Бейтфинес

Тук ловят с примамка, мултипликатор и чепата пръчка.
Публикувай отговор
milen_ilchev
Мнения: 541
Регистриран на: Сря Окт 26, 2011 20:08
дал Браво: 48 пъти
получил Браво: 51 пъти

Re: Бейтфинес

Мнение от milen_ilchev »

BornToDrink написа:Благодаря!
Изглежда наистина точно каквото търся. Ще потърся малко отзиви и инфо за модела.

Между другото, оказва се, че и лебедката не е избрана.
Павката ми каза за някакъв неприятен сериен проблем при SS Air като бяхме на Копринка и отново е на дневен ред.
Четох много за Revo ltx, PX Type-R, Aldebaran, както и видовете спирачки.
Имам усещането, че Mag Force единствено ще ми лепне (ама като нямам възможност да изтествам всичко .. трябва на теория да се оправям :D ).
Въобще в байткастинга гредата е пълна.
99% от инфото в нета е за басове от лодки... което е много далеч от нашата реалност и .. малко дезинформация се получава.
Аз доста се мъчих да постигна добри резултати с леки примамки 3-5 грама, но само като сменя такъма със спинингов и виждам огромна разлика в дистанциите в полза на спининга. За това още се чудя дали има смисъл да си заприходя и такава пръчка.
А иначе като сложих на Стиза тунингованата шпула на Мегабас Зонда и лагери на Sawamura с ултра лайт маслото на таралежите разбрах какво означава BFS! Постигам същите дистанции като с оригиналната шпула на Стиза, но с лек замах. В долната граница (3 грама) дистанциите са леко по-големи.
За да ти е BFS макарата и да работиш с леки примамки (над 2-3 гарама) за мен трябва да бъде с постоянна спирачка, висок клас лагери с ултра лайт масло и шпула не по-тежка от 8-9 грама. А такива почти няма оригинално на пазара. Обикновено трябва да смениш шпулата и лагерите с тунинговани. Това за което се сещам че става директно от кутията е Megabass Zonda Hedgehog Custom, Abu Revo LTZ и Abu Revo LT-LH.
Абу можеш да го тунинговаш и с по-лека шпула и лагери. Пробвано и работи добре. Реди много добре тънки плетени влакна.
От към пръчки нямаш голям избор! Мегабас имат един модел, но той е за по-тежки примамки. Положението при Шимано е подобно. Дайва имат в серията Стиз няколко които стават, но те са с дължина ~2 метра + тази дето я имаш. Положението при Major Craft е подобно на Дайва. За Абу Гарсия не съм се интересувал. Тенруто на Павката е пъстървова, а останалите BFS пръчки са басови. Цените на марковите пръчки варират около 300Е. Като прибавиш и макарата с някакъв тунинг се получава добра цифра. Но пък кефа от работата с този такъм е по-голям от спининга!
Поздрави
BornToDrink
Мнения: 448
Регистриран на: Съб Окт 20, 2012 14:19
Риболов: Спининг
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Бейтфинес

Мнение от BornToDrink »

milen_ilchev написа:Но пък кефа от работата с този такъм е по-голям от спининга!
:tup:

Водих жената за риба лятото. Пипнах спининг такъм сефте след покупката на мултито, грубо половин година по-късно.
Еми... вероятно ще остане последен. :lol:

Затова сондирам за мнения, тъй като ми се иска да смъкна малко грамажа и да няма драми.
Аватар
ivanpl
Мнения: 260
Регистриран на: Пон Апр 04, 2011 16:22
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Бейтфинес

Мнение от ivanpl »

Между празниците поначесах малко финезни костуретки.
Изображение

Изображение

След ъпгрейда на лагери и магнити, сравнително комфортно замятах клатунки 2.5г във вятъра :D
А и като пуснете рибата ще изпитате тръпка, дори по-голяма от тази при хващането й.
Аватар
Д.Граховски
Мнения: 1234
Регистриран на: Съб Фев 04, 2012 19:48
Риболов: Спининг
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 241 пъти

