Гореща връзка с ИАРА.Закони,забрани и съвместна дейност.

Дискусии на тема контролни органи, закони и тяхното прилагане, бракониерите, и мястото на любителя риболовец в омагьосан кръг.
Публикувай отговор
gergi762
Мнения: 310
Регистриран на: Нед Яну 16, 2011 22:31
Местоположение: Плевен
дал Браво: 23 пъти
получил Браво: 15 пъти

Re: Гореща връзка с ИАРА.Закони,забрани и съвместна дейност.

Мнение от gergi762 »

[quote="Emo-83"].


На всичкото отгоре,вече било прието пак чрез някакъв закон от тази година това правило за 25% за зарибяване въобще да не съществува.
Те също смятат,че сме ощетени,но не могат нищо да направят по този въпрос.


Защо пък да не могат?Не може ли някой от ИАРА да се представи тук,да напише пред всички какво се случва,да ревнем под прозорците на когото трябва пък да видим тогава може ли не можели.То и тока нямаше как да се намали. :mrgreen:
Последно промяна от gergi762 на Сря Мар 13, 2013 20:38, променено общо 1 път.
Testis unos, Testis nullus
gergi762
Мнения: 310
Регистриран на: Нед Яну 16, 2011 22:31
Местоположение: Плевен
дал Браво: 23 пъти
получил Браво: 15 пъти

Re: Гореща връзка с ИАРА.Закони,забрани и съвместна дейност.

Мнение от gergi762 »

ИАРА просто страни от любителите риболовци
Testis unos, Testis nullus
кмета2
Мнения: 167
Регистриран на: Пон Фев 18, 2013 19:43
Риболов: риболов на хищни риби
получил Браво: 2 пъти

Re: Гореща връзка с ИАРА.Закони,забрани и съвместна дейност.

Мнение от кмета2 »

gergi762 написа:
Emo-83 написа:.





Защо пък да не могат?Не може ли някой от ИАРА да се представи тук,да напише пред всички какво се случва,да ревнем под прозорците на когото трябва пък да видим тогава може ли не можели.То и тока нямаше как да се намали. :mrgreen:
Сигурно има такива,които биха желали да го сторят но не смеят,тъй като после няма да са на работа.Или поне не в ИАРА.
Нещата идват от по-дълбоко.
Техните шефове политиците ,,странят,,от проблемите на гражданите.
Аватар
brandon76
Мнения: 292
Регистриран на: Пон Мар 28, 2011 15:38
Местоположение: Лунната пътека
дал Браво: 110 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Гореща връзка с ИАРА.Закони,забрани и съвместна дейност.

Мнение от brandon76 »

Цитат от колега:

И аз днес бях на Копринка и наистина панаира е пълен,кола до кола,човек до човек.То не са найлонови навеси за преспиване,софри,пълна цигания.Намятани дънарки,караници кой кого прехвърлил и хубави каракуди по 700-800гр,а и по големи,пълни с хайвер и всичко в торбите,няма норми,няма проверяващи,типична родна картинка,пълна касапница.
Аватар
franko
Мнения: 3455
Регистриран на: Сря Авг 13, 2008 21:37
Риболов: сооооооом
Местоположение: пловдив
дал Браво: 32 пъти
получил Браво: 6 пъти

Re: Гореща връзка с ИАРА.Закони,забрани и съвместна дейност.

Мнение от franko »

Лакомия братле,лакомия.Мамка им мръсна,където ги е възпитавала.
Тези,които се скатават и те да се замислят!ИАРА,направете една акция ,като хората и да оберете овациите.
Като се приберете вечерта и ще сте доволни от себе си.
Аватар
makiavelli
Мнения: 292
Регистриран на: Нед Ное 06, 2005 15:22
Местоположение: София
дал Браво: 1 път
получил Браво: 9 пъти

Re: Гореща връзка с ИАРА.Закони,забрани и съвместна дейност.

Мнение от makiavelli »

Хубаво е, че въпросните карти са валидни 1 година, тъй че някой да не се помисли за много велик и да си повярва като притежател на такава! За сериозните и отговорни хора, получили такива карти остава да се докажат през този сезон, а и не само!
Все по-болен на тема Риболов!!!
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Гореща връзка с ИАРА.Закони,забрани и съвместна дейност.

