здравина на влакно

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: здравина на влакно

Мнение от Emo-83 »

Сега открих тези халки,които стават,като на Георги при 45кг. мъртва тежест. Освен това са 17бр. за 5.60лв.....значително по-евтино от тези на Оунер и Гамакатцу :!: :roll: :idea:
Изображение
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: здравина на влакно

Мнение от Trofei »

za4o75 написа:Ми за буй и т.н. занимания, сезал за балиране ще свърши перфектна работа .....,не знам само с колко нишки е !
Усещам,че не можете да приемете очевидното така лесно.Не бързаме за никъде,те тестовете си показват.Вие с какви линии сте?
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: здравина на влакно

Мнение от Emo-83 »

Ако конеца и флорото ти издържат 12кг. мъртва тежест и ползваш хубав аванс,няма каква риба да ти скъса,освен във мида или клон! :idea:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: здравина на влакно

Мнение от Trofei »

Emo-83 написа:Ако конеца и флорото ти издържат 12кг. мъртва тежест и ползваш хубав аванс,няма каква риба да ти скъса,освен във мида или клон! :idea:
Е,тогава защо навивате по 50либри за тролинг и 150-200либри за кльонк? :shock: Или плащате за 50либри плетеняк,а получавате 25либри при реален тест? :roll:
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: здравина на влакно

Мнение от Emo-83 »

Trofei написа:
Emo-83 написа:Ако конеца и флорото ти издържат 12кг. мъртва тежест и ползваш хубав аванс,няма каква риба да ти скъса,освен във мида или клон! :idea:
Е,тогава защо навивате по 50либри за тролинг и 150-200либри за кльонк? :shock: Или плащате за 50либри плетеняк,а получавате 25либри при реален тест? :roll:
Ти не се научи да четеш,чужди постове. Винаги един плетеняк,колкото е по-тънък е по-скъп!
Претендирам,че няма човек от форума,който има по-балансиран такъм за кльонк и тролинг. Говорим за една и съща риба и в единия случай повечето използват кол за въдица,а в другия мекица. Това е абсурдно.
При тролинга,ако можех да влача с 80 либри,щях да го правя. Впрочем доста хора,вече го правят.
Не искам да те уча, или обиждам,но не само ти имате голяма грешка,при ваденето на по-голяма риба. За да се измори на нея и трябва напън,а не държене на огъната пръчка по 6ч. За това от халката,през карабината,воблера,повода,въдицата и макарата,трябва да има съответствие в либри или кила.
Какво,като си със здрав конец,а воблера ти е скапан.
Ако ми посочиш една причина,поради която влачиш с тънък монофил за сом и тя ти дава,някакво предимство пред мен,ще те разбера.
Но нямам никакво право да си налагам собствения вкус,върху теб. Ако някога съм бучал срещу теб е,защото подвеждаш невинни жертви в твоя опит да се обесиш и да се чувстваш жив.
Говорили сме хиляди пъти.....сома по ИГФА го дават в най-високия клас,за да се признаят рекордите....А той е 150либри.
Моля да не ми посочваш отново,някой си Италианец дето хващал туни по 250кг. с 80либри. Там умишлено пропускаш повода му,който е 200 либри. А както знае всяко хлапе,рибата къса в последните 15-20м.......останалото се разтяга,ако е монофил.
При балансирания такъм,аванса винаги трябва да знаеш до колко кила може да го затягаш,за да не ти скъса рибата,над определените кила.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: здравина на влакно

Мнение от Emo-83 »

Освен това,както сам разбра,брейд с дебелина 0.30мм. издържа максимум 12-15кг.......в повечето случаи,когато е остарял е 8-10кг.
Пишат си хората по ролките,каквото си знаят и им е изгодно!
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: здравина на влакно

Мнение от Trofei »

Emo-83 написа:
Trofei написа:
Emo-83 написа:Ако конеца и флорото ти издържат 12кг. мъртва тежест и ползваш хубав аванс,няма каква риба да ти скъса,освен във мида или клон! :idea:
Е,тогава защо навивате по 50либри за тролинг и 150-200либри за кльонк? :shock: Или плащате за 50либри плетеняк,а получавате 25либри при реален тест? :roll:
Ти не се научи да четеш,чужди постове. Винаги един плетеняк,колкото е по-тънък е по-скъп.
При тролинга,ако можех да влача с 80 либри,щях да го правя. Впрочем доста хора,вече го правят.
.
Значи купувате скъпи плетеняци от 80либри,които издържат на тест 40либри а сте убедени,че повече от 25либри не може да го скъса никоя риба? :shock: Доста голямо разминаване в цифрите на това което търсите и това което купувате! :roll:
FormatC
Мнения: 66
Регистриран на: Съб Яну 07, 2012 17:15
Риболов: Риболов на сом(буй,модернизирано дъно и т.н.)Тролинг
Местоположение: София
дал Браво: 51 пъти
получил Браво: 16 пъти

