Риболов с фидер за начинаещи

Публикувай отговор
petur
Мнения: 492
Регистриран на: Сря Сеп 13, 2006 15:57
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 50 пъти
получил Браво: 42 пъти

Риболов с фидер за начинаещи

Мнение от petur »

Таз темичка я пускам с идеята начинащи колеги(като мен) да си разясним адже бъ що е то фидер и има ли той почва у нас :D Нека да се питаме квот не ни е ясно и с общи усилия да си разясним :D Ама моля само от практиката, без такива виж тук, виж там. Та за начало да питам, някой знае ли, що ми се оплита повода около хранилката :?: Кога става тая беля :?: когато хвърлям, когато вадя или като пада към дъното :?: Не ми се оплита, когато слагам тръбичка и по-дългата и част е към повода, а той е по-къс от нея. Хм, дали ме разбрахте :?: Ама къс, къс ма кат си иска по-дълъг :?:
Gele76

Мнение от Gele76 »

Петре, я кажи какъв точно монтаж правиш и колко дълъг повод оставяш?
Аватар
Николай Ангелов
Мнения: 533
Регистриран на: Съб Май 07, 2005 11:57
Местоположение: Пловдив/София
дал Браво: 1 път

Мнение от Николай Ангелов »

Не знам що ти се оплита повода,нито какъв ти е монтажа.Ще ти предложа монтаж,който използвам аз(може и да се повторя,щото писах май вече по тоя въпрос).Вече две години ловя само така,а нямам никакви проблеми с линията.Всъщност,това е първия и единствен монтаж,който ползвам.Доста четох преди това,но се спрях на следното: правя клуп 40см от влакно, по-дебело от основното (основното ми е 0,20; значи за клуп ползвам 0,25,ама да не е много меко).Та вече готовия кпул го отрязвам от влакното,което ползвам за направата му,като оставям "мустачки" към 20см.Едното мустаче го режа до възела (то не ми трябва).На другото слагам малко вирбелче(без карабинка).На бирбелчето ще връзвам основното ми 0,20.Сега,идва ред да се реже и самия клуп.Това го правя така,че да ми остане едно парче 15см,Дръгото е останалото.Към късото - вирбел.На този вирбел закачам хранилката.Към дългото "мустаче" - пак вирбелче(малко да е).Е,на него вече слагам повода - 40 - 50см.При така построена линия куката лежи на около метър - метър и малко след хранилката.За повод съм ползвал дори 0,10.Никакви проблеми.
Аватар
райчо китов
Мнения: 1273
Регистриран на: Пон Дек 19, 2005 18:57
Обратна връзка:

Мнение от райчо китов »

Много добре си го представям това и май е добро попадение,ще го пробвам в събота
:roll:
petur
Мнения: 492
Регистриран на: Сря Сеп 13, 2006 15:57
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 50 пъти
получил Браво: 42 пъти

Мнение от petur »

Тъй, тъй за фидер може би не съм ползвал само монтажа на хеликоптер, защото не съм съгласен, хранилката да е на основното. Тоя номер с мустачките съм го правил, само че, направо си правя възела на основното(0.22-максима). Дайте да се разберем, мога да си оставя и 2м от хранилката до повода и няма да ми се оплита(примерно)ама вече незнам кво ще хвана :D Някъде бях чел нещо от сорта "много къс повод води до гелета, много дълъг до слабо кълване" та така сменям дължините докато набарам най-доброто кълване. Утре ще напиша точно как ловя в момента :D :D
petur
Мнения: 492
Регистриран на: Сря Сеп 13, 2006 15:57
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 50 пъти
получил Браво: 42 пъти

Мнение от petur »

Николай ти на река ли ловиш с този 1м и нешто до куката :?: :D
Gele76

Мнение от Gele76 »

petur написа:Николай ти на река ли ловиш с този 1м и нешто до куката :?: :D
Шо бре Пешо, аз ловя точно с 1 метър до куката? Па май кълве? Не знам?
Аватар
Николай Ангелов
Мнения: 533
Регистриран на: Съб Май 07, 2005 11:57
Местоположение: Пловдив/София
дал Браво: 1 път

Мнение от Николай Ангелов »

Не,така ловя на затворени водоеми.Притеснява те разстоянието от хранилката до куката?Това е друга тема, а и всеки има гледна точка.Предложих прост монтаж,който работи безупречно, а най-важното - лови риба :D .
Deacon
Мнения: 24
Регистриран на: Сря Окт 04, 2006 15:13
Местоположение: София

