Човека

- Рибата прясна ли е?
- Не знам, аз съм тук от три месеца.
Аватар
Bobo
Мнения: 752
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 9:25
Местоположение: Варна
дал Браво: 1 път
получил Браво: 1 път

Човека

Мнение от Bobo »

Градът беше притихнал, наслаждавайки се на последните няколко часа спокойствие вдишаше с пълни гърди утринния морски бриз. Вятъра се заиграваше с наелоновите торбички в очакване на тълпите, които ще изпълнят улиците. Но преди това очакваше да види един свой приятел, с когото се срещаха всяка утрин, още преди слънцето да изгрее. Този човек, вятъра чувстваше някък си близък, той бе спокоен и смирен, винаги усмихнат. Бе го наблюдавал в продължение на години как всяка сутрин, в активния сезон на лефера, човека се събуждаше приготвяше се набързичко стараейки се да не събуди семейството, изпиваше кафето на две глътки и още по тъмно поемаше към морето. Целта му винаги беше някое усамотено място на залива.
Помнеше първият път когато срещна човека. Погледа му бе привлечен от самотните фигури на двама човека, голям и малък, ловящи риба на един самотен кей скътан в пристанището. Звездите една по една чезнеха от небосвода, недоволни от скорощната поява на слънцето. Вятъра бе свикнал да вижда големи хора по това време, но фигурата на малкия човек с голяма пръчка в ръка му се стори много странна и забавна и той се втурна да си поиграе с него. Видя една малка вълна която се приближаваше към тях, спусна се и леко я засили, вълната се пръсна в скалите, вятъра пое пръските вода и ги запрати към малкия човек. Той вместо да започне да ругае, като повечето големи хора, весело се закикоти, избърса мокрото си лице и с уверена непоклатимост продължи с риболова. В един момент нещо в него трепна, пръчката му се изви и аванса изскърца два пъти, фара се завъртя сякаш и той да погледне какво става и нещо сребристо проблясна за миг на повърхността на тъмната вода. След няколко мига рибата се мяташе безпомощно на брега а малкият човек изглеждаше горд и тайничко хвърляше бегъл поглед към баща си, който изглеждаше не по-малко горд от него самия. Продължиха така няколко часа, слънцето напече и рибата се изтегли навътре в морето. Те двамата поеха към дома.
На следващата утрин вятъра ги намери пак там и продължи с игрите. Колко пъти беше мокрил човека, колко пъти му беше оплитал такъма, веднъж почти успя да му свали якето, но човека бе винаги усмихнат и доволен, наслаждаваше се на всичко, което се случва до като е на риболов.
Изминаха години, човека порастна но продължаваше всяка сутрин на отиващото си лято да ходи на морето и да лови риба. Беше сам, големият човек с когото ходеха преди беше изчезнал някъде. Бе спечелил уважението на вятъра и той вече не го пръскаше с вода и не му вдигаше шапката високо във въздуха. Когато човека заметнеше блесната, вятъра я поемаше и запращаше навътре в морето, а другите хора около човека завистливо цъкаха с уста и идваха да му огледат пръчката. А той пак с усмивка на уста се шегуваше с тях, че е приятел с вятъра, без изобщо да подозира правотата си.
Рибата вече избягваше замърсеното море и човека все по-рядко успяваше да я улови, но продължаваше с усмивка на уста да упорства и в редките мигове на риболовна слука пак поглеждаше тайничко в страни сякаш търсейки отново удобрителния поглед на баща си.
Времето за среща с човека наближаваше и вятъра се забърза натам. В далечината на мрака разпозна силуета на човека, но до него имаше и един друг силует, на малък човек. Вятъра подхвана една вълна и напръска малкия човек, а той весело се засмя, избърса мокрото си лице и уверено продължи с риболова. Нещо в него трепна за миг, пръчката се изви и аванса изскърца два пъти. След няколко мига рибата се мяташе безпомощно на скалите. Малкият човек изглеждаше горд, тайничко хвърли бегъл поглед към баща си, а той изглеждаше не по-малко горд от него, все така усмихнат и още по-щастлив.


