Избор на каяк за риболов.

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
cardin
Мнения: 7
Регистриран на: Пон Окт 19, 2020 9:26
Риболов: Спининг

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от cardin »

Здравейте, предстои ми избор на риболовен каяк. Ще се радвам на малко помощ от ползващите, тъй като аз не съм пробвал никакъв каяк.
Изчетох всичките 114 стр. за избор на каяк и вече имам някаква представа.
Ловя на спинининг със сина ми и съответно търся каяк за 2 човека. Основно за язовири и по бавни реки, не е изключено и някой път да го намокрим в морето. От изчетеното разбрах, че за по дълъг риболов 3,4,5 часа е хубаво седалката да е повдигната алуминиева и ще се мокрим по малко. Дължината да е максимум 3,6-3,7м., даже ако може и малко по-малка, че мястото за съхранение е кът. Засега сме около 150-160кг. общо, но трябва каяка да издържа поне 180кг. Предвиден бюджет около 1500лв. Предпочитам запазен по-марков каяк втора употреба, ако може да се намери. За нов каяк с тези изисквания съм намерил:
https://danubekayaks.com/models/marica
https://telstarbg.com/bg/product/view/208/3836
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от EDM electronics »

Двуместен каяк и риболов?????
Първо такъв каяк тежи и трудно се качва на кола от сам човек. Тягостно ще е да ловят двама от каяк, то равновесие ли ще пазите, въдиците ли ще оплитате, не ми е ясно как ще е това.

Аз си мисля, че ви трябва малка надувна лодка с твърдо дъно. Стоиш спокойно в нея, не пазиш равновесие, сменяш кълката, като се умори и т.н. Може с електрически двигател, може и с бензинов.
Аватар
stbeer68
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Яну 04, 2012 20:16
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 65 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от stbeer68 »

Напълно подкрепям колегата . Каяка за риболов трябва а да е единичен. Моя каяк е 3.68 м и пак се омотавам от време на време с въдиците ,а не ми го побира ума как двама човека ще ловят на такава площ. Така , че е добре да си преусмислиш решението.
Hobie Mirage Outback
cardin
Мнения: 7
Регистриран на: Пон Окт 19, 2020 9:26
Риболов: Спининг

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от cardin »

Сега ловим с малка надуваема лодка 2,50м Sevylor и за час и половина ми се схващат краката и ме заболява кръста като седя на възглавничката от комплекта и трябва да слизам да се разтъпча. Затова търся нещо по-удобно. Може би трябва да взема 2 малки каяка въпреки, че не знам как ще ги побера в миниатьорното ми гаражче.
Може би нещо като този, ама 2 броя:
https://danubekayaks.com/models/vit

Също се чудя, ако са 2 малки каяка дали лесно ще мога да ги возя върху колата.

Или пък найстина някаква лодка, ама по-удобна от тази дето имаме.
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от EDM electronics »

Щом на гумена лодка ти се схващат краката и кръста, където не пазиш равновесие и можеш да правиш къде по-свободни движения, на каяк, а пък на малък още по, хептен повече ще се схващаш. Колкото и да ти е удобна седалката ти си в сгъната поза и с много ограничени движения. Аз издържам по 12 часа в каяка без да слизам, но съм със старите седалки и те ми позволяват да лежа на каяка, като шезлонг, но въпреки това пак съм ограничен в движенията и стойката. Когато бедрата ти са над нивото на таза /това е стойката в каяк/, се напрягат много седалищните мускули - те болят.

Двуместен каяка не е за риболов. Малък каяк също. Става там да цопаш, но не е сериозно отношение към риболова. Та какво ще събереш в него, аз качвам около 30-40 кг. оборудване, ти къде ще го сложиш на малкия? Един приятел си купи малък каяк, казвах му недей, и сега се върти с него, като пумпал.

Търсиш съвет, дава ти се, за твоите критерии и изисквания според мен най-доброто решение е гумена лодка с твърдо дъно. Вземи си по-голяма /не са скъпи/, спретни си един ел. мотор, 4-5 км/ч винаги ще ги развиваш, какво ти трябва повече. Има и повече, но за повече пари. Много ниско ограничение си си поставил 1 500 лв., то една хубава макара струва толкова. :wink:

Ако все пак си решил да си вземеш два малки каяка, да товарят се лесно и няма никакъв проблем заедно на тавана на колата. Аз качвам два големи каяка така.

И колега, каяците които гледаш са евтини, но сам прецени какво взимаш за малко пари: малко китайско каяче тежи 27 кг, а аз съм със средния размер 12-13 на Малибу, тежи 25 кг и никога няма да изгори от слънцето. После лесно се продава. Китайчето се жениш за него и остава вечно твое. :D Ако ще взимаш малки каяци, препоръчвам ти Малибу или Хоби.
Аватар
stbeer68
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Яну 04, 2012 20:16
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 65 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от stbeer68 »

Ако все пак си решил да ловиш риба с каяк ,което е в пъти по готино от това с гумена лодка ще трябва да завишиш бюджета. Каяка за риболов трябва да е около 4 и повече метра ако ще го ползваш и на морето от време на време. Компромисен вариант е китайски каяк копие на някой хубав рибарски каяк. Като такъв мога да те насоча към този и мога да кажа , че е добро изпълнение и е копие на ocean kayak. Върши прекрасна работа . Това го пиша от лични впечатления и наблюдения на по стария модел с обикновената седалка.
https://www.olx.bg/ad/kayak-riboloven-t ... 87zFs.html
Другия каяк от марката, която колегата е писал е с доживотна гаранция на материала за УВ защита и също е подходящ ,но е със стария модел седалка и дупето е почти винаги мокро.
https://www.olx.bg/ad/prodavam-kayak-ma ... 88Ppp.html

