Доколко човек трябва да бъде хуманен и с какво превъзхожда

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
Аватар
shrike
Мнения: 96
Регистриран на: Сря Фев 27, 2008 14:36
Местоположение: София
дал Браво: 20 пъти
получил Браво: 32 пъти

Re: Доколко човек трябва да бъде хуманен и с какво превъзхож

Мнение от shrike »

Колега Сестрата,
при едно нормално стечение на обстоятелствата,никога не бих дръзнал да взимам отношение по написаното от теб, но тъй като така и така съм го подкарал през просото, ще си позволя да кажа нещо.
Само преди 2 години аз практикувах спинингов риболов и тролинга за мен беше най- тъпата дисциплина. Но след като направихме един излед до Ивайлоград със Стойно,възгледите ми се промениха-сега това е моят риболов.Сигурен съм че така се е получило и с други колеги.Ние не сме паднали от небето и появата ни е следвала естествения си ход. Всичко в този свят се променя непрекъснато.
Аз разбирам твойта носталгия по миналото, защото и аз искам да ловия литрови Линове на две педи от брега,точно пред папура на село,ама няма-построиха стена и направиха язовир.Мойте блата бяха погълнати от голямата вода и всичко приключи. Сега този язовир е прецакан от бракониери и аз съм принуден да ходя по цялата страна за да упражнявам любимото си хоби. И до като ти можеш да отскачаш до Реката ежедневно ,аз имам по няколко риболова на година. Ти днеска ако не хванеш утре ще хванеш.
Знаеш ли какво е да избичиш на 200 или 300 км. разтояние и да се радваш на една риба.
За теб сигурно тези които го правят са глупаци, но рибар се ражда и лова му е в кръвта.
Писнало ми е да гледам,слушам и чета за безобразно обезрибяване на язовири, реки и локви. И когато решиш да намериш покой в някой любителски риболовен форум,вътре те убеждават, колко било трудно и храбро да извадиш гигантски сом, из под носа на бракониерите и как било твое неприкосновенно право да решиш, да ли да го убиеш или не. Как да обясна ,за да ме разберете ,че за мен и мойте познати тази риба мъртва не значи НИЩО! Остава само горчивия вкус от видяното.
И до като се публикуват подобни снимки ще има и разправии!
Всеки да си прави с улова каквото си иска-ОК,но да не го натрапва на цялата страна,защото както видя, не само наща група мисли така и трябва да бъдем солидарни един към друг.
В никакъв случай не съм целял да убидя някой, най-малкото теб. Въпросът е принципен и аз се изчерпах вече. Така че спирам до тук.
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Доколко човек трябва да бъде хуманен и с какво превъзхож

Мнение от Emo-83 »

shrike,съгласен съм с поста ти и така постъпвам и мисля аз.Но понякога нещата се разминават с нашите виждания.Все пак трябва да различаваме бракониера от истинския риболовец.Имаме предимство пред ловеца.......можем да пуснем улова си отново на свобода.
Нека не бъдем съдници на законови неща,а с личния пример успяваме да променим мисленето на хората.Едва,когато моето поколение изчезне от водоемите е възможно да пускат все повече хора.....жалко,но е факт,че децата ни слушат фолк.....така и на такива ценности са възпитавани.Жените искат цици,мъжете коли.....смешно,но факт и всичко е в закона.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
shrike
Мнения: 96
Регистриран на: Сря Фев 27, 2008 14:36
Местоположение: София
дал Браво: 20 пъти
получил Браво: 32 пъти

Re: Доколко човек трябва да бъде хуманен и с какво превъзхож

Мнение от shrike »

Emo-83 написа:shrike,съгласен съм с поста ти и така постъпвам и мисля аз.Но понякога нещата се разминават с нашите виждания.Все пак трябва да различаваме бракониера от истинския риболовец.Имаме предимство пред ловеца.......можем да пуснем улова си отново на свобода.
Нека не бъдем съдници на законови неща,а с личния пример успяваме да променим мисленето на хората.Едва,когато моето поколение изчезне от водоемите е възможно да пускат все повече хора.....жалко,но е факт,че децата ни слушат фолк.....така и на такива ценности са възпитавани.Жените искат цици,мъжете коли.....смешно,но факт и всичко е в закона.
Колега Емо 83, в този пост от няколко изречения има толкова истина, и съм напълно съгласен с теб! Съжалявам че от начало си позволих да те упрекна но бях много афектиран. Ти си риболовец за пример и всъщност аз съм твой последовател!

