Предпочитани и удачни воблери за сом

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Предпочитани и удачни воблери за сом

Мнение от kalinux »

Емо, чисто статистически ще те помоля да направиш сметка на всичките сомове извадени или само закачени на това място в периода март-юни колко са за устата и колко за тялото. Да речем от годината когато Краси закачи оня до ден днешен.
С внимание към детайлите
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Предпочитани и удачни воблери за сом

Мнение от Emo-83 »

kalinux написа:Емо, чисто статистически ще те помоля да направиш сметка на всичките сомове извадени или само закачени на това място в периода март-юни колко са за устата и колко за тялото. Да речем от годината когато Краси закачи оня до ден днешен.
Сомовете не са много,като бройка,закачени по този начин на кльонк,но е факт,че при голяма дълбочина и плитко презентирана стръв има такива хващания на сом.Моя 83кг,да не беше за устата.Ако не му бях приложил фифел да убие,за да подгони и да се блъсне в стръвта,сега и за него нямаше да пиша.
Претендирам,че съм 1-я който ползва фифел за улов на сом и за това се смея,като виждам жмичките.Няма да кажем на Тапета,да не го напише във форума.....ама моля ви се......оставил съм ви на спокойствие,но вие,нещо ме дърпате за опашката.
Тук Калинка,трябва да се отчете факта,че при кльонка доста от ударите са ялови,защото е по-трудно да се закачи сом на свободна тройка,от колкото при влаченето,където имаме твърда връзка и лодка в движение.
Това,което подминавате,като факт е началото на годината и сома в плиткото.Най-често големите риби,които вие,казвате,че са изкосени са хванати на дълбочина 3м........там където е всичката дребна риба и където сома се храни.
Ако се качите в този период на баира при Бориславци може да видите наред с дребната риба,как големи сомове се строяват в линия по няколко на брой и притискат храната.Във 50см. вода,атаката със зашеметяване на рибата е нормално да се извършва с опашка.
Краси 112 си взе един воблер на Предатек който гази плитко именно поради тази причина.....да ги търси там.Преди година,когато отиде да чука на дубката в реката,беше видял огромен сом на 50см. вода и после доста се озърта за него.Сподели ми,че дори следа оставял в тревата и водораслите.
Неоспорим факт е,че в този период от годината,всичката риба се събира в плиткото и за това се случва да се улови шаран или каквато и да е друга риба,случайно закачена.
Но както Калинката казва....."С внимание към детайлите".........Тези риби са значително по-малко от сомовете,закачени по този начин. :idea: :shock: :roll:
На 3-4м. дълбочина къде според вас може да стои сома.Ще ви споделя.......Сутрин е над дъното,а когато напече се вдига по-горе с да кажем 2-3м.
Точно заради това,когато влачим,вече гледаме рибите на структората.....не както беше до сега на обикновен сонар.Той не показва нищо реално,когато говорим за тролинг(освен дълбочината).На него,се виждат големи чавки или символи.Ако имате сонари,като нашите, със следните настройки на екрана.....ще ме разберет.
По едно и също време гледате на структурота и това,което се вижда в ляво и дясно от лодката в реален образ,а не чавки.В другата половина на екрана се поставят, обикновенния сонар и веднага под него даун скана(това,което е под лодката).
С тази настройка,вие имате на куп три сонара и възможност за мигновено сравнение.
Да не говорим,че с едно докосване на екрана чукате върху една точица и я увеличавате многократно за да видите формата на рибата.
Самите вие сте правили тест с Краси и Никаро със снимки на сом 20кг.Много добре знаете,колко малък се вижда той.
Избягах малко от темата,защото говорите само и единствен опит с кльонка.
Още оня ден,когато Франко ми написа за косенето и тролингистите от Пловдив ми беше на устата да му кажа,че аз също ги познавам по-добре от него.Но защо не попита,един негов приятел,като Мацака за мнението му.Все пак ходите заедно на риби и биваци.Освен това,той практикува двете дисциплини.Самите,знаете,че е мислещ човек,който има своя голям опит в тролинга.
Когато говорите за нещо,се опитайте да се обосновавате,като разсъждаваме заедно и се учим един от друг.Не бързайте да поставяте диагноза,за риболов,който не практикувате.
Не мислете,че казвайки ви тези неща,ви подценявам,като риболовци......напротив,уважавам ви.
Само не мога да разбера един странен факт.Как така за кльонка,траете,но понеже ви се говори и лови сом,за тролинга пишете.Хайде да говорим за вашата дисциплина малко.Зная,че не искате да отваряте балъците,които после заявяват,че сами са се научили....прави сте!
Ще ви кажа нещо за мен,за да се опитате да ме разберете и да си спестите някои приказки по мой адрес.
Тролинга беше дисциплина,която ненавиждах.Кльонка и сега за мен е магията при риболов на сом.При него имаш игра и постоянно надхитряне с различни презентации на стръв,монтажи и прочие.
Въпреки това ще ви кажа как се насочих към тролинга и защо :?:
Изведнъж по язовирите се появиха много кльонкащи лодки.....няма да споменавам токаджиите.Рибата привикна на този звук и постоянно и безразборно чукане с знак за опасност.
В същото време лаици,запалили се по риболова,след своята 30 годишнина,започнаха да тролят и вадят големи риби на воблери.......веднага ми се обостри вниманието.
Ще бъда честен.Запалих се от Троли.Мислех си,а бе тоя вчера започна да лови сом,а днес ми се прави на велик.Да еба и тъпата дисциплина.Возиш там някакви примамки и разчиташ рибата да удари на тях......те това го мога и аз.Ще си купя,всичко нужно и ще го накажа.
