата.Като цвета не е от значение,защо най-уловистия му воблер,беше синия магнум на точки. Еееееее даааааааа,сома може да шибне,всяка примамка,дори безцветната. Но нали говорим точно за това. Да съчетаваме много от качествата на нашата примамка,за да е тя,доста по-ефективна,според рецепторите на рибата сом. Ние трябва да му влияем всячески и със всичко възможно. Единични примери и изключения,не отричат правилото.:idea:
Изображение

Това е причината,поради която смятам ръчните воблери за много по-добри. Мога да добавя различни елементи от други биячки. На базата на един,работещ модел да прибавям различни неща,които ме правят различен не само на брега и между колегите,а и между рибите.

Бях ви обещал да ви покажа един проект на супер работещ воблер,като Халко Полтаргайст 9см.
За съжаление,тази примамка я има само с една лопатка с,която гази от 5 до 7м.
А сега вижте,какво правя аз!
От едноделен го правя двуделен с дължина 11см. Понеже го няма на пазара му слагам на човката възможност за избор на три дълбочини,като изцяло воблера ще гази до 4.5м.(предполагам). Освен това,сменяйки дупката,вие променяте и неговата игра,а дълбочината му може да коригира с издърпване на въдицата към лодката. Като му добавя една метална лопатка и събирам толкова много качества в едно,че той няма как да не лови! :roll: Естествено,че няма да дам на никой,преди да е изпробван. Едно са думите,а друго е реалността.
Изображение
Изображение

Този Сорцерер има малък модел,който също хваща много,както сомове,така и бели риби и пастърви. Но има също недостатък. Сома му чупи лопатката и размера не е много подходящ,за това може да се увеличи с 2см. А направи ли се това,ще може да носи и по-големи куки,които имат възможността и здравината за по-добър захват и по-голям улов.
Тази примамка съм я коментирал със Мацака,още преди 3-4г. Но не само аз чета,четат и други мои приятели,Трофи също. Не зная обаче дали някой е обърнал внимание в статията на Салмо за вълните от вибрациите и как се разнасят те из водата. Защо акулите не пропускат нищо,което идва от страни и в същата дълбочина.
Е те този воблер има тази извивка под човката,точно заради това :!: А познавайки сома и всичките му останали сетива,ще се сетите сами, защо случайни,случайности и зависимости няма. :fish15:
Хубава вечер и спокойна нощ. Дано с тези разяснения съм ви бил полезен до някъде в избистрянето на част от вашия филм. :tup:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
XCT
Мнения: 67
Регистриран на: Нед Юни 30, 2013 13:10
Риболов: речен
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 17 пъти

Re: Зависимости между вибрация,контраст,размер,дълбочина и форма на воблера!

Мнение от XCT »

Емо, ти ме караш сериозно да се замисля дали да се пробвам по Дунав да ловя риба на тролинг.
Пролет:
Водата е с високо ниво и въпреки, че сома е хищник, не е особенно активен ( коментирам месец март ). Според мен рибата все още е в дълбоките места, където зимува.
Април започва да се активизира и тръгва да търси плитките води -брегове и пясъчни ивици. Този период карагьоза влиза в нашите участъци на реката. Платиката, скобара, морунажа и мряната се активизират. Това ме кара да си мисля, че сома ще има прекалено богат избор на жива стръв и трудно може да бъде накаран да вземе воблер.
От друга страна, ако на ловуващ сом му се поднесе бавно подвижна примамка, може да го накара да атакува.
Каква трябва да бъде тогава примамката? - според мен плитко газеща , но колко? Остава неясен и въпроса - колко голям и с какъв цвят трябва да е воблера.
Това може да го разбере само рибар с голям арсенал от воблери. За начинаещите ще е малко трудно - финансово начало.

Есента: тогава реката е с ниско ниво и предполагам, че ще трябва да се ползват плитко газещи воблери.
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Зависимости между вибрация,контраст,размер,дълбочина и форма на воблера!

Мнение от Emo-83 »

XCT написа: Април започва да се активизира и тръгва да търси плитките води -брегове и пясъчни ивици. Този период карагьоза влиза в нашите участъци на реката. Платиката, скобара, морунажа и мряната се активизират. Това ме кара да си мисля, че сома ще има прекалено богат избор на жива стръв и трудно може да бъде накаран да вземе воблер.
От друга страна, ако на ловуващ сом му се поднесе бавно подвижна примамка, може да го накара да атакува.
Каква трябва да бъде тогава примамката? - според мен плитко газеща , но колко? Остава неясен и въпроса - колко голям и с какъв цвят трябва да е воблера.
Това може да го разбере само рибар с голям арсенал от воблери. За начинаещите ще е малко трудно - финансово начало.

