Карта на вътрешни водоеми за Humminbird

Минава, големият кораб минава ...
Публикувай отговор
Аватар
Geo
Мнения: 650
Регистриран на: Пет Авг 17, 2007 13:09
Местоположение: с.Сливито
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 44 пъти
Обратна връзка:

Re: Карта на вътрешни водоеми за Humminbird

Мнение от Geo »

Благодря за точната информация.
Когато започна да пускам всичките си сомове,значи съм изкачил върха в риболова и недостатъците ми ще останат назад.
Аватар
Filstar екип
Мнения: 743
Регистриран на: Пет Фев 07, 2014 14:56
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 139 пъти
Обратна връзка:

Re: Карта на вътрешни водоеми за Humminbird

Мнение от Filstar екип »

Следният видеоматериал е направен от Dr. Jason Halfen, в който той обяснява по достъпен начин за какво служи и как да се използва AutoChart Pro. Можете да прочетете превода на това, което казва, под клипчето :)



Досега не е съществувал толкова удобен начин да създадете своя карта на любимите си места за риболов. С AutoChart от Humminbird това вече е възможно. Използването на AutoChart е лесен тристепенен процес. Първо запазваме сонарните си записи на нашия Humminbird сонар. След това обработваме информацията на собствения си компютър. И накрая – използваме готовата карта на място и с нейна помощ ловим повече риба. Ключов компонент от AutoChart системата е Zero Lines map SD картата, която съдържа Zero Lines и брегови линии, извлечени от сателитни данни за милиони водоеми. Така че няма значение дали ловите в сладки или солени води – AutoChart е за Вас! Събирането на сонарни логове за AutoChart е лесен процес. Започва с вкарването на ZeroLines map SD картата в слота на сонара, след което активирате функцията Сонарен запис. Само с няколко натискания на бутони можете да записвате цял ден сонарни логове, докато се движите по водоема. В края на деня спирате да записвате, изваждате Zero Lines SD картата от сонара и трансформирате тези сонарни записи с AutoChart програмата в готова карта.


След като сте направили сонарните записи с Humminbird сонара си върху Zero Lines SD картата, следващата стъпка към създаване на готова карта е да заредите тези сонарни записи в AutoChart програмата. Най-добрата част от създаването на картата е, че всичко се случва на собствения Ви компютър. Не е необходимо информацията да се качва в интернет пространството или на сървър. Вие създавате картата, Вие я притежавате. След като вече сте качили готовата карта на Zero Lines SD картата, просто я изваждате от слота на компютъра и я вкарвате обратно в сонара. С притежанието на персонализирана карта на водоема, която сте създали с AutoChart, пред Вас се разкриват много нови възможности – включително оцветяване на картата според дълбочината и отчитане изместването на водното ниво. Освен тези функции, можете също така да използвате картата като част от i-Pilot Link системата, за да следвате определен контур и да хващате повече риба! Еднократната покупка на AutoChart или AutoChartPro Ви дава достъп до всички онези преимущества на персонализираните карти без годишни или скрити такси. AutoChart Pro притежава допълнителни функции към тези на AutoChart, включително 3D визуализация на водоема, както и цветова индикация за твърдостта на дъното. И най-хубавото на AutoChart е, че Вие създавате картата и Вие я притежавате!


* И едно допълнение от нас - можете спокойно да запазвате сонарните си записи на обикновена карта памет, за да не изтриете някой файл по погрешка от Zero Lines SD картата. След като обработите данните с програмата, качете тогава готовата карта на Zero Lines SD.
Аватар
Filstar екип
Мнения: 743
Регистриран на: Пет Фев 07, 2014 14:56
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 139 пъти
Обратна връзка:

Re: Карта на вътрешни водоеми за Humminbird

Мнение от Filstar екип »

Здравейте, колеги! Искаме да споделим с вас последната информация, с която се сдобихме, относно съвместимостта на сонарите с AutoChart Pro. Изглежда има начин как да се заобиколи липсата на необходимата софтуерна версия за сонарите, за която все още няма такава.

Ето ТУК можете да я прочетете в оригинал.

