Тролене-тактика преди и след удьра

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
Аватар
VARHARA
Търговец
Мнения: 2886
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 10:10
Местоположение: N.ZAGORA
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Тролене-тактика преди и след удьра

Мнение от VARHARA »

Не е.е ми се :lol: :lol: :lol: :lol:
SMILYAN
Мнения: 27
Регистриран на: Съб Апр 28, 2012 7:48
Риболов: Тролинг, Джиг
Местоположение: Хасково
получил Браво: 1 път

Re: Тролене-тактика преди и след удьра

Мнение от SMILYAN »

:D :D :D :D :D :D :D
Кой каквото ми пожелае, господ два пъти да му го върне !!!
http://misli.hit.bg/index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Re: Тролене-тактика преди и след удьра

Мнение от boababa »

Много ми чудно как хора,като Смилянския.
Коригирай си начина на писане,ако искаш да кажеш нещо.Свърши с игричките и епитетите.
Ще те модерирам до дупка,но не само теб.....ако искате да има сомски форум.
jorodimov
Мнения: 9
Регистриран на: Нед Апр 22, 2012 18:55

Re: Тролене-тактика преди и след удьра

Мнение от jorodimov »

Нещо прекъсна диалога по тази тема та викам си и аз да се обадя.
Става въпрос за активноста на сома преди и след буря.Имам три случая на голяма активност след буря.Беше преди доста години на Й.град.Всички влачат на Бориславци аз тропам на Булеварда.Говоря за откриването.Мина бурята ,ама буря ви казвам ,не мога да изгреба водата от лодката.Пекна едно слънце,две дъги -приказка.Тогава видях колко сом има на Булеварда то не беше игра не беше чудо.Падна едно преследване -естествено без удар на кльонка а воблери по ония години нарочно не носех.Другите две случки са аналогични.М-у другото отдавна не съм виждал сома да играе на Й.град.
При вас какви са наблюденията?
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Тролене-тактика преди и след удьра

Мнение от Emo-83 »

Преди две години игра на борчетата,ако това може да се нарече игра.По-скоро беше хранене.Спрях да тропам и само ги гледах.Малко спомени имам по-ярки от този.Хранеха се тропайки с усти и мятайки опашки придружени със силни плясъци.Виждах ги ясно,макар и на луна.
Иначе помня бурята на Тича и как я изчака.......закачи не един,а два.За жалост с неуспешен завършек след час борба.
За мен най-хубавото време за риболов на сом е ден преди буря и рязка промяна на времето,както и веднага след лятна буря.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Re: Тролене-тактика преди и след удьра

Мнение от boababa »

Когато сомът е отгоре и играе,нема как да го хванеш!Старите рибари имат приказка,че когато рибата е отгоре,риболовът е тегав и неефективен! :idea: Сомът удря по два начина,Плавно и пръта се огъва и Рязко-когато ударът е много силен и зверски,та често пръта не може да се извади от стойката а авансът свири на изгоряло и точно га мислиш,че усещаш рибата в края на линията и следва откач уж без никаква причина,но обяснението е логично а изводът е,че на риболовецът му е липсвала бързина! :idea: :wink:
jorodimov
Мнения: 9
Регистриран на: Нед Апр 22, 2012 18:55

Re: Тролене-тактика преди и след удьра

Мнение от jorodimov »

Сигурно си прав колега .Ти пробвал ли си да влачиш при играещи сомове?
Относно ударите на сома мога да ти кажа при мен как е.
В повечето случаи по два удара.Не знам теорията за удара с опашката дали е вярна ,но при мен се потвърждава.
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Тролене-тактика преди и след удьра

Мнение от Emo-83 »

Точно така е Жорка.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Re: Тролене-тактика преди и след удьра

Мнение от boababa »