Re: Риболов с фидер за начинаещи

Мнение от Deacon »

petur написа:Не ми се оплита, когато слагам тръбичка и по-дългата и част е към повода, а той е по-къс от нея.
А аз правя обратното: дългата част е към основното влакно, от късата част нататък е повода (около 20 см., но по-къс от тръбичката ) почти нямам уплитания, дори и като вадя... Не съм имал проблеми до сега.
За основно ползвам Тубертини Фидер 0.25, а за повод от 0.10 до 0.18 Мустрад ултра лайн(според случая).
Stront
Мнения: 74
Регистриран на: Сря Окт 04, 2006 14:05
Местоположение: Айтос
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 3 пъти

Мнение от Stront »

Здравейте колеги!
Понеже от една седмица и аз съм горд собственик на Фидер :D , и дори вече имам един излет с него, макар и не много успешен ... имам следното питане:
Какви са тия тръбички които използвате. Тия за шаранските Болт риг монтажи или някакви специални за фидер? Ако може дайте някой линк или снимка да ги видим ние аджамиите в тоя риболов.
Аз си ползвах най-прост монтаж със следната последовтаелност - стопер за подвижна плувка, вирбел с карабинка нанизан на основното и за който се закача хранилката, гумено манисто и друг вирбел за който е вързан повода - около 50 -60 сантиметра .... и не ми се уплиташе ....
Благодаря предварително. :)
Аватар
райчо китов
Мнения: 1273
Регистриран на: Пон Дек 19, 2005 18:57
Обратна връзка:

Мнение от райчо китов »

Safety bolt clips по точно,а именно ето това
Изображение
или пък кривото
Изображение
за което не те съветвам,гледай монтажа да е максимално опростен...този който го ползваш е универсалния,който си работи идеално..ако не ти кълве или ти се оплита вече е друг въпрос при който се варира с дължината на повода вече...[/img]
petur
Мнения: 492
Регистриран на: Сря Сеп 13, 2006 15:57
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 50 пъти
получил Браво: 42 пъти

Мнение от petur »

Хе хе Gel4o :D Щом казваш значи хващаш, нема се лъжем я :D Та само с тая фидерова система съм спасявал капото, с други думи хващал съм рибка с фидерче, от чаушанче до шаранче :D Ама с тоз 1м повод ме убихте :D ще пробвам ммдаа. Аз да ловя на фидер съм се учил от списанията :D никой мой познат не лови по този начин. От там знам, че дългите поводи са за река. За това пуснах темичката, майсторите да си кажат думата по въпроса :D В последния брой "На риба" има интересен монтаж за Шаро, там пак повода ми се вижда къс :?: По въпроса с оплитането, не казвам, че всеки път ми се оплита, ма някой път направо ми къса нервите :x Сега към колегите, които са се насочили към този риболов, внимавайте какви хранилки си взимате, има пълни боклуци :!: След 1-2 часа риболов направо се разкендзват :x сега набарах едни, май на Корморан бяха от 1,5-2,5лв са, но си струват.
petur
Мнения: 492
Регистриран на: Сря Сеп 13, 2006 15:57
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 50 пъти
получил Браво: 42 пъти

Мнение от petur »

Така, така по-прост. На тия тръбички и аз им бих шута :D
Stront
Мнения: 74
Регистриран на: Сря Окт 04, 2006 14:05
Местоположение: Айтос
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 3 пъти

Мнение от Stront »

Николай Ангелов написа: правя клуп 40см от влакно, по-дебело от основното .
Сигурно ще прозвучи глупаво :oops: ама искам да попитам колегата Ангелов за 40 сантиметровия клуп .... :?: 40 см. двойна дължина на влакното т.е. 80 см. влакно или 40 см. влакно = 20 см. клуп
И ако може някой от по-опитните колеги да каже нещо и за риболова с фидер на река .... монтажи, дължини и дебелини на повода, видове и грамажи хранилки и т.н. а защо не и съдържанието на захранката ...
Благодаря и на слука!!!
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Мунчо »

На мен пък ми е интересно при отворените кошнички в двата края, не изпада ли захранката при хвърлянето или удара и във водната повърхност? И какво стига до дъното при дълбочина примерно 8 м? То е ясно, че влияние ще окаже и степента на лепкавост на захранката, доколко е рохкава, как е омесена, но все пак...

Че и аз се меракландисах за един фидерец, с който кротко да клюцам бабиерите на Стамболийски , Жребчево и Копринка през зимата, когато друг риболов почти няма:):):)

п.с. И ако може акъл за прилично влакно за фидер- да бъде по слабо разтегливо по възможност.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на фидер”