Вариации на пъстървите в България

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

...

Мнение от D-r Kosio »

Ето една красавица от завчера - над Самоков ..

Изображение

Какво повече му трябва на човек... :wink:

К.
Аватар
hrimar
Мнения: 558
Регистриран на: Сря Яну 19, 2005 13:42
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Мнение от hrimar »

Бързам и аз да се включа с пресни, пресни балканки от Пирин:
1. Езерна, уловена на 07/07/07 в 7:77 мин
Изображение
2. Речна, уловена на по-малко от 500м от горното езеро:
Изображение
3. Езерна, на друго езеро, на километър от първото:
Изображение
Аватар
Милен
Мнения: 1982
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 9:08
Местоположение: София

Мнение от Милен »

Поздравления за интересната тема!

Ето и от мен две риби, уловени съответно 2005 г. и 2006 г. през месец юни в Панега.

1. Мъжки екземляр
Изображение

2. Женска
Изображение
Стари Видри
http://www.starividri.org

БЪКАРИ -
БЪлгарски КАяк РИбари!

Каяк RTM-Ocean Duo-Sun
Аватар
wertus
Мнения: 2788
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 22:04
Риболов: риболов с изкуствени примамки
Местоположение: Oldenburg, Deutschland
дал Браво: 53 пъти
получил Браво: 76 пъти

Мнение от wertus »

hrimar написа:1. Езерна, уловена на 07/07/07 в 7:77 мин
Изображение
2. Речна, уловена на по-малко от 500м от горното езеро:
Изображение
Привет! Значи имам си собствена "теория" по въпроса, като съвсем не се старая да я налагам на другите. Та на въпроса. Според мен първата балканка е от зарибените преди две години, за тях е характерно наличието на повече черни и ситни точки и по-малки червени с недобре оформени ареоли около тях, както и светло-сребристото коремче. За разлика от тях нативните балканки са със златисто коремче, а червените им точки са в наситено пурпурен отенък с подчертана ареола, с една дума са доста по-"красиви", като може да има вариации, в зависимост от вида на камъните във водоема. Според мен първата балканка е от зарибените, а втората и третата са "нативни". Бих се радвал на дискусия по въпроса.
"Мне, просто живота е кратък, и всеки миг удоволствие трее се консумира в цялятя му пълнота. Седиш си на чардака уморен от деня, а пред теб тече чиста, спокойна река... :D"- Чичо Док
Аватар
Ivan VP
Търговец
Мнения: 5297
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 18:32
Местоположение: БГ
получил Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Ivan VP »

Румене имаш една бира, даже две за това:
Значи имам си собствена "теория" по въпроса, като съвсем не се старая да я налагам на другите.
:D :D
Да си призная АЗ, Пък искам да си наложа теорията. Тази собствената. За
точките, окраската и кълвиното. Що не и по други въпроси.
Значи в един предпоследен риболов, от един вир на приток на Рилска река извадих две корено различни по "точкуване" риби. Даже и по профила на тялото се различаваха.
Рибите неблестят с габрит и за това се въздържах да ги снимам. :D
Та седнах до реката и се замислих върху фундаменталният въпрос изконен в тази тема. Защо тъй?
После си спомних, че някъде в далечните години известният датски астроном Тихо Брахе е расъждавал по тази тематика. Денем отскачал до съседна Швеция да повърти мухарката над ятата гъсти салмониди. Нощем почесвал замислено дългият мустак взирайки се в небесният всемир. Съзирал вероятно прокцията на приключените балканки след всеки ден. Мислил и расъждавал вероятно, към небосвода и звездите, като към точките на някоя красива шведска паламарка/ тип "бабичка"/ с факториално разположени окраски. Така ден след ден и ето законите за небесната механика били на лице. После дори и след тях, получил признание и остров за награда но пак продължил да ходи за пъстърви размишлявайки. За точките ....----....
Така и аз седнах да размишлявам върху една студена бирица и три кебапа. Вместо на остров в крайпътен планински кръчмак с примамлива сервитьорка. С много ясната идея, че небесната механика ми е безкрайно далече. Точки, кво пък толкоз...Нали бях за риба, па въпроса остана за до решаване. :D
http://www.ivpfishing.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
wertus
Мнения: 2788
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 22:04
Риболов: риболов с изкуствени примамки
Местоположение: Oldenburg, Deutschland
дал Браво: 53 пъти
получил Браво: 76 пъти

Мнение от wertus »

Привет Иване! Благодаря за биричките, шсъ възползвам но следващият път е мой ред! Ся философският аспект по тази тема още ми убягва, но язе се още съм начинаещ и трупам база данни. Но примерно на Безбожко езеро преди зарибяването пъстърви от сн.1 нямаше.......или поне аз не съм улавял такваз. Такваз не съм ловил и на други "обекти", а ловя на Пирин от три години( статистически недостоверна извадка се получава). Първата от този вид ковнах миналото лята ( Барабинара и Хр.Голов също, засякохме се по едно и също време там), като предните години съм ловил само от вида на сн. 2 и на езера и по реките. Това е основата, на която си правя изводите. Но същевременно си давам сметка, че има риболовци които бродят из Пирина доста преди мене и затва ги призовавам да споделят опита си ма........пусти отпуски, надявам се :roll: . Поздрави!
"Мне, просто живота е кратък, и всеки миг удоволствие трее се консумира в цялятя му пълнота. Седиш си на чардака уморен от деня, а пред теб тече чиста, спокойна река... :D"- Чичо Док
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Бат Стан »

