Mondial - Езеро

Форум за рибешките манджи и деликатеси.
qsen_krumov
Мнения: 20
Регистриран на: Пет Май 25, 2007 12:54

Мнение от qsen_krumov »

Бачо Илия написа:Всички Мундиали със сигурност са надупчени с по 2-3 много малки(0.5-1мм) дупки, от двете страни в горния край на пакетите. Аз си мисля че това е направено още от производителя а не от вносителя и най-вероятно се явяват технологични отвори за да не остава остатъчна влага в пакетите, в следствие на самото производство на захранките, влажност на компонентите и т.н.
Не виждам как, нещо се изпари или извтрее през тези дупчици, като компонент или аромати, още повече пък да се овлажнят и да мухлясат- то си има и инструкции по съхранението на такива стоки.
Аз също ползвам Мундиалите постоянно и до сега не съм забелязал някакви аномалии по отношение на разлики от фабричното им качество :idea:
Захранките са дупчени с киловете на плувки, и си го правят тук в БГ. Аз съм взимал и ненадупчени пакети, но пове4ето са с дупки. Колкото се по качествени захранките, толкова са по качествено запечатани, за да не влиза въздух. Не си имал проблеми, защото са продавана стока и са пресни, но застоят ли миришат на старо.
scarper
Мнения: 10
Регистриран на: Чет Май 06, 2010 7:48

Мнение от scarper »

Миризмата е само от застояване по щанда.
А иначе що се отнася до захранките с тази марка - аз съм доволен от тях.Аз си копувам захранки само от големита магазини, където се пазари много и захранките на се задържат по щандовете.
Бачо Илия
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 957
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 16:43
Местоположение: Карлово
получил Браво: 1 път

Мнение от Бачо Илия »

Мундиалите са един сравнително добър компромис по отношение на скъпите захранки на МВДЕ, Сенса и т.н.. При цена 7-7.50лв за 2.5кг, в общи линии е равностоен и като цена и като ефективност на МВДЕ, в големите опаковки(25кг)- цена 3.40-3.60кг. Особенно съм доволен от Скопекс, Жълта и Универсал, в разни комбинации между тях. Перфектно се съвместяват с 4 и 8- милиметровите пелети на Сенса, които при мен задължително присъстват всеки риболов, без значение дали ловя на плувка или на дъно. Тук има три основни магазина, в които тази марка захранки, въобще не се заседява и на никой не му идва на ум да гледа какви дупки имало. Аз за дупките съм го коментирал с магазинерката на Булит-2000(тук имат фирмен магазин) и се оказа че и в централният им склад в Пловдив, торбите пристигат с дупки... :roll:
На Душанци например, за мен хита е скопекс+жълта+ пелети скопекс, за платики по кило до две(не за скимъри); за Копринка- скопекс+универсал+ пелети...и т.н.
8)
Milovan Davidov
Мнения: 51
Регистриран на: Нед Авг 02, 2009 14:12
Местоположение: Смолян
дал Браво: 5 пъти

Мнение от Milovan Davidov »

И Филстара има дупки, само че една с размер около 1.5мм
Аватар
Coarseman
Мнения: 8967
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:06
Местоположение: Globetrotter wannabe...
получил Браво: 8 пъти

Мнение от Coarseman »

Бачо Илия написа:4 и 8- милиметровите пелети на Сенса, които при мен задължително присъстват всеки риболов
Баче,сигурно си го открил вече,но от тея пелети става перфектна паста.
В смисъл,за кука не стават въобще (освен с ластиче де),обаче ако се накиснат във вода и се оставят за половин час става АДСКИ добра паста,която перфектно се държи на куката.
Пробвах-много съм доволен...

Ти другите на Сенса пробвал ли си ги?Тея дето са шаран,каракуда,бабушка и т.н. Е тея:

Изображение

A другите, тея IM5 пробвал ли си ги?

Мисла другата седмица да ги включа у играта да видиме...

Не мога да си намера хубави експандери дето да не миришат на фишмийл дейба и проблема....
Задобрявате ваща мама!!!


...dukkha nirodha...
Бачо Илия
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 957
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 16:43
Местоположение: Карлово
получил Браво: 1 път

Мнение от Бачо Илия »

Coarseman написа:
Бачо Илия написа:4 и 8- милиметровите пелети на Сенса, които при мен задължително присъстват всеки риболов
Баче,сигурно си го открил вече,но от тея пелети става перфектна паста.
В смисъл,за кука не стават въобще (освен с ластиче де),обаче ако се накиснат във вода и се оставят за половин час става АДСКИ добра паста,която перфектно се държи на куката.
Пробвах-много съм доволен...

