Засичане при риболов с фидер!?

Аватар
JRR75
Мнения: 21
Регистриран на: Вто Май 29, 2007 20:58
Местоположение: Смолян

Засичане при риболов с фидер!?

Мнение от JRR75 »

Понеже съм начинаещ в риболова с фидер /на около 3-4 излита/ искам да попитам следното:
Кога е точно момента на засичане когато върха започне да потрепва или трябва да се изчака рибата да напъне повече?
При последния ми излет когато избързвах имах много изпускания 50/50, но после пробвах да изчаквам повече, но рибата /едри червеноперки и платики/ се отказваше, защото взимаше по-мудно.
Предварително благодаря!

P.S. За мое щастие при въпросните излети имах добра слука по 10-15 риби, като подобрих личния си рекорд на платика 1,5 кг.
Аватар
Boci
Мнения: 4886
Регистриран на: Вто Фев 21, 2006 22:43
Риболов: Feeder,carp, ICE fishing and spining
Местоположение: Sofia
дал Браво: 261 пъти
получил Браво: 1622 пъти

Мнение от Boci »

Аз засичам когато удари и задържи леко или когато удря и постепенно угъва върха,колко пъти ще удари зависи от рибата и как взима.....ако удари и върне веднага едва ли ще има риба,аз си чакам да напъне хубаво и тогава засичам,а и рибите кълвът различно в различните дни ,по някой път взимат много добре ,по някой път се ебават....
2007-2009(15) 2014-2015(16) 2020-2021(10) L(51) L2(25)
2009-2010(25) 2015-2016(11) 2021-2022(16)
2010-2011(14) 2016-2017(23) 2022-2023(1)
2011-2012(19) 2017-2018(11) 2023-2024(3)
2012-2013(17) 2018-2019(16)
2013-2014(14) 2019-2020(10)
Аватар
JRR75
Мнения: 21
Регистриран на: Вто Май 29, 2007 20:58
Местоположение: Смолян

Мнение от JRR75 »

Благодаря за споделения опит Boci! Тепърва навлизам в този риболов и всяко споделено мнение ще ми е от полза, за това очаквам и други мнения по въпроса.

Наслука на всички :D :wink:
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от RIMOHIT »

Ето и някои скорошни мои впечатления ,макар че нямам много опит.
Едното е от платиката на жребчево-слабо но непрестанно енергично почукване по върха.
Второто от каракуди пак там-3-4 почуквания след което ако засечеш рибата бе там .ако ги оставях просто отпускаха еърха( идваха към брега) и пак бяха там.Това малко ме изненада понеже бях със сравнително лека хранилка и изцяло подвижен монтаж.
Шарковците на платен водоем до Бургас пък на стръв царевица си искаха доста денене и ако не сезаекат в момента на огъването просто нямаше никой .
Едри бабушки ( 400-500гр) на малкошарково - яко огъванена фидера и повеждане .. това ми беше излета с най категоричното отчитане на кълването .Просто всеки път сърцето ми подскааше
Е разбира се както ти е казал колегата е много относително ,Водоем , стръв, кука ,риба , време.
Ексеримент му е майката :D
hobie revolution 13
Аватар
JRR75
Мнения: 21
Регистриран на: Вто Май 29, 2007 20:58
Местоположение: Смолян

Мнение от JRR75 »

Ексеримент му е майката :D[/quote]

За това си много прав. Явно метода е проба - грешка, но все пак се надявам да има колеги с опит, който да го споделят с нас. :roll: :lol:
Kaio_82
Мнения: 59
Регистриран на: Пет Юли 14, 2006 1:38
Местоположение: Хасково
дал Браво: 1 път

Мнение от Kaio_82 »

Зависи много и от размера на куката....
Наслука!
Аватар
hobby
Мнения: 3693
Регистриран на: Пон Яну 23, 2006 20:32
Местоположение: София
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от hobby »

Kaio_82 написа:Зависи много и от размера на куката....
Обясни, моля, как точно зависи. И дали зависи също така от дължината на стъблото, от това да ли е с халка или лопатка, от извивката и от цвета също? Благодаря предварително! Ще ми е интересно.
"За кораб, който не знае за къде пътува, никой вятър не е попътен." Сенека
Забравихме Бога и оскотяхме.
JimBeam
Мнения: 999
Регистриран на: Пон Мар 05, 2007 18:15
Местоположение: Плевен

Мнение от JimBeam »

защо да не зависи от размера на куката

примерно ако е някаква 16ка с нанизани бели червей според мен ще се самозасече доста по-често отколкоъо ако е 8ца
Мунчо написа: Мама му стара, каква природа имаме, но не е случила на хора...
"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars" O. Wild
Аватар
hobby
Мнения: 3693
Регистриран на: Пон Яну 23, 2006 20:32
Местоположение: София
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от hobby »