А ТУК - в нашия блог, преведена на български.

При първа възможност ще направим тестове и ще споделим резултата с вас.
Аватар
vestel
Мнения: 1023
Регистриран на: Съб Юни 25, 2011 22:15
Риболов: Риболов от лодка само Хишни риби :D
предимно Тролинг
Местоположение: Павликени
дал Браво: 81 пъти
получил Браво: 112 пъти
Обратна връзка:

Re: Карта на вътрешни водоеми за Humminbird

Мнение от vestel »

Прочетох набързо до тук написаното и проверих за ъпдеит на 898
ето какво ново има излязло прясно :wink:
898 (Version 7.080)
Release Date: 05/27/2014
New Features
Adds support for AutoChart PC and Zeroline SD cards

Тези дни ще пробвам със ъпдеита как ще е ... понеже до сега се чудех за какво са ми пратили
тази 32Gb карта със тези линии като сонара не ги вижда ... а то не се знае дали има и такива нашите водоеми :shock:
За сега поне съм записал на нея 15 Gb SI логове 8)
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5653
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 552 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: Карта на вътрешни водоеми за Humminbird

Мнение от Димитър Тодоров »

Привет,

Бих искал да направя две важни уточнения за повече яснота по въпроса:

* Първо,тук не говорим (поне в началото) за направа на цялостна карта на среден или
голям язовир наведнъж.Това е доста амбициозно начинание и не знам дори дали
е нужно, след като по-голямата част от рибата обитава и предпочита сравнително
малка част от общата площ на водоемите.
Съвсем резонно е да си правите записи на ваши предпочитани места за риболов или да
обменяте записи с други колеги и така , лека-полека ще запълвате празните,бели места
на картата на любимите си язовири,реки и гьолове.

* И второ,не става въпрос само за язовири, а за всякакви водни обекти - от
река Дунав и Черно море,та до всякакви малки гьолчета из скрити дерета,за
чиито релеф сте любопитни. В SD картата има базови линии на толкова много водоеми,
че чак се учудих колко много вода има в нашата част от страната.


Програмата е лесна за работа,повечето функционалности са интуитивни и
инвестицията във времето да се запознаете с нея,несъмнено ще ви се отплати.
Мен примерно,приятно ме впечатлиха опциите за показване на твърдостта на дънния
релеф,бързото конвертиране и обработка на данните, възможността за автоматично
пресмятане на дистанции от зададени точки , 3D изображенията на релефа.
И въобще, едно е да разглеждаш местата по отделно на сонара си,та бил той и
последен модел, и съвсем друго да погледнеш на язовира си отвисоко и в цялостен
план..различно е..и виждам доста интересни места,които през годините съм
пропуснал! :)

Ако някой колега е любопитен,но се колебае и иска да види нещо повече от
Auto Chart Pro, то предлагам да ми изпрати свои записи или тракове от близкия му
язовир, а аз на свой ред ще конвертирам данните и ще му върна снап-шотове (снимки)
на готовата дълбочинна карта и 3D визуализацията.

Накрая ще насоча вниманието ви към един материал на Дмитрий Шабалин,
сериозен спинингист и спортист,който от доста години се занимава с възможностите
за картографиране на водоеми. Прочетете материала му и преценете сами разликите
между преди и сега.

http://www.gonefishing.ru/index.php?type=page&id=1005" onclick="window.open(this.href);return false;


Поздрави,
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Аватар
vestel
Мнения: 1023
Регистриран на: Съб Юни 25, 2011 22:15
Риболов: Риболов от лодка само Хишни риби :D
предимно Тролинг
Местоположение: Павликени
дал Браво: 81 пъти
получил Браво: 112 пъти
Обратна връзка:

Re: Карта на вътрешни водоеми за Humminbird

Мнение от vestel »

Димитър Тодоров написа:Привет,

* И второ,не става въпрос само за язовири, а за всякакви водни обекти - от
река Дунав и Черно море,та до всякакви малки гьолчета из скрити дерета,за
чиито релеф сте любопитни. В SD картата има базови линии на толкова много водоеми,
че чак се учудих колко много вода има в нашата част от страната.

