сЪрце мое...

Пържена, на фурна или скара и каква ли още не, рецепти разни, коя от коя по-вкусна ... ммм ...
Аватар
koragroup
Мнения: 1435
Регистриран на: Сря Дек 28, 2005 21:52
Местоположение: Русе
дал Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

сЪрце мое...

Мнение от koragroup »

След Зарибителната Акция, нещо малко се поразболях... :(

И тъй като не мога от балкона да метна до Дунава, въпреки пряката видимост, реших да се подготвя за момента в който оздравея и винцето вече е станало :wink:

Рецептата е проста и може да се приложи на свински или телешки сърца, а също така на разни филетирани меса, включително и рибни. Разбира се за целта рибката трябва да е по-големшка, да речем 5-6 килца, за да се образува хубаво филе без кости.

Продукти:
2кг свински сърца,
0.5кг сол,
1 опаковка от готова подправка за кайзероване на меса.

Приготвяне;
Сърцата се нарязват с остър нож на парчета, като се стремим късовете да не са много тънки и да не са много "рошави" .Това до голяма степен зависи от касапина който ги е клал.(При телешкото сърце е по лесно, а при рибното филе, сега е момента да се извадят всички видими кости). При рязането на сърцата се отстраняват всички кръвоносни съдове и "жили", а ръщо и колкото е възможно от мазнината/лойта около предсърдията.

Така приготвените късове, обилно (до побеляване) се насипват със сол. Тук правилото е, че не може да пресолите, но обратното е възможно. Затова не жалете солта, тя и без друго е най евтиния компонент.
Осоленото месо се поставя в по-голяма купа, защото постепенно се отделя доста вода. Престоява в хладилник 24-36 часа. Дори да го забравите 3-4 дни, не е страшно.
След това, месото се измива обилно с вода от солта. В този момент, отрязвам малко парче от месото и го сдъвквам, за да разбера колко е солено. Трябва на вкус да стои малко по безсолно от готова пастърма. Това е така защото при следващото изсушаване солта ще се "концентрира".
Ако месото е по-солено от необходимото, накисвам във вода, като го оставям да престои от 2 до 6 часа. След това изплаквам късовете и ги оставям в хладилника за още 3-4 часа. Така от месото изтича всичката ненужна вода и подправките по-лесно полепват.
За това количество свински сърца, използвам около половин пакетче от сместа за кайзероване. Производителят на тази, която използвах последно (Меркурий), предлага към сместа да се добави 20гр счукан чесън и малко бяло вино. С така получената паста се намазва месото от всички старни и се овисва да съхне на хладно и проветриво място.
Според мен този вариант е подходящ за по големи късове месо, където няма да е такава играчка да се маже парче по парче.
Затова, аз изсипвам подправките в пластмасова кутия (примерно кутия от сладолед 1-2литра), поставям 2-3 парчета месо, затварям и друсам 10-15 пъти. По този начин, подправката се набива здраво по месото и то от всички страни. (по същия начин "овалвам" рибата в брашно преди пържене).
В единия край на всеки къс слагам конец, на който месото овисва за сушене. Опитът показва, че остъкления балкон не е добър вариянт, особено ако дограмата е "от новите".

Като цяло, това е готовия продукт:



Изображение

Изображение

След 7-10 дни, без никакви допълнителни грижи, мезето е готово.


П.С. Не е добре прекалено да се оставят да изсъхват, защото ще трябва да ги режете със ъглошлайфа :lol: Когато са с най-добри вкусови качества, останалите парчета могат да се приберат във фризер или камерата на хладилника. За целта преди това се поставят по 1-2 парчета в найлоново пликче.... Но на мен до сега не ми се е налагало :wink:
Красота и спокойствие.
http://www.pepelina.com

http://www.starividri.org

"Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора
Аватар
Stefko
Мнения: 1363
Регистриран на: Нед Май 29, 2005 9:31
Местоположение: София/Видин/
дал Браво: 30 пъти
получил Браво: 45 пъти

Мнение от Stefko »

Леле, лелеее!!!! Що ли вино пие туй чудо :shock: :D

Много добре ми изглежда рецептата, пък и виждам как по най-добър начин да си оползотворя ненужните вече стойки от "плувкарския" ми период :lol: :lol:

Поздрави и скорошно оздравяване, г-н Корчев ;)
Не задавай въпроси, на които не си готов да научиш отговорите!
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Мунчо »

Ашкулусун! Абе чудя се аз, защо те уважавам, някак подсъзнателно от години...
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5653
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 550 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Мнение от Димитър Тодоров »

Хе,хе..Корчев.. Дразниш ни обонятелните рецептори
с тия картинки.. :lol: :lol: И като ти гледам откритата тераса, тия мезелъци плачат
да ги скифа само Гларуса Митко,пък да видиш как ще отлетят,барабар с чаталката.. :lol: :lol: :wink:

Пий едно вино с пипер и за мен! :wink:
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Аватар
koragroup
Мнения: 1435
Регистриран на: Сря Дек 28, 2005 21:52
Местоположение: Русе
дал Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Мнение от koragroup »

