СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Заключено
Аватар
Geo
Мнения: 650
Регистриран на: Пет Авг 17, 2007 13:09
Местоположение: с.Сливито
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 44 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Geo »

oldman написа:
Geo написа:
oldman написа:Я да попитам майсторите:
Какви са предимствата на плетеняка пред монофила?
Въпрос на навици Старче.Знам,че предпочиташ монфила и мисля,че някъде из форума го беше обяснил добре.С плетеняка осещам прекрасно играта на воблера, докато с монофила не е точно така.
Гео, с този отговор ме успокои. Бях се притеснил да не бъркам нещо съществено, използвайки монофил.
Ти си човек,който хваща и едва ли трябва да се влияеш от мнението на другите.Винаги ми е било интересно да чета постовете ти.
И един въпрос-на колко пускаш монофила?
Аз пускам на 30-40м след лодката.
Когато започна да пускам всичките си сомове,значи съм изкачил върха в риболова и недостатъците ми ще останат назад.
oldman
Мнения: 199
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:37
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Мнение от oldman »

На около 60 метра. Не съм ги мерил точно, но около тази дължина.
Пробвал съм и на по-късо, но имам чувството, че не потъват достатъчно. Това може да се дължи и на монофила.
Последно промяна от oldman на Пон Окт 25, 2010 12:50, променено общо 1 път.
Аватар
Geo
Мнения: 650
Регистриран на: Пет Авг 17, 2007 13:09
Местоположение: с.Сливито
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 44 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Geo »

oldman написа:На около 60 метра. Не съм ги мерил точно, но около тази дължина.
Пробвъл съм и на по-късо, но имам чувството, че не потъват достатъчно. Това може да се дължи и на монофила.
За това те и питах.При 0.40мм монофил едва ли се потапя много.То не че му трябва много, ама... :wink:
Макар брата да си ги хваща на 30Ft Денсери!
Когато започна да пускам всичките си сомове,значи съм изкачил върха в риболова и недостатъците ми ще останат назад.
Аватар
makiavelli
Мнения: 292
Регистриран на: Нед Ное 06, 2005 15:22
Местоположение: София
дал Браво: 1 път
получил Браво: 9 пъти

Мнение от makiavelli »

Нещо поспря подема на тази тема. Троля от тази година и досега нямам удар на сом, но упорствах де :lol: ! Дайте да покоментираме по-специално сливърите, кога, как, на какви дълбочини да ги ползваме. Сигурен съм, че има скептици, относно тези воблери, но на мен много ми харесват и догодина ще упорствам много на тях!
Все по-болен на тема Риболов!!!
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Мнение от boababa »

Разбрал си,че НЯКОИ имат успех на Сливъри и си мислиш,че това е секретният ключ!Не е така,аз и Старчето неаме сом на Сливър,но имаме сомове на други Рапали!Само на "ролетка" се залага на едно число,но рядко се печели!Има и други комбинации!Аз имам 12цвята на Сливър,но неам сом на него!Като цветова гама-Сливъри нема,кой да ме бие! :D :D Сливърите газят до 3.3м или 4.2м,това им е предела! :wink:
Аватар
makiavelli
Мнения: 292
Регистриран на: Нед Ное 06, 2005 15:22
Местоположение: София
дал Браво: 1 път
получил Браво: 9 пъти

Мнение от makiavelli »

Хубаво де, пак се разтегнаха локуми. Тролка, знам аз на колко газят сливърите :wink:, въпроса ми беше удачно ли е ползването им при нашите условия. Относно това, че съм чул че някой ги ползва за сом, то единствения такъв, който ги е споменавал(не само в тази тема) май е Миро.
Все по-болен на тема Риболов!!!
uldo
Мнения: 88
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 9:23

Мнение от uldo »

Моето мнение е че всичко е удобно да се пробва,относно сливърите голямо хвалане беше на тях.Като знам Белополски колко нещо продаде на панаира :D :D ,пък аз нямам ни един.Иначе може да удари на всичко,като знам че една двайска тая година че я хванаха на едно умряло ъгли.Затва бях писал някъде че когато реши да хапе хич не му и пука дали минава край устата му сливър или нещо друго :wink:
Аватар
emilkg
Мнения: 386
Регистриран на: Вто Авг 15, 2006 12:30
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 2 пъти