А от страх Боабаба да не ме наръфа, ето и снимката на обещаната 28-ца:
Изображение
Поздрави!
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Доколко човек трябва да бъде хуманен и с какво превъзхож

Мнение от Emo-83 »

Надявах се да знаеш,че мисля,като теб.Но не съм Господ за да съм съдник.Момчето не го е направи нарочно и съм сигурен,че ще се замисли когато следващия път хване трофеен сом.
Форума е за това,но нещата са деликатни.Той беше щастлив от улова си и сподели всичко с разказ.Но половината по различни причини му наскочихме.Со кротце и со благо всичко се постига.
Ако ти кажа колко неверни неща си мислят за мен дори мои приятели....не е истина.
Неща,които не са ми минали през главата за секунда.Но с писане е така....не винаги коментара е точен или изразява всичко което искаш да кажеш,мислиш и разбираш.
Моето мнение е,че всеки трябва да узрее.Познавам бивши мрежари,които сега са радетели за опазването на риболовните ни запаси.
Когато започвахме да кльонкаме,нямахме идея за пускане на риби....освен дребните.Пълен съм със снимки на обесени сомове.Сега това не може да се случи....особенно с трофейна риба.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
lubobg
Мнения: 535
Регистриран на: Вто Ное 18, 2008 17:15
Местоположение: Плевен
получил Браво: 47 пъти

Re: Доколко човек трябва да бъде хуманен и с какво превъзхож

Мнение от lubobg »

sestrata написа:[През 2001 г, с влизането в сила на новия Закон за рибарството и аквакултурите, някой забрави да поднови ежегодно споменаваната забрана за лодките. .

Поздрави!
Не Споделям написаното.
Когато ни изанася ще гледеме едно време,друг път Сърбите,трети път в Европа.
Колкото и да не им се иска на някой хора законадателството се синхронизира и европейското.

Иначе едно време и риболова на лед беше забранен.
Аватар
spookymiro
Мнения: 681
Регистриран на: Съб Мар 06, 2010 15:01
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: Доколко човек трябва да бъде хуманен и с какво превъзхож

Мнение от spookymiro »

Emo-83 написа:...Нека не бъдем съдници на законови неща, а с личния пример успяваме да променим мисленето на хората...
Ето това е вярното изречение! Колко кратко и точно описва възникналия проблем!
Хвани, пусни, направи го достояние на хората и си обясни мотивите. Който те резбере - разбере. Като се наежиш срещу някой очакваната реакция е и той да се наежи - справка поста на Коко, в който се заканваше да иде и да улови и бастиса и женския сом... Никой не обича да му дават наклон на оная работа, особено ако не прави нищо незаконно.

Поздрави!
Държа се с другите така, както искам те да се държат с мен.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 417 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Доколко човек трябва да бъде хуманен и с какво превъзхож

Мнение от Мунчо »

sestrata написа:...
Кое не е наред? Това, че именно няколко колеги ловящи от лодка се опитват да прехвърлят чувството за вина върху редови спинингист, с една въдица и безброй капота. И то такива, ловящи "в отбор" /сакън да не изтърват някоя риба/ да обвиняват, че някой САМ е преборил сом, се похвалил с улова си.
...
Тук някъде в "заровено кучето". За мен винаги е било интересно, как се променя мирогледа на преобладаващото мнозинство от хората, започнали да ловят от лодка.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Иво Ломски
Мнения: 1047
Регистриран на: Сря Яну 28, 2009 20:59
Местоположение: София
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 23 пъти

