Пънчо 2016

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Пънчо 2016

Мнение от Мунчо »

Креатор си ти, Миро. :D
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Пънчо 2016

Мнение от jagger1 »

Привет, фенове на перушинките.

Гледам, че темичката не помръдва. Явно Софиянци жмулят яко с мухарките само по родните места :D . Та малко да пораздвижа темичката.
Днес. сряда, 02.11.2016 г. - ден като ден. За едни работен, за други пенсионерска идилия :D . Времето, ако гледаш през прозореца, направо като лято. Погледнато навън - блажко за сезона, слънчице, малко лек ветрец и леко лъжовно остро като температура. Та като се събудих, чувам пак онзи "небесен" гласец: "Мухарката,а,а,а .... мушетата,а,а,а,а.... потопи ги, и,и,и,и .... Само толкова ми трябваше. Толкова - колкото клечка кибрит за един огън.

Маршрута - за краткото време, ясен като есенното слънце: Пънчооооо.
Ритуалът - също ясен до болка от години: Елека, мухарката, раничката, мушетата, кепа, дълбокия резерв (една биричка) иииии..... газ с картинга към заветната цел. Не за риба и велики подвизи!!! А само с една единствена цел: Релакс братлета, с главно "Р". Пустата му София, да расте и да не старее, ама всяка открадната минута - беж и по-далеч от нея :lol: .

Та пристигам аз на Софийското сладководно море, любимо място, последно убежище и надежда за много градски сънародници, разпъвам сергията в центъра пред общината и за пет минути вече съм в пълно бойно снаряжение. Още 3-4 мин. до дестинацията и .... мухата е потопена под шумния съпровод на пляскащи с криле патета, които като рояк от комари се изниза от водната повърхност в периметър от поне 200 метра. Сами ще се досетите, че този патешки шум не е като шъмът от приводняването на мухицата, а е нещо като пляскане с крилца, ритане с крачета по водната повърхност и едно Граааа-грааааа, паааааа-пааааа, крааааа-крааааа - няма букви в българската азбука да се изпише като крясък и шум :lol: . Бяха поне стотина :lol: . Ама аз упорито магаре - точно там трябва да проверя, защото: Където се въртят патетата, там значи има и рибкииии :D . Амиии - имаше, ама като хамсийки.

Продължих кръстоносния поход по следващите познати ми и дащни през годините местенца. Пропуснах да спомена, че всичко това се случи около 13.00 ч. Обедно време и все още хладно, въпреки чистото синьо небе и грейналото слънчице.

След като тези симпатяги - патетата ме заредиха с енергия за следващите няколко часа, реших да не обикалям по крайбрежието в търсене на "златното находище" от риби, а просто да поекспериментирам с примамки, ситуации и климатична обстановка. За разлика от предните ми излети през септември, и началото на октомври, рибките вече не се виждаха в крайбрежната зона. Водата беше доста бистра. Това, което ми направи впечатление за трети път (от септември до днес) е, че нивото на язовира за няколкото часа, в които релаксирах не се промени дори и с 1 см. Всеки път, когато го посещавам, с идването ми поставям маркер на границата между водата и сушата, който проследявам до края на излета ми. Водата не помръдна :shock: Странно, дори много странно за този водоем. От друга страна - радостно.

Понеже изпаднах в прословутото за мен многословие, ще спра до тук с приказките.
За рибките:
От 13.00 ч. до 16.30 ч. - само няколко уклейчета и едно кленче като хамсийка. Нито подскоци, нито мехурчета, нито някакво движение, пипане на примамките, които бяха сменяни като пълнител на калашник :lol: , от сухи мушета (с номера от #18 до #8), през мокри мушета (от #14 до # 8), стримерчета, че дори и няколко нимфички и едно блобче. Всичко това - в търсене основно на кленчета и костуретки. Никакъв интерес до 16.30 ч.
Интересното стана веднага след 16.30 ч. Водата утихна за около 10-15 мин. Аз - нагазил с ботуши в центъра на Пънча, щото мястото позволяваше и позволява от два месеца, че и повече и държи това ниво, въртящ се като пумпал около оста си на 360 градуса, забелязах, как водата започна да кипи - както преди да заври. Появиха се и едни странни пеперудки. за съжаление, не успях да хвана някоя, за да видя за какво иде реч. Появиха се и малки ята комаретки. Това беше сигурна индикация да сменя веднага стримера със сухо муше. Стримерът, който бях сложил излъга само една костуретка и още едно нещо, което заби в някакво водорасло и това беше до този момент. Та на типета веднага ми се появи една муха, имитация на домашната муха. Това беше. В следващите около 45 мин. нямаше празно хвърляне, при което мухата да не се атакува. Бандюгите бяха малки кленчета и уклеи. Още след първите атаки смених от #14 на #10, за да отсея дребосъка. Нямаше празно хвърляне. Хвърляне - атака на секундата. Но само дребосък. Малкото удари, които имах от лекинко по-големички кленчета(и една бабка) затвърдиха предходните ми наблюдения, че тази година има много добра популация на клен. Дай боже да оцелее, да расте и да ни радва във времето напред.

