--Фифелите и сома

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
Аватар
Pike1
Мнения: 1692
Регистриран на: Пет Май 29, 2009 23:28
Местоположение: Ямбол
получил Браво: 11 пъти

Re: Фифелите и сома

Мнение от Pike1 »

Маги написа:Правилният извод до тук е - да ида и да си отловя на трапезни сомчета по Янковия край
Тая година ги съжалих ма другата ще им редуцирам популацията
Ела бре :wink: Ама си имаме и място за гости :wink: Там ич не дава :lol: :lol: :lol:
MEMENTO MORI
magiosnika
Мнения: 342
Регистриран на: Пет Дек 22, 2006 20:28
получил Браво: 53 пъти

Re: Фифелите и сома

Мнение от magiosnika »

Не дърпай дявола за опашката, за да няма после - олелеее що си фанал толкоз беее :P Не мисля да ви викам за водачи, само на връщане може да мина да ви оставя по некоя риба :wink: 8) До сега не съм имал случай, някой да ме е водил някъде за риба :mrgreen: Разчитам винаги на свойта простичка интуиция и житейски опит - не са ме подвеждали НИКОГА :wink:
toparlak
Мнения: 166
Регистриран на: Вто Сеп 23, 2008 2:15
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 6 пъти

Re: Фифелите и сома

Мнение от toparlak »

Друг подход който може да донесе успех е обратно на логиката умишлено да направим стръвта вяла и слабо подвижна.Понякога иска енергична и пъргава рибка,но понякога е точно обратното.Тази идея ми дойде като гледах едни клипове с атаки на сом и анализирах в кой момент идва атаката.Единия е френския клип с костура за стъв и двата сома които се качват.Преди атаката сома сома си навира муцуната съвсем близо,костура не бяга и следва атака.Другия клип мисля,че го качи Diman(може и да бъркам) -хранеха един сом в аквариум с една вързана каракуда.Докато каракудата кръжи като муха вързана на конец атака няма-това е неестествено поведение.В един момент каракудата се кротва,сома се доближава отдолу почти си допира челото в корема и,за миг всичко застива-и каракуда и сом,и следва атака.Обяснявам си това по два начина-1.сома преценя,че рибката е много слаба и няма сили да избяга 2.преценя че е успял да се промъкне незабелязан достатъчно близо за да е успешна атаката му.И в двата случая рибката трябва да не му бяга като я наближи.Когато в естествени условия рибката усети сома тя бяга надалеч и не се спира(ако не е болна), да се върти като луда около оловото не е нормало поведение и за мнителни сомове като нашите мисля,че има значение.Най-добрата ми риба за тази година(айде да се похваля малко :D над 1.9м) я хванах на умираща каракуда която с доближаването на сома изобщо не мръдна-нямаше тръскане грам, което е неистово при жизнена стръв.Може и да, греша не знам, споделям с вас да разсъждаваме повече хора.Хубаво е ако може някой да ги качи тези клипове в тази тема да ги гледаме пак и да умуваме.
Аватар
yankosan
Мнения: 2964
Регистриран на: Чет Окт 28, 2010 20:13
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 12 пъти

Re: Фифелите и сома

Мнение от yankosan »

Прав си за по-мудната рибка,но първо трябва да я намери,което е трудна работа с полуумрялата рибка :idea:
Решението е пъргава и вибрираща стръв,но бавно подвижна :wink:
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Фифелите и сома

Мнение от Emo-83 »

Френски ром лови голям сом с октопод и пиявици....тва си е фифел ромали бути. :wink:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
vihren
Мнения: 720
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 10:18
Местоположение: Велико Търново
получил Браво: 2 пъти

Re: Фифелите и сома

Мнение от vihren »

2.56м :shock: 110кг :shock:
Аватар
Pike1
Мнения: 1692
Регистриран на: Пет Май 29, 2009 23:28
Местоположение: Ямбол
получил Браво: 11 пъти

Re: Фифелите и сома

Мнение от Pike1 »

