Морската болест-има ли почва у нас...

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Морската болест-има ли почва у нас...

Мнение от RIMOHIT »

Да видим кой как се справя с морската болест.Миналата седмица при морските ми тестове усетих ,че каето спирам да се движа за почивка започва да ме олюлява мъртвото вълнение и аха аха.... :oops:
Това ме възпрепятства втория ден да замъкна такъмите с мен.
Пробвах да гледам кум бряг на хоризонта ... далечна точка...
Явно чалъмите са други ..
Споделете ,че е важно :lol:
hobie revolution 13
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от RIMOHIT »

Тука намерих нещо в нета :
""Има три вида хора - живи, мъртви и такива, които пътуват по море", казал древният философ Анаксимандър, когато слязъл на брега на Черно море.
Болестите на движението - при пътуване с кола, кораб или самолет, са известни в медицината като кинетози. Големите ускорения на съвременните превозни средства завариха вестибуларния анализатор на човека неподготвен, твърди д-р Петър Кукушев, отоневролог във Военна болница, София. Обяснението е в това, че анатомично човек не се е променил толкова сериозно от времето на Адам и Ева, за разлика от появата на ултрабързите коли, самолети и т.н.
От морска болест страдат поне 90% от хората, които се качват за пръв път на плавателен съд, сочи статистиката. Интересно е, че глухонемите нямат този проблем. Спокойно можете да вземете със себе си в кораба и домашния любимец кучето - тези четироноги също понасят добре пътуването по вода.
Морската болест представлява дразнене на отолитовата част във вестибуларния анализатор у човека, обяснява д-р Кукушев. Проблемите при пътуване с лодка или кораб се появяват, когато плавателният съд навлезе в т.нар. мъртво вълнение. Тогава той започва да се движи нагоре-надолу. Това движение предизвиква у пасажерите гадене, повръщане, изпотяване. Много често тези оплаквания са съпроводени с учестяване на сърдечната дейност и повишаване на кръвното налягане.
Колкото е по-голям корабът, толкова по-малко му въздействат вълненията и съответно има по-малка вероятност да получите морска болест, обяснява д-р Кукушев. Най-опасно за стомаха ви е пътуването с гумена лодка, която се поддава дори на малките вълнения."
hobie revolution 13
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от RIMOHIT »

и още
"Как да се преборим с морската болест
Не пийте алкохол и не четете, за да избегнете прилошаване

На научен език морската болест се нарича кинетоза. Когато поради честите промени в околната среда мозъкът ни се информира неправилно за нея, възниква т.нар. сензорен конфликт. В резултат на него се появяват виене на свят, гадене, повръщане. Кинетозата не се лекува, но може да не се допуска.
Лекарствата
Понякога се използват антихистаминни средства, същите както и при борбата с алергии. Има и специални хомеопатични препарати. Те действат на принципа клин клин избива, като провокират симптоми на люлеене, но в малки дози оказват лечебно въздействие.
Храната
Един час преди да тръгнете на път, откажете обилното хранене. По време на пътуването не консумирайте прекалено гореща храна, избягвайте сладкото и богатите на мазнини продукти.
Най-подходящи са соленото и киселото. На корабите дори се сервира специално меню за буря, в което се включват кисело зеле, кисели краставички, риба, плодове и зеленчуци.
Вода
При усилващи се пристъпи на гадене е добре да се пие минерална вода на малки глътки или отвара от мента.
Въздух
Той е истинско спасение. В автомобила може да се отворят прозорците, а в самолета да се пуснат климатиците над главата, на яхтата - да се наслади човек на морския бриз. Много важно е да се диша дълбоко - 8-10 пъти в минута. Ако ви стане съвсем лошо, поемете дълбоко въздух и задръжте дъха си. Направете това 3-4 пъти.
Ароматите
Гледайте да сте колкото се може по-далеч от кухнята. Мирисът на храна, на мазнини, дим само влошава нещата. Ароматите на портокал, мандарина или на карамфил помагат да се справим с гаденето. Пейзажът през прозореца. Най-добре е да седите до шофьора на предната седалка. Не въртете главата си настрани, а гледайте само напред, като се съсредоточите върху един предмет, например линията на хоризонта. В краен случай затворете очи. Пътувайки по море, не разглеждайте минаващите около вас кораби или лодки, както и брега.
Гимнастика
Преди пътуване тренирайте вестибуларния си апарат. Наведете се и няколко пъти завъртете тялото. Ако направите по 30 завъртания на всяка страна и не паднете, за вас морската болест не е страшна.
Компреси
Ако е възможно, си сложете студени компреси на лицето и шията, а на краката - топла грейка. Четенето не се препоръчва. Ако все пак се налага да прочетете важни документи, обърнете се с гръб към прозореца. Отпуснете се в креслото и дръжте текста близо до нивото на очите.
Алкохол и цигари
Въздържайте се, макар навремето една чашка с алкохол да се е смятала за добро средство за борба с морската болест. Никотинът е отрова, а по време на пътуване интоксикацията само ще усложни нещата.
Пациентите
Най-много от кинетоза се оплакват жените и децата. Особено често тя се проявява по време на пътуване с кораб. Морска болест имат около 90% от хората, които се качват за пръв път на плавателен съд. Глухонемите не страдат от морска болест. Кучетата също страдат от морска болест. Най-добре понасят пътуването договете, овчарките."
в.Стандарт
hobie revolution 13
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 303 пъти
получил Браво: 114 пъти

Мнение от DOCTORA »

Браво Римохите, спести ми два дена превеждане от английски на български!