Поздрави,
Когато тръгнах да купувам Autochart преди 3 месеца - предлагаха я само в Cabelas - Pro версия не се предлагаше а само обикновената ... което мисля че не е проблем.
Получих я преди 10 тина дена и когато ми остане малко време се ровя из нея ...
Което ми прави впечатление е че е подобна на DrDepth с разлика че DrDepth за Background ползва карти от Гугал а тази имаш право на избор, но не и на Гугал :cry:

Изображение

На CD картата в папката LkMaster има една камара BIN файлове, но със тях и без тях програмата си работи ... когато има отметка да ползва за Background на Lakemaster ...
картата на ПЦ изглежда така ....

Изображение

Изображение

А така изглежда със онлайн OpenCydeMap ......

Изображение

Така и не успя да видя няква водна площ ... от тези zero lines от SD картата ...
явно или няма за тез 2 язовира къде съм писал логове или аз бъркам някаде.

Другото което ми прави впечатление е че и АутоЧарт също както ДрДептх не може да зададеш по голяма карта от 7х7 км.

А и може би защото не съм ъпдейтнал сонара не съм видял някяква промяна в менюта и карта ... утре ще се занимая със него да видя какво ще стане като му навра SD със ZeroLines :D
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5653
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 552 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: Карта на вътрешни водоеми за Humminbird

Мнение от Димитър Тодоров »

vestel написа:..
Когато тръгнах да купувам Autochart преди 3 месеца - предлагаха я само в Cabelas - Pro версия не се предлагаше а само обикновената ... което мисля че не е проблем.
Получих я преди 10 тина дена и когато ми остане малко време се ровя из нея ...

Така и не успя да видя няква водна площ ... от тези zero lines от SD картата ...
явно или няма за тез 2 язовира къде съм писал логове или аз бъркам някаде......

Сега се присетих нещо..Ти като си купил програмката от Кабелас,на твоята SD карта
Europe ли пише или Северна Америка,щото я има картата с базовите линии в два варианта!?
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Аватар
vestel
Мнения: 1023
Регистриран на: Съб Юни 25, 2011 22:15
Риболов: Риболов от лодка само Хишни риби :D
предимно Тролинг
Местоположение: Павликени
дал Браво: 81 пъти
получил Браво: 112 пъти
Обратна връзка:

Re: Карта на вътрешни водоеми за Humminbird

Мнение от vestel »

Димитър Тодоров написа:
vestel написа:..
Когато тръгнах да купувам Autochart преди 3 месеца - предлагаха я само в Cabelas - Pro версия не се предлагаше а само обикновената ... което мисля че не е проблем.
Получих я преди 10 тина дена и когато ми остане малко време се ровя из нея ...

Така и не успя да видя няква водна площ ... от тези zero lines от SD картата ...
явно или няма за тез 2 язовира къде съм писал логове или аз бъркам някаде......

Сега се присетих нещо..Ти като си купил програмката от Кабелас,на твоята SD карта
Europe ли пише или Северна Америка,щото я има картата с базовите линии в два варианта!?
North Amerika :(
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5653
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 552 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: Карта на вътрешни водоеми за Humminbird

Мнение от Димитър Тодоров »

Тогава виждам два варианта: да опиташ да си начертаеш сам zero lines за язовирите ,които те интересуват, или да си купиш карта ,,Europe,, с готовите базови линии.

http://www.filstar.com/bg/%D0%A2%D1%80% ... D.EU/6041/" onclick="window.open(this.href);return false;
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Аватар
vestel
Мнения: 1023
Регистриран на: Съб Юни 25, 2011 22:15
Риболов: Риболов от лодка само Хишни риби :D
предимно Тролинг
Местоположение: Павликени
дал Браво: 81 пъти
получил Браво: 112 пъти
Обратна връзка:

Re: Карта на вътрешни водоеми за Humminbird

Мнение от vestel »

Димитър Тодоров написа:Тогава виждам два варианта: да опиташ да си начертаеш сам zero lines за язовирите ,които те интересуват, или да си купиш карта ,,Europe,, с готовите базови линии.

