Двигател за каяк ":D

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
Публикувай отговор
5rko100v
Мнения: 97
Регистриран на: Сря Юли 15, 2009 19:07
Местоположение: sofia
получил Браво: 2 пъти

Re: Двигател за каяк ":D

Мнение от 5rko100v »

https://www.youtube.com/watch?v=DftNorR5joY" onclick="window.open(this.href);return false;
5rko100v
Мнения: 97
Регистриран на: Сря Юли 15, 2009 19:07
Местоположение: sofia
получил Браво: 2 пъти

Re: Двигател за каяк ":D

Мнение от 5rko100v »

Ами като не Ви се мисли-не мислете.Да-това съм аз-и тук около мен никой каякар не кара с жилетка каяка си-направо е смешно/мислете си каквото си искате,но е така тук/.А ние -каякарите -сме си цяла армия,като имаме и два клуба -кану-каяк за състезатели -деца,юноши и голями -има и много момичета ,девойки и жени.Жилетки се слагат само на съвсем начинаещите състезатели -деца.Вижте състезателните им постижения и ще се убедите в успехите им.А ние всички стари каякари сме били и състезатели като деца.И специално аз бях и около 15 години леководолаз/правоспособен/,капитан съм -20 БРТ-за Дунав и вътрешни водоеми/правоспособен/Брат ми-Олимпиада -Москва-национален състезател-каяк.Синът ми-спасител/правоспособен/,капитан-20 БРТ/правоспособен/,бивш състезател -плувка-на СЕНСАС.Спасил 4 удавника.Внукът ми-който виждате на клипчето е състезател по плуване в гр София и тренира в" Спартак"-плуване.Знае да кара каяк и голямата ни лодка/още е малък за да е правоспособен/.Така,че не ни мислете нас/жена ми също е леководолаз/ и тя кара каяк и голямата ни лодка.Научил съм ги ,за да могат да запалят матора,да карат и да докарат лодката до брега/-ако нещо се наложи..,когато сме по островите около Видин./..Двамата с жена ми сме преплували река Дунав около 15 пъти/имаме грамоти за това/.Аз почти всеки хубав ден съм из Дунава /освен каяци и имам и голяма лодка с 10к.с.двигател.Имаме и 4 най-хубави жилетки,които въобще не ги ползваме/те са за хората,които возя с лодката.Така,че не се опитвайте да ме възпитавате.Във Видин вяма случай /поне аз не помня такъв/на някой от нас -каякарите -да се е обърнал в Дунав -особено с туристическите каяци или някой да се е удавил в Дунав-каякар.И предполагам имате някакви познати от Видин -поразпитайте за тия неща,за които ви пиша.И не забравяйте,че T.I.D. минава и през Видин -август месец -и сме на ти с всякакви варианти на каране на каяк.Толкоз-и за мен лично -аз се моля да си отида от тоя свят от вода,а не от болест/и между другото никога не съм пил хапчета,никога не съм лежал в болница и до сега нямам проблеми още/.Поздрави-и мислете за вашето здраве и безопастност........А голямите Круизни кораби си пътуват,има и голями вълни,но първо се учи как се влиза в вълните с каяк или с лодка на капитанските курсове....Абе аз и моето семейство сме си КАЛНИ хора.....Научете ме как да се пазя от змиите/които са постоянно между краката ми/,комарите и калта,за да ви кажа -ЕВАЛА,а не - как се кара каяк из Дунав.Толкоз от мен.
Последно промяна от 5rko100v на Чет Юни 25, 2015 19:05, променено общо 23 пъти.
КАЯ
Мнения: 287
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 14:49
Местоположение: София
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Двигател за каяк ":D

Мнение от КАЯ »

JohnnyBravo написа:Това с двигателите опорочава цялата идея на каяка.
То като погледнеш реално всичко друго освен греблото опорочава тази идея -платна, двигатели стабилизатори, рул и т.н.
Защо всеки да не ползва това което му е кеф и пак да си е каякар. Имам чувството, че не допускате /не долюбвате ?/ хората с канута , а идеята е същата с лека лодка на гребла сред природата, още повече, че някои собственици на кану ползват и ваши гребла.
pino
Мнения: 75
Регистриран на: Чет Дек 02, 2010 10:58
Местоположение: София
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Двигател за каяк ":D

Мнение от pino »

Спин мастер тая джаджа за винтоверта е поредната недомислица, която американците се опитват да ни убедят, че трябва да си я купиме.За мене това е напълно излишна вещ.Греблото ще е по-ефективно от нея, няма да мъкнеш със себе си още една джаджа и не рискуваш да си удавиш винтоверта.Това, че работиш цял ден с него съвсем не значи, че ще можеш да го изпозуваш дори час с перка.Дори се съмнявам и за половин час.Винтовертите с литиево-йонни ботерии са окомплектовани най-често с такива от 1.3 до 2.9 Аh.Силно се съмнявам, че си над този капацитет.Моят каяк от подписа е фабрично с ел. двигател 36 либри 300W(25А).С 80 Аh литиев акумулатор изминавам 30 до 40 км и в редки случаи 45 - много зависи от вятър, вълни, течение.Така че направи си извода за батерия на винтоверт.А , при мене двигателя се управлява с потенциометър точно пред седалката - може плавно напред и назад.Аз по принцип съм привърженик на алтернативното задвижване, но не харесвам бензинови двигатели - тежки, шумни, мръсни.Разбира се това си е мое мнение и е 100% субективно.
Ocean Kayak Torque
pino
Мнения: 75
Регистриран на: Чет Дек 02, 2010 10:58
Местоположение: София
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Двигател за каяк ":D

