пушилня за риба?

Пържена, на фурна или скара и каква ли още не, рецепти разни, коя от коя по-вкусна ... ммм ...
rossto
Мнения: 1
Регистриран на: Вто Юни 26, 2007 14:22

пушилня за риба?

Мнение от rossto »

Видях в нета се продава пушилня за риба - мисля, че беше около 68 лева. Молбата ми е ако има някой впечатления от този уред да каже имали ефект, става ли вкусна рибата, заслужава ли си парите пушилнята?
Asio
Мнения: 361
Регистриран на: Чет Окт 16, 2008 0:20
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 285 пъти

Мнение от Asio »

С радост бих споделил две думи по тази тема . Имам проекта за пушилня по този въпрос , това което ми липсва е специфичната порода дървесина която не отдава вредни вещества при така нареченото безкислородно горене ( опушване ) . Известна ми е една порода дървесина която дава най-добри резултати при този тип приготвяне , но тя расте само по далечните северни ширини. С радост бих приел нечий опит с исползване на български модел дървесина . С две думи : Споделете ми кой вид дървесина в България е подходящ и не отделя вредни елементи , а аз на свой ред ще ви постна снимков материал с мои предложения за приготвяне по този начин.


П.С. Пилешките бутчета са не по малко вкусни от рибните филета опушени по този метод.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Мунчо »

Aз мисля, че има специални вносни миксове от дървесини, които се приедлагат у нас. Иначе най-подходящи са дървесини от широколистни видове, като дъб и бук. Поне в Габрово и има една сушилня, в която пушат с такива стърготини с добър ефект. Руснаците пушат и с върбови стружки, или с онази гнила материя, която изсъхва в корубите на старите върби. Колкото до това, че има "безвредни" материали за опушване, съм скептичен. Със сигурност има различни степени на вредност, но за липса на такава незнам доколко можем да говорим, а другото е реклама на производителите. Само не ползвайте иглолистни стружки - най-малко заради катраните...
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
fori
Мнения: 3210
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 13:24
дал Браво: 9 пъти
получил Браво: 35 пъти

Мнение от fori »

Много бири трябва да ме черпите за тази рецепта.
Хващате една тенекия от сирене. Прекарвате няколко телчета отгоре и нанизвате скумриите или пилешките бутчета така че да са нагъсто, но да не се опират много-много едно в друго. Сипвате орехи вътре. Покривате с една тенекия и айде върху жарта, или огъня, или газовият котлон, каквото ви е под ръка.
Посл само внимавате да не си отхапете някоя фаланга че и рибата, и пилето се ядат с пръсти :lol:
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от RIMOHIT »

черупки , ядки или и двете :?:
hobie revolution 13
Аватар
bat.galin
Мнения: 1952
Регистриран на: Чет Дек 06, 2007 18:50
Местоположение: Добрич
дал Браво: 637 пъти
получил Браво: 446 пъти

Мнение от bat.galin »

ПИШИ НА КИРИЛИЦА!!!

Л.
Аватар
SKORPION
Мнения: 169
Регистриран на: Вто Юли 04, 2006 10:19
Местоположение: РАЗГРАД
получил Браво: 1 път

Мнение от SKORPION »

Опилки, стърготини или талаш- всичко от дървета които имат костилкови плодове става. Това за орехите не съм го пробвал.
Само стърготини от орех не ползвайте. Орехът/дървесината/ гори с тежка миризма.
Основно ползвам от череша, вишна и круша.
Стават идеално.
fori
Мнения: 3210
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 13:24
дал Браво: 9 пъти
получил Браво: 35 пъти

Мнение от fori »

RIMOHIT написа:черупки , ядки или и двете :?:
Орехо бре, може начупени, може и неначупени. В Русия по принцип ползват за пушене стърготини от ольха, ама нямам ни най-малката идея как се превежда.
Аватар
Iso
Мнения: 2059
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 17:58
Местоположение: Европейската част на България там, където хората живеят само от 8000 г.
дал Браво: 484 пъти
получил Браво: 692 пъти

Мнение от Iso »

Чух, че колбасарите ползват т.н. "течен пушек", ако има техолог от сферата на хратинелно-вкусовата провишленост да ни "светне" какво е това бактериолгично оръжие и можем да ли да го ползваме за целта и как.
Еврипид: Властта и богатството раждат глупост и наглост.

Ако на един водоем има корморани и няма цигани това означава, че няма да хванеш нищо.
Аватар
SKORPION
Мнения: 169
Регистриран на: Вто Юли 04, 2006 10:19
Местоположение: РАЗГРАД
получил Браво: 1 път

Мнение от SKORPION »

Течния пушек е като есенция.
Капваш няколко капки, объркваш
каймата, пълниш червата и имаш
пушен суджук.
Asio
Мнения: 361
Регистриран на: Чет Окт 16, 2008 0:20
Риболов: спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 285 пъти

Мнение от Asio »

fori написа:
RIMOHIT написа:черупки , ядки или и двете :?:
Орехо бре, може начупени, може и неначупени. В Русия по принцип ползват за пушене стърготини от ольха, ама нямам ни най-малката идея как се превежда.

За точно тази "Ольха" става на въпрос колега Фори . Драсвам майл до Русия да ми пратят фото на въпросния по-скоро храст отколкото дърво, и се отказвам да споря с колегата Мунчо относно това колко е чист и безвреден димът и. Сигурно е бил по Сибир или на север и е ял Ольховая копченка. Много зьаядливи тия Видри ей, дума да не кажеш пък за критика "сакън" недей . :wink: Извинявам се ако има нещо.
fori
Мнения: 3210
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 13:24
дал Браво: 9 пъти
получил Браво: 35 пъти

Мнение от fori »

Ейй мързеливи хора, начи. За около 30 секунди се открива в мрежата че ольха = елша. Относително разпространено и любимо на резбари и лютиери дръвче.
И бих те помолил да се автомодерираш по темата за видрите и Мунчака, щото се държиш откровенно детински.
Аватар
bendy
Мнения: 824
Регистриран на: Нед Сеп 10, 2006 19:14
Местоположение: София
дал Браво: 120 пъти
получил Браво: 4 пъти

Мнение от bendy »

Фори, на последната маса Крилов сподели много интересна рецепта за пушена пъстърва, а и я предлага в кръчмата. Другия път като се съберем ще я пробваме. :wink:
Стари видри
Лукавия
Аватар
bai ves
Мнения: 5558
Регистриран на: Сря Авг 22, 2007 18:53
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти

Мнение от bai ves »

Азио а за ташаците на распера, що ще кажеш биват ли? На някои риби се ядат (по големите). :wink:
fed
Мнения: 392
Регистриран на: Съб Ное 11, 2006 23:12
Местоположение: София
дал Браво: 1 път

Мнение от fed »

bai ves написа:Азио а за ташаците на распера, що ще кажеш биват ли? На някои риби се ядат (по големите). :wink:
Е ка да каже кат е на север за риба, не видиш ли червения билет :roll:
Публикувай отговор

Обратно към “Как да я сготвим?”