Бюлетин за нивото на река Дунав в риби и снимки..

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Публикувай отговор
Аватар
Ilian70
Мнения: 1723
Регистриран на: Пон Авг 24, 2009 21:06
Риболов: Спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 2100 пъти
получил Браво: 2538 пъти

Re: Бюлетин за нивото на река Дунав в риби и снимки..

Мнение от Ilian70 »

Милен Динков написа:Искам да ви попитам при вас има ли водорасли?
В неделя ходих да хвана вечерния заход... ами хванах един ...(точките са три :mrgreen: )
Положението е както си го описал. Освен, че под водната повърхност има салата, отгоре плуват подобни на питки струпвания. За около час не успях да направя нормална проводка и се отказах. От други колеги чувам, че не навсякъде по реката е така. Същите имат и улов. Така, че - одене му е майкята! :D
"За глухия всички, които танцуват, са луди."
Х. Букай
https://grifon11.com/
εκατόν έξι κών επτά
Аватар
Stefko
Мнения: 1363
Регистриран на: Нед Май 29, 2005 9:31
Местоположение: София/Видин/
дал Браво: 30 пъти
получил Браво: 45 пъти

Re: Бюлетин за нивото на река Дунав в риби и снимки..

Мнение от Stefko »

Здравейте :)

Не съм писал от доста време тук и взе да ме наляга някаква форумна носталгия... :lol: :wink: Надявам се не сте ме забравили 8) :D

Водорасли има и по моите позиции в невиждани количества вече трета или четвърта седмица без прекъсване :? Което прави риболовът с повечето видове примамки почти невъзможен. За въртележки, цикади, главиняри и повечето видове воблери човек може спокойно да забрави… :roll: Работят само отделни воблерчета и то в порядъка на 3-5 м. след приводняване. После "умират", задушени и те от хватката на водораслите…. Известно спасение има в джиговете, но като цяло е много тегава работата :x

РиПки, въпреки всичко има и мога да кажа, че отдавна не съм имал толкова успешен Август по реката… И то при положение, че съм далеч от нея и не мога да ходя редовно :roll: :(

Ето последните ми рибки от събота, уловени на силикончета:

Изображение

Изображение

Изображение

Имаше и още емоции с празни удари, откачени риби и прегризани примамки… което облекчи в значителна степен досадата от постоянното чистене на «сополи» от линията :mrgreen: Успешните примамки: 8-сантиметрови шадове на Орка, Манс и Смуки ;)

Поздрави! :fish15:
Не задавай въпроси, на които не си готов да научиш отговорите!
Аватар
Милен Динков
Мнения: 1952
Регистриран на: Вто Дек 21, 2004 13:00
Местоположение: СВИЩОВ
дал Браво: 291 пъти
получил Браво: 463 пъти

Re: Бюлетин за нивото на река Дунав в риби и снимки..

Мнение от Милен Динков »

Ее, Стефко, къде се загуби толкова време.
Поздравления за хубавите рибки! :tup:
Ще опитам и аз на джиг, че на останалите "играчки" е много трудно с тая трева.
Аватар
Stefko
Мнения: 1363
Регистриран на: Нед Май 29, 2005 9:31
Местоположение: София/Видин/
дал Браво: 30 пъти
получил Браво: 45 пъти

Re: Бюлетин за нивото на река Дунав в риби и снимки..

