Самоделни Воблери

Независимо дали сте майстор професионалист или просто обичате да дялкате в свободното си време, това е мястото, където може да сверите часовника си и да почерпите опит и да споделите свой.
Публикувай отговор
BornToDrink
Мнения: 448
Регистриран на: Съб Окт 20, 2012 14:19
Риболов: Спининг
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Самоделни Воблери

Мнение от BornToDrink »

Здравейте колеги!

И аз поизчетох тук-таме, но техниките са различни и се напасвам постепенно към тези, които ми прилягат повечко.
Като изключим боядисването, тежестите, закрепването на куките и разбира се дялкането, някой би ли споделил как хоризонтира лопатката?
Тва сложно за мен :lol: упражнение ми докарва неприятен привкус при самото изграждане на воблера.

====

Иначе тоя уикенд пробвах матр'ял от липа.
По-труден за дялкане, но значително по-здрав от балсата.
Накрая взех дремела и с кръглата шкурка оформих грубото за 2-3 минути. После полиране с друга приставка и айде.
След като ги завърша ще споделя, но като цяло ми харесва повече като дърво.
Здраво, носи по-малко олово (за плаващ балсата е ОК, но ако искам да я потопя.. твърде много оловце иска) и не се деформира при някакъв натиск, докато го правя.
Аватар
bai ves
Мнения: 5558
Регистриран на: Сря Авг 22, 2007 18:53
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 1 път
получил Браво: 16 пъти

Re: Самоделни Воблери

Мнение от bai ves »

:wink: щом имаш дремел си отворен вече, аз бацам на ръка. С дремела полирам плочките в банята, пробивам дупки и нагаждам счупени порцелани и са много красиви като ги направя но това е друга тема...... :lol: Иначе, ако хващаш риби на твои примамки си добре, в риболова няма нищо конкретно, а само действия.........
BornToDrink
Мнения: 448
Регистриран на: Съб Окт 20, 2012 14:19
Риболов: Спининг
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Самоделни Воблери

Мнение от BornToDrink »

Ами тъста извади един дремел, да го пробвам преди да си купя.
Отворите за тежестите стават 20 пъти по-лесно отколкото с макетен нож, дори в балсата. :mrgreen:

Взех един за 42лв от М*тро и съм доволен. (не е "Dremel", но айде сега)
Чак после открих и дугите му способности. :lol:
Балсата си я дялкам на ръка и после с шкурка, ама по-твърди дървета... неприятно.

Иначе хванах 2 риби, писах в другата тема на първото ловене с мой воблер.
Все още ме е срам да пусна снимки на първите, понеже не са за пред хора, само рибите ги харесват. :lol:
Но да кажем те от дизайн не разбират.

И все пак момента с лопадките ми е доста крив.. и всеки път напасвам, кривя.. целия кеф отива.
Та ако има някъф чалъм... ще се радвам да споделите. :)
Аватар
bai ves
Мнения: 5558
Регистриран на: Сря Авг 22, 2007 18:53
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 1 път
получил Браво: 16 пъти

Re: Самоделни Воблери

Мнение от bai ves »

:wink: Мисли, има начини.... Сядаш, мислиш, пишеш и работиш.... лопатките да са ти косура, настройката на воблера е най- сложна, а другото е чавка и и ръка....
Аватар
spoon23
Мнения: 235
Регистриран на: Вто Май 03, 2011 9:11
Местоположение: Бургас
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 25 пъти
Обратна връзка:

Re: Самоделни Воблери

Мнение от spoon23 »

BornToDrink написа:Здравейте колеги!

И аз поизчетох тук-таме, но техниките са различни и се напасвам постепенно към тези, които ми прилягат повечко.
Като изключим боядисването, тежестите, закрепването на куките и разбира се дялкането, някой би ли споделил как хоризонтира лопатката?
Тва сложно за мен :lol: упражнение ми докарва неприятен привкус при самото изграждане на воблера.

