СОМ НА ТРОЛИНГ....воблери и такъми.

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Заключено
Аватар
Geo
Мнения: 650
Регистриран на: Пет Авг 17, 2007 13:09
Местоположение: с.Сливито
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 44 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Geo »

VARHARA написа:За всичко има първи път-хахаха пък и мен рибите ме обичат хахаха
Интересно ми е защо влачите на толкова малка дистанция 40-45м, аз не пускам под 55м обикновено си влача на 60 - 65м и играя с дълбочините .
Няма права пропорционалност между дистанция на водене и дълбочина на потапяне.В първите 30-40м. зависимоста е почти линейна,после вече не е така.Получават се вертикални "кореми",които пречат на играта на воблерите и влошават резултатите!Ако се спазват определени правила,могат да се правят и по-точни анализи.
Всеки месец излиза on-line издание на SALMO.Там може да се намерят интересни статии за риболова с изкуствени примамки и отговори на често задавани въпроси.
Когато започна да пускам всичките си сомове,значи съм изкачил върха в риболова и недостатъците ми ще останат назад.
Аватар
VARHARA
Търговец
Мнения: 2886
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 10:10
Местоположение: N.ZAGORA
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от VARHARA »

Позволи ми да не се съгласа с теб. Веднага ще се обоснова ,но това е лично мое мнение и наблюдение не го налагам.
Пускам на 55м воблера работи отивам на скат започвам да дера по дъното като воблера гази мепър и нещо под етикет, в движение навивам и отивам до 45м не дера а продължавам да влача по ската влизам отново в дълбочина и отпускам на 65м воблера пак си работи в близост до дъното .Може би няма да разберете какво имам в предвид но е факт че дължината влияе на дълбочината с две думи .
Ето ви пример от един риболов.
Влача с шад рап огнения тигър на 2.7м пролета имам над 30 бели а колегата не повече от 10 риби. На другия ден влизаме и опа , колегата ме поведе с 20 на 3 .Ехидно се хили и не казва . Едни и същи воблери ,конец абе всичко ни е близнак. На 25 риба не издържах и почнах да го бройкам. Оказа се че той пуска на 70м ,а аз на 55м .Пуснах като него и се започна риба след риба .Какъв е извода?.................
Аз съм състезател по риболов от 10 години .Имам 8 световни зад гърба си с не лоши класирания. Научих се да ловя риби на дърти години , защото и в най малкото съмнение търся логиката в риболова и в поведението на рибите.
Ай стига ,че само аз казвам ,не крия златното руно-хахаха
oldman
Мнения: 199
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:37
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Мнение от oldman »

По мои скромни наблюдения скоростта също влияе на дълбочината.
Аватар
iogo
Мнения: 981
Регистриран на: Съб Окт 29, 2005 11:31
Местоположение: Троян
дал Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от iogo »

Ами от практиката която имам от 25 до 45 метра ми се струва най- ефективна дистанция.
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Мнение от boababa »

А,може би Гуджо няма да се съгласи с тази хипотеза за дистанцията! :wink: :D А истината е ясна и тя се нарича-ВОБЛЕР,другото е суета! :wink: :D
Аватар
Geo
Мнения: 650
Регистриран на: Пет Авг 17, 2007 13:09
Местоположение: с.Сливито
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 44 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Geo »

Само казах,че безкрайното увеличаване на дистанцията не води до безкрайно увеличаване на дълбочината.Естесвено говорим при една и съща скорост.
Различните ВИДОВЕ воблери допускат и различна дистанция.Дълбокогазещите воблери могат и трябва да се пускат на по-големи дистанции.При плиткогазещите не е така.
Тук се наместват още доста фактори и е глупаво да се спори без конкретика.В случая споделям само принципи прочетени от доказали се хора и ИЗДАНИЯ.Моят опит е твърде скромен за да го споделям като правила.Приемам всичко казано,но едвали споделям всичко :wink: Ако съм допринесъл да се размишлява в определена посока,значи съм бил полезен някому и дискусията е възможна и полезна!
Когато започна да пускам всичките си сомове,значи съм изкачил върха в риболова и недостатъците ми ще останат назад.
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Мнение от boababa »