Мнение от pino »

5rko100v и аз не разбирам какво се засегна от поста на Джони.И твоя и неговия пост са по темата и това, той не одобрява двигател на каяк си е негово лично мнение и не задължава никой.По-напред в темата и други колеги изразяват същото мнение включително и Доктора.Всеки решава сам за себе си.Колкото до мнението ти за спасителните жилетки, силно се надявам, че не го мислиш сериозно.Утре някой начинаещ може да те послуша и да се удави.То ако са излишни да се бориме да ги "забранят" за каякари и ако те хванат с жилетка - глоба.По отношение на двигателите ми прави впечатление, че не приемаш мнение различно от твоето.Е, не си прав.
ПП: не приемай поста ми като заяждане.
Ocean Kayak Torque
zx7r
Мнения: 236
Регистриран на: Пет Фев 10, 2006 21:11
Местоположение: София
дал Браво: 79 пъти
получил Браво: 42 пъти

Re: Двигател за каяк ":D

Мнение от zx7r »

Всеки да си кара каяка, както иска и му е приятно. Кво толкова се впрягате не знам :lol: Такъв бръмчалник и аз не бих сложил, щото искам да слушам природа или пък нищо да не слушам, но и бай Петър, да е жив и здрав, е прав за себе си, защото на Дунав нещата нямат нищо общо. Последните три седмици ги прекарах там и гребах почти всеки ден. Ми тегаво е. При високите води 7 км срещу течението ги вземах с 1,5 км/ч. средна скорост. Това без почивките. Като спадна водата ги вдигнах до 2,5км/ч., но пак си е утрепия. Ама е и кеф де :mrgreen: Иначе написаното от Петър е вярно. В този регион е така. А на ТИД, наистина, колкото плавателни средства, толкова и начина на задвижване. В това му е очарованието. Аз, докато мога, ще карам с греблото, а ако доживея до годините на бай Пешо, знам ли, може и аз да сложа един Тюмлер :tup:
За затворени водоеми не бих търсил алтернатива на греблото и бих пожелал на колегата спин мастер да прекарва повече време в каяка, отколкото около него :D
Ocean Kayak Trident 13™ Angler
5rko100v
Мнения: 97
Регистриран на: Сря Юли 15, 2009 19:07
Местоположение: sofia
получил Браво: 2 пъти

Re: Двигател за каяк ":D

Мнение от 5rko100v »

Е,някой най-после чатна за какво иде реч!И никой никога не е давал акъл на другите как да си карат каяците и по какъв способ да си ловят рибите .Но тук около Видин и въобще Дунав е така, както го описвам по горе!!!Брегът при всички случай е на около 50-100 метра/каяка се кара близо до брега заради по-малкото течение/и само с две три загребвания вече човек е на 1 метър дълбочина.Освен това моите каяци имат отвътре подвижни плоскости от стиродур=40 мм разкроени по формата на каяка/подвижни-за да не ми е студено на задника ,краката и кръста,които плоскости каквото и да стане излизат навън от каяка и започват да плуват около каякара.Освен това тези туристически каяци са непотопяеми/изпробвано многократно-така ги пера -обръщам ги,пълня ги с вода,изхвърлам водата -и готово/и е достатъчно каякарите само да се държат за каяка и ще излезат на брега-течението ще ги избута ,ако не може самия каякар да се избута заедно с каяка.Мога да кажа и това,че аз съм най-старият действащ каякар в района и какво ли не ми е минало през главата-включително изхвърляне от голямата лодка извън борда при един остър завой при глисаж с 40 км в час срещу течението.мотора веднага спря до мен.Добре,че бях наденал аварийния шнур на китката на ръката си и мотора изключи веднага и спря до мен/добре,че бях сам/-иначе щеше да цепи незнайно в каква посока докато изхарчи бензина или се удари в нещо или някой....... :tup: :tup: :oops:И друго-по Дунав тишина няма-постоянно хвърчат моторни лодки,сомаджии бучкат,кораби бръмчат ,свирки свирят,граничните бръмчат и въобще никой не го интересува за нищо-още повече,че повечето джетовете и моторниците нямат и капитанско право за каране на моторна лодка,не зачитат правилата за движение и т.н.И ако някой българин спазва някак си правилата-румънците не ги интересува и неспазват никакви правила за тишина.А около моста и по него постоянно минават камиони,влак и т.н.Изобщо-шум -до гуша-та един ТЮМЛЕР ли ще нарушава тишината.......А и на мен ми харесва да ми бръмчи и да ми мирише на двутактова смес-нали сам си ремонтирам моторите. :P :lol: :lol:
Последно промяна от 5rko100v на Пет Юни 26, 2015 8:45, променено общо 6 пъти.
gogo26
Мнения: 715
Регистриран на: Сря Дек 10, 2008 9:41
Местоположение: Сливен
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Двигател за каяк ":D

