Грозни и прости ,но здрави и .....

Независимо дали сте майстор професионалист или просто обичате да дялкате в свободното си време, това е мястото, където може да сверите часовника си и да почерпите опит и да споделите свой.
майсторчетоСтрахил
Мнения: 235
Регистриран на: Пет Яну 04, 2008 17:26
Риболов: от всичко по малко ;)
Местоположение: Велико Тьрново

Re: Грозни и прости ,но здрави и .....

Мнение от майсторчетоСтрахил »

vankony написа:Плексиглас е колега
Не е точно това,при надраскване плексигласа се троши ,а този материал остава гъвкав около мястото на надраскване.Режа го с ножици за ламарина с които плексигласа би се строшил,по скоро ми прилича да е нещо от сорта на целовоидна пластмаса.
живей докато можеш
майсторчетоСтрахил
Мнения: 235
Регистриран на: Пет Яну 04, 2008 17:26
Риболов: от всичко по малко ;)
Местоположение: Велико Тьрново

Re: Грозни и прости ,но здрави и .....

Мнение от майсторчетоСтрахил »

Понеже от последния риболов по Йовковци оставих 10-на джиг глави на дъното,а по магазина са около 1.50лв. ,реших най сетне да си изработя калъп за такива.Този път изработката е малко по сложна и ако има желаещ да разбере по подробно,ще се опитам да му разясня .А иначе всичко е изработено с дрелка,ъгло шлайф , пили и мераци в селски гараж за един след обед :lol: .

Изображение

Изображение

п.п.И едно елементарно обяснение :oops:

Така,първо намираш две еднакви парчета алуминий 20х40 х30 или в зависимост от това каква големина ще е главата, по възможност не чист ,а с примеси иначе се обработва трудно.Намираш си съчма от лагер(аз ползвах съчма с диаметър 12мм.). Намираш свредлото с което ще пробиваш профила ,а диаметъра му е колкото на съчмата в случая 12мм и го заточваш (трябва умение) с профил на полу -сфера..Отбелязваш мястото на пробиване и внимателно пробивате до половината на диаметъра.
Изображение

По същия начин пробиваш и другата половина на калъпа.След като ги пробиете взимате съчмата и я залагате м-у двете половини и с внимателно с чук ги развалцовате до постигане на "идеалната" сфера :lol:

Изображение

След оформяне на сферата ,оставяй ки съчмата отвътре за да не се разместват двете половини ,защифтовате (поставяне на водещи щифтове,трябва да сте виждали и други калъпи)

Изображение

След защифтоването ,следва да очертайте къде ще се поставя куката в калъпа,стебло + ухо + върха.След отбелязване с чертилка,внимателно с фина пила правиш водещ жлеб който да отбележи изхода за стеблото на куката.След това внимателно със свредло с диаметъра на куката разпробивате открай до край двете половини заедно(получават се полу отвори)

Изображение

Пробивате едностранно и мястото където е ухото на куката.
Със свредло с диаметър колкото ще бъде участъка където ще се крепи силикона(при мен е Ф4мм.)Разпробивате през вече белязан и пробит отвор за стеблото на куката на дълбочината която ще искате за удебелението върху куката.

Изображение

След това правите с по голямо свредло или зенкер,фрезенка за наливане на оловото.

Изображение

В долния край на калъпа с триъгълна пила се оформят два чопа за силикона да не се измъква.

Изображение

п.п.Уф,те затова навремето не станах даскал :lol: ,по ми е лесно да го направя ,отколкото да обесня как съм го правил :lol: :good:
живей докато можеш
Веско
Мнения: 2611
Регистриран на: Съб Сеп 01, 2007 14:54
Риболов: спининг и мухарски
Местоположение: София
дал Браво: 136 пъти
получил Браво: 95 пъти

Re: Грозни и прости ,но здрави и .....

Мнение от Веско »

Браво Майсторе машина си :D :D :D
It is only the inexperienced and thoughtless who find pleasure in killing fish for the mere sake of killing them. No sportsman does this.
The finest gift you can give to any fisherman is to put a good fish back, and who knows if the fish that you caught isn't someone else's gift to you?
майсторчетоСтрахил
Мнения: 235
Регистриран на: Пет Яну 04, 2008 17:26
Риболов: от всичко по малко ;)
Местоположение: Велико Тьрново

Re: Грозни и прости ,но здрави и .....

Мнение от майсторчетоСтрахил »

Почнах някаква матрица за джиг ,но нещо се отплеснах в мерките :scratch: и нещата тръгнаха в друга насока.От опит знам че този тип спинер винаги тръгва ,а и е ефективен за големи водоеми и силни течения като на Дунав.В един сайт хората са използвали по евтин и по здрав способ от вирбел , и идеята ми допадна :good: .Не е върха на качеството и красотата ,но теста в леген доказа че системата ще работи :lol: :lol: :lol:

Тук е модела

Изображение

Тук моето недоносче в суров вид ,не ме съдете много за качеството на калъпа,ползвал съм дрелка ,чук,секач и пила :scratch:

Изображение

Малко не съм на Ти с бояджалъка ,ама замазва грозотията и кат за кьорави риби ще свърши работа :lol:

Изображение

Калъпа мисля да го ползвам и като глава за предно утежнени блесни :scratch:
живей докато можеш
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Грозни и прости ,но здрави и .....

Мнение от LVitchev »

Страхиле,защо се мъчиш да дялкаш и да стържеш заготовките за да ги изтъниш като риби ??? Защо не опиташ директно да поставиш лопатката на заготовката както е кръгла !!! Мисля че няма да имаш проблеми и воблера ще си работи.
Изображение

Пробвай така,направи поне един по този начин да видим дали ще бачка :wink:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
sharo1
Мнения: 1271
Регистриран на: Съб Юли 18, 2009 16:41
дал Браво: 84 пъти
получил Браво: 27 пъти

Re: Грозни и прости ,но здрави и .....