wertus написа: Но примерно на Безбожко езеро преди зарибяването пъстърви от сн.1 нямаше.......или поне аз не съм улавял такваз.
Значи на Безбожкото рибата е отскоро. Аз, без да се хваля, вероятно съм един от най-старите пиринджии във форума, макар че от мноого дълго време не съм се качвал горе. В периода 1984-1990 обаче ходех всяко лято. На безбожкото нямаше нищичко. То и лифт до хижата все още нямаше, строеше се. Тогава се ходеше основно на Папаза, с очите си видях огромен сивен, сигурно към шест-седем кила, изваден на комбайн. Добри резултати имахме и на Ретиже, Василашките езера и Тевно езеро. Няма да си забравя дебютната риба в Пирин - сивен с булдо на Влахини езера през 1984 г.! Имах един чешки мухи за булдо, перфектно работеха.
Та още тогава ми правеше впечатление, че рибите в Пирин имат напълно различна окраска. В езерата те са сравнително отскоро - първите зарибявания, ако не се лъжа, са правени някъде в края на 60-те и началото на 70-те години, когато завършва реконструкцията на хижа Безбог, срутена от лавина през 1972 г. Инак в реките си ги имаше рибките бол, не беше проблем да си уловиш.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
Аватар
hrimar
Мнения: 558
Регистриран на: Сря Яну 19, 2005 13:42
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Мнение от hrimar »

wertus написа:Привет! Значи имам си собствена "теория" по въпроса, като съвсем не се старая да я налагам на другите. Та на въпроса. Според мен първата балканка е от зарибените преди две години, за тях е характерно наличието на повече черни и ситни точки и по-малки червени с недобре оформени ареоли около тях, както и светло-сребристото коремче. За разлика от тях нативните балканки са със златисто коремче, а червените им точки са в наситено пурпурен отенък с подчертана ареола, с една дума са доста по-"красиви", като може да има вариации, в зависимост от вида на камъните във водоема. Според мен първата балканка е от зарибените, а втората и третата са "нативни". Бих се радвал на дискусия по въпроса.
И аз така мисля. Преди 3-4 години в това езеро съм хващал доста по-жълти балканки.
Убеден съм, че речната, та дори и другата са местни. Хванах наколко такива по 10-15 см (ако е разрешено да се показват снимки на невръсни бебенца – ще пусна). Това ясно говори, че популацията им е добра и се саморазмножават, въпреки непрестанния тормоз на аборигените.

Обаче, по-странно ми е как две риби обитаващи коренно различни водни басейни, талкова си приличат:
1. Балканка от високопланинско езеро над 2000 м. с торфено-каменисто дъно
Изображение
И
2. Балканка от река в Родопите под 1000 м с песъкливо-каменисто дъно:
Изображение
Определено би следвало разликата в окраската им да е доста по очевадна :roll:
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

...Все си мислех ,че ще излезе заек от този храст..

Мнение от D-r Kosio »

Все си мислех ,че ще излезе заек от този храст.. но досега го не видях...
Че са красиви рибите - красиви са ... ,но питам има ли някаква връзка между окраската и поведението.. Примерно златните да предпочитат ..това и това , а тъмните...нещо друго...?
Някакви особености след засечката.. ,при воденето и ваденето.. Къде да ги търсим.. тъмно зелените...или пък светлите... кога да ги търсим..,че да е по вероятно да ги намерим... и т.н...
:wink: А иначе снимчиците кефят яко...!!! На Милен "пъстърветата" трудно мога да си ги представя на шнура на мухарката..... :shock: и какво ще стане ..ако...

Ето още една от любимите ми..."екшъна" е пълен..
Изображение

Косьо
Аватар
wertus
Мнения: 2788
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 22:04
Риболов: риболов с изкуствени примамки
Местоположение: Oldenburg, Deutschland
дал Браво: 53 пъти
получил Браво: 76 пъти

Мнение от wertus »

Божидар Иванов написа:http://forum.fishing-mania.com/album_mo ... 341f88.jpg
Малий къде е ловено това чудо :?:
В Тошков чарк :D :D, или където е уловена тази примерно: Изображение
"Мне, просто живота е кратък, и всеки миг удоволствие трее се консумира в цялятя му пълнота. Седиш си на чардака уморен от деня, а пред теб тече чиста, спокойна река... :D"- Чичо Док
flayko
Мнения: 533
Регистриран на: Пон Дек 04, 2006 16:30
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Мнение от flayko »

Далеч си от истината колега :D Това е дива риба и е хваната на около 800км от Тошков чарк. :D
Аватар
SASHO
Мнения: 4749
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:57
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 119 пъти
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от SASHO »

Темата застрашително кривва към "Митичната" :wink:
Да не я окепазяваме, а?
Още повече, че рибата не е нашенска..

Поздрав
"Това, което знам за спининга е толкова малко, че дори си мисля, че нищо не знам."

http://www.starividri.com
http://www.starividri.eu
flayko
Мнения: 533
Регистриран на: Пон Дек 04, 2006 16:30
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Мнение от flayko »

Съгласен съм.Тази риба няма място в така зададената тема.
flymaster
Мнения: 38
Регистриран на: Сря Май 25, 2005 13:49

Мнение от flymaster »

SASHO написа:Темата застрашително кривва към "Митичната" :wink:
Да не я окепазяваме, а?
Още повече, че рибата не е нашенска..

Поздрав
Нашенска е вече :D!!! Един Българин я е купил за препариране и ще я докарат в БГ като стане готова
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”