Мнение от Emo-83 »

makiavelli написа:Хубаво е, че въпросните карти са валидни 1 година, тъй че някой да не се помисли за много велик и да си повярва като притежател на такава! За сериозните и отговорни хора, получили такива карти остава да се докажат през този сезон, а и не само!
Не мисля,че това е най-важно в случая.Даже не съм се интересувал от подобни неща.Добрините,които човек може да свърши нямат нищо общо с картите.До сега повечето хора,които реално сме били по язовирите не сме имали никакви карти и пак сме вадили мрежи и сме съдействали на органите.
Дразнещото е,че до сега има всевъзможни мухарски клубове и подобни по морето и Дунава,които са кандидатсвали за подобни карти,а по язовирите има един голям к...... даже е смешно.
Освен това не смятам,че картата носи облага,а напротив....ангажименти. :idea:
Ще ви направя съпричастни за да видите кой до сега е имал подобно нещо и на кои ще бъдат раздадени сега.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: Гореща връзка с ИАРА.Закони,забрани и съвместна дейност.

Мнение от naso »

Каквото да си говориме и пишеме, докато от ИАРА казват, че нямат ресурси, пари и достатъчно хора, нищо няма да се оправи. Това е едно удобно оправдание, и сигурно с право.
Според мен най-важното е да се направи нещо по тези въпроси
1 Крайно време е да се каже какви пари са необходими, поне за опазването на водоемите
2 Ако трябва да се увеличават билети и такси да се направи, но всичко да отива само и единствено за любителския риболов. Да има пълна прозрачност.
3 Зарибяването е една голяма заблуда, при положение, че няма охрана по водоемите. Там пари не трябва да се дават, докато не се оправи опазването на водоемите
4 Може би трябва да има отдел в агенцията, който да отговаря само за любителския риболов и да подържа връзка с риболовци, клубове и сдружения

Законите, може би трябва да се пипнат още малко, но мисля че и тези са добри. Стига съдията да не е корумпиран и да си свърши съвестно работата
Аватар
makiavelli
Мнения: 292
Регистриран на: Нед Ное 06, 2005 15:22
Местоположение: София
дал Браво: 1 път
получил Браво: 9 пъти

Re: Гореща връзка с ИАРА.Закони,забрани и съвместна дейност.

Мнение от makiavelli »

Emo-83 написа:
makiavelli написа:Хубаво е, че въпросните карти са валидни 1 година, тъй че някой да не се помисли за много велик и да си повярва като притежател на такава! За сериозните и отговорни хора, получили такива карти остава да се докажат през този сезон, а и не само!
Не мисля,че това е най-важно в случая.Даже не съм се интересувал от подобни неща.Добрините,които човек може да свърши нямат нищо общо с картите.До сега повечето хора,които реално сме били по язовирите не сме имали никакви карти и пак сме вадили мрежи и сме съдействали на органите.
Дразнещото е,че до сега има всевъзможни мухарски клубове и подобни по морето и Дунава,които са кандидатсвали за подобни карти,а по язовирите има един голям к...... даже е смешно.
Освен това не смятам,че картата носи облага,а напротив....ангажименти. :idea:
Ще ви направя съпричастни за да видите кой до сега е имал подобно нещо и на кои ще бъдат раздадени сега.
Емо, точно това имах предвид, а това че има и ще има такива, който да спекулират с картите не се съмнявай!
Все по-болен на тема Риболов!!!
cps
Мнения: 36
Регистриран на: Съб Дек 08, 2007 19:05
получил Браво: 1 път

Re: Гореща връзка с ИАРА.Закони,забрани и съвместна дейност.

Мнение от cps »

naso написа:Каквото да си говориме и пишеме, докато от ИАРА казват, че нямат ресурси, пари и достатъчно хора, нищо няма да се оправи. Това е едно удобно оправдание, и сигурно с право... Законите, може би трябва да се пипнат още малко, но мисля че и тези са добри. Стига съдията да не е корумпиран и да си свърши съвестно работата
Възможно ли е ИАРА да представи достоверна информация - за 2011 и 2012 г. (т.е. откакто бе назначен последния директор) и по региони:
- колко нарушители са заловени с незаконен улов, с незаконни средства, през забранен период, на забранено място (или във връзка с други нарушения);
- колко от заловените нарушители са получили някаква санкция или са осъдени с влязла в сила присъда (конкретно - колко лв за регион);
- колко от заловените нарушители не са получили санкция или все още не са осъдени (конкретно - по какви причини).
След получаването на тази достоверна (а не стъкмена) статистическа информация може да се правят аналитични изводи за :
- ефективността на дейността на ИАРА при сегашната нормативна база (свързана с любителския риболов) и при сегашните условия за дейност конкретизирани за всеки регион (област) - бюджет, щат, екипировка и др. особености;
- ефективността на сегашната нормативна база (свързани с любителския риболов закони, наредби, правилници, правомощия, заповеди на министър и др.)

