Карта на вътрешни водоеми за Humminbird

Минава, големият кораб минава ...
Публикувай отговор
Аватар
Filstar
Вносител
Мнения: 380
Регистриран на: Чет Дек 01, 2005 15:48
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Карта на вътрешни водоеми за Humminbird

Мнение от Filstar »

И ние като имаме повече информация за съвместимостта точно на този модел ше Ви пишем.
KLAMER
Мнения: 65
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 19:18
Риболов: Любителски-Излетов
Местоположение: Варна - Шумен
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Карта на вътрешни водоеми за Humminbird

Мнение от KLAMER »

Имам едно питане. След като тези сонари струват много пари, има ли някаква възможност подобни карти да бъдат изведени за някой язовири, и качени във вид на снимки ли нещо подобно . За да могат да се ползват от потребители ловящи от брега за преценка на добро място, или пък за рибари с лодки, за някаква ориентация за релефа по дъното ?
Аватар
Geo
Мнения: 650
Регистриран на: Пет Авг 17, 2007 13:09
Местоположение: с.Сливито
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 44 пъти
Обратна връзка:

Re: Карта на вътрешни водоеми за Humminbird

Мнение от Geo »

KLAMER написа:Имам едно питане. След като тези сонари струват много пари, има ли някаква възможност подобни карти да бъдат изведени за някой язовири, и качени във вид на снимки ли нещо подобно . За да могат да се ползват от потребители ловящи от брега за преценка на добро място, или пък за рибари с лодки, за някаква ориентация за релефа по дъното ?
На хартиен носител или простo един< jpeg файл> може да се гледа на каквото и да е устройство. Виж първия ми пост.
Когато започна да пускам всичките си сомове,значи съм изкачил върха в риболова и недостатъците ми ще останат назад.
KLAMER
Мнения: 65
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 19:18
Риболов: Любителски-Излетов
Местоположение: Варна - Шумен
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Карта на вътрешни водоеми за Humminbird

Мнение от KLAMER »

Аз прочетох цялата тема, но не разбрах - за да ползвам тези карти трябва да си ги купя ли ? Защото имаеш от DOX.BG , но там линка вече не е активен. Ако трябва да си ги купя, за мен не е оправдано да платя близо 600 лв, при положение, че ловя на 2 язовира от цялата база данни незнаен брой язовири. Бих платил разумна цена за определен язовир който ме интересува, но не и 600 за цялата база данни.
Аватар
Filstar
Вносител
Мнения: 380
Регистриран на: Чет Дек 01, 2005 15:48
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Карта на вътрешни водоеми за Humminbird

Мнение от Filstar »

Аз прочетох цялата тема, но не разбрах - за да ползвам тези карти трябва да си ги купя ли ? Защото имаеш от DOX.BG , но там линка вече не е активен. Ако трябва да си ги купя, за мен не е оправдано да платя близо 600 лв, при положение, че ловя на 2 язовира от цялата база данни незнаен брой язовири. Бих платил разумна цена за определен язовир който ме интересува, но не и 600 за цялата база данни.
Това, което се предлага е софтуер с помощта, на който всеки може да си направи карта на водоем, който го интересува. Готовите карти могат да се споделят за гледане с всекиго с когото пожелаете. Ако този някой иска да ги ползва на сонар Humminbird, те трябва да са записани на специална карта памет, която също се продава.

Само готови карти, никой не е предлагал за продажба.
Аватар
Булстарите
Вносител
Мнения: 2098
Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 10:24
Местоположение: Бургас
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти
Обратна връзка:

Re: Карта на вътрешни водоеми за Humminbird

Мнение от Булстарите »

Geo написа:.Сравнявам тяхна карта с моята и разликата е огромна.Но аз ползвам само мои тракове записани съвсем точно.