Нарича се двоен удар и се получава от следното,в първият момент сомът засмуква воблера и пръта се огъва бавно,а после следва втори по-мощен удар когато куката пробие и сомът тръгва рязко надолу,тогава пръта е пред счупване а аванса започва да свири яко!Ето как изглежда макаричка,която не е за големи сомове след удар,когато стойката изскача от гнездото и се завърта по посока на удара и пръта излита от нея,единственно бързата реакция ми спаси пръта и воблера щот докопах в паниката на адреналина поне макарето,което иначе е супер,но е прекалено малко /30-ка Президент на Флюгер/за големи риби! :wink: До нея съм снимал Шекспир- Солт-50-ка за сравнение!С тава Флюгерче+0.12Уиплеш с 10кила тест загубих битка след 2часа и половина!Авансът се предаде и не зацепи при последния рязък и мощен тласък,та си извадих воблерчето с изкривена тройка,иначе щех да го извадя без проблем,но просто шпулата е дребна нищо,че на основната ос има лагерче и авансът е перфектен! :cry:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
тони котев
Мнения: 479
Регистриран на: Вто Ное 02, 2010 9:20
Местоположение: София а лятото в кемпера
получил Браво: 2 пъти

Re: Тролене-тактика преди и след удьра

Мнение от тони котев »

Саше и аз имам един мичел който счупих преди 20тина години по същия начин, бунашка работа :oops: .За двойния удар на сома аз имам друга теория, писал съм я по темите.
Лошото е , че с тези непрестанни земетресения няма да има сом на откриването, с годините съм забелязал : има ли трус рибата спира като отсечена, не само сома а и бялата.
Дано да не съм прав, след няколко дена ще си покаже. :fish3:
Ех, с интелигентни хора се работи лесно,....но с вас господине......
shkarcheto
Мнения: 791
Регистриран на: Нед Апр 26, 2009 19:26
дал Браво: 1 път
получил Браво: 2 пъти

Re: Тролене-тактика преди и след удьра

Мнение от shkarcheto »

тони котев написа:Саше и аз имам един мичел който счупих преди 20тина години по същия начин, бунашка работа :oops: .За двойния удар на сома аз имам друга теория, писал съм я по темите.
Лошото е , че с тези непрестанни земетресения няма да има сом на откриването, с годините съм забелязал : има ли трус рибата спира като отсечена, не само сома а и бялата.
Дано да не съм прав, след няколко дена ще си покаже. :fish3:

За жалост си много прав и идва много лайняна година със земетръси, дано се окажем с грешка, че иначе лошо..........
Аватар
zee
Мнения: 729
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 6:55
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Тролене-тактика преди и след удьра

Мнение от zee »

Да ви кажа една тактика при морските риби - а може да е от полза и при сома. Когато голяма риба забие надолу близо до лодката се бяга надалече -т.е. винаги да има ъгъл м/у рибата и лодката а не да вертикално надолу...
"Дай на човек една риба и той ще я изяде за един ден, Научи човек да лови риба и той ще седи по цял ден в лодката и ще пие бира"
shkarcheto
Мнения: 791
Регистриран на: Нед Апр 26, 2009 19:26
дал Браво: 1 път
получил Браво: 2 пъти

Re: Тролене-тактика преди и след удьра

Мнение от shkarcheto »

Аз се мъча да го ползвам, ама ако съм сам в лодката не е лесно, иначе работи безупречно. Изпробвано е на язовир.
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Re: Тролене-тактика преди и след удьра

Мнение от boababa »

Защо бре,Зее? :shock: Не съм съгласен с това ти мнение! :oops: :roll:
shkarcheto
Мнения: 791
Регистриран на: Нед Апр 26, 2009 19:26
дал Браво: 1 път
получил Браво: 2 пъти

Re: Тролене-тактика преди и след удьра

Мнение от shkarcheto »

boababa написа:Защо бре,Зее? :shock: Не съм съгласен с това ти мнение! :oops: :roll:
Рибата не може да ти увисне и да стоиш като закотвен, така продължава моренето, а и не натоварваш на 100% целия такъм, тогава твоята лодка рискае и също мори рибата.......Саше понякога се правиш на голям тъ-к, а знаеш че не си.
Има и още причини, но мисля че ги знаеш
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”