Флуорокарбонови лидери при спининг

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Публикувай отговор
pux
Мнения: 1310
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 149 пъти
получил Браво: 1021 пъти

Re: Флуорокарбонови лидери при спининг

Мнение от pux »

za4o75 написа:...Не ме притеснява,че колеги са доволни от паломар и сан диего,просто при мен не държат(кажете,че не ги правя правилно понеже са много сложни и т.н)!
:) Добре де, има около десетина популярни възли, които са се наложили в практиката! Въпрос на максимум час "сухи" тестове и няколко седмици реални е да намериш "твоя" възел!
Иначе, чисто на теория, е добре да поразсъждаваме малко :wink: , откъде произлизат проблемите на възел брейд-карабинка при малките диаметри - напр. недобро затягане, приплъзване, протриване ... и да изберем възел, който би ги минимизирал.
Също така е добре да се обърне внимание и на факта, че много възли държат добре, когато са току-що направене, но след известно време замятане-оптване-вадене на риби, се компрометирет!
Последно промяна от pux на Пет Май 15, 2015 11:16, променено общо 1 път.
Аватар
javor_st
Мнения: 244
Регистриран на: Сря Юли 04, 2007 10:28
Местоположение: София

Re: Флуорокарбонови лидери при спининг

Мнение от javor_st »

Злати, при така описаните условия :
при положение,че си скъсал и то по тъмно и кофти вятър,пък и си си забравил фенерчето
и без връзване на ФК всеки възел е компромис, което не значи, че няма да се справи. Аз лично в тази ситуация бих играл на принципа най-бързия печели т.е. правя двоен или троен клуп (Double Surgeon's Loop) клюпосвам карабинката и започвам да ги замерям :) Не бих рискувал да изтърва захода, докато се мъча да правя възли по каманяка . Достатъчно надежден като за екстремни ситуации в същия момент се връзва за около 3.5 секунди без значение от условията - тъмница, дъжд, вятър, торнадо ..... цунами и т.н.
minimum STRESS
maximum BLESS
niki23
Мнения: 210
Регистриран на: Пет Май 13, 2011 16:53
Местоположение: Враца
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 6 пъти
Обратна връзка:

Re: Флуорокарбонови лидери при спининг

Мнение от niki23 »

я кажете за fg knot
вчера за пръв път ползвах флуоро лидер 70-80 см
с fg knot отначало държеше, но заради дължината на лидера се налагаше да минава през водачите. Мятах с стария ексиид 150см. и след около час мятане при едно кълване рибата замина с целия лидер и воблера. Възела беше изпуснал. Бях направил 20 ина намотки.Та минаването през водачите задължително ли разхлабва възела или не съм го бил направил както трябва
nikolas3
Мнения: 226
Регистриран на: Нед Май 22, 2011 18:09
дал Браво: 32 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Флуорокарбонови лидери при спининг

Мнение от nikolas3 »

Не си го направил както трябва.
Американски форум: Питаш нещо и ти отговарят.
Руски форум: Питаш нещо и теб те питат.
Български форум: Питаш нещо и всички ти обясняват колко си тъп!
niki23
Мнения: 210
Регистриран на: Пет Май 13, 2011 16:53
Местоположение: Враца
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 6 пъти
Обратна връзка:

Re: Флуорокарбонови лидери при спининг

Мнение от niki23 »

Между тези двата варианта на връзване на fg knot дали има разлика в издръжливоста.
Аз ползвам 2 вариант че ми изглежда по лесен.
https://youtu.be/yk7uWUa4z6Y" onclick="window.open(this.href);return false;
И
https://youtu.be/pjzUb5QRKuk" onclick="window.open(this.href);return false;
atanasf
Мнения: 185
Регистриран на: Съб Сеп 13, 2014 11:35
Риболов: спининг
Местоположение: София-град
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Флуорокарбонови лидери при спининг

Мнение от atanasf »

niki23 написа:Между тези двата варианта на връзване на fg knot дали има разлика в издръжливоста ...
FG според мен няма как да се разхлаби ако си го направил добре. Обикновенно след "яко" напъване на закачка примерно, по-скоре се "предава" възела на карбона откъм вирбела но не и FG-то. Това което мога да споделя от моя опит е че след всяка навивка трябва да стягаш стабилно около карбона и да внимаваш да не се отпуснат навивиките в момента който започваш възлите.
"You know it is near sunset when short men cast long shadows."
niki23
Мнения: 210
Регистриран на: Пет Май 13, 2011 16:53
Местоположение: Враца
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 6 пъти
Обратна връзка:

Re: Флуорокарбонови лидери при спининг

Мнение от niki23 »

По скоро се чудех дали да се по скоро се чудех дали да се избягва многократното минаване през водачите
atanasf
Мнения: 185
Регистриран на: Съб Сеп 13, 2014 11:35
Риболов: спининг
Местоположение: София-град
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Флуорокарбонови лидери при спининг

Мнение от atanasf »

niki23 написа:Между тези двата варианта на връзване на fg knot дали има разлика в издръжливоста.
Аз ползвам 2 вариант че ми изглежда по лесен.
https://youtu.be/yk7uWUa4z6Y" onclick="window.open(this.href);return false;
И
https://youtu.be/pjzUb5QRKuk" onclick="window.open(this.href);return false;
Според мен няма никаква разлика между тези варианти. Просто за различни техники.
"You know it is near sunset when short men cast long shadows."
atanasf
Мнения: 185
Регистриран на: Съб Сеп 13, 2014 11:35
Риболов: спининг
Местоположение: София-град
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Флуорокарбонови лидери при спининг

Мнение от atanasf »

niki23 написа:По скоро се чудех дали да се по скоро се чудех дали да се избягва многократното минаване през водачите
Напоследък ползвам само FG и редовно минава през водачите. Не мисля, че това е проблем при добре направен възел и подходяща комбинация от плетено и карбон.

