ФОРМУЛА ЗА ДЪЛЖИНАТА И ТЕЖИНА НА РИБАТА СОМ + , - 10%

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Мнение от quietriot »

Изображение
Аватар
Tedo
Вносител
Мнения: 2333
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 17:07
Местоположение: София
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Tedo »

значи формулата е
М=6*L(3)
М - тегло на сома в килограми
L - дължина на сома в метри
shkarcheto
Мнения: 791
Регистриран на: Нед Апр 26, 2009 19:26
дал Браво: 1 път
получил Браво: 2 пъти

OPi

Мнение от shkarcheto »

За сома от снимката горе - изглежда дебел и со4ен,но сигурен ли си колега, 4е е 1.70м както пишеш. Следващия път като изпраскаш 1 50-60кг се снимай в цял ръст....Хубава риба,браво от мен.
shkarcheto
Мнения: 791
Регистриран на: Нед Апр 26, 2009 19:26
дал Браво: 1 път
получил Браво: 2 пъти

а

Мнение от shkarcheto »

А ако пък е наистина така 1.7м 44кг,то явно има и изклю4ение,но повярвай ми....полу4ава се много ама много рядко
oldman
Мнения: 199
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:37
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Мнение от oldman »

В данните и на двата съм сигурен - дал съм ги заради статистиката около формулата и защото са нетипични и двата - къси и дебели.
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: OPi

Мнение от Emo-83 »

shkarcheto написа:За сома от снимката горе - изглежда дебел и со4ен,но сигурен ли си колега, 4е е 1.70м както пишеш. Следващия път като изпраскаш 1 50-60кг се снимай в цял ръст....Хубава риба,браво от мен.
По принцип винаги се снима рибата в цял ръст.Освен това тези кантари с пружината дето струват 3лв......просто нямам думи.На Тарзан кантара при 12кг. сом дава 2кг. горница.Въпроса е колко ще даде на 40кг!!!!!????
Аз лично си купих кантар от Никито до 200кг.После хванах едно соме около 10кг и понеже хващахме някакъв бас за теглото го измерихме.....,ама ужким го мернахме.Циферблата на кантара излезна и опря в стрелките.Уж го поправихме и центрирахме,а това соме излезна,че тежи 20кг......заеби смех.
За това си купих този кантар до 100кг.,но и за 100лв...иначе съм им сърбал попарата на другите.
Изображение
Що се касае за сома 1.70м. да е 44кг. просто не ми се вярва.Хващал съм сом 1.75м.=40кг. и го приех за изключение.....сега ще преснимам някоя стара снимка за да ви го пусна.
Ето я и нея Олд Ман.
Изображение
Ето сега ще ви покажа как изглеждат няколко различни сома от различни водоеми.Я поспорете малко за тях или ги сравнявайте с извънземните късаци,които се разкълваха напоследък.
50кг. дължина 2.04м.
Изображение
52кг. дължина 2.05м
Изображение
Този е 45кг.,а след 10дни вързан беше 38кг.
Изображение
Този е 2.16м и тежи 53кг.
Изображение
ето го пак 53кг.
Изображение
Ето ви сом от Искъра 47.600гр. 2002г. не сме му мерили дължината.
Изображение
Този е 45кг. забравих му дължината.
Изображение
56кг. дължина 2.10м.
Изображение
40кг.
Изображение
21кг. тук е изчистен и замразен....изглежда малък.
Изображение
21кг.
Изображение
27кг.
Изображение
60кг.
Изображение
69кг.
Изображение
67кг.
Изображение
Изображение
Изображение
Когато желаеш да не спекулираш с дължината на сома слагаш някакъв сравнителен предмет или се снимаш така.......Тези снимки колкото и да не са професионални рибите си личат с тяхната дължина и големина.Чудя се,защо напоследък хората не се снимат по начин,който показва успеха им....май не е случайно.
Изображение :roll:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
oldman
Мнения: 199
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:37
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Мнение от oldman »

Нямам желание да споря. Теглен е на търговска везна, която се проверява от съответните органи всяка година и излезе 44.78 с надуваемия дюшек . Понеже не съм мислил да се хваля, затова и не съм го снимал като за доказателство. Дадох ви данните, защото и на мен ми се видя странно. Който иска да вярва, който иска да се съмнява.
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