За времето от 13.00 ч. до 17.30 ч. пълноценни бяха само последните 45 мин. (16.30 - 17.15 ч.). Доколкото може да се говори за пълноценен времеви сегмент с дребосъци :D . Но нека всеки сам прецени. Те мъниците са лакмус.

Няма снимки. Не съм правил и опит да си потопя отново телефона :roll: . Просто инфо само за справка, че гледам доста риболовци имаше, а пък всеки си трае.

Ааааа, пропуснах да кажа, че на мухарката си извадих и един трофей (бях закачил тежко стримерче за костуретки). Както си придърпвах, вместо рибка, издърпах едно Мепсче 26 гр. Syclops 3, барабар с металния повод и около 20 метра монофил (около 0.20-0.22) Колега, който си го батисал у водата: следващия път на този Мепс сложи по-дебеличък монофил или поне плетеняк. Щото, дори и някой да си го разпознае, за мен си е трофей. За загубилия - една студена вода. Трофей не се връща. За заловилия трофея - една бира :D :tup: .
Между другото, Мепса се беше закачил за гредичката на едно цапало (от PVC тръба). Това, за да е изяснена докрай историята на загубената примамка - от една страна. От друга: мухарката е по-яка от спининга :lol: :tup: Майтап.

Та: На далавера съм, релаксирах, поиграх си с цаците, събрах малко чист въздух, охлабих нервната система - Доволен съм.
:tup: :fish15: :fish1: :fish3: :fish2:
Аватар
Драго
Мнения: 752
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 14:16
дал Браво: 620 пъти
получил Браво: 493 пъти

Re: Пънчо 2016

Мнение от Драго »

Трябва ти гид.... :D риби има доволно Пънчо е черен от кефал това, че няколко човека мухари не можете да го ловите явно е признак,че трябва да ви се покаже къде и как
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Пънчо 2016

Мнение от чичо Док »

d_nikolov написа:Трябва ти гид....
Всите мухарски гидове сте тигЪри на пънчо :lol: :lol:
Tiger_Cat.jpg
Tiger_Cat.jpg (68.9 KiB) Преглеждано 4843 пъти
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Пънчо 2016

Мнение от jagger1 »

чичо Док написа:
d_nikolov написа:Трябва ти гид....
Всите мухарски гидове сте тигЪри на пънчо :lol: :lol:

............................
По-скоро ще ми трябва охрана, че нещо вече не мога бързо да бягам :lol: :tup:
Аватар
Драго
Мнения: 752
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 14:16
дал Браво: 620 пъти
получил Браво: 493 пъти

Re: Пънчо 2016

Мнение от Драго »

Е не съм казал, че съм царот на Пънчо - само писах, че има кефал, ама явно не могат да го ловят което си е факт - и кефал има и не могат да го ловят :D
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Пънчо 2016

Мнение от jagger1 »

d_nikolov написа:....................и кефал има и не могат да го ловят :D
Тази година от десетината излети, които имам на Пънчо, само дребосък ми налита. На традиционните кленски места за всичките ми излети през годината имам само два добри удара :oops: А както казва Драго, има клен. има и много добра млада популация. А бе, ще кацнат миличките. :fish15:
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Пънчо 2016

Мнение от чичо Док »

Миро,не се обяснявай, той Драго е виждал пънчо за последно кога е бил гимназист :lol: :lol:
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Пънчо 2016

Мнение от jagger1 »

Привет, перушани.
Тежка зима, студ и лед. Едни се молеха да задържи така още месец-два за подледен риболов, други се молехме най-после кошмарът зима да свърши. Ами - свърши. Всяко нещо си има начало и край, както и луканката.