RIMOHIT написа:Ето и някои скорошни мои впечатления ,макар че нямам много опит.
Едното е от платиката на жребчево-слабо но непрестанно енергично почукване по върха.
Второто от каракуди пак там-3-4 почуквания след което ако засечеш рибата бе там .ако ги оставях просто отпускаха еърха( идваха към брега) и пак бяха там.Това малко ме изненада понеже бях със сравнително лека хранилка и изцяло подвижен монтаж.
Шарковците на платен водоем до Бургас пък на стръв царевица си искаха доста денене и ако не сезаекат в момента на огъването просто нямаше никой .
Едри бабушки ( 400-500гр) на малкошарково - яко огъванена фидера и повеждане .. това ми беше излета с най категоричното отчитане на кълването .Просто всеки път сърцето ми подскааше
Е разбира се както ти е казал колегата е много относително ,Водоем , стръв, кука ,риба , време.
Ексеримент му е майката :D
Нека не се обижда колегата, но след поста на Римохита, мнението му ми се струва неуместно. В какъв смисъл момента на засичане "зависи от размера на куката". В смисъл че с по-голяма кука, би трябвало да засичаш по-бавно а с по-малко по-бързо? Това просто не е така.
"За кораб, който не знае за къде пътува, никой вятър не е попътен." Сенека
Забравихме Бога и оскотяхме.
mimkata
Мнения: 60
Регистриран на: Пон Юли 16, 2007 20:11

Мнение от mimkata »

абе да ви кажа колеги специално на река като ти потдръпне и вече като бая силно завлече при самото изваждане рибата така да се каже се самозасича /почти 100% от рибите със тази тактика са се озовавали в живарника ми :lol: /


ПОЗДРАВИ!!!
Аватар
Митко
Мнения: 311
Регистриран на: Сря Фев 09, 2005 15:01
Местоположение: София

Мнение от Митко »

Момента на засичане зависи от:
1. Дебелина на ползвания връх (чувствителност)
2. Дължина на повода
3. Вид риба
4. Тежест на хранилката при неподвижен монтаж
Аватар
butnik
Търговец
Мнения: 1026
Регистриран на: Нед Сеп 24, 2006 9:39
Местоположение: plovdiv
получил Браво: 3 пъти

Мнение от butnik »

Митко написа:Момента на засичане зависи от:
1. Дебелина на ползвания връх (чувствителност)
2. Дължина на повода
3. Вид риба
4. Тежест на хранилката при неподвижен монтаж
Хранилкта какво ти е виновна,тя винаги е отстрани,т.е.кълването и засичането са в една права.А то срава като при мач,настрани,поне при мен така нямам гелета
По-добре шамар от приятел,отколкото целувка от лицемер.
Аватар
Митко
Мнения: 311
Регистриран на: Сря Фев 09, 2005 15:01
Местоположение: София

Мнение от Митко »

butnik написа:Хранилкта какво ти е виновна,тя винаги е отстрани,т.е.кълването и засичането са в една права.А то срава като при мач,настрани,поне при мен така нямам гелета
Имах предвид подобен тип монтажи, при които рибата трябва да премести и самата хранилка.... предполагам, че почти никой не ползва такива и за това писах, че тежестта е важна при неподвижен монтаж.

Изображение
Аватар
Julian_84
Мнения: 755
Регистриран на: Пет Фев 17, 2006 13:16
Местоположение: Sofia,Bulgaria
Обратна връзка:

Мнение от Julian_84 »

В събота направих сефтето си и аз в този вид риболов.Бях на Струма и кълванетата бяха много видни.Половината от рибите се самозасичаха и сгъваха пръчката като директно си оставаха на куката за някои се налагаше засичане в удобния момент.Резултатите бяха много добри и удоволствието беше пълно.С първите 4-ри хвърляния имах 4 мрени :) :)
Аватар
butnik
Търговец
Мнения: 1026
Регистриран на: Нед Сеп 24, 2006 9:39
Местоположение: plovdiv
получил Браво: 3 пъти

Мнение от butnik »

Митко написа:
butnik написа:Хранилкта какво ти е виновна,тя винаги е отстрани,т.е.кълването и засичането са в една права.А то срава като при мач,настрани,поне при мен така нямам гелета
Имах предвид подобен тип монтажи, при които рибата трябва да премести и самата хранилка.... предполагам, че почти никой не ползва такива и за това писах, че тежестта е важна при неподвижен монтаж.

Изображение
това е метод фидер и е различен от фидера ако си наясно :wink:а фидер от англичаните не се използва само за вида а е и хранилка.При този метод поводите са къси
По-добре шамар от приятел,отколкото целувка от лицемер.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на фидер”