Значи съм прав и ВОБЛЕРЪТ,конкретният ВОБЛЕР ни показва най-добре необходимата дистанция или изобщо необходимото инфо за сома! :wink: Моята концентрация още в началото бе насочена към ВОБЛЕРИТЕ,а не към суетата-"останалото оборудване"! :wink: Кое лови сома?-ВОБЛЕРЪТ и то директно! :idea: Дали е с електрика,нафта или бензин,па моно или плетеняк,е ли па с мулти или спининг макаре,пръчле или сопа,гуменяк или дървеняк,е от второстепенно значение! :idea: Това вече е правило №1 в тролинга! :idea: Остава и да се канонизира! :D :D Алилуя,на уя! :D :D
Аватар
Geo
Мнения: 650
Регистриран на: Пет Авг 17, 2007 13:09
Местоположение: с.Сливито
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 44 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Geo »

boababa написа:Значи съм прав и ВОБЛЕРЪТ,конкретният ВОБЛЕР ни показва най-добре необходимата дистанция или изобщо необходимото инфо за сома! :wink: Моята концентрация още в началото бе насочена към ВОБЛЕРИТЕ,а не към суетата-"останалото оборудване"! :wink: Кое лови сома?-ВОБЛЕРЪТ и то директно! :idea: Дали е с електрика,нафта или бензин,па моно или плетеняк,е ли па с мулти или спининг макаре,пръчле или сопа,гуменяк или дървеняк,е от второстепенно значение! :idea: Това вече е правило №1 в тролинга! :idea: Остава и да се канонизира! :D :D Алилуя,на уя! :D :D
Ти спри да коментираш!ИзображениеЕй сега половината ще гракнат,а събота и неделя те пунтират :lol: :lol:
Когато започна да пускам всичките си сомове,значи съм изкачил върха в риболова и недостатъците ми ще останат назад.
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Geo написа: Ти спри да коментираш!ИзображениеЕй сега половината ще гракнат,а събота и неделя те пунтират :lol: :lol:
Споко бре Гео....пунтиране няма нищо общо с имитиране. :wink:
Сашето с какво сваля воблерите в момента. :roll: :wink:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
spookymiro
Мнения: 681
Регистриран на: Съб Мар 06, 2010 15:01
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 26 пъти

Мнение от spookymiro »

Emo-83 написа:Мире....имам ги,но не ми кълве от брега. :lol: :P :lol:
Говори ми, говори ми... от две седмици и нещо съм бреговак. Даже днес докато пусках един датчик във водата на кюстендилската пречиствателна станция, държейки кабела в ръка, по едно време се хванах че си мисля "Ами сега ако клъвне откъде ще го извадя...."
VARHARA написа:...
Оказа се че той пуска на 70м ,а аз на 55м .Пуснах като него и се започна риба след риба .Какъв е извода?
.................
Върхар, а дали пускането на по-голямата дистанция не е вдигнало воблера нагоре и това да е дало резултат. Пролетта имаше моменти, когато ни кълвеше само на воблери, газещи между 1.2 и 2.4 метра.

По мои наблюдения при отпускането има един предел, след който воблера почва да излиза нагоре. Това според мен се дължи на съпротивлението, което конеца оказва във водата.

Миналата година, почти всички сомета ги извадих на магнума от първата снимка на предишния ми пост в темата. Поради ограничения метраж конец който имах намотан, пусках на 35-40 метра зад лодката.
Въдицата биячка беше дълга 1.2 метра и я държах на една от вертикалните стойки монтирани на транеца. Понеже си падам експериментатор, умишлено пусках на по-голяма дължина или пък слагах воблера на друга въдица, монтирата на почти хоризонтална стойка. Нямах дори и удар.