Мунчо написа:Ашкулусун! Абе чудя се аз, защо те уважавам, някак подсъзнателно от години...
:lol: Чувствата ни са взаимни :lol:

Димитър Тодоров написа:Хе,хе..Корчев.. Дразниш ни обонятелните рецептори
с тия картинки.. :lol: :lol: И като ти гледам откритата тераса, тия мезелъци плачат
да ги скифа само Гларуса Митко,пък да видиш как ще отлетят,барабар с чаталката.. :lol: :lol: :wink:

Пий едно вино с пипер и за мен! :wink:
Мите Митееее...
Аз виното го пернах...че било антиоксидант... демек не се ръждясвало от него :D Ся почвам туй дето си го поръчал "за тебе" :wink:


П.С. Жината бодро каза: Де са гларусите, де са :?:

Ма немаааа... катерят до 5-6 етаж и окапват... мезето е в безопастност :lol:
Красота и спокойствие.
http://www.pepelina.com

http://www.starividri.org

"Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5653
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 550 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Мнение от Димитър Тодоров »

Жоре, Гларуса Митко наистина е гларус! :lol:
Я,ходи,хвърли едно око на терасата,дали са още мръвките там..?! :mrgreen:

Пак наздраве! :D
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Аватар
Васил Ламбов
Мнения: 2082
Регистриран на: Пет Апр 11, 2008 23:24
Местоположение: sofia
получил Браво: 3 пъти

Мнение от Васил Ламбов »

Брат,ще ми докараш инфаркт!!!!!!!!!!!Бахти красотата,бахти.....чакай да преглътна....бахти чудото.Хвала и наздраве!!!
hvani i pusni
Аватар
Златев
Мнения: 2184
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 15:17
Местоположение: Варна
дал Браво: 955 пъти
получил Браво: 179 пъти

Мнение от Златев »

Страшна работа! Браво! :)
Аматьорски Спининг Клуб "С Брат ми"
Аватар
Marco Polo
Мнения: 10196
Регистриран на: Пон Яну 29, 2007 14:40
Риболов: Желязо, пластмаса и най-вече дървоТО! :D
Местоположение: София
получил Браво: 12 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Marco Polo »

За пръв път влизам в този форум и се кълна, че повече няма! За какво ли ми беше... :evil:
Дай ми красноречие, за да говоря и мъдрост, за да замълча...
Лука 11:9-13
Аватар
баш майстора
Мнения: 5843
Регистриран на: Вто Юли 08, 2008 16:24
Риболов: Online
Местоположение: София
дал Браво: 1643 пъти
получил Браво: 1804 пъти

Мнение от баш майстора »

ял съм нещо подобно от филе на черноморска акула
малиииииииииииии :lol: :lol: :lol:
спирам че съм малко на ВИЕ с плуването... :lol:
"Няма риба в реката, само пъстърва, откакто се появи тя и изяде всичката друга риба..."
Аватар
mr. Peter
Мнения: 50
Регистриран на: Сря Сеп 05, 2007 19:20
Местоположение: Пловдив

Мнение от mr. Peter »

Това мезе е уникално! Аз досега правех от телешко.. но го накисвах в една марината от чесън, вино, соев сос и ... после обаче се чака много .. около два месеца.. и докато стане ... минавам на маринована херинга със салата от боб :D
Аватар
joro_olyмпус
Мнения: 11699
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 21:48
Местоположение: Част от седмицата в София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Мнение от joro_olyмпус »

Май е време да направя една профилактика на Русенската болница и на адаша на терасата. :D

П.П. Правил съм го с паламуд без кайзероването и се е утепало направо.
Аватар
GREEN BUG
Мнения: 1749
Регистриран на: Чет Фев 17, 2005 17:06
Местоположение: Русе
получил Браво: 74 пъти

Мнение от GREEN BUG »

joro_olyмпус написа:Май е време да направя една профилактика на Русенската болница и на адаша на терасата. :D

П.П. Правил съм го с паламуд без кайзероването и се е утепало направо.
Обади се преди да дойдеш насам,аз ша ти шепна адреса(ку не съм го посетил до 2-3 дена де :wink: ).
Човешката неблагодарност е повсеместна,за сметка на това-нелечима.
Аватар
Златев
Мнения: 2184
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 15:17
Местоположение: Варна
дал Браво: 955 пъти
получил Браво: 179 пъти

Мнение от Златев »

в момента подобно приготвени филета от толстолобица се веят на балкона ;)
чакат си празника да фтасат - Никулден. Ако след дегостация се установи годността им за мезе, ще споделя рецептата и технологията ;)
Аматьорски Спининг Клуб "С Брат ми"
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от RIMOHIT »

Потвърждавам рецептата.Чудесна е и лесна.Най вкусно ми е било ( от рибешките истории) приготвено по този начин филе от черноморска акула..
. :roll: :oops: Истинско мезе за червено вино!(По възможност "Асеновградски мавруд-2002г")
hobie revolution 13
Публикувай отговор

Обратно към “Как да я сготвим?”