Мнение от gogo26 »

Доста се е раздвижила темата :wink:
И идеята за двигател на каяк никак не е лоша,особено ако си тролил 20-25км на гребла при 35градуса жега.Едно е да гребеш два три километра за тонус,друго е да махаш цял ден :)
Алтернативата в някои случаи е добре дошла.Но наистина всякакви трещящи и смърдящи бензинови двигатели абсолютно провалят идеята на каяка.
По друг начин стои една електричка на каяка.Много се кефех на един колега от Бургас с зелен каяк,който видях на Малко Шарково.Цял ден си тролеше тихо и безшумно като призрак,а ние се утрепахме от махане :mrgreen: Даже ако чете тука ще го помоля да пусне някоя снимка как е сложил двигател на каяка 8)
Hobie Mirage Outback
5rko100v
Мнения: 97
Регистриран на: Сря Юли 15, 2009 19:07
Местоположение: sofia
получил Браво: 2 пъти

Re: Двигател за каяк ":D

Мнение от 5rko100v »

В клипчеттата се вижда как е сложен двигателя на каяка-има си специален статив /върви заедно с мотора/за който се захваща за всички марки туристически каяци.
gogo26
Мнения: 715
Регистриран на: Сря Дек 10, 2008 9:41
Местоположение: Сливен
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Двигател за каяк ":D

Мнение от gogo26 »

Нашите каяци не са туристически и са доста по- различни от твоя. :) Като цяло идеята е друга,спрямо това което ни показваш.
Hobie Mirage Outback
Аватар
georgiev-cc
Мнения: 102
Регистриран на: Чет Ное 11, 2010 12:06
Местоположение: silistra
дал Браво: 18 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Двигател за каяк ":D

Мнение от georgiev-cc »

Туристическите каяци действително са по стабилни от ситоните,но има едно голямо НО.Обърнат ли се и дотам,бутане и плуване до най близкия бряг.Миналата година се случи едно такова обръщане с една двойка,която по скоро бих нарекъл шлеп а не каяк.Колегите се радваха на хубавия вятър и караха на платно срещу течението ,НО в един момент бяха във водата-рязка смяна на посоката на вятъра и течението и вече си карат само с жилетки :D .Относно скороста,мисля че 3,5-4 км срещу течението си е съвсем нормална.По течението 8,9км с нормално гребане,ако се понапъне човек 10 км /ч се минава без проблем за известно време.Мисля,че всеки е минал през идеята за алтернатива на гребането и после се е отказал,голяма цигания си е да мъкнеш двигател или да наместваш платно за двучасова разходка и не си струва губенето на време.Ако е за по продължително време,както е по време на ТИД си струва да имаш алтернатива.
RTM TEMPO Angler
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 303 пъти
получил Браво: 114 пъти

Re: Двигател за каяк ":D

Мнение от DOCTORA »

На мен ми харесва това решение.

Hobie Evolve Torqeedo Motor Kit v2
Изображение

със

Изображение

http://www.austinkayak.com/products/547 ... it-v2.html

Жената ми го е обещала като подарък за пенсионирането :roll:
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
pino
Мнения: 75
Регистриран на: Чет Дек 02, 2010 10:58
Местоположение: София
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Двигател за каяк ":D

Мнение от pino »

И на мене, Докторе, ми харесва торкедото, но не ми харесва батерията му - малък капацитет и е до никъде.Мога да я преработя, но с това нестандартно напрежение от 29В за друго не мога да я ползвам.Мислех да ползвам вложките за гнездото за педалите и да хвана към едната едно моторче, но това като ми остане време.
Ocean Kayak Torque
at.angelov
Мнения: 213
Регистриран на: Чет Май 26, 2011 22:09
Риболов: Риболов с каяк
тролинг и джиг
Местоположение: Пещера
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Двигател за каяк ":D

Мнение от at.angelov »

При мен ел. мотора се монтира така и няма никакви проблеми. Няма дупчене на каяка за монтажа на дъската всичко става за 2мин. със завиване на 2 болта. С електричката каяка става още по стабилен тъй като е по тежък. С тягов акумулатор 75Ah (18кг.) и мотор MotorGuide VariMAX 45 либри троля 6 часа със скорост 3,6км/ч. на втора степен , може и още но гледам да не го разреждам до края за да е по дълъг живота му. Тролил съм с акумулатор 90Аh и след 7 часа тролинг заряда беше паднал само до 11,5v и можеше поне още 2 - 3 часа тролинг.
Аз така съм го направил.
Изображение
Изображение
:tup:
Malibu Kayaks X-13
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”