====

Иначе тоя уикенд пробвах матр'ял от липа.
По-труден за дялкане, но значително по-здрав от балсата.
Накрая взех дремела и с кръглата шкурка оформих грубото за 2-3 минути. После полиране с друга приставка и айде.
След като ги завърша ще споделя, но като цяло ми харесва повече като дърво.
Здраво, носи по-малко олово (за плаващ балсата е ОК, но ако искам да я потопя.. твърде много оловце иска) и не се деформира при някакъв натиск, докато го правя.
Здравей колега,не ми е мн. ясно какво имаш предвид под "хоризонтира" ,но ако съм разбрал правилно става въпрос за това:
Това е заготовката в случая с квадратен профил
Изображение
Стягаш и режеш плътно по менгемето
Изображение
Аз използвам този вариант с машината
Изображение
"Нищо не е твърде прекрасно, за да е истина, ако не съответства на законите на природата…"Майкъл Фарадей
Аватар
bai ves
Мнения: 5558
Регистриран на: Сря Авг 22, 2007 18:53
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 1 път
получил Браво: 16 пъти

Re: Самоделни Воблери

Мнение от bai ves »

:D и на ръка сктава, око му е майката......
BornToDrink
Мнения: 448
Регистриран на: Съб Окт 20, 2012 14:19
Риболов: Спининг
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Самоделни Воблери

Мнение от BornToDrink »

Интересно.
Проблемът при мен ще дойде от това, че правя отвора за лопатката след като офромя и боядисам воблера.
А тогава е доста трудно да се определи положението. :mrgreen:
Както казва bai ves, на око.
Аватар
spoon23
Мнения: 235
Регистриран на: Вто Май 03, 2011 9:11
Местоположение: Бургас
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 25 пъти
Обратна връзка:

Re: Самоделни Воблери

Мнение от spoon23 »

Може и след всички процедури,но тогава се внимава много заради боята и лака :wink:
Гледам Японците имат и такива уреди,само ножовката да не ти закачи арматурата :lol:
Изображение
Експерименти му е майката :lol:
"Нищо не е твърде прекрасно, за да е истина, ако не съответства на законите на природата…"Майкъл Фарадей
Аватар
maranzika
Мнения: 2811
Регистриран на: Чет Сеп 14, 2006 19:44
Местоположение: Монреал(Канада)
дал Браво: 187 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: Самоделни Воблери

Мнение от maranzika »

BornToDrink написа:
Иначе тоя уикенд пробвах матр'ял от липа.
По-труден за дялкане, но значително по-здрав от балсата.
А тоя материал който ти дадох как ти се струва? :wink:
Kentavar :
Ако си мислещ и коректен към заобикалящата среда риболовец, това хоби Спининга ще ти носи невероятно удоволствие и хармония.
BornToDrink
Мнения: 448
Регистриран на: Съб Окт 20, 2012 14:19
Риболов: Спининг
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Самоделни Воблери

Мнение от BornToDrink »

maranzika написа:
BornToDrink написа:
Иначе тоя уикенд пробвах матр'ял от липа.
По-труден за дялкане, но значително по-здрав от балсата.
А тоя материал който ти дадох как ти се струва? :wink:
Честно казано спрямо липата още по-твърд.
Тоя уикенд съм планувал дялкане и ще го пробвам по-обстойно.
Иначе не знам колегите какви воблери правят, но аз се стремя да са сравнително малки, понеже с такива ловя.
Дялкането на малък (3-4см) воблер си е мъка, особено с твърдо дърво.
Няма място да се хване и има опасност от кръвопролития. :lol:
За тва и съм забегнал към дремела.
От липата нарпавих един.. ~7см.. е там някъде започва да ми е удобно с ножа. :)
Mix02
Мнения: 863
Регистриран на: Сря Авг 03, 2011 13:01
Местоположение: София
дал Браво: 29 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Самоделни Воблери

Мнение от Mix02 »

BornToDrink написа:
maranzika написа:
BornToDrink написа:
Иначе тоя уикенд пробвах матр'ял от липа.
По-труден за дялкане, но значително по-здрав от балсата.
А тоя материал който ти дадох как ти се струва? :wink:
Честно казано спрямо липата още по-твърд.

