Куките и сома

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

И така ще бъде.Само,че ми се коментира на живо.Много бавно пиша и мисълта ми изпреварва писането.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
milen
Мнения: 955
Регистриран на: Пон Юли 04, 2005 11:01
Местоположение: Варна
получил Браво: 5 пъти

Мнение от milen »

не в връзка с темата ,но на едно от филмчетта се вижда че стръвта е доста голяма -от устата на сома се показва доста голяма опашка а мисля че на едно от първите филмчета се виждаше монтас 2 троики ( бяха бели) и дори троиката маи не беше пробила четката на сома


ПЕНН --плссссссссссссссссссс докатаи малко от тия джуджуриики че тук по магазините няма нищо
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

На нас Германчето ни хвана тройките.Натисна ги с дъното на една чиния и те се сплескаха.Каза че така прави и големия сом.Беше хващал 100 и няколко кг. в Гърция.Естествено и много други големи.Интересуваше се само от големите.Не зная как ги виждаше с сонара.Заставаше и тропаше даже по-лодката.Аз зная на едно място един голям.Лошото е че се е вдигал и на 2 приятели.Та догодина ще има филма (Последна проверка-бълг. игрален)или можеби(Скорост-САЩ).
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Мнение от PENN »

А аз се чудех как касате тия влакна на възел.То по-добър въzеl ще стане от 60 либри влакно на малка халка от този с 100 либри влакно.Ще се поогледам къде има такива далаверки на добра цена и ще награбя едно кило да си имате да дърпате на воля.

По въпроса за двойните куки сам мислил много.На тукашните силикони всички ползват двойни куки и рядко единични.Никoй не ползва тройки или поне аз не съм чул,а сам се врял по риболовни сайтове от Австралия,Южна Африка,Португалия,Карибите,Мексико,САЩ..........от риболов на сом пак да си кажа нищо и не вдявам,да не скочи някои.От ловене на океански риби не ми остава време да го науча,но на вас може и да е вие полезно някои фифел от океанския.

Едно време се бях развихрил в другия форум за това какви са приликите и разликите в акулския и сомския.На акула се ползва балон или плувка както и при сомския,на акула се блъска с чук по лодката,а като гледам и на сома някой му тропат,такъмите за акула са тройни като големина,но знаеш ли какво ще ти клъвне...........сега да скочим на куките.

В много от силиконовите пискюли тук ползват двойни куки за рибоци от 5 килограма до световни рекорди.Силикона се влачи след лодката,куките са вътре и няма как да се знае на къде сочат,но въпреки това тройки не се ползват.
В някои случаи се слага вирбял на самата двойка,просто се нанизва на куката и влакното се закрепя за него.Казвам закрепя,а не връзва защото на вирбела които е закачен за двойката може да се сложи една от ония халки на предната страница с гумата и вече там да е възела.Така се намалява вероятността от протриване на влакното на самия възел- на това място няма усукваненикакво - усукването е между 2 железни халки,а именно межди халката на вибела и халката за която е вързана куката.
Другото предимство е,че когато се работи с дебели влакна е задължително да има вирбел които предпазва самото влакно от усукване.Акулата се върти като алигатор в близост до лодката,но и много пъти там се ползва струна от пияно или метален кабел.Някои видове скачат здраво - дорадото го прави тоя гаден номер.Тази ситна гад / до около 40 килограма достига ако правилно помня / може да усуче влакното и да скъса на възел ако не се извади бързо.Вирбела които се слага между повода и куката служи точно да предпази от такова едно мотане - рибата си е закачена,влакното си е изпънато,рибока се върти,но върти само куката в устата си,между кyката и повода има вирбел.Айде да намеря някоя снимка на подоbно нещо.
Go BIG or Go Home!
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Мнение от PENN »

http://forum.fishing-mania.com/viewtopi ... 81&start=0

Ето малко снимки които съм пускал.Малко са неясни,но се вижда за какво говоря.Виждат се и куките които се ползват тук,това са куки които работят за твърди усти,единичните са за препоръчване при марлински такъм,добре е да са с мека връзка между тях.Там ако едната се забие,при мятането на рибата се забива и другата,а устата му е кокалена и е добре да има 2 куки работещи.Е ония на снимката с верижката работят добре и така си идват от магазина,аз не съм ги пипал.