Re: Доколко човек трябва да бъде хуманен и с какво превъзхож

Мнение от Иво Ломски »

sestrata написа: И нека тези, които твърдят, че сомовете над 40 кг трябва да се връщат, да отидат в който и да е Дунавски ресторант и да питат "изкупувате ли сом?". Ще получат отговор "под 40 кг не вземаме, защото рамерът на котлета е много малък".
Павка, стопли ми душата с тая приказка :D Явно около Русе все големи ги вадите... Това русенски Дунав е нещо като Ебро. Скоро може и контейнери да сложат по брега на реката, за да има къде да ги меткате :-)
Живот без страст не е живот а само съществуване...
Аватар
bai ves
Мнения: 5558
Регистриран на: Сря Авг 22, 2007 18:53
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти

Re: Доколко човек трябва да бъде хуманен и с какво превъзхож

Мнение от bai ves »

Павката дума, че рибите се изкупуват такива 40+ , а не , че те ги хващат всеки ден! Инак там сомовете не са под път и над път, поне от години не са така масови.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 417 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Доколко човек трябва да бъде хуманен и с какво превъзхож

Мнение от Мунчо »

Като стана дума за котлети от сом, трябва да заявя, че точно в Русе на два пъти ми сервират не цяла мръвка, а няколко по-дребни - явно купуват и по-дребни, ако няма предлагане на едри риби. Но на хотел "Люляка" бадемовия сос е прекрасен, така че съм склонен да преглътна тази волност... :D

п.с.
Emo-83 написа:...Жените искат цици,мъжете коли...
Емо, не е баш така - и аз искам цици(разнообразни и по-големи по възможност), но коли не ме интересуват - достатъчно е да има кой да ме вози. :D
Темата според мен е насочена към рибите като цяло и отношението ни към тях, пък и сома не е нищо повече от всяка друга риба, ако изключим габаритите му, затова си позволявам да се включвам отвреме-навреме. Ще ви покажа и една друга, йезуитска гледна точка, която пък се споделя от част от риболовците на пъстърва, по която аз съм неутрален, но признавам, че звучи логично. Според тях, едрите риби нямат място в малките потоци със слаба хранителна база, защото консумират повече от по-дребните такива и допълнително "разреждат" популацията, похапвайки си от тях, поради което правилния подход би бил да бъдат "извадени" от естествената среда, независимо, че са се израстнали в нея, като по този начин бъде даден шанс на развитие на по-дребните екземпляри. Някои учени дори твърдят, че едрите риби стават стерилни и се превръщат в консуматори, които са безполезни за възпроизводството на вида, което дава допълнителни аргументи на този, които иска да направи "теракотен натюрморт". Леко жестоко, но обосновано от прагматична гледна точка, без да коментираме хуманните и морални аспекти на въпроса, защото както много правилно посочи Тролиандро, в случая те имат чисто "мъгляв" и абстрактен характер. Ако човек желае, ще намери обосновка на постъпките си. Не случайно дьо Сад в капиталното си произведение казва, че "уродливият също намира огледалата, които го правят красив"...
Последно промяна от Мунчо на Вто Апр 03, 2012 13:04, променено общо 1 път.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Re: Доколко човек трябва да бъде хуманен и с какво превъзхож

Мнение от boababa »

Имам една логическа задачка към Шрайк! :roll: -"Два-три дена сте капо на тролинг и точно преди да си тръгнете ви удря сом-30кила,бяла риба-10кила и щука-15кила"! :shock: :shock: Как ще процедира вашият тролинг-отбор? :roll: Кое ще се пуска и кое ще се прибира? :roll: :wink:
Аватар
Tomahawk
Мнения: 1377
Регистриран на: Сря Мар 23, 2005 15:26
Местоположение: Шумен
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 26 пъти
Обратна връзка:

Re: Доколко човек трябва да бъде хуманен и с какво превъзхож

Мнение от Tomahawk »

boababa написа:Имам една логическа задачка към Шрайк! :roll: -"Два-три дена сте капо на тролинг и точно преди да си тръгнете ви удря сом-30кила,бяла риба-10кила и щука-15кила"! :shock: :shock: Как ще процедира вашият тролинг-отбор? :roll: Кое ще се пуска и кое ще се прибира? :roll: :wink:
Аз бих се прибрал без риба :wink:
" Рибата не кълве събота и неделя" :)
" не е важна марката на воблера а на колко гази "
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Доколко човек трябва да бъде хуманен и с какво превъзхож

Мнение от Emo-83 »

boababa написа:Имам една логическа задачка към Шрайк! :roll: -"Два-три дена сте капо на тролинг и точно преди да си тръгнете ви удря сом-30кила,бяла риба-10кила и щука-15кила"! :shock: :shock: Как ще процедира вашият тролинг-отбор? :roll: Кое ще се пуска и кое ще се прибира? :roll: :wink:
Не мога да отговоря на този въпрос.Всеки път действам различно.Не ми е проблем да се прибера без риба,когато тя е трофейна.Но ако съм със жената бялата не зная дали ще я пусна.Много ми се ядът големи панирани пържоли.Но ако съм хванал една 3-ка.......пускам голямата на мига.
Панцер,не ми тежи да пускам и го правя с кеф.Но да не си набачкаме на бивака салатка от бяла и да не пръжнем някой рибок.....е тва не го разбирам.Значи за костурите и каракудите не ти е жал,дето ги бодеш с тройки и ги предлагаш на сома....това как да го разбирам.А лови само на октопод тогава,като си толкова голям еколог. :shock: :wink:
Има доза преиграване и крайности.....дано ме разбирате правилно.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
vihren
Мнения: 720
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 10:18
Местоположение: Велико Търново
получил Браво: 2 пъти

Re: Доколко човек трябва да бъде хуманен и с какво превъзхож

Мнение от vihren »

Аз бих взел бялата и пуснал другите................ :mrgreen:
Аватар
shrike
Мнения: 96
Регистриран на: Сря Фев 27, 2008 14:36
Местоположение: София
дал Браво: 20 пъти
получил Браво: 32 пъти

Re: Доколко човек трябва да бъде хуманен и с какво превъзхож

Мнение от shrike »

boababa написа:Имам една логическа задачка към Шрайк! :roll: -"Два-три дена сте капо на тролинг и точно преди да си тръгнете ви удря сом-30кила,бяла риба-10кила и щука-15кила"! :shock: :shock: Как ще процедира вашият тролинг-отбор? :roll: Кое ще се пуска и кое ще се прибира? :roll: :wink:
Начи, сома си отива с фанфари по живо и здраво,не трябваше да участва даже!
Щуката и Бялата?
Как да ти дам конкретен отговор, като до сега не сме пускали такива риби над кило?
Имаме грях към една бяла 7 кг. Удари в пълен мрак на път към бивака. Гледката на челници беше невероятна,излезна из под лодката и ни направи незабравим спектакъл.
Не я пуснахме,въпреки че имаше и други риби и нямаше да останем валат.
Сега като си спомним, съжаляваме че не я пуснахме-беше пълна с хайвер!
Но след няколко дневено капо, май нема да и простиме на десетката- в крайна сметка поживела си е-пък и е бяла - не е за борба а за ядене.
Щуката ми е любимец!
Преди сома я гонех много,нема такова животно терминатор като нея и определено изпитвам симпатия. Но няма величието на сома и не съм и проштавал.
Да дигнеш на ръце щука 15 кг. ще е доста екстремално и незнам да ли ще имам сърце да я убия. Другите също няма да искат и май май ще си замине.
Но все пак в момента си фантазирам на чаша ракия.
Поздрави!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”