Мнение от Stefko »

Благодаря, Миленски ;)

Че е трудно спор няма, но ключа тук (както и в други неща от живота) е в упоритостта или по-скоро ината :lol: На мен в последните години ми се получава естествено :lol:, защото обикновено се прибирам за уикенда и имам право само на «един изстрел» :? Не мога да позволя нито на водораслите, нито на жегата, вятъра, нивото или атмосферното налягане да ми провалят излета… особено като знам, че следващото ми ходене може да е след 2-3-4 седмици :( Заинатявам се и започвам да хвърлям и чистя водорасли, докато ми гъбясат ръцете, с надежда, че поне едно от 20 хвърляния ще се уцели по-чисто и ще имам шанса да излъжа нещичко… E, може би постоянното псуване и цветущо ругаене, които съпровождат занятието, също помагат в известен смисъл за крайния успех :mrgreen: :lol: :lol:

Поздрави!
Не задавай въпроси, на които не си готов да научиш отговорите!
Дарин.ор
Мнения: 61
Регистриран на: Пон Мар 04, 2013 13:44
Риболов: спининг
Местоположение: Свищов
дал Браво: 10 пъти
получил Браво: 42 пъти

Re: Бюлетин за нивото на река Дунав в риби и снимки..

Мнение от Дарин.ор »

Здравей, Милене!
С джиговата проводка няма да избегнеш водораслите!
Съветвам те да поставиш възел, вирбел, муха или втора по-пасивна примамка на 40см над основната. Така зеленото по влакното се спира там, а основната продължава да работи малко по-дълго!

Риби има като бройка, но не е за хвалене

Изображение

П.П. С въдица 3-12гр. изпитвам удоволствие и с такива.

Обаче започва да наближава времето на едраците и не знам как ще се справям с тези....

Изображение

Успех!
Asio
Мнения: 361
Регистриран на: Чет Окт 16, 2008 0:20
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 285 пъти

Re: Бюлетин за нивото на река Дунав в риби и снимки..

Мнение от Asio »

Дарин.ор написа:
Съветвам те да поставиш възел, вирбел, муха или втора по-пасивна примамка на 40см над основната. Така зеленото по влакното се спира там, а основната продължава да работи малко по-дълго!
По мои наблюдения това също не помага изобщо. Туфите, които плуват отгоре са само "връхчето на айсберга". Водораслите са плътно по целия воден стълб, от 5 см. над самото дъно , до самата повърхност. Всяко връзване на лидери и други джунджурии усугубяват значително проблема , без да го облекчават. Най-важно е воблера да НЕ се приводни върху подобна туфа и да има поне50-60см. чист коридор за да влезе в работна честота набирайки скорост.
Веднага ви казвам аз как ловя, хвърляйки право зад "гъстото" на зеленкаша и махайки по няколко "конеца" от водораслите в края на проводката, без никакви спънки в играта на воблера по цялото протежение.
Супер тежък воблер с мощна вибрация премахва водораслите. В случая имам един единствен за целта. 26 грамовото хеви на дуел, описано от мен в раздела "примамки за едри распери". Мощните му "разтрисания" му позволяват да "изтръсква" водораслите от себе си. За пример, 16 грамовото хеви на зури не се справя с тази задача прекалено леко е.

Който го притежава нека опита проводка но задължително да е бърза. Ще остане приятно приятно изненадан в края , когато открие само няколко фини "косъмчета" по самия връх на примамката. Признавам , че попаднах случайно на това му приимущество и това ми донесе много усмивки и някой друг приличен екземпляр.
Поздрави.
Час и половина в чалгата си е лайф тайм експириънс ! Ама само уан тайм. Секънд ще ми дойде ту-мъч.
milkov97
Мнения: 99
Регистриран на: Пет Авг 07, 2015 11:55
дал Браво: 1 път
получил Браво: 3 пъти

Re: Бюлетин за нивото на река Дунав в риби и снимки..

Мнение от milkov97 »

здравейте утре мисля да направя едно плажче на дунава и се чудя дали да взимам спининга с мен какво ще ми препоръчате , на обяд в жегата има ли смисъл и ако има как да водя примамките . Благодаря :)
Asio
Мнения: 361
Регистриран на: Чет Окт 16, 2008 0:20
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 285 пъти

Re: Бюлетин за нивото на река Дунав в риби и снимки..