Емо-83 написа:Ето този човек има сом 96кг. с кльонк на кастмастер.Милко и кампания са се учили от него.
Емо, много ми е любопитно как е хванат тоя сом на кльонк с кастмастер.Тропаш и мяташ на блесна ли? :roll:
MEMENTO MORI
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Фифелите и сома

Мнение от Emo-83 »

Pike1 написа:
Емо-83 написа:Ето този човек има сом 96кг. с кльонк на кастмастер.Милко и кампания са се учили от него.
Емо, много ми е любопитно как е хванат тоя сом на кльонк с кастмастер.Тропаш и мяташ на блесна ли? :roll:
Ми да,точно така.Все едно е дали си на октопод или друга изкуствена примамка.Въпроса сома да е под теб,а той е клатил....нещо,като тежка зимна блесна.
Представи си,че сома ти е застоял при стръвта.Метни му друга провокация наоколо и вероятноста да вземе е по-голяма.Извенъж се появява нещо блескащо,дразнещо с непривични движения,без възможност за оглед.Точно в тази тема става въпрос за фифелна атака,не от глад,а за да убиеш.Белите риби на джиг,да не лапат тия силикони щото са гладни.Обикновенно ги прогонват от гнездата и за това ги натискат с гърди,та улова често е външна лайсна. :wink:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
тони котев
Мнения: 479
Регистриран на: Вто Ное 02, 2010 9:20
Местоположение: София а лятото в кемпера
получил Браво: 2 пъти

Re: Фифелите и сома

Мнение от тони котев »

Emo-83 написа:Френски ром лови голям сом с октопод и пиявици....тва си е фифел ромали бути. :wink:
Леле целото махала ше иде :lol: :lol:
В Гърция ходи един сърбин който лови само на 60-100гр. кастмастери,и до сега е хванал над 150 сома.Наистина неговата дисциплина е спининга ,но кастмастера не е за подценяване, в предвит резултатите.
Ех, с интелигентни хора се работи лесно,....но с вас господине......
kadravia
Мнения: 316
Регистриран на: Сря Сеп 02, 2009 21:53
получил Браво: 1 път

Re: Фифелите и сома

Мнение от kadravia »

Чакаите да ви кажа как се усетих аз за тия фифели.Случвало ми се е много пъти сома да си играе с рибето или просто да си стои до него ,а то горкото ще счупи пръчката от страх.Стои до него и неще,или мине побутне го и така много пъти.Та при поредното опипване на стръвта и късане на нерви от моя страна,реших че ми е свалил рибката.Започнах бавно да навивам когато подскочи другата пръчка,и нищо.Хванах първата и започнах бавно да навивам,звъна ми телефона,и докато го търсех направо щеше да ми вземе пръчката от ръцете.Това беше първият случаи,които не ми направи никакво впечатление-не ми светна лампичката.На другия ден-същото,качва се до рибето и само го страхува,без удари,само нерви от моя страна.Вечерта седнахме,и всеки разправя нещо.На един монтажа не му харесва-мисли как да го преправя,друг имал много празни удари,трети извадил бяла риба3кг. на кльонк и така от лав на лав,и започнах да се замислям.Колкото повече си мислех за случката толкова повече се убеждавах че може би има нещо.На другия ден,вече позабравил,или невярващ,влезнах.Същата картинка,стои до него и неще.Към обяд вече ми писна и реших да пробвам зада си докажа че не е така.Да но сбърках.При всяко заиграване на рибето започвах много бавно да обирам с макарата.Два,три оборота и спра.Удар.И така доста пъти.Едната пръчка си седеше на същата дълбочина,със същата стръв но на нея-нищо.Вечерта излезнах с три хубави риби и доста пуснати.Та затова ви казвам че има нещо вярно в това че когато не иска,трябва да му правим шанаджииски номера.Ако за стръв сте сложили грозд червеи,трябва постоянно да припомпвате по мъничко.А и ако Емо се включи сега ще стане интересно :fish7:
Аватар
yankosan
Мнения: 2964
Регистриран на: Чет Окт 28, 2010 20:13
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 12 пъти

