Сомът - предвестник на земетресения

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Сомът - предвестник на земетресения

Мнение от kalinux »

И аз се зачудих какво необичайно има в това сома да си похапва пернати.

Няколко пъти съм имал случаи при изключително активен риболов на мренките по Струма рибата просто "отсича". Толкова е очевидно, че просто не оставя място за съмнение. От тогава вече при подобни ситуации на рязко спиране на кълванетата се обаждам на жената да направи справка в медиите. Даже в единия от случаите тя не можа да намери веднага информация за земетресението, но след 2 дни се оказах прав - имало някакъв слаб трус в Турция.
Сега откакто само с кльонка се занимавам също имах подобен случай. Сомовете очевидно станаха по-лениви, по-мудни при качванията си, намаляха и броя на качванията като цяло. Бърза справка по телефона и се потвърди тезата.

Аз си мисля, че земетресението влияе отрицателно на всички риби. Това си е стрес за тях.
С внимание към детайлите
emil petkov
Мнения: 953
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 23:12
Местоположение: sofia
дал Браво: 17 пъти
получил Браво: 38 пъти

Re: Сомът - предвестник на земетресения

Мнение от emil petkov »

Разказа на стар рибар на река Дунав, говори точно обратното. Няколко дневен риболов на реката на дъно без никакъв успех. По времето на едно от големите земетресения в севернна България, както не кълвало така на всички въдици имало сом едновременно. В паниката кои изкарал, кои не след това пак никакво кълване. Човека ми го разказваше цветно, а аз малко телеграфически, но явно в Дунава е имало масово раздвижване на сома, точно по време на земетресението.
НАСЛУКА.
http://starividri.org/
http://www.album.bg/detelini/?page=1
http://nojove.weebly.com/index.html
Аватар
Yco-Camel valley
Мнения: 1040
Регистриран на: Чет Дек 13, 2012 16:13
получил Браво: 1 път

Re: Сомът - предвестник на земетресения

Мнение от Yco-Camel valley »

Към lovo M:

То дъртия сом, затуй е дърт, а не толкова прост...да излезе на плитко и килът му да заоре в пясъка.
Че кой не обича пилешко, то все фасул не върви а останалото Любо ти го е описал много добре. То любимите места на сома са покрай такива местности, дето има гнезда на пчелояди и рибарчета. По дупките в пръста ще ги познаете. Само, че чакат на гюме напролет и като вземат да се учат да летят малките става доста интересно.

Дори написах и стихотворение... :lol:

Пойни птици падат от скалите,
усмихнати сомове ги чакат във водите.....до зъбите.... доза битте.

последното да се чете на немски..... :mrgreen:
Мажа пръта със сензодин и се маже аферим
гачи ли е вазелин
кой ще е най-отпред
сигурно ще е някой френд
Пак ще пробвам селективно
но мазането ще е сензитивно
Няма сом, няма дим
но си имаме сензодин
е не е като аспирин
Но се лъзга барем - Аферим!
Аватар
Yco-Camel valley
Мнения: 1040
Регистриран на: Чет Дек 13, 2012 16:13
получил Браво: 1 път

Re: Сомът - предвестник на земетресения

Мнение от Yco-Camel valley »

Намерих я: :D

Цитати от статията на Милко "Формулата на успеха"

Преди тръгване казва: "- Проверих земетръсната активност в радиус 1000 км"
и
"-От сряда до събота облавяхме на 7 км с прекрасна стръв всички подходящи места-без нито един удар. На "Мангър дере' ивайловградски рибари, познати на Петър ни казаха, че тези дни в Гърция е имало сериозно земетресение и сомът 20 дни няма да се лови... по-късно пристигна Кольо Илиев от Крумовград за една седмица и разбрахме да се чуем по късно. След време се чули и той казал, че са нямали слука.."
Мажа пръта със сензодин и се маже аферим
гачи ли е вазелин
кой ще е най-отпред
сигурно ще е някой френд
Пак ще пробвам селективно
но мазането ще е сензитивно
Няма сом, няма дим
но си имаме сензодин
е не е като аспирин
Но се лъзга барем - Аферим!
Аватар
Yco-Camel valley
Мнения: 1040
Регистриран на: Чет Дек 13, 2012 16:13
получил Браво: 1 път

Re: Сомът - предвестник на земетресения

Мнение от Yco-Camel valley »

Тука можем да следим актуалните сеизмични събития в България и околните земетръсни зони. :D

http://ndc.geophys.bas.bg/
Мажа пръта със сензодин и се маже аферим
гачи ли е вазелин
кой ще е най-отпред
сигурно ще е някой френд
Пак ще пробвам селективно
но мазането ще е сензитивно
Няма сом, няма дим
но си имаме сензодин
е не е като аспирин
Но се лъзга барем - Аферим!
Иво Ломски
Мнения: 1047
Регистриран на: Сря Яну 28, 2009 20:59
Местоположение: София
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 23 пъти

Re: Сомът - предвестник на земетресения

Мнение от Иво Ломски »

Веднъж докато говорих с приятел по телефона стана земетресение. Аз бях в София и го усетих, а той беше на Дунав и не го усети. След 3 минути на едната пръчка му удари и хвана добър амур. Иначе си мисля че сома усеща/чува ниските звуци/вибрации и това го активизира. Определено време след труса обаче става пасивен и периода на пасивнастта му зависи от силата на труса.
Живот без страст не е живот а само съществуване...
Аватар
VARHARA
Търговец
Мнения: 2886
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 10:10
Местоположение: N.ZAGORA
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Сомът - предвестник на земетресения