Re: Бейтфинес

Мнение от Д.Граховски »

Вие сте извратени :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
http://maximo.bg

Спининг клуб "Бобър"

Catch & Release

"Човешкият устрем не бива да има граници. Колкото и зле да изглежда животът, докато има живот, има и надежда." Stephen Hawking
rosen84
Мнения: 63
Регистриран на: Пон Авг 03, 2009 19:24
дал Браво: 1 път

Re: Бейтфинес

Мнение от rosen84 »

Здравйте колеги,
Налага ми се да се разделя с чисто нова Abu Garcia Revo LT за лява ръка.
Макарата е закупена от япония преди 3 месеца вадена е само за проба.
Моля при интерес да ми пишете на ЛС.

Извинявам се, че пускам тук този пост.
Поздрави
Аватар
ivanpl
Мнения: 260
Регистриран на: Пон Апр 04, 2011 16:22
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Бейтфинес

Мнение от ivanpl »

В неделя имах щастието и късмета, да попадна на точното място, в точното време :fish15:
Кефа беше на макс заради невротичните рибки съчетани с BFS trout такъмчето 8) ... с грация и финес замятах блеснички около 3-те грама ... по-надолу без грация :lol:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
А и като пуснете рибата ще изпитате тръпка, дори по-голяма от тази при хващането й.
milen_ilchev
Мнения: 541
Регистриран на: Сря Окт 26, 2011 20:08
дал Браво: 48 пъти
получил Браво: 51 пъти

Re: Бейтфинес

Мнение от milen_ilchev »

Браво колега,
Ти си от малкото дето ловят пъстърва с кастингов такъм! А каква е пръчката дето я ползваш?
Аватар
ivanpl
Мнения: 260
Регистриран на: Пон Апр 04, 2011 16:22
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Бейтфинес

Мнение от ivanpl »

Пръчката е 100% хенд мейд :) Експериментирах доста и Тази се получи! Иначе нищо интересно
- долна част от стария Ексийд 150, връх от новия, водачи по мой концепт :lol:
Самия риболов е невероятно увлекателен и изисква внимание към всеки детайл :tup:
А и като пуснете рибата ще изпитате тръпка, дори по-голяма от тази при хващането й.
Аватар
ivanpl
Мнения: 260
Регистриран на: Пон Апр 04, 2011 16:22
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Бейтфинес

Мнение от ivanpl »

Според източно азиатските нАучни трудове преведени от гуг'л транслатора, за да си истински трута финес, трябвало, шпулата да е синя, а конеца на водачите жълт :lol:
Изображение

Веднага си натъмaних такъмчето и о чудо .... финеза навлезе в невиждани измерения :D

Изображение

Изображение

За съжаление най-красивата и мерна рибка не изчака фотото :?
А и като пуснете рибата ще изпитате тръпка, дори по-голяма от тази при хващането й.
b_lomsky
Мнения: 903
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 15:58
Риболов: спининг
дал Браво: 1477 пъти
получил Браво: 2195 пъти

Re: Бейтфинес

Мнение от b_lomsky »

Колеги, моля за съвет кое плетено влакно е най-подходящо за Абу ЛТ. Опитах с 0,8 от това :

http://spinningfish.bg/catalogue/produc ... x-pe8-150m

обаче се оказа много тънко и се врязва. После навих 1,0 Варивас зелено осемнишково, обаче ми се струва дебело и пречи на леките примамки.
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Бейтфинес