Вижда се и какви двойки ползваме - жилата са им на 90,а не на 120 градуса както е при тройките и захвата на такава кука е доста по-добър от тази на тройката.Просто при тройката вероятността да работят и трите жила е малка,дебел им е ствола и в повечето пати лесно се отварят или трошат.Тия двойки първо,че нямат трошене или отваряне и второ почти винаги / около 90% / работят и двете жила и то здраво забити.Въпроса за бъркане в устата в която стърчи кука на тройката няма да го зачеквам.Виждал сам такива тройки с дебелина на цигара или малко по-малки,но сам виждал и доста вталени.

По каквито и филми да гледам обаче за риболов на сом се вижда,че ползват тройки и никъде не съм видял двойна кука.Че му е голяма устата - голяма е,че има здрави дjюки - има..............бе кво сам се разписал и аз,другия колет ще има малко куки дойка за проби,ще ви сложа и малко от тия подкови да се пробва как се къса с тях.

Една идея как се пробва такъм - намирате едно 10 годишно дете,връзвате влакното за раничката ми и 20 лева на 50 метрова дистанция за примамка.Много дърпат,предварително да знаете,един го беше пробвал това тук и яки снимки имаше.

Продължавам да търся снимки на такъми за които говоря.

Щях да забравя - какви са тези топчета които се слагат на влакното да тракат???Топчета тук ползваме да нагласим куките на нормално положение вътре в силиконовия пискюл,има май по снимките нещо подобно.
Go BIG or Go Home!
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Асене-там където си дал вързаните две единични куки-това е нашия монтаж.Вместо едната единична кука стои тройка.На мен ми хареса двойната кука и те моля да направиш един монтаж по следния начин.Единична кука с двойна под нея нагоре влакното продължава 70см.-следва вирбел и от там нагоре основното влакно.Снимай го долу без това червеното.За да се вижда по добре.Обезопаси го както смяташ,че е добре с твоите неща. За тракащите топчета-нали знаеш,че има воблери които тракат от движението на воблера.Аз имам такива топчета, които се щипват над единичната кука.И когато сома дойде-стръвта започва да плува по енергично и топчето трака. АЙДЕ БОГ СЕ РОДИ КОЛЕДО.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

ТАЯ ДАЙВА Е УБИЙСТВЕНА.За нас според мен е добре да са 30-60либри.Колко е дълга и какви кинти е.А сигурно търся такива либри,защото тука няма такава акция.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Мнение от PENN »

На снимката с цифрите на Дайвата е написан първо модела,после е дължината / 6' / което е около 180 сантиметра и после е акцията.Пръчката е 130$ с 5 години гаранция купена от магазина на тукашния форум.Такава пръчка,но без ролкови водачи е около 100$,има и на далавера Пенн без ролки 30-50 ако правилно помня на цена от 40$ но трябва да се дебне.

Мойта с която извадих ония кървав рибок от Ядосания Българин е такъв модел,но е малко по-дебела.Търся снимки да я видиш,дърпахме октоподи едно време с нея и май я имаше снимана някъде из форума.За монтажа прочетох,само да ми остане време и ще направя някои опит да видим дали ще ви хареса.