Мнение от VARHARA »

Добре де ,защо не го отдадем на това че ........
Земетръса го активира , и кой е на вода лови, сома си апва и си ляга и така 3-4 дена спи земетръсен сън :wink: :lol: :lol: :lol: Смея се но има нещо вярно в тази теза ,нещо като преди буря кълве след буря се спотайва :wink:
emil petkov
Мнения: 953
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 23:12
Местоположение: sofia
дал Браво: 17 пъти
получил Браво: 38 пъти

Re: Сомът - предвестник на земетресения

Мнение от emil petkov »

To дали гръмотевици, дали земетресение или кльонк все му дрънка нещо по главата. :lol:
НАСЛУКА.
http://starividri.org/
http://www.album.bg/detelini/?page=1
http://nojove.weebly.com/index.html
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Сомът - предвестник на земетресения

Мнение от kalinux »

emil petkov написа:To дали гръмотевици, дали земетресение или кльонк все му дрънка нещо по главата. :lol:
И тава си мисля, че е вярно. Ударната вълна от гърма предполагам има нещо сходно със земетрърсната вълна.
С внимание към детайлите
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Сомът - предвестник на земетресения

Мнение от LVitchev »

kalinux написа:
emil petkov написа:To дали гръмотевици, дали земетресение или кльонк все му дрънка нещо по главата. :lol:
И тава си мисля, че е вярно. Ударната вълна от гърма предполагам има нещо сходно със земетрърсната вълна.
Абсолютно,та то се тресе всичко в радиус от няколко километра като трясне яко :idea: Мисля че го вдигат тези тресенета,дали от гръмотевици или от земетресение,той се вдига и е бесен,гони и взима,но след това се скатава и не бара :roll: :roll: :roll:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
Аватар
dane_silurus
Мнения: 180
Регистриран на: Сря Юни 17, 2009 15:13
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 1 път

Re: Сомът - предвестник на земетресения

Мнение от dane_silurus »

LVitchev написа:...той се вдига и е бесен,гони и взима,но след това се скатава и не бара :roll: :roll: :roll:
а дали не си почива... :fish15:
Английски форум: Задаваш въпрос и ти отговарят.
Руски форум: Задаваш въпрос, отговарят ти и ти отвръщат с такъв.
Български форум: Задаваш въпрос и ти обесняват колко си тъп!
ribata402
Мнения: 2469
Регистриран на: Съб Сеп 17, 2011 17:04
Местоположение: plovdiv
получил Браво: 4 пъти

Re: Сомът - предвестник на земетресения

Мнение от ribata402 »

Мисля ,че неси почива а е още в шок, от големия земетръс.Знаете добре, че след по големи земетръси .Има много вторични трусове,които могат да продалжат с дни.Но ние неги усещаме.Да ама сома ги усеща много добре.И имено тез вторични от по няколко дни го даржат пасивен.Все пак е животно и тои изпитва страх.
Аватар
Yco-Camel valley
Мнения: 1040
Регистриран на: Чет Дек 13, 2012 16:13
получил Браво: 1 път

Re: Сомът - предвестник на земетресения

Мнение от Yco-Camel valley »

Тия земетресения дето удариха вчера-ся ще видим дали ще кълве. :lol: За кво вчера плашех, че ще ходя за риба......, барем да се извъртят тази седмица повечето... :lol: ., че другата седмица няма да ходя...... :lol: :lol:
Мажа пръта със сензодин и се маже аферим
гачи ли е вазелин
кой ще е най-отпред
сигурно ще е някой френд
Пак ще пробвам селективно
но мазането ще е сензитивно
Няма сом, няма дим
но си имаме сензодин
е не е като аспирин
Но се лъзга барем - Аферим!
Аватар
franko
Мнения: 3455
Регистриран на: Сря Авг 13, 2008 21:37
Риболов: сооооооом
Местоположение: пловдив
дал Браво: 32 пъти
получил Браво: 6 пъти

Re: Сомът - предвестник на земетресения

Мнение от franko »

Все си намираме оправдания,когато не хваним .
Според мен нивото на водоема,вятърът и лунните фази са по от значение от колкото едно земетресение :wink: .
axel
Мнения: 522
Регистриран на: Чет Сеп 17, 2009 17:46
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 36 пъти
получил Браво: 85 пъти

Re: Сомът - предвестник на земетресения

Мнение от axel »

личното ми мнение е,че при земетресение сомът се активизира изключително много.След него става пасивен.Гръмотевиците го карат да се крие в миша дупка и въобще не кълве.
Факт беше,че през/не съм много сигурен/2003г,след двумесечни валати на Марица,на 17.08. от 22ч до към 01ч имах цели 4 удара на едри сомове на едно място,като всичките ми скъсаха влакното,а в 02,55ч ме люля земетресението в Турция/беше най-силното,което съм преживявал/....в следващите седмици всеки ден бях на същото място без да имам удар и чак на 5.09 хванах един от тях с моята кука в устата.....същия ден беше земетресението в Гърция....... въобще по мои спомени земетресенията се появяват с доста постоянна сезонност пролет-март април и август-септември,направете справка и ще видите.
риболовът е само хоби!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”