За кой водоем става въпрос?
Ако не е проблем ще се радва да ми пратиш и твойте тракове :)
Аватар
Булстарите
Вносител
Мнения: 2098
Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 10:24
Местоположение: Бургас
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти
Обратна връзка:

Re: Карта на вътрешни водоеми за Humminbird

Мнение от Булстарите »

Geo написа:На пазара е новия софтуер Autochart Pro PC Software.От страницата на Filstar може да се намери малко инфо,но на мен ми се ще да получим подробности и коментари от хора имащи интереси в тази насока.
Като начало ще ви споделя моя скромен опит от създаването на подобни карти.
Благодарения на колега,съфорумник получих подобен софтуер,който работи много добре и картата на един наш водоем изглежда ето така на компютъра:
Изображение
виж в дълбокото как има един наниз от "дупки" в дъното
наслагвани са данни от няколко източника, единият е бил грешен
и на други места виждам специфични артефакти от грешни данни
тоест, това изглежда подробно, ама не може да разчиташ на тази карта
там където е гладкият склон всъщност няма никакви данни, а са генерирани изкуствено линии нагъсто.

Има много тънкости, затова казах, че за да стане като хората трябва 20 лодки да "ожънат" 1 язовир за 1 ден, за да е точно. Или после данните трябва да се проверяват и сверяват, и обработката им е повече от времето за запис.

Отделно точноста на масовите GPS-и е около 5-10 метра, което не е малко. За сверка 10Hz DGPS приемник има точност 0.22-0.70м
Аватар
Geo
Мнения: 650
Регистриран на: Пет Авг 17, 2007 13:09
Местоположение: с.Сливито
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 44 пъти
Обратна връзка:

Re: Карта на вътрешни водоеми за Humminbird

Мнение от Geo »

bulstar_nikolov написа:
Geo написа:На пазара е новия софтуер Autochart Pro PC Software.От страницата на Filstar може да се намери малко инфо,но на мен ми се ще да получим подробности и коментари от хора имащи интереси в тази насока.
Като начало ще ви споделя моя скромен опит от създаването на подобни карти.
Благодарения на колега,съфорумник получих подобен софтуер,който работи........
Абсолютно точно казано и "наниза от точки в дълбокото " е резултат от съзнателно грешно зададено нач.ниво .Показаната снимка има още две неточности и пак в тази зона,но моята цел е да се получи диалог и се оценят възможностите на софтуерите.
Може би съм Ви засегнал несъзнателно,за което се извинявам,но поне провокирах намесата Ви,която винаги ще е от поза.
Когато започна да пускам всичките си сомове,значи съм изкачил върха в риболова и недостатъците ми ще останат назад.
Аватар
Булстарите
Вносител
Мнения: 2098
Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 10:24
Местоположение: Бургас
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти
Обратна връзка:

Re: Карта на вътрешни водоеми за Humminbird

Мнение от Булстарите »

По никакъв начин, не съм засегнат. Просто казвам нещата с инстинските им имена, след 2 год+ работа по-подобен проект.

Всички клиенти на Lowrance, ще са ти много благодарни ако имаш колекция от логове, който искаш да споделиш.
Аватар
max
Вносител
Мнения: 3210
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 15:24
получил Браво: 11 пъти
Обратна връзка:

Re: Карта на вътрешни водоеми за Humminbird

Мнение от max »

Аз мисля и че клиентите на Хъмимбърд биха били много благодарни ако споделите вашите логове. :D
Аватар
тони котев
Мнения: 479
Регистриран на: Вто Ное 02, 2010 9:20
Местоположение: София а лятото в кемпера
получил Браво: 2 пъти

Re: Карта на вътрешни водоеми за Humminbird

Мнение от тони котев »

max написа:Аз мисля и че клиентите на Хъмимбърд биха били много благодарни ако споделите вашите логове. :D
:tup: :D
Ех, с интелигентни хора се работи лесно,....но с вас господине......
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5653
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 552 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: Карта на вътрешни водоеми за Humminbird

Мнение от Димитър Тодоров »

Geo написа: ....
По скоро ме интересуват следните неща:
1.Sd картата с Z-линиите влизали в комплекта със CD-то?И ако влиза защо се продава отделно.
2.Записа на готовата карта в SD картата в .НТ формат ли са?
Въпроси много биха се появили при условие,че Филстар бяха презантирали продукта.Аз все пак ще изчакам евентуална реакция от вносителя,а през това време можем да си говорим има ли полза от карта на водоемите в които хващаме и какво би ни струвало това.