След като търпението ми беше изчерпано до последната капка, а душичката ми крещеше през всичките тези тежки (за мен) зимни дни "Сопри се поне малко, бе гадна зимоооо", преди две седмици реших да извадя "оръжието" от калъфа и да прескоча поне за 1 час до най-близката ми дестинация - Пънчо. Естествено, не съм и очаквал да имам какъвто и да е успех, но поне малко да изскоча от "килията", наречена апартамент и да докосна със сетивата си природата.

Накратко: Издебнах един от първите по-топли дни, предричащи края на зимата и на 21.02.2017 г. напуснах зимната си бърлога с любимото ми бъги. Инвентарът - мухарката, малко мухици и един багажник с добро настроение.

Естествено, Пънчо все още беше обледен в основната си част, но към устието вече се беше оформила една открита водна зона. Есенните местенца не бяха удобни за мухарене, поради една широка все още обледена зона. А и нивото на водата беше значително по-високо, което допълнително накланяше везните към реката.
Изображение

Реката беше с прилично ниво, бистра, но много студена. В по-тихите и сенчести участъци имаше все още заледени зони. А пък бях и по маратонки :shock: . На фона на снежната покривка, ледената вода и дебелото яке, с което се опитвах да запазя телесната си температура на добро ниво, маратонките ми седяха на краката като джапанки :lol: Ама не ми се обуваха тежки обувки или ботуши. И понеже бях сигурен, че ще ударя гредата, реших да фотна природата и реката, не за друго, а за да го имам в архивите си.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Така и завърши първото ми капотиране за годината. С наслада в душата от пробуждащата се природа, с разпусната нервна система и с оптимизъм за предстоящите през годината подвизи. Специални благодарности на любимото ми бъги, което пренесе мощите ми до водоема. Добре се справи милото.

= = = = = = = = = = =
До тук добре. Времето взе да се пооправя. Следващите две седмици разголиха снежната пелерина на природата, появиха се и първите пчелички, мушички и осички. Време беше да се повтори. Ей-така, на разузнаване.

Речено - сторено. Вчера (07.03.2017 г.) отново сърбежът ме обхвана и докато се чудех дали да поема към Диканите или пак към Пънча, по радиото издиктуваха една малко притеснителна прогноза за превалявания, ветрове, че и възможност за кратки гръмотевици. Това наклони везните отново към Пънчо. А и за 2-3 часа ме устройваше.

Схемата - позната. Бъгито, веселия багажник, мухарката, малко мухици от различни подразделения на армията, но този път добавих и малко стримеретки. Завъртях ключето на стартера, пуснах си Z-Rock и околовръстното ме засмука. Този път имах едно малко зрънце надежда, че ще честитя Баба Марта поне на една рибка.

Заварих Пънчо в добро пролетно настроение, противно на прогнозата. Слънчице, което надничаше от рехавите облачета, почти пълно безветрие, нито грам от ледената кора и със сравнително добро ниво. Водата - както се предполага за този водоем, студена.

Едно панорамно клипче, което илюстрира състоянието на водоема в зоната пред трибуните - до Лебеда и зоната на устието (зад платеното).
https://www.youtube.com/watch?v=pVXWovENrig
В показаните зони нямах нито един удар. Пробвах различни мушета и няколко стримеретки, имитиращи рибки, но нямах удар. Имаше и няколко спинингисти, при които ситуацията беше аналогична. Дори не забелязах някакво присъствие на рибки. Пийнах една безалкохолна биричка, изпуших една цигарка, щракнах няколко фотки и се преместих на реката - местенца от един къс участък, които задължително обхождам поне за половин час.

Интуицията не ме подведе. Още с пристъпването към водата мернах няколко малки сенки, които преминаха бързо надолу по течението. Реших да пробвам директно с последната стримеретка, която бях вързал на типета. Проверих най-напред срещу течението, но водата беше доста бърза и не позволяваше добро водене на стримера. Косо на течението също не беше добра идея (за стример), поради малката ширина на реката. Пуснах стримера по течението с леки задържания. И..... последва удар. Най-после усетих онова трептеливо почукване на шнура и върха на бланката, което кара всеки индивид, хванал в ръцете си бланка да изпадне в блаженство. Нещо се опитваше да удължи шнура, а аз се опитвах да го съкратя. Нещото не беше голямо, но беше първото за сезона и годината, което му придаваше особен статут - да бъде първо в класацията. А първото си е първо. Дори и педя - първо си остава за годината. Първото винаги носи някаква особена сладост и душевна благинка.