oldman написа:Нямам желание да споря. Теглен е на търговска везна, която се проверява от съответните органи всяка година и излезе 44.78 с надуваемия дюшек . Понеже не съм мислил да се хваля, затова и не съм го снимал като за доказателство. Дадох ви данните, защото и на мен ми се видя странно. Който иска да вярва, който иска да се съмнява.
Стар мъж,аз не желая да те обидя.И преди сме имали спор за този сом.Всъщност значението на спора е в това,че изключения има....Но това са изключения,а не закономерност.Интересува ме твоето мнение за сомовете,които се появиха напоследък.Особенно тези от Искъра.Да прекрасни риби са,но какво правим в случая с килограмите.Тук нееднократно сме гледали филмчета за риби по света.....ееееее такива риби просто няма.Искъра ли е най-топлия язовир с най-голяма хранителна база,че сомовете в световен мащаб не са,като тях късаци.И лично към теб едно мнение......."Всеки уловил голяма риба се чуства много или малко горд с улова и успеха си".Не е срамно да се гордееш с това.....виждал съм те да го правиш.Срамно е да поддържаме хора,които видимо лъжат за иначе прекрасните техни улови.За това съм пуснал и тази тема.Нека в нея да отбелязваме всеки наш улов и да видим къде е истината(виждал съм поне 3000 сома).Условието е да има сравнителни снимки.И по този повод един съвет към теб.Другия път снимай сома вертикално отгоре и не от към опашката....никога 2м. зад него.В противен случай ще ви покажа на всичките как се лъже и печели двигател с измама.Знам и мога да го направя даже със свидетели 5 човека.Само вечер,когато си легна сам ще се сещам за истината.......... :arrow:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Ето нов материал по вестниците.Моля изкоментирайте го вие.Направете сами нужните сравнения.....аз се изморих.Във вестника пише така.....
Сом 83кг. с дължина 2м.20см.После ми покажете в световен мащаб един подобен сом с тази дължина,която на всичко отгоре и тя е завишена сравнявайки я с човека.Погледнете ширината на рибата,дължината,главата, начина на снимане.
Изображение
Изображение
Нарочно ви пуснах 2 снимки.....може някой да се ангажира и да премери рибата.А за височината на пича биха завидели и НБА.
Последно промяна от Emo-83 на Чет Юли 16, 2009 23:27, променено общо 1 път.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
shkarcheto
Мнения: 791
Регистриран на: Нед Апр 26, 2009 19:26
дал Браво: 1 път
получил Браво: 2 пъти

ОПС

Мнение от shkarcheto »

Ок Емо, аз предлагам да не се занимаваме пове4е с този сом, след като стигнахме до извода, 4е не е пове4е от 68-72 кг наро4но слагам такъв голям диапазон( според мен завишен с 10кг мин).
Аватар
pavel mangelov
Мнения: 575
Регистриран на: Пон Дек 08, 2008 21:42
Местоположение: Yambol...ama ot Sevlievo

Мнение от pavel mangelov »

Те тоя сом ако е 2.20м пича е минимум 2.45м :shock: :D ....голям смех.
Алоооо журналистите и "майстора сомаджия",ние може и да сме от село ама не ядем доматите с колците :evil:
I'll be back.....for the next season
Аватар
pavel mangelov
Мнения: 575
Регистриран на: Пон Дек 08, 2008 21:42
Местоположение: Yambol...ama ot Sevlievo

Мнение от pavel mangelov »

Емо,бе ти си голям българин,ма като погледна снимката ти с на Краси сома,че тя твойта глава амен 2 пъти по малка от тая на сома,а на тоя "майстор"(на късия разказ) главата му по-малка от на сома.....май завишението е доста над 10кг...
I'll be back.....for the next season
makari
Мнения: 33
Регистриран на: Чет Яну 15, 2009 18:05
Местоположение: Благоевград

Мнение от makari »

Тоя сом,ако е 2,20м то този до него трябва да е бивш баскетболист висок 2,10–2,15.
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

makari написа:Тоя сом,ако е 2,20м то този до него трябва да е бивш баскетболист висок 2,10–2,15.
Ти пък поне е 2.30м.
Но иначе това момче ме убеждава вчера при Лоди,че сома бил много голям.Даже го видях на телефона му.Беше ми неудобно да му обяснявам.Но забелязах,че чак си вярва или искаше много аз да повярвам.Едно време лъжехме с 35 килограмови сомове.За тогава Ники от Шекспир казваше...." и 100 кила да ми беха казали щях да повярвам,защото такава риба не съм виждал.Ходи,обаче сега го питай за някоя риба.....ток е.Даже и храница ще ти сипе. :wink: :lol: :P :lol:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
steffko
Мнения: 74
Регистриран на: Нед Юни 22, 2008 19:47
Местоположение: Казанлък
дал Браво: 7 пъти

Мнение от steffko »

Първо: Стахотни снимки- благодаря на по опитните колеги за споделения опит!
Второ: По мое многооооо скромно наблюдение :oops: - изключително точна формула ( поне в моя случай ).

Поздрави!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”