Ako все пак имаш проблем с карбона можеш да пробваш YO-ZURI HYBRID Fluorocarbon, с него няма "отвързване" FG-то. Малко по-меко е и плетеното влакно "се врязва" леко в обвивката, което прави възела много здрав.
"You know it is near sunset when short men cast long shadows."
Аватар
GE6_HUNT
Мнения: 492
Регистриран на: Пон Яну 17, 2005 15:55
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 51 пъти
получил Браво: 21 пъти

Re: Флуорокарбонови лидери при спининг

Мнение от GE6_HUNT »

niki23 написа:По скоро се чудех дали да се по скоро се чудех дали да се избягва многократното минаване през водачите
Няма проблеми с многократното минаване през водачите.
Проблема би следвало да идва от :
niki23 написа: Бях направил 20 ина намотки.
Малко са.
pux
Мнения: 1310
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 149 пъти
получил Браво: 1021 пъти

Re: Флуорокарбонови лидери при спининг

Мнение от pux »

GE6_HUNT написа:...Малко са.
Не са малко! Почти навсякъде, където се показва, 20-22 намотки са стандартни за този възел. Дори в един от клиповете някакъв гуру обясняваше защо не е добре да са прекалено много :wink:. Иначе проблем с развързването може да има само от лошо стягане - или при плетенето, но най-често при контра-възлите.
atanasf
Мнения: 185
Регистриран на: Съб Сеп 13, 2014 11:35
Риболов: спининг
Местоположение: София-град
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Флуорокарбонови лидери при спининг

Мнение от atanasf »

pux написа:
GE6_HUNT написа:Иначе проблем с развързването може да има само от лошо стягане - или при плетенето, но най-често при контра-възлите.
Определено! Аз традиционно правя по-малко от 20, но добре стегнати.
"You know it is near sunset when short men cast long shadows."
atanasf
Мнения: 185
Регистриран на: Съб Сеп 13, 2014 11:35
Риболов: спининг
Местоположение: София-град
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Флуорокарбонови лидери при спининг

Мнение от atanasf »

niki23 написа:Между тези двата варианта на връзване на fg knot дали има разлика в издръжливоста.
При "полеви" условия, лично аз използвам долната техника за FG.
https://www.youtube.com/watch?v=RHQDcs7KsDM" onclick="window.open(this.href);return false;
"You know it is near sunset when short men cast long shadows."
Аватар
Любака
Мнения: 1337
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 19:14
Риболов: Ултралек Спининг Мухарски Риболов Щука Сом Костурови Шаран
Местоположение: Wisconsin Dells
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 56 пъти
Обратна връзка:

Re: Флуорокарбонови лидери при спининг

Мнение от Любака »

FC ползвам за Snook и Walleyes на щуките съм си патил многократно. Не съм съгласен с теорията за абсолютната абразивоустойчивост. Всички "превързват" дори през няколко риби си е обезателно защото флуорокарбона одраска ли се като оптичен кабел пресича светлината и става "видим"
Напълно съм съгласен с мненията, че основната цел е подлъгване и зрителна измама, но също искам да кажа, че много от "иншор" риболовците използват "circle hooks" и жива стръв, скаридс, раче или малка рибка и засичането обичайно е в края на устата а не нагълтано до пръдната жила. Също така, много от тея риболовци не ги еВе генерално ако потурчат някоя и друга примамка или ако изпуснат някоя риба, защото броя на ударите се увеличава.
Приключвам с кратка забележка, защо в много случаи "фани пусни" в морския риболов е често (поради липса на по-добра дума) "лицемерно". Много статии твърдят, че раните по лицето на рибите от лидерите (независимо колкофилни) обичайно се инфектират и паразитите си изиграват играта, а риби които се борят в скали и пясък най-хуманно е да се приберат и сготвят...
Това мнение си е мое, неангажиращо (тая зима имам над десет късания на жерлица с фк, но определено повече удари отколкото с арматура) за тъпи риби като Мъски "спортистите" ползват волфрамова пръчка от половин до 3/4мм и не съм забелязал да имат по-малко удари от злобни баби, които гледат да убият и изедът сичко

Sent from my XT1055 using Tapatalk
Наслука и Наздраве! Правете това което обичате, че живота си тече!
Cash Back!(Amazon,eBay,BassProShops,Cabela's,ORVIS) | Twitter | YouTube "ЛюбакаВидео" | Facebook
ynovi
Мнения: 94
Регистриран на: Сря Май 02, 2012 15:09
Риболов: спининг
Местоположение: София
дал Браво: 20 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: Флуорокарбонови лидери при спининг

Мнение от ynovi »

Струва ми се, че FG възела ще се връзва много лесно и добре с този knot-assist, като гледам по-долу показаното...

http://www.plat.co.jp/shop/catalog/prod ... t-2-0.html
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”