....
Чакай да ти пусна един цитат от "Хрониките на Бачо" за тези пасти; само да го изровя ей ся :D

п.п. Ей ги; това е паста от 8мм пелети на Сенса, закиснати и престояли 12 часа в хладилник:
Бачо Илия написа:По отношение на пастите, от доста години на определени водоеми ползвам пасти не само във вариантите показани по-горе, а и като допълнителен елемент при влачене по дъното с оловни поплавъци. При тази комбинация между техника, аксесоари и монтажи за фидер и сбиролино имам добри резултати за американка- оказва се, че на някои водоеми се лови много по-добре на самото дъно и при такава проводка, отколкото в средните слоеве или под повърхноста и то основно сравнително едри екземпляри. Тежката хранилка, заместваща поплавъка "Shleep bley"
Ето и две готови от този тип (25-30 грамови), като долния край специално е оформен като шейна- освен за фидер ги ползвам за влачене и придърпване със сбирулино-монтаж Shleep- bley- и паста ;на тях имам отбелязани доста 500-700 грамови американки:
Изображение
С този монтаж, те не само че вдигат мътилка от дъното, а и привлича рибите с ароматна следа която е от съществено значение; смятам че и цвета на хранилката и пастата в случая също са от голямо значение!!!
Монтажа изглежда така: гумен стопер с клин за самозасичане на основното влакно, хранилка с противоуплитащо набита предимно от външната страна с паста от пелети и пъстървови гранули, гумен амортизатор (манисто), стъклено манисто, троен вирбел след който следва 80см повод с кука. Примамката е един изкуствен вердевас на Berkley (от по-големия размер), нанизан на стеблото на куката, така че да покрива и възела и грозд от 5-7 шарени/ бели червея.

Изображение

Пастата и монтажа:

Изображение

За три риболова на това красиво място по-долу, за три излета хванах 15 пъстърви по 500-700гр, от които само две или три на директен а останалите на влачене и придърпване от дистанция 45 метра до 20-25 метра. Проводката е бавна, с големи паузи, като ударите са обикновено в паузите или непосредствено при започването на следващото влачене от около метър - метър и половина. В случая ползвах пикер 2.70, но не мога да кажа че това е риболов с фидер.... от 45 до 25 метра...

По-долу и няколко снимки от два от излетите :

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

В последствие мисля да доусъвършенствам и да изработя още няколко модела на тези поплавъци, с различна по обеми част за пасти, различна форма и различни грамажи.
8)
Аватар
Коце
Мнения: 6447
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 20:04
Риболов: и бира чадо!
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Мнение от Коце »

Е за такъв метод за сефте чувам!
Бачо Илия, в каква пропорция се слагат пелети и вода за да стане паста?
Д-р Флекс написа:Jeddi Master Sofianetzo soFidero
Аватар
Coarseman
Мнения: 8967
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:06
Местоположение: Globetrotter wannabe...
получил Браво: 8 пъти

Мнение от Coarseman »

kozeboy написа:в каква пропорция се слагат пелети и вода за да стане паста?
От личен опит-скопексови или ягодови пелети на Сенса от тея в бело-зелените пакети,или пелетки на Марош: сипваш колкото пелети ти требват в некаква кутия и сипваш вода,докъде ги покриеш и да стане 2-3 мм слой отгоре.

Във водата ако искаш мое да сложиш допълнително некъв ароматизатор,макар че и без тва си миришат.

Изчакваш некъде около час (макар че аз ги оставих цела нощ) и си готов,получава се перфектна паста-направо от кутията.

А тоя метод на Бачо е идеен и аз ше го пробвам...
Задобрявате ваща мама!!!


...dukkha nirodha...
Бачо Илия
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 957
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 16:43
Местоположение: Карлово
получил Браво: 1 път

Мнение от Бачо Илия »

И аз правя пастата точно така- равно вода и в хладилника; тези пасти ги ползвам и при риболов с хранилки метод- набивам ги в основата на хранилката( в темата за фидерните монтажи има подробни снимки) . Червените пелети 3мм на Сенса са "набъбващи", за разлика от останалите дето се разтварят напълно за 30мин и седят в цял, пухкав и ангажиращо-мотаещ се вид в петното, поне 4-5 часа :idea: :idea: 8)

п.п.
Бачо Илия написа: ...............................................................
Аз правя захранката на хранилката двукомпонентна!!!
Ползвам хранилки "метод", класически с тегло 40 гр и утежнение разположено в предния край, върху едната от трите плоскости или инлайн пружини 20/40гр, с радиално разположено утежнение.
Използвам двупластова захранка- в основата на хранилката и върху отверстията на трите плоскости първоначално набивам паста от пелети на Сензас( или подобни); добър вариант е и паста от смес за протеинови топчета, подсилена със прахообразно лепило на основата на яйчен белтък:

Изображение

Втората, по-бързо разпадаща се захранка е "Мундиал-Шаран Скопекс"(в случая) с добавка от суров млян коноп на МВДЕ и "изпънати" шарени /бели червеи . Хранилката е за голяма дистанция и в тази връзка, захранката като цяло е точно по външния диаметър на хранилката - на снимката се виждат външните ръбове на плоскостите, а захранката и пастата са концентрирани приоритетно в предния край на хранилката. Повода е 12см, стръв- две царевици и четери бели червея( в случая):