Мнение от Asio »

Сърбят ме ръцете чак до лактите. Не издържах днес и скочих да търся сребристи сред кишата.
Направих дълго обхождане на всевъзможни точки , което ме доведе чак до пристанището на с. Попина. Уникални джигови и спинингови точки. Успях да парирам до голяма степен проблема с туфите, но кълванета не последваха. Не останах до най-късния заход , защото си ме чакаха малко над 100 км. на връщане и реших да потеглям една идея по-рано от крайната фаза на захода. А и тениса започваше с много интересни мачове. Ето и малко снимки :

С над 100 километра в час ... аз летяя. :lol:

Изображение

Уникален анафор, подпрян с буни от горната и от долната страна.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Риби нито преиграваха, нито пък вземаха. Най-ме е яд, че не предвидих до къде ще ме отнесат лудите и не взех джиговата кутия. Наоколо беше пълно с перфектни джигови точки. А и добре помня още, преди няколко години Сестрата как надърпа щуките на джиг пред мен в ранната есен по същите места, а аз се почесвах, където не ме сърби с купища безполезни за тогава воблери.
Към момента си е все още гадно да се облавя на каквото и да било по реката.

Поздрави.
Час и половина в чалгата си е лайф тайм експириънс ! Ама само уан тайм. Секънд ще ми дойде ту-мъч.
Аватар
bat.galin
Мнения: 1954
Регистриран на: Чет Дек 06, 2007 18:50
Местоположение: Добрич
дал Браво: 637 пъти
получил Браво: 446 пъти

Re: Бюлетин за нивото на река Дунав в риби и снимки..

Мнение от bat.galin »

Хубави снимки на важна точка , благодаря Асене :)
Мислех, че е изтънял още повече, ама според както е на снимките - добре си е Дунав.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Бюлетин за нивото на река Дунав в риби и снимки..

Мнение от babydoctor »

Дали към края на месеца ще се поразкарат тия треволяци от водата?
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5653
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 550 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: Бюлетин за нивото на река Дунав в риби и снимки..

Мнение от Димитър Тодоров »

Asio написа:...Към момента си е все още гадно да се облавя на каквото и да било по реката.

Добро утро на всички приятели на Реката,

Трудно - да,но не и невъзможно. :)
Рецептата : харесвате си добро местенце за джигинг,за което знаете,че държи рибки.
В горещата вода ползвате по-лека или по-тежка глава от обичайното,само с една кука. Поводът от дебеличък ФК е силно препоръчителен,както и правилната марка брашно. :wink:
След като сте се ориентирали за релефа и имате предположение как се движат и къде стоят в засада рибките,започвате да подавате внимателно и да чистите водораслите от линията.
Чистите и подавате,чистите и подавате..и туп! Щучка на силиконово раче от BB ,този модел ми е фаворит за годината,жалко ,че някоя хитра птица ме превари с малко и ги изкупи всичките!? :roll: Всички зъбати твари са му фенове,само че ако се замотате повечко със снимките ,да знаете че рачето става на мармалад в устите им. :lol:

Рачето работи, ок, да пробваме нещо друго..примерно,класически шад в по-скромен размер и правилният за водата и осветеността цвят. И пак - подаваме и чистим,подаваме и чистим..и туп! - не пак,а отново щучка в подобен калибър. Шадчето е Bait Breath ТТ Shad 8 см,а цветът - "отработено масло с много и ситен сребърен брокат". Това е само за тия,дето си записват,за тях се напиням. :)

Изображение


Решавам да си тръгвам,но в краката ми подскача найлонова торбичка-шумолянка и ме дразни.
Майсторите на плуФката,които събират платички като 50 стотинки, са поработили добре предните дни и са осрали пейзажа порядъчно. Пълня торбичката с празни кенчета от бира ,стари найлони,кутии от цигарки и бели червеи,въобще "наши" момчета са били наоколо,личи си. Излизам от Реката и няколко пенционери-журналисти коментират с вял интерес.."ейй,няма кой да чисти,мамка му..,, Как пък "средният" сънародник - мързеливец,крадец и мизерник, не разбра ,че този въпрос има само един отговор - Кой ,ако не аз,кога ,ако не сега!