По отношение на влиянието на скоростта, наблюденията са ми следните:
Магнумът търпи по-големи скорости, докато хъскито почва да ми изкача над водата, когато го прибилам по-бързичко с въдицата.
Това си го обяснявам с различната големина на лопатката спрямо тялото на воблера. Насочената сила към потапяне, която оказва малката лопатка на хъскито става по-малка от подемната сила на тялото на воблера и конеца, която се усилва при увеличението на скоростта.

За съжаление точна рецепта нямам, всичко зависи от комбинацията скорост, тип воблер, дължина на пускане и дебелина на конеца.
Дори и ъгълът на потапяне си има своето значение. Та нали като почне да чука воблера по дъното и искаме да избегнем това, изправяме въдицата нависоко и така вдигаме и воблера.

За да се води някаква статистика, трябва повечето условия да не се променят. Затова при мен всяка въдица си има определено място и си взех мултипликатори с брояч, за да знам точно на колко съм пуснал воблера зад лодката.

Поздрави!
Държа се с другите така, както искам те да се държат с мен.
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Мнение от boababa »

Нема нужда от сваляне,има риби и на 4метра! :wink: Технологичният тролинг съм го оставил на Гео,па я съм по Класиката! :wink: А,дали е целенасочено или не,троленето за сом,е лесно да се разбере по рибите! :wink: Браво на Левски,сега 83минута!Жалко,че съм чорба! :oops:
Аватар
Geo
Мнения: 650
Регистриран на: Пет Авг 17, 2007 13:09
Местоположение: с.Сливито
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 44 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Geo »

boababa написа:Нема нужда от сваляне,има риби и на 4метра! :wink: Технологичният тролинг съм го оставил на Гео,па я съм по Класиката! :wink: А,дали е целенасочено или не,троленето за сом,е лесно да се разбере по рибите! :wink: Браво на Левски,сега 83минута!Жалко,че съм чорба! :oops:
Къде ги видя тия риби на 4м.Аз пусках на 4,6 и 10.Два часа нищо.Смених на 10 с river 2 see-deep triho/твоята любима разцветка RH/ и.... другото го знаеш.За първи път да видя воблер на тази фирма,който да ми допада.Малко мъничък за мойте представи/12см/,ама догодина обещавам на него една красива сомица,девица,двайсетица.......е тука малко взех да излизам и аз като Миро извън релсите :wink: :wink:
Тази седмица ще съм сериозен и ще "карам таксито" и двата дни
Когато започна да пускам всичките си сомове,значи съм изкачил върха в риболова и недостатъците ми ще останат назад.
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Завиждам ти за таксито.В същото време нищо не разбирам от цифри и букви означаващи разцветки.Разчитам на теб и други приятели да се обадите и да ми кажете......Емо вземи си този воблер.Обещавам да ви го купя и на вас със различна цена от магазина.Явно си имам някакъв чар и хората ми отстъпват по бедност. :wink:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
uldo
Мнения: 88
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 9:23

Мнение от uldo »

Нема нужда от сваляне,има риби и на 4метра!
Къде ги видя тия риби на 4м.
Като чета заглавието на темата и си мисля че става дума за сомове :lol: Ако говорите за други риби и аз се изненадах че има риби на 4м.ама :shock: факт!
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

uldo написа:
Нема нужда от сваляне,има риби и на 4метра!
Къде ги видя тия риби на 4м.
Като чета заглавието на темата и си мисля че става дума за сомове :lol: Ако говорите за други риби и аз се изненадах че има риби на 4м.ама :shock: факт!
Е то нормално да има на 5м. некви риби.Но за сомове и бели.......преди 10дни ги хващахме на 7.5м. над самото дъно....излизаха до 2кг. белки.....все на едно и също място. :wink:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Заключено

Обратно към “Риболов на сом”