Сега, конкретно за морската болест при риболов с каяк!

Както се спомена по-горе гаденето се предизвиква от равномерно повтарящто се движение на каяка нагоре и надолу. Това се причинява от равномерните, успоредни вълни. Те се срещата обикновенно по-навътре, в открито море.
Вълнички които удрят каяка от всички посоки не са толкова опасни за морска болест.

Както се спомена по-горе морската болест не се лекува а се предотвратява.

Основното правило е :


Хване ли те морската болест на каяка излизай веднага!!!



От морска болест можем да се предпазим по няколко начина.

- Преди риболова:

Като вечерта преди риболова се наспим добре - умората и особенно изтощението спомагат появата на морка болест (МБ).


Махмурлъка е смъртоносен - 100% гаранция за МБ.


Тежка, мазна, пържена храна - също.
Не яжте шкембе чорба в "Гурната"(отнася се за Варненци :lol: ) преди да влезете в морето! :lol:


Влезите ли на галадно сутринта - също ще получите МБ.
Трябва закуска - най-добре попара с мляко, а тук в Англия ядат курабийки с джинджифил който много предпазва. Не знам дали ги има в България?



- По време на риболова:


Най- опасно за появата на Морска болест е гледането надолу!!!

Затова ако почуствате гадене гледайте към хоризонта и дишайте бавно и дълбоко - внимавайте да не хипервентилирате!

За да не се гледа надолу всички куки се връзват на поводи и монтажите се правят предварително и се държат в специално портмоне.
Монтажи, изкуственни и естествени примамки се слагат с ръце вдигнати пред лицето.
По този начин също така се връзват куки, нагласяват плувки и разплитат оплитания!

Облеклото е важно!
Ако сте много навлечени в горещо време риска от МБ се увеличава!.
Това важи особенно много за каякрибарите облечени с водонепромокаеми костюми които спарват.

Дехидратацията е гаранция за морска болест, затова трябва да пиете много течности докато ловите риба с каяк.
В морето се влиза с минимум 2 литра. Аз винаги нося още два за в случай на спешност.



- Предотвратяване на МБ с лекарства


Някои използват специални гривни с или без ток. Посредством иглички, магнити или ток тези гривни стимулират нервни точки от вътрешнете страна на китката и така подтискат гаденето от МБ.
Аз не съм ги пробвал но някои се кълнат че са ефикасни.

Изображение


От медикаментозните средства се използват основно антихистаминови препарати особенно тези които не предизвикват толкова много сънливост - като Сinnarizine - СТУГЕРОН (STUGERON)
:

Изображение


Изображение

ВЗИМАТ СЕ ДВЕ ТАБЛЕТКИ СТУГЕРОН (ЦИНАРИЗИН) ОТ ПО 15МГ ДВА ЧАСА ПРЕДИ ВЛИЗАНЕ В МОРЕТО!!!


Най-мощното медикаментозно средство против МБ е scopolamine (hyoscine)
Прилага се като кожна лепенка под мишницата или зад ухото.
Поради силните му странични ефекти - сухота в устата, главоболие и замъгляне на зрението за близо (поради парализа на акомодацията) и заслепяване от обикновенна дневна светлина (поради разширение на зениците), този препарат се използва рядко, само при тежки случаи на МБ неповлияващи се от антихистамини.

Запомнете че и най-старите морски вълци понякога ги хваща морска болест. Аз засега я предотвратявам много упешно с ЦИНАРИЗИН и стриктно спазване на горепосочените съвети.
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 303 пъти
получил Браво: 114 пъти

Мнение от DOCTORA »

Това е достатъчно засега по тази тема.
По- нататък ще допълваме от личният опит на бъкарите :lol:
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от RIMOHIT »

Много благодаря :lol: ,че не ми се щеше да пробвам самопроизведената от моя стомах захранка дали действа на морските риби :lol: :lol: :lol:
С нетърпение очаквам пирвия си морски опит за риболов :shock:
hobie revolution 13
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Искам да попитам,защо в язовира мога да стоя по 6ч. във вълни с гумена лодка без да ме гепи МБ. :!: А в морето в твърда и дълга лодка това чудо се появява.Дали е заради дължината и височината на вълната. :!:
Другото,което забелязвам за моя вестибуларен апарат.Много зле съм,когато направя кълбо,въртене или съм на въртележка.Но други хора,които са доста по-добре от мен в тези условия са по-зле от мен в лодката.Въпроса ми е свиква ли се с морската болест и тя постепенно изчезва ли :!: Питам се и за новобранците моряци,които впоследствие стават стари кучета. :roll:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
Fisherman66
Мнения: 3196
Регистриран на: Чет Авг 11, 2005 22:37
Местоположение: София
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 9 пъти