На "изключенията" от статистиката - не се оправдавайте ,дявол да ви вземе,а покажете някой дребен ,но позитивен пример.Не е трудно.

Изображение


По-здрави! :fish1:
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Аватар
Милен Динков
Мнения: 1952
Регистриран на: Вто Дек 21, 2004 13:00
Местоположение: СВИЩОВ
дал Браво: 291 пъти
получил Браво: 463 пъти

Re: Бюлетин за нивото на река Дунав в риби и снимки..

Мнение от Милен Динков »

Браво, Митко!

Ние в сряда решихме да идем до река Янтра. В началото за някой кефал или щука, а после на Водопада на Долна Студена за распер или някой все още останал мустакатко.
До сега никога не бях ловил кефал на изкуствени примамки, а и не бях ходил - това щеше да ми е първия път. Това е и причината да нямам такива дребни примамки. Радо ме снабди с един безименен воблер с големина на средна черешка. Да, но нали до сега не съм ходил никога за кефал на изкуствени примамки, то нямах и подходящата въдичка. Нищо, с тази, с която си ловя по Дунава ще се пробва :lol: Малко твърда за тия условия, с дебело плетено - 0.16 на Климакс :shock: и дребното около 3 грама воблерче. Мисля, че бях готов. :lol: Изненадващо, успявах да го хвърля на повече от 20 метра, а и тя реката си беше толкова широка на това място.

Изображение


Точно зад върбата ми удари и единственото, но ПЪРВОТО, кефалче на воблер. :D


Изображение

Изображение

Твърда въдица, плетеняк и удар на кефалче около 300 грама - усетих го в ръката много добре. Радостен от успеха, продължих да замерям мястото зад клоните. Друго нямаше. Е, как да има с тоя плетеняк, който се виждаше страшно много в бистрата и чиста вода. :D

Продължихме с огледа на други местенца, но на мен ми мина желанието за кефалчета, а и да търся щука. Исках да видя как е на Водопада, на който щях също за пръв път да ловя на блесна. Затова тръгнах напред и стигнах там.


Изображение

Около час и нещо пробвах с различни примамки. Радостен бях, че нямаше водорасли и не се налагаше да чистя на всяко вадене. За това време скочи приличен распер около 5 пъти, малко по-късно още 3 - поне толкова успях да видя. На притъмняване сложих Йо Зурито Хеви с уловистия цвят. На него все още нямах риба. Удари и след малко се показа хубав распер с тегло 1.770кг. За пръв път имам риба на Хевито, за пръв път распер на Водопада и за пръв път на река Янтра.

Изображение

Изображение



Днес беше деня на първите неща!
Аватар
баш майстора
Мнения: 5843
Регистриран на: Вто Юли 08, 2008 16:24
Риболов: Online
Местоположение: София
дал Браво: 1643 пъти
получил Браво: 1804 пъти

Re: Бюлетин за нивото на река Дунав в риби и снимки..

Мнение от баш майстора »

Първите пъти са най-готини, Милене! ;)
"Няма риба в реката, само пъстърва, откакто се появи тя и изяде всичката друга риба..."
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Бюлетин за нивото на река Дунав в риби и снимки..

Мнение от babydoctor »

Велик си, Митак. Интересното е, че се задава светъл лъч - на състезанието на Тунджа бяхме за трети път след майските тренировки и покрай реката нямаше никакъв боклук, а като си събирах фасовете в празното кенче не ме гледаха като извънземен. През май двата пъти ходихме за щука и само такова не хванахме, но до нас един за 40 мин. извади 3 по 70-80 см. и веднага ги върна обратно, май дори не ги снима...Та...има светлина в тунела...
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”