Повода колко дебелo влакно се ползва,че аз може да сложа и 500 либри плетеняк,но мога да му отпера и 300 либри моно.........Кажи какво обича сома,че после това ще пътува за БГ да си го доработваш или направо да го пробваш колко държи.
Go BIG or Go Home!
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Мнение от PENN »

Изображение

Е на тая пръчка ми падна ринга на единия водач,явно много съм ги натиснал при слагането в тубоса и сега лежи под спалнята и се чудя какво да я правя.Имаше едно време въпроси за пръчки,но ми е много зор да намеря кой да ги достави до БГ без да вземе 170$+ за доставка.Все ще намеря обаче,после може да я натоваря заедно с една шепа ролкови за ремонт.20-50 пише на нея,но ми измъкна марлинче с двискоростна макара и 100 либри Анде влакно.

Модела на Пенн е втората от дясно.Тия водачи аз лично много повече ги харесвам - няма рингове за губене.

Изображение

Изображение

Дясната на горната снимка.Такова се намира и за 40$.Това не е ли за радел пръчки???Я някой да пуска нова тема с какво ги дърпа и да местим там.
Go BIG or Go Home!
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

ПЕНЧЕ-ТО ПОВОДА Е ВАЖЕН.300 ЛИБРИ НЕ Е ЛИ ДЕБЕЛО.ДЕБЕЛИНАТА ДА Е ОКОЛО 1ММ.ТО НА НАС НИ КЪСА МЕЖДУ ЕДИНИЦАТА И ТРОЙКАТА.ТАМ Е СЛАБОТО МЯСТО.ЗАЩОТО ВРЪЗВАМЕ ЕДИНИЦАТА И ОТ ДОЛУ ТРОЙКАТА Е НА 4-5СМ.ВЛАКНО.КОГАТО СОМА Е ХВАНАТ САМО НА НЕЯ ТОГАВА КЪСА.А ФУЦАТА НЕМОЖЕ ЛИ ДА ТИ ПОКАЖЕ ЕДИН МОНТАЖ.АЗ НЕМОГА ДА ПУСКАМ СНИМКИ.ЕГАТИ КАК ТИ ОБЯСНЯВАМ.ИСКАМ ДА НАПРАВИШ МОНТАЖ С ПОВОД ЗДРАВ НО НЕ ПО ДЕБЕЛ ОТ 1ММ.ТОЙ ДА СЕ СЪСТОИ ОТ ХУБАВА ОСТРА И ЗДРАВА ЕДИНИЧНА КУКА.ТАМ СЛЕД НЕЯ ДА ИМА 2-КА И ДА Е ВЪРЗАНА ТАКА,ЧЕ ДА СЕ ИЗБЕГНЕ КЪСАНЕТО И.ТОЕСТ,АКО РИБАТА СЕ Е ХВАНАЛА ЗА ГЛАВАТА САМО НА 2-КАТА ДА НЕ ИЗМАРЯ ТЕЗИ МЪРТВО ВЪРЗАНИ 5СМ.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Мнение от PENN »

Колко меко трябва да е между двете куки,кабел може ли да се ползва,верижка става ли да се сложи или трябва да е моно.Там ако е моно ще ми трябва и вирбел,100 либри на 5 сантиметра 50 кила риба ше им разкаже играта.Подвижен вирбел на горната кука монтира ли се и тя стръвта ли държи,че не ми се чете пак какво беше писал ТУРА/ТОРБАЛАН?Между двете куки може да му сложа метална проволка 500 либри,няма да е еластично,но пак такива ползваме при риболов на акули и шанса на сома е никакъв.Там се правят ушите с алуминиеви тръбички за сплескване.

С две думи те разбрах,ще видя какво имам из куфара,какво още ми трябва,ще снимам и ще го направя.Ако искаш и 2 ще изработя,една правилна и една акулска категория.Втората ще гледам да е тънко,но здраво - лагерни вирбели по 500 либри,500 или 1000 либри плетеняк за повод,калена стомана куки двойки и верига мехду куките хванати с поне 500 либри халки.Това няма въдица в БГ която да го скъса,залагам 5 лева.След коледа го почвам.

Пускам и малко снимки да ми кажеш кое може да се ползва в сомския риболов,може и някоя идея от тукашните магарии да ви послужи.


Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Тук има малко куки,погледни ако можеш и виж кои са добри,че моите може да стреснат някои.

http://www.campbellsprotackle.com/store ... rminal.asp

Първата кука колко нули да е,че да не правя големи глупости.Нещо такова или???

Изображение
Go BIG or Go Home!
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

ХАРЕСВА МИ МОНТАЖА С ДВЕТЕ ЕДИНИЧНИ КУКИ. НАПРАВИ ГО С ДВОЙКА. ГЛЕДАЙ ДА Е ПО НЕЖНО. ЧЕ СМЕ ГРОБАРИ Е ЯСНО А МА СТИЯ ВЕРИГИ СТАВАМЕ И ГРЪНЧ. СОМА Е ХУБАВА РИБА, НО НЕ Е ЧАК АКУЛА. НЯМА ДА ТЕГЛИМ ТРАКТОР. ИСКАМ ДА Е ПО ФИННО-ИМАМ СЪМНЕНИЯ ,ЧЕ УСЕЩА ИЗМАМАТА. НА ГОРНАТА КУКА СЕ ЗАКАЧА СТРЪВТА ЗА ГРЪБНАТА ПЕРКА. ТЯ Е ГОЛЯМА ЕДНО ШАМАРЧЕ. ДВОЙКАТА ВИСИ СВОБОДНО И ,КОГАТО РИБКАТА ПЛУВА ДА НЕ ИЗОСТАВА ПОВЕЧЕ ОТ ОПАШКАТА И. НЕ ЗНАЯ ДАЛИ ЩЕ СЕ НАУЧИМ ДА ЛОВИМ АКУЛИ, НО ТИ СОМ СЪС СИГУРНОСТ.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

СТРЪВТА СЕ ЗАКАЧА С 4 ИЛИ 5-0. ТАКАВА КУКА КАТО НА АКУЛАТА ИМАМ. ЗА НЕЯ ЗНАМ, ЧЕ НЯМА ОТКАЧ. НО МИ КАЗАХА ,ЧЕ НЯМА И ЗАКАЧ. ТРЯБВА НИ КУКА ОСТРА ЗА ДА ПРОБИЕ ЧЕТКИТЕ МУ. ОСТАНАЛАТА ЧАСТ НА УСТАТА Е МЕКА И НЯМА ПРОБЛЕМ. КАКВИ КУКИ ИЗПОЛЗВАТЕ ЗА АКУЛИТЕ ДЕТО СЕ ЛОВЯТ ЗА ОПАШКАТА. ИСКАМ СОМА САМО, КАТО МИНЕ ПОКРАЙ ДВОЙКАТА ДА СЕ ЗАКАЧИ. ТОЙ СЪЩО УДРЯ СТРЪВТА С ОПАШКА. ПИШИ-ЧЕТА И ЛЯГАМ ЩОТО Е 3ЧАСА. ОТКАЧЕН СЪМ. А МА И НА ТЕБ ТИ ХЛОПА ДЪСКАТА, ЧЕ МИ УГАЖДАШ.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Мнение от PENN »

Ясно,ще е неjно по нашенски. :lol:

Ти що мислиш,че аз съм нормален??? :shock: :shock: :shock:

За опашките ползваме тройки ненормално големи и само които не е пипал опашка на трешар акула той незнае защо.Опашката е като гумена бухалка.

Гледам сома гълта яко по разни филмчета,двойка кука ще му скъса задника. :P
Go BIG or Go Home!
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

А БЕ ГЪЛТА АМА НЕ ВИНАГИ. СЛАГАМ ЖИЗНЕНА И ГОЛЯМА СТРЪВ И КАТО Я АТАКУВА-ТЯ МУ ИЗБЯГВА И СЕ ЗАКАЧА ЗА ГЛАВАТА. АКО Е ГЛЪТНАЛ НЯМА ПРОБЛЕМИ, НО НЕ ЗНАЕШ- ВИЖДАШ ГО СЛЕД ЧАС.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”