Да,но се оказа,че не съм прав.
Тролинга е много интересна дисциплина в,която трябва да имаш своите познания.Не отричам,че доста от хората,хващат риби,без мисъл.....знаейки единствено биячките,за които тук постоянно пишем.
Но тук нещата също се променят много бързо.Рибите,също,като при кльонка започват да разпознават вибрации,силуети,цветове.
Точно това е причината да показвам и изказвам мои мисли,но не в прав текст.Да наистина спестявам доста неща,които зная за тролинга.Не го правя,заради мен,а заради хората от които съм ги научил.
Ако имах възможност,както желая да пиша всичко,което зная,ще ме намразят още повече хора.Но да не говорим за това.
В личен план съм се научил на дяволъци най-много от Мацака и Томахавката.С единия провеждаме смислени разговори на язовира,а с другия,денонощно четем,зяпаме и обсъждаме различни случки и клипове от нас и света.
Това е причината,да имам познания в тази дисциплина,които са безценни.Но не пренебрегвайте друг важен факт.При мен идва инфо,неволно.
Ако от региона на Тича ми се обадят трима за поръчка на един воблер,веднага се сещам,че на него има сом.Първото,което започвам да гледам е на каква дълбочина гази.После гледам разцветка и веднага след това за да не копирам колеги,започвам да мисля,кой друг воблер и с каква по-добра вибрация и визия,може да даде по-добър резултат.
За това,често се случва,да залагам името си,че този воблер хваща и то доста добре.Разликата от повечето риболовци е,че аз зная защо се случва това.
Доста хора ме мислят за луд,като предлагам не до там популярни примамки.Но за да го направя,аз съм чул,видял,проверил.
Вземете пример с Халкото и цвят 68.Миналата година този воблер го нямаше на пазара.Но съм дявол и знаейки,че ще се появи ви направих,клипчета с риби още когато го няма.
Няма да ви казвам колко съм треперил да не скъсам този воблер.Жоро Енергото има над 30 сома на него пред очите ми.Аз дълго време го нямах,та хванах към 15бр.
Името си съм сложил зад цвета,защото през цялото това време съм влачил,всички останали.....ами к@р.
За това толкова разпалено споря с Бай Стоян.Той също,като вас не може да си спомни,кога за последно е тролил.Но понеже е в чужда държава със много риби,споделя тяхното мнение.....и до някъде е прав,но до някъде.Там ври от борба за територия и е достатъчна вибрацията на воблера.Тук,когато ги няма тези риби,закоито вие казвате,че са изкосени,се вижда истината за кьоравия сом.
Момчета,може да подценявате опита и знанията ми,но аз ги имам и не се срамувам,да ги съобщя.Това не е надувка.
Моля ви не говорете,че покрай чужди риби,съм си приписвал имидж.На Жоро Енергото сома въпреки,че той закачи сома 92кг.,същия ми свали воблера от въдицата с обещанието,че няма да го свали от пръчката си.После го вади с Бисер 5ч по майсторски начин и не аз сам се набутах в лодката му,за да канджосам рибата му,която от дългото вадене,дупката при тройката,беше станала огромна.Въпреки,това,никъде не съм казал,че тази риба е моя и за 1-ви път ви споделям това.Не я броя и не си приписвам нищо.Но точно,защото зная,кога и къде може да се улови голяма риба,се случва аз да съм почти винаги в съседство.
Не спекулирайте и с факта,че нямам голяма риба на тролинг(над 40кг.).Да наистина това е така,но имам над 4-тири изпуснати.Не скъсали,не преебали такъма,а откачени.
С бившия ми колега вадихме сом,който според мен,беше над 120кг.Само лошото стечение на обстоятелствата,ни попречи да го извадим.Трябваха ни само още макс 30мин,за да го доближа до лодката и рибата беше наша,без да я вадя по 7-8 часа,давайки и всякакви шансове.
За да ме разберете и да не говорите врели,некипели......има доста кльонкаджии с над 15г. стаж,които нямат една голяма извадена риба.Аз имам 8 сома над 45кг.Ако изключим Краси и Петьо Жишев,кой има толкова големи риби,та е седнал да ми говори.
В тролинга има бизнес и не случайно наблягам на него.Сомаджията купи 2 пръчки за целия си живот,заедно с един конец.Не ме нервирайте,също,като Троли да се върна в тази дисциплина и да ви покажа,някои неща.....Въпреки,че вече остарях и освен,че нямам този деан,се промениха ценностите ми за риболов и почивка.
За тези,които са забравили,кой съм......Приятно ми е,Емо Тапета.(в слаба година на кльонк,вадил 25 риби,над 15 кила)
Никога не пиша случайни неща,но се случва да сбъркам......щото вижте колко мнения имам.Пишете и вие,да ви видим,колко сте безгрешни.
Ако не бърках,щях да съм не Божество,а Господ.
За сега ще си остана обикновен тролингист с цялото ми уважение към всички колеги практикуващи нашето хоби,без да си позволявам,да коментирам качествата на нито един с лошотия.
Запомнете едно.Моите слабости(имам ги),не са ваши предимства. :idea:
Мислещ риболовец съм и съм далеч от идеята,че съм най-добър.Но познавам добрите,заедно с техния опит,рибите,местата,трасетата,сезоните и мисленето им.
Нарочно направих разказ да е много дълъг.Така ще се откажат всички,които смятат,че съм писал глупости и не се интересуват от сома.
А шаран 17кг. има на воблер за устата,уловен в плиткото от Владо Горубляне,търговец на коли.Примера,никога не е само един.Мислете,когато пишете и не излизайте с готови диагнози от вашето Джи Пи. :fish6: :fish15: :fish4:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
gogopike
Мнения: 274
Регистриран на: Нед Авг 29, 2010 14:21
Местоположение: Balgarene plevensko
дал Браво: 29 пъти
получил Браво: 35 пъти
Обратна връзка:

Re: Предпочитани и удачни воблери за сом

Мнение от gogopike »

С риск да ме нападнат ще попитам нещо.
Като сте толкова убедени че сомовете са изкосени и искате статистика
можели да ми отговорите защо повечето риби са забодени най много на 30 см
до опашния плавник.При изкосена риба би трябвало да има убождания къде ли не.
Според мен атаката е толкова прецизна че всичко което попадне в обсега на опашката изгаря.
Направете статистика за това да видим какво ще излезе.
Сома според мен е NATURAL BORN KILLER и при него мноого рядко има случайни неща при улова му.
Всичко което за другите е кофти за мен е добре.
axel
Мнения: 522
Регистриран на: Чет Сеп 17, 2009 17:46
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 36 пъти
получил Браво: 85 пъти

Re: Предпочитани и удачни воблери за сом

Мнение от axel »

.
В тролинга има бизнес и не случайно наблягам на него.Сомаджията купи 2 пръчки за целия си живот,заедно с един конец. :idea: :idea: :idea: :idea:
риболовът е само хоби!
ribata402
Мнения: 2469
Регистриран на: Съб Сеп 17, 2011 17:04
Местоположение: plovdiv
получил Браво: 4 пъти

Re: Предпочитани и удачни воблери за сом

Мнение от ribata402 »

Пък аз до тук 3000.. :lol: :lol: :lol: :roll: :roll:
Аксел внимавай,щото те наблюдават.. :lol: :lol: :lol:
Аватар
franko
Мнения: 3455
Регистриран на: Сря Авг 13, 2008 21:37
Риболов: сооооооом
Местоположение: пловдив
дал Браво: 32 пъти
получил Браво: 6 пъти

Re: Предпочитани и удачни воблери за сом

Мнение от franko »

gogopike написа: Като сте толкова убедени че сомовете са изкосени и искате статистика за
можели да ми отговорите защо повечето риби са забодени най много на 30 см
до опашния плавник.
Ами на сома, две трети от тялото му е опашка.Кажи сега ,твоята статистика за сантиметрите от колко риби е направена.
...Веднага след забраната пък започват да удрят толупите.Воблери газещи на три до четири метра са подходящи за случая.Цветовете са летни :-D Може и за тях да поспорим :-P
Аватар
gogopike
Мнения: 274
Регистриран на: Нед Авг 29, 2010 14:21
Местоположение: Balgarene plevensko
дал Браво: 29 пъти
получил Браво: 35 пъти
Обратна връзка:

Re: Предпочитани и удачни воблери за сом

Мнение от gogopike »