http://www.filstar.com/bg/%D0%A2%D1%80% ... D.EU/6041/" onclick="window.open(this.href);return false;
По добре ще е да си я купя ... само ще видя през кой дилър, че да падне малко цената :wink:
Аватар
Filstar екип
Мнения: 743
Регистриран на: Пет Фев 07, 2014 14:56
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 139 пъти
Обратна връзка:

Re: Карта на вътрешни водоеми за Humminbird

Мнение от Filstar екип »

Filstar екип написа:Здравейте, колеги! Искаме да споделим с вас последната информация, с която се сдобихме, относно съвместимостта на сонарите с AutoChart Pro. Изглежда има начин как да се заобиколи липсата на необходимата софтуерна версия за сонарите, за която все още няма такава.

Ето ТУК можете да я прочетете в оригинал.

А ТУК - в нашия блог, преведена на български.

При първа възможност ще направим тестове и ще споделим резултата с вас.
Във връзка с гореказаното - ето и първите резултати от теста със сонар, за който все още не е излезнала изискваната от AutoChart софтуерна версия. Явно механизмът работи :)


Изображение
Аватар
vestel
Мнения: 1023
Регистриран на: Съб Юни 25, 2011 22:15
Риболов: Риболов от лодка само Хишни риби :D
предимно Тролинг
Местоположение: Павликени
дал Браво: 81 пъти
получил Браво: 112 пъти
Обратна връзка:

Re: Карта на вътрешни водоеми за Humminbird

Мнение от vestel »

Димитър Тодоров написа:Тогава виждам два варианта: да опиташ да си начертаеш сам zero lines за язовирите ,които те интересуват, или да си купиш карта ,,Europe,, с готовите базови линии.

http://www.filstar.com/bg/%D0%A2%D1%80% ... D.EU/6041/" onclick="window.open(this.href);return false;
Картата вече е при мен и почнаха да се появяват водни площи 8)
но на практика са свалени от някоя он-лайн програма защото като насложа траковете отново има тракове из нивите, а по зеро линиите както са дадени баят трябва да е спаднал язовира ... другото което ми направи впечатление е че не ми изписва цифри със дълбочини на линиите на сонара после което незнам на какво се дължи дали е от това че не съм на язовира а на 20км от него или ... май ще пада ровене :lol:
Аватар
Filstar
Вносител
Мнения: 380
Регистриран на: Чет Дек 01, 2005 15:48
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Карта на вътрешни водоеми за Humminbird

Мнение от Filstar »

Здравейте колега Vestel,


Може би наистина е добре да се поровите по настройките на сонара и софтуера :) .

Информацията, която имаме до момента е, че Zero линиите са доста точни. Разбира се, ние все още имаме информация за малко на брой водоеми.

Сверявали ли сте по някакъв начин точността на GPS-a? Незнам дали уредът Ви е закупен от BG, но понякога уредите, които са закупени от САЩ работят само с определени сателити и в някои дни точността на GPS-a им е доста ниска.

Това, че не изписва цифри с дълбочината е от настройките на сонара. Освен това софтуерът дава възможност и потребителят сам да си начертае границите на даден водоем, включително и използвайки картите от Google.

Ако имате нужда от помощ може да ни пишете, включително и на ЛС.
Аватар
vestel
Мнения: 1023
Регистриран на: Съб Юни 25, 2011 22:15
Риболов: Риболов от лодка само Хишни риби :D
предимно Тролинг
Местоположение: Павликени
дал Браво: 81 пъти
получил Браво: 112 пъти
Обратна връзка:

Re: Карта на вътрешни водоеми за Humminbird

Мнение от vestel »

Filstar написа:Здравейте колега Vestel,


Може би наистина е добре да се поровите по настройките на сонара и софтуера :) .

Информацията, която имаме до момента е, че Zero линиите са доста точни. Разбира се, ние все още имаме информация за малко на брой водоеми.

Сверявали ли сте по някакъв начин точността на GPS-a? Незнам дали уредът Ви е закупен от BG, но понякога уредите, които са закупени от САЩ работят само с определени сателити и в някои дни точността на GPS-a им е доста ниска.