Мнение от sharo1 »

Матрицата за джиг глави е супер,майсторско изпълнение,бараво и по малко да късаш,
а боята от къде се намира :roll:
майсторчетоСтрахил
Мнения: 235
Регистриран на: Пет Яну 04, 2008 17:26
Риболов: от всичко по малко ;)
Местоположение: Велико Тьрново

Re: Грозни и прости ,но здрави и .....

Мнение от майсторчетоСтрахил »

sharo1 написа: а боята от къде се намира :roll:
Тази ми попадна преди години от едно предприятие,отначало мислех че е синка (ползвам я при напасване на повърхности),но се оказа синя прахова и сега боядисвам олова ,ама цвета нещо не ми харесва :?
живей докато можеш
майсторчетоСтрахил
Мнения: 235
Регистриран на: Пет Яну 04, 2008 17:26
Риболов: от всичко по малко ;)
Местоположение: Велико Тьрново

Re: Грозни и прости ,но здрави и .....

Мнение от майсторчетоСтрахил »

LVitchev написа:Страхиле,защо се мъчиш да дялкаш и да стържеш заготовките за да ги изтъниш като риби ??? Защо не опиташ директно да поставиш лопатката на заготовката както е кръгла !!! Мисля че няма да имаш проблеми и воблера ще си работи.
----------------------------------------------------------------------------------------
Пробвай така,направи поне един по този начин да видим дали ще бачка :wink:
Другата седмица ще се пробвам да направя опити,и без това нещо тая зима занемарих воблеро дялането :D
живей докато можеш
Аватар
minkata
Мнения: 3288
Регистриран на: Пон Дек 20, 2004 10:14
Местоположение: София
дал Браво: 3 пъти

Re: Грозни и прости ,но здрави и .....

Мнение от minkata »

Поздравления за калъпа за глави - наистина майсторска работа. Спинера, който си направил е познат пом името Little George и сигурно лови басове и други подобни, но поне аз до сега не съм успявал да прилъжа нещо на такава примамка у нас. Ако имаш успех на такова чудо непременно да споделиш. :)
Аватар
maranzika
Мнения: 2811
Регистриран на: Чет Сеп 14, 2006 19:44
Местоположение: Монреал(Канада)
дал Браво: 187 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: Грозни и прости ,но здрави и .....

Мнение от maranzika »

Единият от спинерите е при мене(благодарско на Майстора) и мисля това лято да го разловя с едри и хитри язовирни костури. :wink:
Kentavar :
Ако си мислещ и коректен към заобикалящата среда риболовец, това хоби Спининга ще ти носи невероятно удоволствие и хармония.
майсторчетоСтрахил
Мнения: 235
Регистриран на: Пет Яну 04, 2008 17:26
Риболов: от всичко по малко ;)
Местоположение: Велико Тьрново

Re: Грозни и прости ,но здрави и .....

Мнение от майсторчетоСтрахил »

Да ти кажа на спинари от тоя сорт имам извадени смадочета и костурчета по малки от педята ми и распер към 3 кг..Ловят от- до :D
живей докато можеш
Аватар
minkata
Мнения: 3288
Регистриран на: Пон Дек 20, 2004 10:14
Местоположение: София
дал Браво: 3 пъти

Re: Грозни и прости ,но здрави и .....

Мнение от minkata »

Значи повредата е в моя телевизор. :) Ще им търся подходящите условия лятото...
майсторчетоСтрахил
Мнения: 235
Регистриран на: Пет Яну 04, 2008 17:26
Риболов: от всичко по малко ;)
Местоположение: Велико Тьрново

Re: Грозни и прости ,но здрави и .....

Мнение от майсторчетоСтрахил »

minkata написа:Значи повредата е в моя телевизор. :) Ще им търся подходящите условия лятото...
Определено тогава има успех ,когато е активен хищника .То това по принцип е въртяща блесна малко повече утежнена .Добра е че покрива сериозни дистанции.
П.П.Този последния вчера го теглих ,21 гр.

Този ми е по ранна разработка ,лят в калъп от гипс и е 28 гр.На него имам 2 распера по 1.5-2 кг. на Дунав,но вирбелите се оказаха менте и се чупят и минах на друг вариант.

Изображение
живей докато можеш
sharo1
Мнения: 1271
Регистриран на: Съб Юли 18, 2009 16:41
дал Браво: 84 пъти
получил Браво: 27 пъти

Re: Грозни и прости ,но здрави и .....

Мнение от sharo1 »

лят в калъп от гипс
Тези калъпи от гипс,са по лесни за изработка ,но не се ли чупят лесно от горещото олово :roll:
майсторчетоСтрахил
Мнения: 235
Регистриран на: Пет Яну 04, 2008 17:26
Риболов: от всичко по малко ;)
Местоположение: Велико Тьрново

Re: Грозни и прости ,но здрави и .....

Мнение от майсторчетоСтрахил »

:D имам калъпите от доста отдавна ,за серийно производство и търговия не стават ,но в повечето от тях има по 30-40 отливки.Когато лея гледам оловото да не е прегрято.Дори и да се скапят ,сядам и ги правя за един след обед(със съхненето на калъпа :D )

Изображение

Изображение

Имам изготвени модели и когато се наложи правиш наново :D

Изображение

Изображение

Изображение

:D

Изображение
живей докато можеш
Публикувай отговор

Обратно към “ВоблероСтроители”