--Как взема сома.

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Diman написа:Прав си! Трябва да успокоя топката.
И аз ще я успокоя. :wink:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
hrisirib
Мнения: 121
Регистриран на: Вто Апр 15, 2008 9:26
Местоположение: Sofia

Мнение от hrisirib »

Emo-83 написа:Мисля,че няма правила.Сещам се за всякакви случаи.По-важно е да измислим как да го накараме да се съмнява по-малко.И когато е по-предпазлив и не достатъчно гладен да вземе.
Кажи някой фифел-ако ти се казва де безплатнно
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Когато видиш сом да стои по-дълбоко от стръвта ти-му пускаш,но винаги метър два над него.Иначе бяга.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
hrisirib
Мнения: 121
Регистриран на: Вто Апр 15, 2008 9:26
Местоположение: Sofia

Мнение от hrisirib »

После какво следва-щипеш ли нещо -зарове ли там какво :?: :D
Diman
Мнения: 892
Регистриран на: Пон Юли 21, 2008 1:15
Местоположение: Tg
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 9 пъти

Мнение от Diman »

...
Последно промяна от Diman на Сря Авг 26, 2009 2:02, променено общо 1 път.
long2dogs
Мнения: 340
Регистриран на: Пон Дек 27, 2004 20:36
Местоположение: София
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от long2dogs »

Пичове, има един лаф - Направи добро изяш г..но !
Вместо да искате да се пише на английски фанете и напишете нещо и вие . Коментари от рода на Това не е по темата и това е старо и некои други означават , че знаете всичко и сте влезнали да се ебавате (което не е вярно щот ако беше така ликовете ви щеха да са у църквите и щеха да ви се палят свещи да светнете неуките), или че не знаете ама ей така си пишете ...
Сега за последното дето е "старо колкото вселената" - значи аз не го правя , щот съм се убедил , че сома вижда отлично и след като се е вдигнал , той знае къде му е стръвта и Я СЛЕДИ ...но ако направи нещо нередно - бега
Напротив - разреждам ударите , стремя се да са чисти и по-малко и повдигам бавно , без да пускам на предното ниво.
Когато помпам рибката я закачам с тройката зад гръбната перка а единична е за устата - така , като я вдигам върви не с гърба нагоре , а с главата .
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

long2dogs написа:Пичове, има един лаф - Направи добро изяш г..но !
Вместо да искате да се пише на английски фанете и напишете нещо и вие . Коментари от рода на Това не е по темата и това е старо и некои други означават , че знаете всичко и сте влезнали да се ебавате (което не е вярно щот ако беше така ликовете ви щеха да са у църквите и щеха да ви се палят свещи да светнете неуките), или че не знаете ама ей така си пишете ...
Сега за последното дето е "старо колкото вселената" - значи аз не го правя , щот съм се убедил , че сома вижда отлично и след като се е вдигнал , той знае къде му е стръвта и Я СЛЕДИ ...но ако направи нещо нередно - бега
Напротив - разреждам ударите , стремя се да са чисти и по-малко и повдигам бавно , без да пускам на предното ниво.
Когато помпам рибката я закачам с тройката зад гръбната перка а единична е за устата - така , като я вдигам върви не с гърба нагоре , а с главата .
Bravo.Ей това е мнение.Хареса ми много.Споделям го.Аз,когато местя стръвта.В никакъв случай не му подавам надолу,а на страни и нагоре.Така съм закачал 2 големи сома 1-я 83кг 2-я не го зная колко беше(откачи се).При 2-я бях с Калин и Зеления в Лодката и те видяха как се получи.Сома стоеше под най дълбоката въдица на Зеления.На 11м.Аз бях на 8м.Казвам му Краси мрадни я леко и плавно на страни и нагоре.А той-Емака той,ако ще взима да е взел до сега.Тогава пуснах моята на същата дълбочина.И сома веднага доиде на нея.Леко раздвижих на страни и нагоре и той налапа.А 83кг го хванах по съ6тия начин от 9 на 11м и пак раздвижване леко.В такъв момент е важно да не избързаш при удара,защото въдицата ти е в ръката и ти усе6таш всичко.
Що се касае за това кой,какво знае и за какъв фифел пита ще кажа:Момчета,малко хора споделят.Повечето питат и след това забравят,че си им казвал.Като ги гледам половината сами са се научили.Това което аз знам е систематизирани знания на 25-30човека.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Та по въпроса за знещите.Аз не се срамувам да кажа,че Сашо е моя учител и човека който ме запали по риболова на сом.Но от там нататък съм се учил от много хора.Повечето приятели.Те сега се сърдят,че пиша тук и имат някакво основание.Но аз имам право да общувам с хора и да споделям радостите на хобито си.Правя го защото вече узрях и станах над тия неща.Игра на криеница. 8) Правят я и от пишештите тук.Ама това е ,защото са напрегнати.Става им се генерал,но не знаят как.Най-важното за мен е да я олабите тая душа.Вашата риба си е ваша.Но не забравяйте,че тя не е хубаво да е случайна и после гипс.Да не казвам къде ще ходя.Не казвам и колегите къде са били или,ако го правя е постфактум.Ама това е за да няма панаири.Тогава риболов не става.Когато ходя на риба освен опита и познаването на язовирите питам къде кълве.Казват ми и отивам където не кълве(ей това също е фифел).Когато на някой му кажат,че там кълве много-значи играта вече е свършила.Моето желание аз да ги разработя нещата.
Форума помага много да се учи човек.Аз също се уча.Разликата е,че не обръщате внимание на дребните детайли.А те не са един или два.Ако знаете едно сте пропуснали друго.За това мислете постоянно,защото ситуациите са различни-винаги.Риболова на кльонк не е просто едно буане-макар да се хваща и с него.
Последно промяна от Emo-83 на Нед Сеп 21, 2008 11:12, променено общо 1 път.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Прочетох си и 2-те мнения.Освен грешките,които си открих.Видях се и в ролята на учител.Не желая това да е така.За това моля да ме извините.
А бе Лонг2 сега препрочетох твоя пост и открих,че ти не пускаш.Аз говоря за случаите когато принципно кълве на плитко,а сома се появява на дълбоко.Примерно последния път.С влизането едно на 7м.,после едно на 5.5м и изведнъж виждам дебела черта,която се вдига до 18-я метър при дълбочина 22м.Пуснах му на 15м.Веднага се вдигна и сгъна пръчката.Стръвта беше едър клен и го премести от единицата на тройката +,че му сплеска главата.Аномалията беше,че стръвта умираше след 7-я метър.Другите риби кълвяха горе,а тоя що не се качваше не зная.10мин. след кълването се обърна едър сом на около 7м. от лодката.Е това сега какво е :!: :?: :idea: :arrow:кажете ми.
Последно промяна от Emo-83 на Нед Сеп 21, 2008 9:31, променено общо 1 път.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Diman
Мнения: 892
Регистриран на: Пон Юли 21, 2008 1:15
Местоположение: Tg
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 9 пъти