Въз основа на аналитични изводи с цел подобряване на ефективната дейност на ИАРА могат да бъдат подготвяни и обсъждани конкретни предложения за промяна на :
- сегашната нормативна база, свързана с любителския риболов : закони, наредби, правилници, правомощия, заповеди на министър и др.;
- условия за дейността на ИАРА конкретизирани за всеки регион (област) : бюджет, щат, екипировка, правомощия и др. особености.

.............................

Според мен достоверната информация за конкретните резултати от дейността на ИАРА е обществено достъпна информация, т.е. не е класифицирана. Това означава, че всеки обикновен гражданин (физическо лице) или всеки официален представител на неправителствена организация (юридическо лице) има право официално (с регистриране в деловодството) писмено да я поиска от ИАРА.
Съгласно действащия (но не особено известен) Закон за достъп до обществена информация (ЗДОИ) - ръководителят на ИАРА трябва (е задължен !) да представя отговор на искания за достъп до информация по ЗДОИ в 14-дневен срок, а не в 30-дневен - както е при обикновените жалби и искания за справки. Съгласно ЗДОИ исканията за информация по този закон се регистрират ОТДЕЛНО от останалата кореспонденция на граждани, фирми и неправителствени организации.

След като получи исканата информация (на 15-тия ден) заявителят може да поиска допълнително достъп до още по-подробна обществена информация.

Ако заявителят на искане за достъп до обществена информация не е доволен от срока и' на предоставяне, от пълнотата и достоверността на информацията - има право да сезира с официално оплакване (пак по ЗДОИ) съответния министър (на земеделието, горите и водите), министър-председател, председател на ресорна парламентарна комисия (когато започне да работи следващия парламент), президент или омбудсман. Изброените ръководители трябва да спазват ЗДОИ, т.е. да отговорят в 14-дневен срок.

Всяка година до края на февруари всяка държавна (министерства, агенции, области) или общинска администрация е длъжна да представи в Министерски съвет достоверен отчет :
- колко заявления за достъп до обществена информация (ДОИ) са постъпили за предходната година;
- на колко от заявленията за ДОИ е отговорено в законосъобразния 14-дневен срок;
- на колко от заявленията за ДОИ е отговорено със закъснение - поради какви конкретни причини (анализ);
- на колко от заявленията за ДОИ не е отговорено въобще - поради какви конкретни причини (анализ);
- за колко от предоставените отговори на заявления по ДОИ заявителят не е бил доволен от отговора и поради какви конкретни причини (анализ);
- какви конкретни мероприятия (и в какви конкретни срокове) ще предприеме ръководителя на съответната администрация - за да бъде спазван изискуемия 14 дневен срок и за да бъдат доволни заявителите от предоставяната информация.

Всякакъв друг начин на общуване - по комшийски, со кротце и со благо - с държавна администрация те поставя в зависимост от МОМЕНТНИТЕ желания и симпатии на съответния администратор, който все още заема съответния ръководен пост.

Сега започват да духат силни ветрове. Има сравнително прост (достъпен) начин да определиш посоката на вятъра - пръста в устата и след това високо над главата. Откъдето почувстваш хлад - оттам духа. Но това трябва да става много бързо и ловко - за да не останеш с пръст в устата..

Успехи
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Гореща връзка с ИАРА.Закони,забрани и съвместна дейност.

Мнение от Emo-83 »

Тази вечер ще се включат с пост от мобилната група.Ще бъдат поствани снимки с заловени нарушители.
След вторник ще започнем публикуването на всичката информация за ИАРА,тяхната функция,правомощия и отчети за извършената им дейност.
Много е хубаво,че задавате въпроси на които ще получавате отговори.
Според мен,най-важното е опазването на водоемите и след това зарибяването.Да ви кажа честно се чудя под каква форма да излезнем с предложение от което част от платения билет на 100% да отива за зарибяване.Без значение от това дали страната била в криза и Дянков или някой друг да решават къде да пренасочва парите ни....те се дават за зарибяване,а не за пътища,метро или не зная още за какво.
Колегата ми Иво подготвя карти(заместител на билета),които ще са с добър външен вид и ще имат четец давайки моментално инфо за риболовеца.Те няма да са някакви неугледни хартийки и ще се ползват в продължителен период.
Излезли сме с конкретно предложение към ИАРА с което във всеки един момент с-ма ще може да отчита къде се намира даден автомобил и какъв разход на гориво имат той и двигателя на лодката.Сега работят само с GPS с-ми,които оставят вратички за спекула с гориво.
Но все пак кой,каквото и да говори.....всичко опира до пари.Дали те ще бъдат отпуснати за подобряване на работата и контрола както на проверяващите,така и на риболовците.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
ristaka
Мнения: 59
Регистриран на: Чет Дек 20, 2012 2:05
Местоположение: Благоевград