Това, че не изписва цифри с дълбочината е от настройките на сонара. Освен това софтуерът дава възможност и потребителят сам да си начертае границите на даден водоем, включително и използвайки картите от Google.

Ако имате нужда от помощ може да ни пишете, включително и на ЛС.
Проблема със цирите се оправи - оказа се че съм подходил грешно във това че го записвах във .ht формат и не ми се показваше карта та която създавам със Ауточарта и изглеждаше по този начин на сонара -

Изображение

След малко игра със менютата на Хъмито - успях да намеря как да пусна да ми наслагва втори слой на картата от директорията AC и сега вече изгледа е така -

Изображение

Относно Сонара е 898HD SI със външен GPS - не е купеван от БГ но е със метрична система и менюната на доста езици, но колега ползва в момента 899 HD SI закупен от тука и изобразяването на картата на дисплея е 1:1 на това място от този водоем - но общо взето това не толкова голям проблем това ... ето как изглежда това на практика -

Изображение

Изображение

Има някакви малки неточности и във Zero Lines и във онлаин картите заложени във програмата общо взето са малко и изглеждат по този начин -

Изображение
синята линия е на слоя от Ауточарта

Изображение
тук се вижда още по добре от разликата между он-лайн картата и zero lines ....
най точно и реално е на Гугал Еартх ... но нещо немога да схвана как мога да си начартая аз брегова линия ... нещо ме се сърди Ауточарта -

Изображение

Изображение

Изображение

при опит пък да му експортна от Гугал става така -

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

На практика го импортва но не се вижда и немога нищо да го правя ...
ще пробвам тез дни да му импортна .drd файл от предшественика на АутоЧарта - ДрДептх ... който е по дружелюбен от към редакция на гугал файлове и чартане на ръка линии 8)

Другият ми въпрос е ... когато ползвам създадената карта със сонара и съм я правил със създадени логове на дата хх хх хххх - когато даден водоем е бил пълен на максимума ... а отивам за риба на дата когато язовира е спаднал със 10м примерно. Предполагам, че картата автоматично ще коригира изо линиите със дълбочините - Но на тази дата продължавам да записвам лог при условие, че водоема е със 10м нивото надолу и когато се прибера и реша да вкарам новия лог към съществуваща та карта - ще трябва ли да пиша стойности в това меню -

Изображение

Или другия вариянт - създал съм си контролна точка на примерна дълбочина 20м на дата когато дадения гьол е бил пълен на Макс .... решавам след 20 дена отново да правя лог ... отивам на същата точка виждам каква е дълбочината и тогава нивото е 18м.
дали трябва да ровя във менюто на сонара защото мисля че и там срешнах някаква опция да давам офсет на записвания лог или като видя каква е разликата ще трябва да се вкара във АутоЧарта офсет -2М от горното меню...
Ако може производителя - да даде малко по-подробна инормация на това "Автоматично" променяне на линиите колко е автоматично при записите и вкарването на данните във програмата :idea:
Аватар
vestel
Мнения: 1023
Регистриран на: Съб Юни 25, 2011 22:15
Риболов: Риболов от лодка само Хишни риби :D
предимно Тролинг
Местоположение: Павликени
дал Браво: 81 пъти
получил Браво: 112 пъти
Обратна връзка:

Re: Карта на вътрешни водоеми за Humminbird

Мнение от vestel »

Още един въпрос породен от това -
4. На колко компютъра мога да инсталирам програмата?

Отг.: На два компютъра – за всяка една от инсталациите получавате активационен код. Не е задължително програмата да се използва от един и същи човек на 2 компютъра, може да се ползва от двама различни човека. Ако те искат да ползват различни карти, трябва да се закупи допълнително Zero Lines SD.


Програмата съм я закупил от Cabelas април месец ... нямаше я още никаде налична - от БГ закупих Zero Lines EU защото Autochart пристигна със карта за USA.

Имам 2 ПЦ в оиса и у дома ... как мога да получа 2 ри активационнен код ?
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”