Изображение

Основата на втората хранилка е налепена по същия начин и от същия материал:

Изображение

Втория пласт е от същата захранка, но в по-голямо количество- това е за по-малка дистанция ( до около 50 метра):

Изображение

Стръвта( в случая) е осем шарени/бели червея, като повода е лепнат с паста между двете плоскости над тази с утежнението( винаги остава отгоре)- не съм вкарал куката в хранилката, да не развалям външния вид и добрите обноски на стръвта:

Изображение

Хранилките + противоуплитащия шлаух са с обща дължина 15см. Поводите са с дължина 12см. При ползване на инлайн пружини, поводите ми са с дължина 8 см. и са свободни а не набити заедно с куката в топката захранка! При "спесимен метод", ползвам с методите сигнализатори и обтегачи; основно- 0.25(0.225), поводи 0.18/0.20, номера куки 12 и 9(в случая). Това са "работите" в завършен вид и на изчакване за шаро. В случая поради движението на много боклуци покрай брега, върховете на прътите са повтигнати леко нагоре за да влиза влакното във водата на 7-8 метра от брега:

Изображение

Същото разположение ма такъмите, само че по-горе са два фидера, а тези са шаранджийски телескопи- яз. Копринка; там последните риболови с инлайн пружини, поради липсата на шарани, се ловяха бабушки по половинка и каракуди до кило. Основно влакно 0.25, пружини 40гр, повод 8см(флуорокарбон), кука номер 8 с пет шарени/ бели червея; повода с куката и стръвта е свободен.

Изображение


Последно промяна от Бачо Илия на Нед Май 09, 2010 15:02, променено общо 1 път.
Аватар
Coarseman
Мнения: 8967
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:06
Местоположение: Globetrotter wannabe...
получил Браво: 8 пъти

Мнение от Coarseman »

Бачо Илия написа:Червените пелети 3мм на Сенса са "набъбващи",
Е кои са тея,аз такива търсим...
Задобрявате ваща мама!!!


...dukkha nirodha...
Бачо Илия
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 957
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 16:43
Местоположение: Карлово
получил Браво: 1 път

Мнение от Бачо Илия »

Coarseman написа:
Бачо Илия написа:Червените пелети 3мм на Сенса са "набъбващи",
Е кои са тея,аз такива търсим...
Чакай да поразровя за някоя снимка....
Бачо Илия
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 957
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 16:43
Местоположение: Карлово
получил Браво: 1 път

Мнение от Бачо Илия »

Дясния модел, само че 3-милиметровите; 8-милиметровите(тези на картинката) се разтварят нормално: снимката е от яз.Душанци- с резултат от кофата и излета: 8 шарана 1.200-2.200( с директна седмица, за два дни).

Изображение

8)
Аватар
Coarseman
Мнения: 8967
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:06
Местоположение: Globetrotter wannabe...
получил Браво: 8 пъти

Мнение от Coarseman »

Бачо Илия написа:Дясния модел, само че 3-милиметровите
Не стаат майна.. :lol: :lol: пробвал съм ги сичките размери.
Просто немат нищо общо с експандерите на Динамит.

Тея на Сенса са държат на кука само ако са добавени към захранката,при тва след първото и преди второто овлажняване,да се получи едно мноооооого баааааавно намокряне.
И пак не са достатъчно жилави,абе просто не са за стръв тея,иначе за захранка са екстра...
Задобрявате ваща мама!!!


...dukkha nirodha...
Бачо Илия
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 957
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 16:43
Местоположение: Карлово
получил Браво: 1 път

Мнение от Бачо Илия »

Аз въобще не коментирам ползването им за кука :idea: :D Явно не сме се разбрали- става дума, че във водата този пелет удвоява два пъти обема си и седи като безтегловно топче с часове върху петното. При най-малкото движение на водата от преминаваши риби се подмята насам-натам и пак плавно се отпуска на дъното. Другите пелети от тази серия(4 и 8мм), след 30 минути са напълно разложени на фин прах на дъното. Тези са подходящи, като се направи килим на дъното, отгоре да се цопнат 2-3 средни прашки и периодично да се дохранва и с тях.
Въобще не може да се сравняват с качествените пелети за кука; то няма и база за сравнение :wink:

п.п. аз имам в предвид тия в дясно:

Изображение


а ти сигурно имаш в предвид тези:

Изображение

8)
Аватар
pileto
Търговец
Мнения: 89
Регистриран на: Пет Юни 23, 2006 16:14

Пелети

Мнение от pileto »

Колега Coarseman, пелетите от снимките( сенсаките) са бързо разтворими, не са за кука, освен ако не е бъкано с риба да нямат време да се разтворят, има други за тази цел:http://aquasport-n.com/index.php?p=get_ ... bgroup=158,
http://aquasport-n.com/index.php?p=get_ ... bgroup=158
http://aquasport-n.com/index.php?p=get_ ... bgroup=158
и някои други... :D
Публикувай отговор

Обратно към “Захранки и стръв”