Мнение от Diman »

...
Последно промяна от Diman на Сря Авг 26, 2009 2:03, променено общо 1 път.
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Това се получава при по-големи жеги и безветрие.Но тоя язовир за който говориш ти е пословичен с това обстоятелство.Тази година пак беше добре.Поминалата стръвта умираше след 5м.За това ловях ме до тази граница.В такива случаи риболова е мъка и тряват други познания за които съм писал преди.Мен ме учуди много,че това се получи и на Ивайловград(след 7-я метър).За там това е рядко явление.Учуди се и Петьо,който живее,бачка(на стената) и лови там от години.Имаше и медузи,които са характерни за Кърджали.Въпреки всичко обичам да ловя в такива условия.Тогава няма закони и правилата се променят дори във всяка точка от язовира.
Важно е човек да познава язовира където лови не като имена на месности.Трябват познания за местата и в коя част от годината имаме по-голям шанс да хванем точно където бучкаме.Има си периоди в които на едно место кълве повече от другия край на язовира.После нещата се обръщат.Според мен и улавянето на голям сом има своите правила-освен късмета.Ако гонех бройки на сомчета и кълванета сега щях да съм на Монтана.Заставаш в дълбокото и бухаш.Ама зная,че и да клъвне няма да е повече от 30кг.Иначе барабанисти много,а кефа да пълниш фризер със сомета от 5кг. ми мина отдавна.За начинаещия обаче там е добре.Вдъхва му увереност в собствените умения.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Diman
Мнения: 892
Регистриран на: Пон Юли 21, 2008 1:15
Местоположение: Tg
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 9 пъти

Мнение от Diman »

...
Последно промяна от Diman на Сря Авг 26, 2009 2:03, променено общо 1 път.
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Diman написа:Медузи ли каза, Емо? :shock: Ще почина! Това истина ли е?
Каква е причината, според теб, да измира стръвта? Времето беше наистина горещо, а водата-огледало. По повърхността се стелеше нещо като бяла слуз и полепваше по кордата и по лодката.
В горния пост съм го казал.Липсата на кислород поради прекомерни жеги и безветрие.
Медузи да.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
long2dogs
Мнения: 340
Регистриран на: Пон Дек 27, 2004 20:36
Местоположение: София
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от long2dogs »

Emo-83 написа: А бе Лонг2 сега препрочетох твоя пост и открих,че ти не пускаш.Аз говоря за случаите когато принципно кълве на плитко,а сома се появява на дълбоко.
А бе пускам :oops:
Аз говорех за до 2м разстояние .
Ако е по-голямо разстоянието и не иска да се качва над определено ниво няма много избор, но внимателно се местя малко встрани, като отпускам от въжето на парашута.
Emo-83 написа: Това се получава при по-големи жеги и безветрие.
Мисля , че точно температурата и въздуха, вятъра , и заледяването на водоемитe през зимата определят кога , ще почне да се храни активно - говоря за есента.
Променя се и поведението на стадата от платика , кустур ,бабушка - не могат да се групират на по- дълбоко ако там не могат да дишат . Миналата година почна по-късно точно заради това .
KRASSI
Мнения: 722
Регистриран на: Пет Авг 24, 2007 12:19
Местоположение: Plovdiv Bulgaria
получил Браво: 2 пъти

Мнение от KRASSI »

..............................
Последно промяна от KRASSI на Нед Мар 22, 2009 18:01, променено общо 1 път.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”