Що се отнася до въпроса дали могат два да се транспортират на колата. Мога да кажа ,че няма никкакви проблеми.
IMG_20190530_164459.jpg
IMG_20190530_164459.jpg (200.14 KiB) Преглеждано 2353 пъти
Относно съхранението ако имаш гараж и там не е проблем да се съхраняват два каяка и колата. Ако има височина може и на тавана да се закачат. Има ли човек желание варианти много.
IMG_20200115_155949.jpg
IMG_20200115_155949.jpg (155.39 KiB) Преглеждано 2353 пъти
Hobie Mirage Outback
cardin
Мнения: 7
Регистриран на: Пон Окт 19, 2020 9:26
Риболов: Спининг

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от cardin »

Супер благодаря за отговорите!
Може ли и мнение за този, със старите седалки е но ако се сложи нещо отдолу сигурно ще е по-сухо дупето:
http://www.bg-kayak.com/product.php?IDC ... 4&IDLang=1
Аватар
stbeer68
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Яну 04, 2012 20:16
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 65 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от stbeer68 »

Това по скоро е каяк за развлечения е разходка. Няма никакво оборудване за риболов. Няма никакво място за слагане на багаж. Бих казал ,че изобщо не е риболовен каяк.

П.п
Това каяче също би ти вършило работа и е на хубава цена.
https://danubekayaks.com/shop/index.php ... duct_id=54
Hobie Mirage Outback
cardin
Мнения: 7
Регистриран на: Пон Окт 19, 2020 9:26
Риболов: Спининг

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от cardin »

Мерси!
Тази Тунджа изглежда добре, но търся каяк за двама. Какво се има в предвид да взема 2 такива или да возя сина отзад, ако е възможно?

Колега извинявай, че пуснах отговора си без да искам на ЛС!
Аватар
stbeer68
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Яну 04, 2012 20:16
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 65 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от stbeer68 »

Просто си го избий от главата да хващате двама човека от един каяк особено пък толкова малък. Риболова с каяк си е за индивидуално хоби. Вземаш два каяка и си джиткате и ловите двамата н спокойствие без никой да притеснява другия. Отивате н водоем пръскате се и всеки си лови риба където му е кеф и му харесва. До колкото зная точно а тия каяци се занимава наш колега от форума .
Ето една тема а тоя модел каяк правен от него.
viewtopic.php?f=47&t=78437
Свържи се с него и той ще ти каже всичко което те интересува и евентуално ще стиснете ръцете. После си добре дошъл в каякарските редици.
Желая ти успех и н а слука.

П.п
Имат и двоен каяк модел и с него има клип.
viewtopic.php?f=47&t=78388
Hobie Mirage Outback
Аватар
antivik
Мнения: 348
Регистриран на: Пон Сеп 20, 2010 10:42
Риболов: На леко, на тежко, от време на време спининг.
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от antivik »

"Супер благодаря за отговорите!
Може ли и мнение за този, със старите седалки е но ако се сложи нещо отдолу сигурно ще е по-сухо дупето:"
От мен па акъл, те на това за слагане нещо отдолу, не разчитай. Пробвано на практика на времето, бях решил да се повдигна, малко от дъното, че уж за по-удобно и високо, хем да не съм във вода....ми не става, каяка си е измислен за определената седалка и определената височина. Подложих надута възглавница от едновремешните дюшеци и още с опита да седна се усетих, че не става работата. Каячето почна да се клати и веднага се усеща несигурност и огромна вероятност да се обърнеш.
То вярно, че моя беше малък и други не съм пробвал, ма 1 опит ми стигаше, за новите и големите модели да казват тези де са ги ползвали. Относно двойката са ти го казали - забрави, нема как да се съберете и да пазите еднакво равновесие, че и рибарски сопи да размахвате, единствено синхрон при гребането. Решението всеки в каяк...относно размера....всеки знае него си и най-добре първо пробвай после вземай или в другият случай нещо де е изпробвано и на 100% сигурно.
Гат рибата неще - НЕЩЕ!
peasehead
Мнения: 66
Регистриран на: Чет Окт 25, 2012 7:21
Риболов: Риболов на плувка и фидер
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от peasehead »

Здравейте колеги риболовци!

Имам следното питане към Вас.

Подходящ ли е въпросния каяк за абсолютно начинаещ:

https://www.olx.bg/d/ad/kayak-ribolov-r ... 7m4j9.html

Ще се използва за риболов само на язовир.

Благодаря предварително:)
Аватар
stbeer68
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Яну 04, 2012 20:16
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 65 пъти

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от stbeer68 »

Идеален си е каяка. Ще ти върши работа както на язовир та и на море.
Hobie Mirage Outback
peasehead
Мнения: 66
Регистриран на: Чет Окт 25, 2012 7:21
Риболов: Риболов на плувка и фидер
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от peasehead »

Благодаря :)
loko12
Мнения: 1
Регистриран на: Нед Фев 28, 2021 17:41
Риболов: Спининг, плувка

Re: Избор на каяк за риболов.

Мнение от loko12 »

Здравейте, от няколко месеца обмислям покупка на риболовен каяк и мисля, че вече узрях :).

Нямам никакъв опит с каяци, като ловя основно от брега или от лодка.

Искам да си купя каяк, подходящ за река, язовир и море, като засега съм се спрял на модел с педали. Като изчетох част от темата модел Огоста ми се струва подходящ избор. https://danubekayaks.com/models/ogosta

Моля ви за мнение и съвет за окомплектовка с бюджет до 4 - 5к без въдиците :D.

Каяк, сонар, поставка за автомобил и друго ако е необходимо :).
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”