Мнение от emilkg »

uldo написа:Моето мнение е че всичко е удобно да се пробва,относно сливърите голямо хвалане беше на тях.Като знам Белополски колко нещо продаде на панаира :D :D ,пък аз нямам ни един.Иначе може да удари на всичко,като знам че една двайска тая година че я хванаха на едно умряло ъгли.Затва бях писал някъде че когато реши да хапе хич не му и пука дали минава край устата му сливър или нещо друго :wink:
То умряло куче като те ухапе най много боли, така че недей да подценяваш ъглито, много сом има изваден на него, колкото и да е грозен и нескопосано направен, е хващач.
uldo
Мнения: 88
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 9:23

Мнение от uldo »

То умряло куче като те ухапе най много боли, така че недей да подценяваш ъглито, много сом има изваден на него, колкото и да е грозен и нескопосано направен, е хващач.
Хич и даже не съм си и помислял да го подценявам,мисълта ми беше за размера на самия воблер.Щото има колеги които влачат с воблери с размер колкото бирена бутилка :lol: ама незнам с какъв успех.Аз лично не съм пробвал.
Аватар
Geo
Мнения: 650
Регистриран на: Пет Авг 17, 2007 13:09
Местоположение: с.Сливито
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 44 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Geo »

Какво не му харесвате на Сливъра.Хваща си добре.
Когато започна да пускам всичките си сомове,значи съм изкачил върха в риболова и недостатъците ми ще останат назад.
Аватар
Metodi
Мнения: 717
Регистриран на: Вто Яну 18, 2005 11:36
Местоположение: Sofia

Мнение от Metodi »

Колеги, аз също до момента на Сливъра нямам сом за 2 години при това на Искъра. Ползвам ги всеки път и то както са известни само "уловистите" модели. Примерно на мене на Искъра най-много сомчета /до 5 кила / мие дало на Salmo Bullhead 8 сантиметра, цвят HP, който гази до 8 метра.
Master Fishing
Аватар
Geo
Мнения: 650
Регистриран на: Пет Авг 17, 2007 13:09
Местоположение: с.Сливито
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 44 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Geo »

Всеки започва със Сливъра за сом.След време се святка и започва да експериментира.Познавам хора с добри бели риби точно на него,но това е рядкост.Определено си е сомски.Сега е време да ви споделя резултата от една тактика с моя брат:
Облавяме една и съща територия,като единия е със Сливъри,а другия-със Салмо.След два дни резултата е в полза на Сливъра.Сменям със Сливър,но така и нямам резултат.Решавам да сменя Сливъра,навивам бързо и... удар.Сменям скороста на тролиг и резултата е налице.
Извода:Всеки воблер си има оптимална работа при определена скорост!Не забравяйте,че воблера е за тролинг в солени води,където скороста е доста по-голяма по принцип.Така,че догодина сменете скороста.Според мен оптимално е 5-6км/ч.Нямаме голям сом на Сливъра,но си хваща и то добре!
Когато започна да пускам всичките си сомове,значи съм изкачил върха в риболова и недостатъците ми ще останат назад.
Аватар
spookymiro
Мнения: 681
Регистриран на: Съб Мар 06, 2010 15:01
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 26 пъти

Мнение от spookymiro »

Ще споделя аз как ловя. Искам да отбележа, че троля от 2-3 години и се имам за начинаещ без претенции в този вид риболов.

Както писах вече, влача предимно магнуми и сливъри. Използвам тези воблери защото са с доказана здравина на конструкцията и куките. Обикновенно ги слагам при слънчево време. Но не по изгрев и залез. Никога не съм имал удар по това време. Предполагам, че отблясъците от отражението на слънцето от металната лопатка на воблерите играе важна роля а за това трябва по голям ъгъл на слънчевите лъчи спрямо водата.
Ако ги ползвам в облачни време или рано сутрин и късно вечер - разцветките са RH, CRH или FT. На FT нямам риба, но на другите имам при обачно време.