Първото нещо се оказа едно кленче с размер на една педя. Честитих му Баба Марта, честитих му и предстоящия ден на жената след което изживях и удоволствието да го наблюдавам как се отдалечава. Не го снимах. Бързах да подам веднага на същото място.

Подадох стримера и пак със същата тактика. Леко отпускане на шнура, течението го подема, следва леко задържане и потрепване с върха на бланката. И..... не може да бъде :shock: На края на типета, там където се намира стримеретката получавам втори SMS. Отново нещо се опитва да удължи шнура, а аз да го съкратя. Историята се повтаря като на плейбек. И отново нещото е с размер на една педя. Следва целувка, Честит празник Баба Марта на няколко патерици и с пожелание за весел 8-ми март, сладурчето се отдалечава от мен.

Последваха няколко празни прехвърляния, но беше регистрирано само още едно леко почукване. Явно Нещото беше захапало само опашката на стримера и не пожела да достигне до куката.

И докато се двуомях дали да приключвам за деня, доволен и предоволен, появи се един колега мухар. Запознахме се, побъбрихме, показахме си мушетата, после си разменихме мушета, поговорихме си за бланките и шнуровете. Човека се оказа много приказлив и приятен. Минал през много видове риболов, но от 8 години се е спрял на мухарката. Изключителен фен на корковите мухи. В кутийките си имаше невероятни модели. Съжалявам, че не се сетих да му снимам поне една от кутийките. По едно време си погледнах часовника. Бяхме разговаряли повече от час. Толкова неусетно мина времето в приказки. Пожелахме си приятен завършек на деня и на следващата ни среща да си покажем и други модели мушета. Пък и да половим заедно.

Така завърши второто размятане на мухарката ми за тази година. А релаксът отново беше на макс.

Щастливата стримеретка:
Изображение

Изображение
mitko2
Мнения: 208
Регистриран на: Съб Ное 01, 2014 19:31

Re: Пънчо 2016

Мнение от mitko2 »

Ей палавник. Нема да ми мяташ по ловните полета. За Пънчо се разбери с Бат Райко, но от първия праг нагоре до Ведена да не съм те видел. Иначе ще пиеш бира (от мен) до откат и ще ти гепя мухите. Само стримерите за начало.

Жив и здрав Миро.

Поздрави
Митко
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Пънчо 2016

Мнение от jagger1 »

Мите, привет.
Явно скоро няма да пия биричка. Колкото пъти ходя, теб те няма. :fish15:
Поздрави.
mitko2
Мнения: 208
Регистриран на: Съб Ное 01, 2014 19:31

Re: Пънчо 2016

Мнение от mitko2 »

Здрасти Миро. Требе и да се работи бате. На тебе ти е лесно, пей душа и всеки ден е събота или неделя.

Поздрави
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Пънчо 2016

Мнение от jagger1 »

Привет, момчета.
Миналата седмица си навързах една нова серия мушета за клен и трябваше да ги тествам. Мислех още вчера да я свърша тази работа, но бях сюрпризиран още от сутринта с непредвидени ангажименти, та отложих за днес. Така и стана.

След като се размърдах по някое време сутринта, стегнах мухарката, събрах новата серия мушета, разпилени около менгеменцето по разни дунапренчета и щипки, насипах ги в една кутийка, понеже се оказа, че в класьорите няма място и точно да тръгна, погледнах менгеменцето. Бях сложил една кука вечерта, която имах намерение да превърна в мокра софт хакелна осичка, но вечерта ми се приспа и така куката си остана в очакване на менгеменцето.

Погледнах часовника и прецених, че за сутрешен риболов вече е късно, а за следобеден - още рано, та реших да си довърша най-напред започнатото. Едно-две мушета в повече към новата серия нямаше да ми бъдат в повече. Врътнах си набързо два варианта, както си ги бях замислил и ги добавих в кутийката.

Последва стандартната процедура - мухарката, раничката, малко обедно настроение в багажника и бъгито замърка по околовръстното към заветната цел - Пънчо. :D

Реших този път да не се занимавам с устието, а да проверя реката.
Пънчо ме посрещна в добро настроение. Никакви хора, облякъл зелената горска одежда, с добро ниво, такова, каквото го оставих последния път. Рекичката беше с много добро за сезона ниво, почти бистра. Дори температурата на водата ми се видя доста висока за април.