От липата нарпавих един.. ~7см.. е там някъде започва да ми е удобно с ножа. :)
Заменям 30 кубични сантиметра липови дъски за същата кубатура материал, от този, които marancika-та ти е дал. :wink: , или ... и твърда балса приемам :lol: :mrgreen: :mrgreen:

Не разбирам за къде бързаш с този дремел?!? :oops: :wink: :oops:

По-късно (някой ден) ще Ви покажа какво съм издялкал преди 8-9 години с домакински нож за месо като само острието му е 20 см. Дано не забравя... :cry: :oops:
Бъдете здрави!
Думам ти "дъще" - сещай се "снахо"!
Mix02
Мнения: 863
Регистриран на: Сря Авг 03, 2011 13:01
Местоположение: София
дал Браво: 29 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Самоделни Воблери

Мнение от Mix02 »

bai ves написа: Например аз ловя предимно с воблер на Ванката, на Иво( сорка човек, потъващ е но взема 2.5 м дълбочина и ме устройва. Не се сдържах но, където и да е по реката ще вляза и ще го взема ако го закача, аз по клони не хвърлям ) Та освен тези мятам с на Жорката - Бичето, Попер на един пловдивчанин,,,, другото са моите неща. Ама някак си е красиво и много интелигентно да знаеш, че притежаваш само бг хенд мейдове.
Веско,
воблера си е твой и ти решаваш какво да го правиш, но ще се радвам да имаш успех на него, да не пресъхне от неизползване!
Благодаря за съветите -
успех в риболова!
Думам ти "дъще" - сещай се "снахо"!
Аватар
sleepwalker
Мнения: 1574
Регистриран на: Вто Дек 13, 2005 22:31
Риболов: Спининг
Местоположение: Шумен
дал Браво: 242 пъти
получил Браво: 254 пъти

Re: Самоделни Воблери

Мнение от sleepwalker »

Изображение

Колеги, нужен ми е съвет за горния грозник и ще се радвам, ако някой от по-опитните помогне с идея :)
Та, оня ден го тествах на вода. Взима си уставно дълбочина, не криви наляво или надясно, но няма почти никаква игра, тоест се движи праволинейно без забележими трептения. Лопатката се вижда колко е дълга и под какъв ъгъл е, формата й е капковидна - ето и снимка, с лошо качество е, но се вижда:
Изображение

Въпросът ми е дали може да се направи нещо, за да накарам това воблерче да "танцува"? Би ли имало ефект, ако скъся лопатката, ако й изпиля предната част и й направя ясни ръбове, вместо да е овална, ако намаля или увелича ъгъла спрямо тялото или ако вдигна/натисна носовата халка? Или нещо друго? :roll:
Мунчо написа: Кефалеца и особено дребно-средния костур се отличават с доста гейски нрав и понякога е нужно да бъдат провокирани с откровено деликатни воблери и блесни, за да предприемат действия, разтърсващи сърцата ни.
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: Самоделни Воблери

Мнение от naso »

Dare написа:Благодаря, колега! Първата партида изобщо не стигна до боядисване, защото не издържа теста на вода. Снимките по-горе са на втората партида.
Браво колега. Третата партида ще е още по-добра :wink:
nr79
Мнения: 120
Регистриран на: Нед Авг 14, 2011 18:26
Риболов: спининг
Местоположение: Пловдив

Re: Самоделни Воблери

Мнение от nr79 »

[quote="sleepwalker"

Въпросът ми е дали може да се направи нещо, за да накарам това воблерче да "танцува"? Би ли имало ефект, ако скъся лопатката, ако й изпиля предната част и й направя ясни ръбове, вместо да е овална, ако намаля или увелича ъгъла спрямо тялото или ако вдигна/натисна носовата халка? Или нещо друго? :roll:[/quote]

Скъси я малко 1мм, може и 2, и малко я стесни от двете страни, там където влиза във воблера, трябва да стане. Иначе формата е добра не я променяй.
Поздрави!! :wink:
Публикувай отговор

Обратно към “ВоблероСтроители”