Мнение от quietriot »

b_lomsky написа:Колеги, моля за съвет кое плетено влакно е най-подходящо за Абу ЛТ. Опитах с 0,8 от това :

http://spinningfish.bg/catalogue/produc ... x-pe8-150m

обаче се оказа много тънко и се врязва. После навих 1,0 Варивас зелено осемнишково, обаче ми се струва дебело и пречи на леките примамки.
Защо искаш да е плетено , бих те попитал аз , аз лично съм навил на колмик аксиал на едната шпула на LT-z и варивас супер троут на другата.
Иначе Павката( сестрата) беше с дон пепе на Панега на откриването, но колко точно той може да ти каже и се мяташе добре , около 12 либри на око .
Аватар
yuri todorov
Мнения: 1965
Регистриран на: Вто Сеп 19, 2006 23:13
Риболов: spinning & casting
Местоположение: София
дал Браво: 647 пъти
получил Браво: 586 пъти

Re: Бейтфинес

Мнение от yuri todorov »

Здрасти!

До специфика на модела е.
Има модели, които са направени с по-бърз редач, които кръстосват навивките за да няма това впиване, Morum 1601 BJ, SALTYSTAGE REVO MJ ......

ЛТ-то не може с по-тънко ПЕ, затова с #0.8 ти се явяват грижи. За малки и леки воблери, монофила е най-доброто решение.

Ако имаш възможност пробвай с #0.8 Cast Away. То е по специфично оплетено, затова може и да не се впива така, както гладкото с което си пробвал и не ти е харесало.


NO FISHING, NO LIFE

http://orcaonline.org/


Аватар
ivanpl
Мнения: 260
Регистриран на: Пон Апр 04, 2011 16:22
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Бейтфинес

Мнение от ivanpl »

По принцип Варивас имат специализирано за целта:
Изображение
като размери са 0.3 0.4 и 0.5
С 1.2 което си навил ще утрепеш финеза ;)

Иначе на база опита, който вече имам ти препоръчвам да си ползваш съответно монофилче или флоро ~0.18 . За себе си лично, не намирам някакви съществени предимства от ползването на плетено, основно проблеми.

П.С. виждам че са ме поизпреварили :)
А и като пуснете рибата ще изпитате тръпка, дори по-голяма от тази при хващането й.
Аватар
ivanpl
Мнения: 260
Регистриран на: Пон Апр 04, 2011 16:22
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Бейтфинес

Мнение от ivanpl »

yuri todorov написа: ЛТ-то не може с по-тънко ПЕ, затова с #0.8 ти се явяват грижи. За малки и леки воблери, монофила е най-доброто решение.
Абе Юри, гледам японските другари ползват производни на ЛТ-то(LTX, LTZ) с varivas bfs ... така че може и да не е от макарата ... може да е от влакното ... може и да е от количеството такова навито на шпулата ... препоръчителното е <30м
"Чичо Хиро" примерно препоръчва да се накисва преди пъри каст ...
Аз лично и с 30м имах проблеми :lol:

Абе като цяло доста е комплексна материята :lol:
Иначе подкрепям Васко и Юри
yuri todorov написа:монофила е най-доброто решение.
А и като пуснете рибата ще изпитате тръпка, дори по-голяма от тази при хващането й.
Аватар
sestrata
Мнения: 3550
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 15:33
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 154 пъти
получил Браво: 742 пъти

Re: Бейтфинес

Мнение от sestrata »

След много проби с различни модели и диаметри брейдове, монофили и флуорокарбони, ползвам за бейтфинес вече 9 месеца GOSEN AORIIKA EGI FIRE #1.0

Изображение

Изображение

Цялата ролка - 150 м се побира точно на на шпулата на Daiwa SS Air. Влакното е с условен диаметър около 0.16 мм и го запазва по време на работа (не пропива вода).

Изображение

Примамките, които обичайно ползвам с тази макара и влакно са от 2 до 12 гр. Воблери предимно 3-6 гр, блесни 4-8 гр, джигове 6-10 гр
Качествените влакна около #1.0, без значение монофилни или плетени, се редят плътно и врязвания на намотките не се наблюдават. Може да се слезе и до по-малки диаметри, но според мен е излишно.

Изображение

Изображение

Изображение
***http://www.starividri.com***
Fear NO Fish
Публикувай отговор

Обратно към “Бейткастинг”