Миналата година преди забраната на Жребеца лових на хъскита и тейлденсъри и около 90% от хванатите риби бяха маломерни. По време на забраната изчетах много теми из форумите, както и различна литература, която намерих из мрежата и реших да изпробвам и заложа на магнумите и сливърите. Резултата е не повече от 15-20% маломерни риби (изключвам тазгодишните щуклета на Жребеца, щото те се хващаха на всичко), като обаче честотата на кълване определено намаля.

По отношение на скоростта - веднъж хванах две сомчета в рамките на половин час при доста голяма вълна. И двата удара бяха в момент на забавяне на движението на лодката от вълната. Това ме наведе на мисълта, че трябва да променям скоростта на водене на воблера.
Използвам три метода за това:

Първият е като държа едната въдица в ръка и постоянно придърпнам и отпускам напред назад. Този метод с леки паузи според мен е добър за магнуми, при които е променен ъгъла на лопатката и е необходима по-голяма скорост за да заиграят добре. Влача си с бавна скорост, при която воблера почти не играе а плува леко настрани. Придърпвайки напред увеличавам скоростта и го разигравам. Връщайки въдицата назад, воблера застава за миг на едно място и после лодката си го поема и почва пак да се шляе настрани докато не го издърпам напред. Така предлагам разнообразна игра на воблера.

Вторият метод е като правя резки завои наляво-надясно. Движа се малко по бързо от минималната скорост на мотора ми. Например си карам направо. Завивайки рязко надясно, воблера на лявата въдица увеличава, а този на дясната въдица намалява скоростта си на движение. Правейки след това рязък завой почти на 180 градуса наляво, левия воблер направо спира за момент а десния ускорява рязко. Правя 2-3 такива маневри и после си карам известно време направо.

Третият метод е като ползвам двигателя и вдигам скоростта са 2-3 секунди и после пак връщам ръчката. Този е най-мързеливия но гледам да го използвам по-рядко понеже предполатам, че не се отразява добре на мотора.

На първия метод имам риби, които предполагам са ударили в момента на връщане на въдицата назад, щото ги усещам в самото начало на издърпването на въдицата напред.
На третия метод имам риби ударили в момента или 1-2 секунди след връщането на газта.
На втория метод, който според мен би трябвало да е доста ефектен още нямам удар. Но го ползвам отскоро и се надявам статистиката да се промени.
Дължината на която пускам воблерите зад лодката обикновенно е между 30 и 50 метра.

Поздрави!
Държа се с другите така, както искам те да се държат с мен.
Pacho
Мнения: 228
Регистриран на: Вто Дек 12, 2006 2:17
Местоположение: Стара Загора

Мнение от Pacho »

Миро, то май почти всички правим същите чалъми. Кога се излъже някоя риба, кога не...
Аз даже понякога съм пробвал както карам на почти мин. ход, изключвам от скорост за 2-3 сек. и пак включвам. На няколко пъти точно тогава съм имал удар, макар и все маломерни рибета. Същото е като да държиш пръчката с ръка и правиш такова движение.
Само това не знам как става:
spookymiro написа:Правейки след това рязък завой почти на 180 градуса...
То си е задна скорост все едно това 180' :roll:
Аватар
spookymiro
Мнения: 681
Регистриран на: Съб Мар 06, 2010 15:01
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 26 пъти

Мнение от spookymiro »

Здрасти Пачо,
Ще опитам да обясня за завоите. Карам си на изток. Правя завой надясно, докато носа на лодката почне да сочи юг. Веднага след това правя завой наляво, докато носа почне да сочи север. Веднага след това връщам посока изток или продължавам до юг и така два-три цикъла. Завършвайки тази маневра, лодката се е придвижила предимно в посока изток спрямо началото на маневрите.
Демек получава се зиг-заг с основно направление изток.

В контекста на примера и понеже нямам удар при тези маневри, най- вероятно рибата ошашавена от лутането ми насам-натам се изнася в западната част на гьола. Така че видиш ли ме да криволича, хващай обратната посока и слуката ти е в кърпа вързана :)

Поздрави!
Държа се с другите така, както искам те да се държат с мен.
Заключено

Обратно към “Риболов на сом”