Е за това много хора спряха да пишат в форума.Явно не можеш да си кажеш мнението.
Риби нямам чак толкова ,но все някое соме съм хванал и на двете дисциплини.
Въпрос на време е да хвана риба по голяма от 29 кг.
Бъдете здрави и успехи през годината .Аз спирам да пиша докато не стана корифей. :tup:
Всичко което за другите е кофти за мен е добре.
Аватар
Tomahawk
Мнения: 1377
Регистриран на: Сря Мар 23, 2005 15:26
Местоположение: Шумен
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 26 пъти
Обратна връзка:

Re: Предпочитани и удачни воблери за сом

Мнение от Tomahawk »

За малко да се изкоси на Кльонк :idea: :wink:
" Рибата не кълве събота и неделя" :)
" не е важна марката на воблера а на колко гази "
Аватар
franko
Мнения: 3455
Регистриран на: Сря Авг 13, 2008 21:37
Риболов: сооооооом
Местоположение: пловдив
дал Браво: 32 пъти
получил Браво: 6 пъти

Re: Предпочитани и удачни воблери за сом

Мнение от franko »

Гого ,не ставаше дума за твоите риби,а за това което си видял.Кое те обиди,не ми стана ясно.Задал си въпрос и отговор,не искаш :P
Ходете,ловете и си вярвайте.
Последно промяна от franko на Нед Мар 22, 2015 21:39, променено общо 2 пъти.
Аватар
stefar33
Мнения: 500
Регистриран на: Пон Яну 10, 2011 21:16
Риболов: джиг,спининг,тролинг
Местоположение: gabrovo
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 106 пъти

Re: Предпочитани и удачни воблери за сом

Мнение от stefar33 »

Здравейте,с цел да бъда полезен ще ви споделя резултатите от днешният ден на тролинг от Жребчево.
Започнахме от църквата по посока на боклуците при температура на водата 8.6гр.До обяд нямахме кълванета но когато стигнахме бокилуците температурата стигна до 10.гр. и удариха първите рибки.За съжаление не от търсеният вид но все пак рибки.Две на кранка който засякох че гази на 5.4м. и една на Салмо хорнет 5см. с дългата лопатка.Това ни бяха попаденията за деня
а и другите колеги хванаха по някоя такава.
Мисля че до края на идната седмица водата ще се затопли с още два три градуса и сомовете ще се отбележат.
Желая успех на всички :tup:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
vali0
Мнения: 176
Регистриран на: Вто Апр 19, 2011 19:22
Риболов: Тролинг, джигинг, кльонкинг
Местоположение: кьрджали
получил Браво: 1 път

Re: Предпочитани и удачни воблери за сом

Мнение от vali0 »

Ето, това е положението. Само аз и Стефара снасяме инфо тук. Евалла Стефчо! Нептун ще се обади на колегата си, който отговаря за язовирите и ще ни възнагради. Останалите нека си философстват. На пук на конюнктурата, във вторник заминавам пак. Към модераторите: Моля постовете на Стефар и Вестел да бъдат оградени във венци. Това са малко от колегите, които споделят до последната подробност и за това постовете ѝм са изключително ценни. Практиката учи повече от философията!!! :tup:
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Предпочитани и удачни воблери за сом

Мнение от kalinux »

Мдаа, помолих за проста статистика от 2 числа, оказа се че философствам. Щом статискиката ви плаши, бъдете здрави. Мойта статистика от изминалата година е 1 за опашката към 150 (приблизително) за устата.
С внимание към детайлите
ribata402
Мнения: 2469
Регистриран на: Съб Сеп 17, 2011 17:04
Местоположение: plovdiv
получил Браво: 4 пъти

Re: Предпочитани и удачни воблери за сом

Мнение от ribata402 »

Статистиката е ясна,97%от големите риби изкарани пролета са на търмък..
Аватар
franko
Мнения: 3455
Регистриран на: Сря Авг 13, 2008 21:37
Риболов: сооооооом
Местоположение: пловдив
дал Браво: 32 пъти
получил Браво: 6 пъти

Re: Предпочитани и удачни воблери за сом

Мнение от franko »

Е това е отговор.От моите 150бр един за опашката и един за челото.Другото е за устата,като повечето са от ляво.
Аватар
Злати 76
Мнения: 206
Регистриран на: Вто Сеп 04, 2012 22:18
Риболов: РИБОЛОВ НА СОМ
Местоположение: София
получил Браво: 10 пъти

Re: Предпочитани и удачни воблери за сом

Мнение от Злати 76 »

Принципно е спорна ситуация,дали е изкосен или е атака на сома:Миналата година вторият трофеен сом 93кг(март месец) на Жоро и Бисер беше хванат за гърба.Самите те казаха, че непосредствено преди да се хване рибата, са драли по дъното,,, за мен това е изкосена риба,не се заяждам с никой просто коментирам
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”