Първото нещо, което забелязах, бяха периодично образуващи се кръгове в тихите зони, близо до брега. Нещо проблясваше в по-дълбоките зони. Сложих очилата и забелязах онези сенки, които всеки мухар търси. Сенките не бяха големи, но тук-там се прокрадваха и със задоволителни размерчета. Най-после. Рибките се бяха размърдали и ситуацията нямаше нищо общо с предходните февруарски и мартенски дни.

Изпробвах най-напред едно от емерджърчетата. На първото, второто и третото подаване не се случи нищо. Подавах напречно на течението, там, където забелязвах проблясъците във водата. В следващия момент при изтичането на мухата на четвъртото подаване, последва подскок на около 10 метра и .... първата рибка беше регистрирана на емерджърчето. Беше кленче, но под нормата. В следващите 15-тина минути емерджърчето арестува още двама красавци. Последва смяна на мухата със сухия вариант. Бях си предвидил по около 20 мин. на муха за тестовете. Последваха още 2 кленчета за това време. След смяна на мястото, и отново смяна на мухата с мократа софт хакелна оса, последваха още 5 кленчета и няколко празни удара. На осата излязоха и първите две мерни рибета. Точно когато бях решил да сложа следващата муха за тестване, при последното замятане нещо ми опъна шнура ...... ама отзад :lol: . Мухата остана за идните поколения в природната галерия - в клоните на едно дърво.

И така, общо успях да тествам 8 мушета, от които 3 останаха по тръни и клонаци за идните поколения :D . Общо бяха арестувани 15 клендурчета-сладурчета, но размерите не са за завист. Снимах само две рибки, за да се добие представа за ситуацията.

Всички рибки след кратки напътствия и снемане на адресната им регистрация са върнати по домовете им и предадени на родителите им.
Пропуснах да спомена, ако за някого има значение, че към 16.00 ч. започна да роси на приливи и отливи слаб дъждец. Точно тогава бяха регистрирани и най-много удари. Имаше и доста гелета, ама и куките умишлено бяха големички.

Ето за цвят и едно късо клипче - минута и малко.
https://www.youtube.com/watch?v=6xT7uqHBsaM
Поздрави. :fish15:
mitko2
Мнения: 208
Регистриран на: Съб Ное 01, 2014 19:31

Re: Пънчо 2016

Мнение от mitko2 »

Привет Миро, радостна новина, защото в събота и неделя бе мъртвило. Я кажи по надолу до първия праг какво се случи.

Поздрави
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Пънчо 2016

Мнение от jagger1 »

Привет, Мите.
Ами написаното по-горе е за участъка от канала до моста. Миналата седмица беше трагично и при плувкари, и при спинингисти и при мен - на устието. Миналата седмица нямаше пипане с изключение на няколко мъника и една бабушка. Трагично. Това както и да е. Ама аз на друго се чудя:
Има нещо много странно в този участък на реката - от години. Как има рибки в него, когато има два прага, високи повече от 2 метра - в началото и в края на участъка? Имам някакво обяснение за себе си, но съм любопитен за другите мнения.

Ама ти като си бил, защо не драснеш, а чакаш наготово? :D :tup:

Иначе, нещо ми направи много силно впечатление:
Имаше в много зони малки рибета на ята с размер между 2-3 см.!!! Това е типично за летните месеци, а не за сега. :!: :?: :idea: Защо ли? За вида на рибките ще си замълча.

И още нещо за всички колеги:
Има две големи десетилетни дървета, които са изгнили и чиито дебели клони са се счупили и висят закачени на съседните дървета в изключително опасен участък - само на няколко метра от високото напрежение и до самата река!!! Други от дебелите клонит все още се държат на една честна дума - на една кора и всеки момент могат да предизвикат произшествие. Следващият път ще ги снимам. Падането им може да причини голяма поразия и нещастен случай, визирайки високото напрежение до тях!!! Внимавайте много. Това е участъкът, в който високото напрежение пресича реката към централата. На всичкото отгоре, точно там има масички с пейки за пикник!!! Точно под опасните изгнили клони и под жиците с високо напрежение. Добавете и реката в комбинация с ток!!!

Поздрави. :tup: :fish15:
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”