Мнение от Fisherman66 »

:roll: Да вмъкна и аз малко идеи по въпроса с МБ.... от баща ми (който е бил моряк) съм чувал, че има три вида хора по отношение на морзкатъ болез ....
1-ви вид: без значение колко морски опит имат тези хора при всяко излизане в морето ги тряска МБ със страшна сила.... нема оправия, а само относително облекчение, ползвайки медикаменти.... имам познат морски капитан - той е така...
2-ри вид: едно-две-три ... няколко плавания с морска болест и после се появява нещо като привикване... т.е. вече не ги лови....
3-ти вид: никога, при никакви условия не ги хваща МБ.... скромно мога да твърдя, че аз съм от тоя тип.... :oops: .... никога не ме е ловила МБ... плувал съм във всякакъв вид корита (големи, малки, меки, твърди, на криле и т.н.), започвайки от 8 месечна възраст (тоа баща ми е бил луд, начи, да качи бебе в надуваем каяк!!!) :lol: .... досега съм изпитвал само кеф от вълнението... никакви признаци на гадене или прилошаване.....

Чувал съм за тази класация и от стари морски ..... сигурно има някаква истина? :roll:
Spinning is contagious ... Let's start an epidemic!
www.starividri.org
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 303 пъти
получил Браво: 114 пъти

Мнение от DOCTORA »

Емо, както казах по-горе МБ се причинява от ритмични(регулярни) вълни през еднакъв итервал каквито ги има в морето. В язовира те са хаотични защото рефлектиралите от близките брегове вълни предизвикват много интерференция. Без ритъм и то бавен, по-рядко се хваща морска болест.

Fisherman66 щом моряците го казват сигурно е произлязло от многогодишен опит.
Аз съм от едно Пазарджишко село, моят дядо говореше за доматите и кукуруза. Не ме е учил за морската болест. То единственото море което беше виждал беше Бяло море като войник през войната :lol: :lol: :lol:
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Аватар
cerber
Мнения: 1873
Регистриран на: Пет Юли 07, 2006 23:51
Местоположение: Evros-GR
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Мнение от cerber »

Първо искам да ви поздравя, за хубавия и интересен форум!
Пътувал съм около година и половина по море, с различни кораби, катери и лодки. Поради естеството на работата ми, ми се е налагало да плавам в силно екстремни условия (11-12 Бофор, с рибарски гемий и непотопяеми катери). В началото имах известен проблем, който до някъде преодолявах с медикаменти, постепенно свикнах и накрая дори ми беше приятно люшкането.
Според мен, много голяма роля играе психическата нагласа, смятам че морската болест е напълно преодолима.
)><ۣ((((((((ºۣ< ڸ
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 303 пъти
получил Браво: 114 пъти

Мнение от DOCTORA »

Добре дошъл в новият подфорум Цербере!
Чудех се кога ли ще изкочиш отнякъде :lol: :lol: :lol:
Благодаря за хубавото мнение. Напълно сам съгласен с него.
Имаш магазин за каяци в Солун!
Не мога да разбера с твоята страст за морски спининг как още не си яхнал един за да подгониш гофарите :lol: :lol: :lol:

Стягай се ,защото скоро ще нахлуеме от север с каяшката армада за да подгоним лефера, лаврака и паламуда по северното крайбрежие :lol: :lol: :lol:
Пътя през Златоград го отварят през Април, а от там да Ксанти е половин час с кола :idea:

Изображение

Изображение
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Аватар
cerber
Мнения: 1873
Регистриран на: Пет Юли 07, 2006 23:51
Местоположение: Evros-GR
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Мнение от cerber »

Добре заварил Докторе
Аз морския спининг го разбирам по малко по друг начин...
За риболова с лодка в морето, представата ми е поне 13-14 метрова с платна, но това в някой друг период от живота ми, за сега нямам толкова време.
Имам силното желание да си взема каяк, единствено за сладководен риболов, предполагам ще стане в близко време.
Поздрави
)><ۣ((((((((ºۣ< ڸ
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 303 пъти
получил Браво: 114 пъти

Мнение от DOCTORA »

Непременно се обади преди да харчиш пари, ще те посъветвам кое се най-добро.
Ти си бая едър и ще ловиш в езера - това изисква многопо-различен каяк от тези за морето.

Искаш ли адреса на магазина в Солун?

Посещавай ни редовно и ще научиш много за каяците. Това може да ти спести доста пари - те са скъпо удоволствие засега :lol:

Ще се гордеем с тебе ако станеш Бъкар 8)

Като си купиш каяка ще трябва да отваряме нов подфорум с теб и Симбад - " Риболов с каяк за българи в чужбина" :lol: :lol: :lol:
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”