Re: Гореща връзка с ИАРА.Закони,забрани и съвместна дейност.

Мнение от ristaka »

аз имам едно въпросче ... за хората от ИАРА дали имат някакъв минимум примерно 10 човека проверени на ден или нещо такова че откакто съм рибар от 6-7 години не са ме проверявали никога ???? а съм си редовен винаги ??
Над силата е единствено способността да я контролираме.

Catch the moment, Release the fish.
Аватар
asp-erman
Мнения: 275
Регистриран на: Пон Окт 20, 2008 21:37
Местоположение: Стара Загора
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Гореща връзка с ИАРА.Закони,забрани и съвместна дейност.

Мнение от asp-erman »

Emo-83 написа:Да ви кажа честно се чудя под каква форма да излезнем с предложение от което част от платения билет на 100% да отива за зарибяване.
Формата за която се чудиш е измислена и работи в лова. При подновяване на билета се внася една сума в размер на 50лв във фонд за подновяване на дивеча и сумата отива съответно в дружеството от където се използва по предназначение.
Според мен може да се дискутира с ИАРА за създаване на такъв фонд и примерно при подновяване на рибарския билет, освен стойността на билета, сума от 30лв да отива в този фонд и съответно в края на годината ИАРА да прави отчет за изразходването на сумата в нейният сайт.
Ако ученика е готов,учители се намират!
Аватар
ristaka
Мнения: 59
Регистриран на: Чет Дек 20, 2012 2:05
Местоположение: Благоевград

Re: Гореща връзка с ИАРА.Закони,забрани и съвместна дейност.

Мнение от ristaka »

asp-erman написа:
Emo-83 написа:Да ви кажа честно се чудя под каква форма да излезнем с предложение от което част от платения билет на 100% да отива за зарибяване.
Формата за която се чудиш е измислена и работи в лова. При подновяване на билета се внася една сума в размер на 50лв във фонд за подновяване на дивеча и сумата отива съответно в дружеството от където се използва по предназначение.
Според мен може да се дискутира с ИАРА за създаване на такъв фонд и примерно при подновяване на рибарския билет, освен стойността на билета, сума от 30лв да отива в този фонд и съответно в края на годината ИАРА да прави отчет за изразходването на сумата в нейният сайт.
много добро предложение аз съм ЗА... :)
Над силата е единствено способността да я контролираме.

Catch the moment, Release the fish.
Fishh
Мнения: 338
Регистриран на: Чет Мар 07, 2013 19:47
Риболов: спининг
дал Браво: 17 пъти
получил Браво: 27 пъти

Re: Гореща връзка с ИАРА.Закони,забрани и съвместна дейност.

Мнение от Fishh »

asp-erman написа:
Emo-83 написа:Да ви кажа честно се чудя под каква форма да излезнем с предложение от което част от платения билет на 100% да отива за зарибяване.
Формата за която се чудиш е измислена и работи в лова. При подновяване на билета се внася една сума в размер на 50лв във фонд за подновяване на дивеча и сумата отива съответно в дружеството от където се използва по предназначение.
Според мен може да се дискутира с ИАРА за създаване на такъв фонд и примерно при подновяване на рибарския билет, освен стойността на билета, сума от 30лв да отива в този фонд и съответно в края на годината ИАРА да прави отчет за изразходването на сумата в нейният сайт.

Колега тия пари сега отиват не където трябва,а какво остава като ca още повече от преди :oops: .Докато не се оправят нещата е добре да се мисли други вариaнти,по-добре е да се съберат на 10-20човека от саита да отговарят на сигнал и да им се дават като заплата и те да имат правомощия отколкото по тоз бездънен канал......
Публикувай отговор

Обратно към “ИАРА, законът, бракониерите ...”