Re: Фифелите и сома

Мнение от yankosan »

Такива случки трябва да се споделят :D Има много дребни неща на пръв поглед на които не обръщаме внимане,а се оказват важни и поучителни :wink:
Благодаря Къдрав :wink: :D
kadravia
Мнения: 316
Регистриран на: Сря Сеп 02, 2009 21:53
получил Браво: 1 път

Re: Фифелите и сома

Мнение от kadravia »

Другият момент е от тази година.По принцип никога не съм вярвал че ще ми удари на октоподите,но ми се случи два пъти.Излезнаха големи вълни,и стръвта ми измря,да излизам за рибки не става на 7-8 км съм от бивака.На едната въдица сложих октопод с троика и само го напръсках с миризма на торен червеи.Не вярвах на очите си,имах три удара.Лодката се клати здраво и октопода прави страшна игра.На другия ден в тихо време неще да пипне.А кажи ми
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Фифелите и сома

Мнение от Emo-83 »

Октопода е полезен и когато във водата няма кислородно съдържание и стръвта умитара при 4-5м. дълбочина.Тогава трябва да имаш подготвена въдица с октопод и скиваш ли го на екрана с обработени движения да му клатиш повдигайки.На тройката,знаете....пиявици или червеи.
Пак ви казвам не подценявайте чертите при дъното.Нищо,че кълве горе....проверка правите веднага.Така ми удари на Тича в Тушовския ръкав.Пацката беше сложил един голям костур под кльонка.Аз заходих наново да повторя тигела,че го видях на един склон.Толкова рязко удари,но не се закачи.Премести костура от единицата на тройката.Извадих го и беше сплескан яко,но ясно му личаха захапките и как го е стиснал...точно до свивката на единицата и корема отдолу.
Снощи четох доста статии за сома и с какво се храни.Там пише,че като мършояд бил перфектния крадец.Идвал и щипвал с хирургическа точност,а гълтал след кражбата.
Другия случай беше на Ивайловград посред лято.Тогава кълвът горе и ние там.Пацката с костур,аз с клен.Мисля си за разни случки и се сетих как Тарзан с жена му хвана един 35кг.Той влезнал с 3 въдици.Две пуснал на нужната дълбочина 5 и 7м.,а третата попитал жена си на колко да я сложи.Тя му казала на 13м.и той недоволен я пуснал.Сома беше много дълъг,но лек....хвана го.
И аз от тия мисли нагласих сонара да виждам дъното.Кльоним на южния бряг пред заливчетата отстрани на Цимбала.Както чакам нещо да се появи горе и скивам една дебела черта да се отлепя от дъното,но не се вдига повече от 2-3м.Веднага и пуснах клена.Вдигна се до него и неще.Започнах да повдигам,като Къдравия,но тоя не следва стръвта.Въпреки това не пускам надолу.Изведнъж се повдигна още метър.Пак тропам и пак неще.....пак повдигам малко и той също се вдигна тоя път.И така хвана стръвта,че ми завъртя цялата лодка,а Пацката се ослушва за парашута,защоро нямаше вятър.И познайте....пак същото,като случката от Тича. :evil:
В друг пост ще разкавам за други случки и тайни,но само ако пишете и вие.....иначе не. :idea: :wink:
п.п.Разказвам за големи сомове,а не за некви мизирабли. :fish1:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
kadravia
Мнения: 316
Регистриран на: Сря Сеп 02, 2009 21:53
получил Браво: 1 път

Re: Фифелите и сома

Мнение от kadravia »

Е аз няма какво повече да кажа-тая година са ми само миризабли.Но за въдицата на дълбоко си много прав.Аз винаги имам една на голяма дълбочина
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Фифелите и сома

Мнение от Emo-83 »

kadravia написа:Е аз няма какво повече да кажа-тая година са ми само миризабли.Но за въдицата на дълбоко си много прав.Аз винаги имам една на голяма дълбочина
Не е нужно да я имаш.....просто гледай надолу,ако се мерне нещо.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”