Есента: тогава реката е с ниско ниво и предполагам, че ще трябва да се ползват плитко газещи воблери.
Всичко,което си написал е грешка....освен,че пролетта е на плитки воблери.
Една и съща примамка,може да гази както 5м. дълбочина,така и 1.5м.
Обади ми се по телефона за да ти дам разяснения на всеки въпрос. Тук трудно ще осмислиш,какво ти казвам. А е написано всичко. Но спокойно,не си изключение 50% от тролингистите са с домино. 8)
Няма как с три воблера,да започнеш да тролиш. Впрочем можеш,но според мен сега е по-добре да четеш. Приятеля ми Цецо е решил да троли на Дунава,когато има време.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
mariqng
Мнения: 23
Регистриран на: Пет Апр 03, 2015 9:33
Местоположение: Шумен
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 2 пъти

Re: Зависимости между вибрация,контраст,размер,дълбочина и форма на воблера!

Мнение от mariqng »

Обикновенно съм читател във Форума . Допада ми професионалният подход на Emo-83 . Радвам се че има такива Хора . Бъди Здрав !
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Зависимости между вибрация,контраст,размер,дълбочина и форма на воблера!

Мнение от Emo-83 »

mariqng написа:Обикновенно съм читател във Форума . Допада ми професионалният подход на Emo-83 . Радвам се че има такива Хора . Бъди Здрав !
Благодаря! Бъди здрав и ти човече...........
Винаги е приятно,човек да чуе хубави думи за себе си. Но в момента мисля за друго, чуто от приятел във форума.То ме накара да се замисля по-дълбоко за нещата.
Ако някой,под някаква форма успее да се развие,без значение от неговите интереси в каквато и да е област. То тя би му била полезна,като аналог за всичко ново и различно. Усещам това с животинския си нюх и някога ще ми бъде интересно да ви споделя,това.
"Риболова е космос"!Taco
Тази реплика е толкова вярна,че едва ли можем да предадем със думи,малкото осъзнато от нас.
Понякога се ядосвам,че не мога да предам мислите си по най-разбираемия начин на колеги,които сега започват или не са се замисляли за нещата.Така е,защото са много и макар да са навързани има разнобой!
За всичко това е виновен сома :!: :shock: За това създание,трябва да се мисли абстрактно и с леко премрежени очи,които да показват картина или очертават контури. Всичките му качества и рецептори,които има.....правят случките различни и подвеждащи,ако заложиш само на едно от тях.
В момента главата ми е пълна с различна информация от прочетено,изживяно,дочуто.....В страшно интересен филм съм и даже се плаша,дали не полудявам.
Толкова често ви моля за вашата подкрепа и мнения. Вие правите филма ми цветен. Карате ме да мисля и навързвам нещата по логичен път. Няма година в която, да не научавам нещо ново. Доста често то е елементарно.А чуто в обикновен разговор,започваш да мислиш,че си го знаел. :roll:
Колкото научаваме повече,толкова по-голям е нашия прозорец за виждането ни и това на сома! :idea:
Според Итен:
1. Контраст на цвета сам по себе си
2. Контраст светло - тъмно
3. Контраст студено - топло
4. Допълващ контраст
5. Симултантен контраст
6. Контраст на качеството
7. Контраст на количеството
Обяснени,като видове,дават отговор на въпроса поставен от Спокимиро........А именно,че той не винаги е нужен,защото винаги съществува под различна форма! :idea:
Последно промяна от Emo-83 на Съб Фев 18, 2017 22:04, променено общо 2 пъти.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Зависимости между вибрация,контраст,размер,дълбочина и форма на воблера!

Мнение от Emo-83 »

"А бе,къде е Бате!"........пардон за Трофи,говоря. :wink:
Нали няма Бан,че ми липсва спора с него!
Или ме е блокнал и не вижда постовете ми. 8)
Каквото и да е,се моля да е здрав,той и цялото му семейство.Няма по-важно нещо от това,приятели.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”