Re: здравина на влакно

Мнение от FormatC »

За съжаление е така....Аз трябва да се съобразявам с линия която издържа 6 кг ,защото това е здравината на влакното.Което не ме кефи въобще.Направих им на Морис един разказ в картинки да видим какво ще кажат.
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: здравина на влакно

Мнение от Trofei »

FormatC написа:Направих им на Морис един разказ в картинки да видим какво ще кажат.
Ще ти отговорят,че тестът е направен с no-knot/bristol/,ако се сетят!Ако само при него важат данните,трябва да го напишат на кутията,иначе е доста некоректно и подвеждащо,да платиш за нещо двойно. :roll:
Аватар
spookymiro
Мнения: 681
Регистриран на: Съб Мар 06, 2010 15:01
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: здравина на влакно

Мнение от spookymiro »

Във фирмата, където работя имаме стенд, който измерва усилието на опън. Там си правя тестове, когато ме интересуват.
Есента си закупих от осемнишковата дайвата J-Braid. Взех за мен и за колеги общо три ролки - 0.10; 0.18 и 0.22.
0.22 го тествах на възел паломар и подобрения клинч, който го ползват повечето риболовци. Също така направих тестове на опън без възел на трите дебелини.

При теста с възела, и при двата възела се скъса малко над 7кг, при обявени 17.

При теста на опън, за 0.10 и 0.22 се получиха резултати отговарящи на зададените. При 0.18 се получи късане на 10кг при зададени 12.

Всеки тест е направен по два пъти.

Искам да отбележа и начина, по който правих теста на опън. Вземам парче влакно и го свивам на две. Там където двата край се събират, го намотавам десетина пъти около гладка отверка. Клупа, който се е получил в другия край го нанизвам върху гладка ос, която е част от стенда.
Дърпам с отверката докато се скъса и стенда отчита усилието в нютон метри. Не знам до колко е коректен този тест, защото от страната на отверката дърпам сдвоено влакно, но пък откъм оста на стенда усилията са върху единично.

Нютон метрите се отнасят към килограми приблизително 10/1.

Поздрави!
Държа се с другите така, както искам те да се държат с мен.
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: здравина на влакно

Мнение от Trofei »

spookymiro написа: Есента си закупих от осемнишковата..Взех за мен и за колеги общо три ролки - 0.10; 0.18 и 0.22.
0.22 го тествах на възел паломар и подобрения клинч, който го ползват повечето риболовци. Също така направих тестове на опън без възел на трите дебелини.
При теста с възела, и при двата възела се скъса малко над 7кг, при обявени 17.
При теста на опън, за 0.10 и 0.22 се получиха резултати отговарящи на зададените. При 0.18 се получи късане на 10кг при зададени 12.
Нютон метрите се отнасят към килограми приблизително 10/1
Да,направил си теста перфектно и си мерил в нютонметри.Твоите тестове доказват отново,че килата не отговарят фрапиращо при възлите при този вид брайд-хибриден.Слабото място на флуорокарбона е твърдостта му и направата на възел.Тези 4-8 нишки от флуорокарбон са сърцевина около която се плетат нишките от Спектра/Динема за да придадат кръгъл профил на линията,но се губи здравината на възела.Решението е възела No-knot/bristol/,aко искаме да използваме максималните възможности на този вид линия.
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: здравина на влакно

Мнение от Trofei »

При класическия брайд,само от нишки Динема/Спектра данните в либри са минимумът,който издържат на опън, тежест и възел.Даже често надвишават обявените данни.
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: здравина на влакно

Мнение от Trofei »

Georgi Iliev написа:Ползвам това влакно и днес реших да направя един тест с него.На 12.400кг. се скъсва на възела при мъртва тежест.Реших да пробвам и едни халки при 18кг.халката немродна но при 21.500 ет това стана с нея.
Влакната на които пише PE са направени от пластмаса-ПолиЕтилен и нямат нищо общо с Dyneema-Spectra нишките! :mrgreen: За това не отговаря теста.Всички китайски плетеняци са от РЕ-нишки! :shock:
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: здравина на влакно

Мнение от Trofei »

FormatC написа:Тръгнах да подменям влакното по сомските въдици и кво ми щукна да пробвам линията с шипката за хищници която е с кантар....Свързах си брейда с флоурото (двоен Олбрайт)избацах по една голяма карабина от двете страни (паломар) и леко почнах да тегля.На 6 кг брейда се скъса.Пробвах още 2 пъти- същият резултат.Взех от началото на старото влакно, (абсолютно същото)- 7,5кг. :shock:


IMG_20170130_115135.jpg
Загадката е разкрита!Плетеняка ти е от оплетена пластмаса РЕ-ПолиЕтилен! :wink: Евтиния в Китай! :wink:
axel
Мнения: 522
Регистриран на: Чет Сеп 17, 2009 17:46
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 36 пъти
получил Браво: 85 пъти

Re: здравина на влакно

Мнение от axel »

риболовът е само хоби!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”