Добра вечер,

Ето една примерна 2D визуализация на участък,в който риболувам. Интересният релеф ясно се вижда и дава по-широка представа за участъка,пред отделното изображение в момента на сонара . Извинявам се за лошата снимка,но в бързината не намирам как да представя един снапшот с .png разширение тук.

Изображение

Тепърва разучавам програмата и то, по метода проба-грешка,затова става бавно,но съм
удовлетворен от възможностите ,които ни предоставя Auto Chart. До преди няколко години за картографиране се искаше да навържеш три прибора и после доволно игра с различни програми,днес за това се иска комбо-сонар и една програма.

За функционалностите на Ауто чарт ще пиша по-късно, сега конкретно на въпросите ти:

- SD със zero lines влиза в пакета със cd-то,а се продава и отделно,защото има риболовци,които искат да ползват картите си на повече от един сонар.Примерно,четох един американо да се обяснява,че имал няколко лодки,които отдавал под наем.

-Записът на готовата карта е във ,,AutoChart data file (.acd) ,, формат.


По-интересното ще е да поговорим за функционалностите и възможностите на Ауточарт,но време за сън не остава,така че моят съвет към теб е - използвай времето си на вода да си запишеш достатъчно сонарни записи и трак-логове за има с какво да играеш,като си купиш програмката. ;)

* Трак-логовете са по-малки по обем,но не дават възможност да се картографира твърдостта на дъното,докато сонарното изображение е варианта за това.

Поздрави,
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
KLAMER
Мнения: 65
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 19:18
Риболов: Любителски-Излетов
Местоположение: Варна - Шумен
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Карта на вътрешни водоеми за Humminbird

Мнение от KLAMER »

Колега,а би ли споделил, кой е този водоем ? Разбира се, ниокй няма да се сърди и ако не го направиш, но пък ще има хора ко ито ще оценят помощта ти !
Аватар
Geo
Мнения: 650
Регистриран на: Пет Авг 17, 2007 13:09
Местоположение: с.Сливито
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 44 пъти
Обратна връзка:

Re: Карта на вътрешни водоеми за Humminbird

Мнение от Geo »

Димитър Тодоров написа:
Geo написа: ....

По-интересното ще е да поговорим за функционалностите и възможностите на Ауточарт,но време за сън не остава,така че моят съвет към теб е - използвай времето си на вода да си запишеш достатъчно сонарни записи и трак-логове за има с какво да играеш,като си купиш програмката. ;)
Това и правя.
Благодаря за отговора,ще си позволя и още един въпрос:
На 798 CI версията която е качена е 4.780 ще трябва ли ъпдейт?
Когато започна да пускам всичките си сомове,значи съм изкачил върха в риболова и недостатъците ми ще останат назад.
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5653
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 552 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: Карта на вътрешни водоеми за Humminbird

Мнение от Димитър Тодоров »

Geo написа:...
Благодаря за отговора,ще си позволя и още един въпрос:
На 798 CI версията която е качена е 4.780 ще трябва ли ъпдейт?

Последната актуализация за нашият сонар 798 ci si (обикновения,а не HD) e 6.3 -та версия. Мисля,че няма да загубиш нищо,ако се качиш до нея.
Въпреки това,четох ,че за да е възможна визуализация на готовата карта на нашето 798 е нужен ъпдейт поне 6.9 ,който ние нямаме. Вносителят води разговор с човек от Хюминбърд и коментара им е ,че (вероятно) ще има ъпдейт за 798,но за HD версията през юли. Дали този ъпдейт ще върши работа и за моя по-стар 798 - не знам,но ще изчакам да го пуснат и ще проверя. Дотогава драскам записи и разучавам програмата. :)

Поздрави,
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”