Поздрав за всички татковци риболовци и техните синове. Бъдете живи и здрави!
Аватар
metalex
Мнения: 277
Регистриран на: Пон Окт 02, 2006 18:02
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Мнение от metalex »

Жив и здрав да си,много е готин разказът,настръхнаха ми космите,докато четях.
"Две неща на този свят са безкрайни - човешката глупост и вселената. За второто не съм съвсем сигурен.", Алберт Айнщайн
Аватар
ribaria1
Мнения: 581
Регистриран на: Чет Ное 24, 2005 11:34
Местоположение: СВИЛЕНГРАД

Мнение от ribaria1 »

Еваларка пич -просълзи ме...
На всички колеги риболовци желая по един" малък човек" до себе си,в страхотните мигове на риболовната магия....
НЕКА ДА Е ЛЯТО...
ARK
Мнения: 1304
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:19
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 4 пъти

Мнение от ARK »

Хубаво!
Не ме питайте за имена на водоеми. Не ги знам!!
bond
Мнения: 353
Регистриран на: Вто Окт 16, 2007 10:20

Мнение от bond »

Просълзих се и настръхнах. Браво.
Колеги,СПРЕТЕ ДА СНИМАТЕ РИБИ В БАНЯТА,КУХНЯТА,СПАЛНЯТА,КЕНЕФА,КОРИДОРА,ПРЕД БЛОКА!ГРОЗНО Е!
VladYakim
Мнения: 288
Регистриран на: Чет Авг 06, 2009 11:19
Риболов: спинингов риболов
Местоположение: София
дал Браво: 1 път

Мнение от VladYakim »

Сташно.... малко неудобно от колегите около мен, но винаги мога да кажа, че нещо ми е влязло в окото. Страхотен разказ.
Аватар
bat.galin
Мнения: 1957
Регистриран на: Чет Дек 06, 2007 18:50
Местоположение: Добрич
дал Браво: 637 пъти
получил Браво: 446 пъти

Мнение от bat.galin »

чудесен разказ.
благодаря.
Аватар
ghost_dog
Мнения: 235
Регистриран на: Пон Юли 06, 2009 10:51
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Мнение от ghost_dog »

Наистина страхотен и много трогателен.
Благодаря от сърце !!
Аватар
jazzmena
Мнения: 4595
Регистриран на: Пон Апр 03, 2006 14:03
Риболов: Маха и спининг - предимно "Хвани-пусни"
дал Браво: 188 пъти
получил Браво: 272 пъти
Обратна връзка:

Мнение от jazzmena »

Мерси Бобо за този разказ.
Аватар
Росен
Мнения: 3461
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:43
Риболов: Мухарски риболов
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 250 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Росен »

И аз ти благодаря, Бобо! Върна ме в миналото и ме изпрати и в бъдещето!
Аватар
Julian_84
Мнения: 755
Регистриран на: Пет Фев 17, 2006 13:16
Местоположение: Sofia,Bulgaria
Обратна връзка:

Мнение от Julian_84 »

bond написа:Просълзих се и настръхнах. Браво.
И аз така !
ЖЕСТОК РАЗКАЗ, благодаря колега
Аватар
Алеко
Мнения: 11059
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 5:45
Риболов: Спининг, през забраната малко плувка на платено.
Местоположение: София
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 760 пъти

Мнение от Алеко »

А бе, пичове! Това седи тук вече цяла година, вие сега ли го виждате?
Аватар
jazzmena
Мнения: 4595
Регистриран на: Пон Апр 03, 2006 14:03
Риболов: Маха и спининг - предимно "Хвани-пусни"
дал Браво: 188 пъти
получил Браво: 272 пъти
Обратна връзка:

Мнение от jazzmena »

ми аз сега го видях..... но той си е за вечни неща и така винаги ще е актуален. :lol:
Аватар
Bobo
Мнения: 752
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 9:25
Местоположение: Варна
дал Браво: 1 път
получил Браво: 1 път

Мнение от Bobo »

Благодаря на всички!
Публикувай отговор

Обратно към “Забавни рибарски лакърдии”