Шаран с яйца и кисело мляко

Пържена, на фурна или скара и каква ли още не, рецепти разни, коя от коя по-вкусна ... ммм ...
Cibrus
Мнения: 51
Регистриран на: Пет Фев 13, 2009 1:22
Местоположение: София

Шаран с яйца и кисело мляко

Мнение от Cibrus »

Това е една дунавска рецепта,която баба правеше с хванатите от дядо и от мен шарани :) Като пораснах,започнах и аз да я готвя и винаги съм имал успех сред приятелите си :) Шарана се разтваря и се слага с гърба надолу в намазана с олио тава.Намазва се с олио и се поръсва умерено с червен пипер,след което се изпича добре във фурната.Прави се заливка от яйца и кисело мляко,като съотношението е едно яйце на кофичка кисело мляко.Количеството заливка зависи от големината на шарана.След като яйцата се разбият добре в млякото,слагаме счукан със сол чесън в заливката и допълнително овкусяваме със сол.Рибата се залива с готовата смес и се пече,докато заливката стане с цвят на крем карамел.Оставя се да изстине и тогава се яде. :) Върви с бяло вино!Тази рецепта може да се прави с беламур,толстолоб,платика,мъздруга.Забележка:Когато яйцата се разбъркват в киселото мляко,не прекалявайте с разбиването,защото заливката може да стане доста пухкава,на мен лично така не ми харесва :wink:
Приятели,да не оставяме боклуци там където сме ловили риба!Пазете природата чиста!
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Шарана се цепи откъм гърба задължително. Яйцата е по-добре да са 3:1, но е въпрос на вкус. Всъщност по-добра рецепта за шаран не признавам :D
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Cibrus
Мнения: 51
Регистриран на: Пет Фев 13, 2009 1:22
Местоположение: София

Мнение от Cibrus »

babydoctor написа:Шарана се цепи откъм гърба задължително. Яйцата е по-добре да са 3:1, но е въпрос на вкус. Всъщност по-добра рецепта за шаран не признавам :D
Да,това с яйцата наистина е въпрос на вкус,а относно цепенето откъм гърба става,но аз лично предпочитам да разфасовам шарана така,че месото да покрие цялата тава,важното е да е с кожата надолу :) Ако шарана е "хайверлия",хайвера може да се сложи до месото,става много вкусен!И аз не признавам по-добра рецепта за шаран! :D
Приятели,да не оставяме боклуци там където сме ловили риба!Пазете природата чиста!
Аватар
баш майстора
Мнения: 5844
Регистриран на: Вто Юли 08, 2008 16:24
Риболов: Online
Местоположение: София
дал Браво: 1645 пъти
получил Браво: 1808 пъти

Мнение от баш майстора »

babydoctor написа:Шарана се цепи откъм гърба задължително. Яйцата е по-добре да са 3:1, но е въпрос на вкус. Всъщност по-добра рецепта за шаран не признавам :D
еййййййй докторе да земеш да фанеш па да напрайш па да се обадиш...
ако ми се получи обещавам да призная и шарана и рецептата и теб :lol:

п.с. да земе админа да сложи оня емотикон с чашките найш ква убава работа ше върши :wink:
"Няма риба в реката, само пъстърва, откакто се появи тя и изяде всичката друга риба..."
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Ами в Лом само така се правеше шарана, от малък знам рецептата /то пък страшната рецепта/ на "Шаран по Ломски". С братовчедките се избивахме за заливката...По-късно в съответните градове бях потресен да науча, че това е "Шаран по Видински", по Никополски, Свищовски и т.н. :D
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
Stefko
Мнения: 1363
Регистриран на: Нед Май 29, 2005 9:31
Местоположение: София/Видин/
дал Браво: 30 пъти
получил Браво: 45 пъти

Мнение от Stefko »

babydoctor написа:По-късно в съответните градове бях потресен да науча, че това е "Шаран по Видински", по Никополски, Свищовски и т.н. :D
:lol: :lol: Краси, бъди сигурен, че и другите са били потресени от изненадата, че това, дето са го яли цял живот всъщност е било "Шаран по Ломкси" :lol: Иначе аз въпросната рецепта я научих/пробвах преди години на Рабиша и не останах много впечатлен :roll: Беше ми показана като много тайна висша рецепта, направена достояние на изключително тесен кръг отбрани люде :lol: Все пак за мен пръжнат шаранец със заливка от магданоз и чесън, моля (ако е речено да е шаран) :!: :D

Поздрави!
Не задавай въпроси, на които не си готов да научиш отговорите!
Аватар
joro_olyмпус
Мнения: 11699
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 21:48
Местоположение: Част от седмицата в София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Мнение от joro_olyмпус »

Stefko написа:Все пак за мен пръжнат шаранец със заливка от магданоз и чесън, моля (ако е речено да е шаран) :!: :D
А, те това е истината, с корекция за копър!
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Stefko написа:Все пак за мен пръжнат шаранец със заливка от магданоз и чесън, моля (ако е речено да е шаран) :!: :D
Поздрави!
Е, това е другото агрегатно състояние, в което обичам шарана :D Без разните плакии, пълнене с орехи, лук, ориз, вълнени чорапи и какво ли не... :D
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
ogi70
Мнения: 169
Регистриран на: Сря Яну 20, 2010 9:43
Местоположение: Язовири и гори

Мнение от ogi70 »

Здравейте чревоугодници!Вчера имах голям ден.З втори път упорствах за шаран на един гьол до моя град.Колегите наблягаха на каракудата,защото считаха,че е рано за шаран.Да ама аз миналата година март напавих сефтето!И слетобеда върха на фидера се сгъна,засякох и тръгна тежко.Толкова не вярах,че ще удари шаран,че помислих,че съм затърмъчил някоя таранка за опашката и за това върви тежко.Когато тръгна уверено към папурите разбрах,че работата е сариозна.Със зор успях да го отклоня от грешния път.Ушите ми се галех от песента на аванса.Накрая в кепа везе красавец-1,470кг гол шаран :!: Когато се прибах се оказа,че е Благовещение и се яде риба.Относно тактиката на риболова бабата заключи мъдро:"Господ си знае работата,днес се яде риба затова си го хванал!"Приготвихме шарана по описаната по горе рецепта.Стана ОТЛИЧНО :!: Останових,че пие много домашно винце.Тук искам да споделя,че имам подобна рецепта.Там са намесени сметана и лук.Рецептите са на кантар,но някак различни.Като разликата между кюфтето и кебапчето.Който харесва по горната ще хареса и моята.Благодарение на вас и фрума открих цепването на шарана от към гърба.Аз го приготвях цял или на парчета.Така заливката се стича в тавата.Когато го цепнем от към гърба става като голяма чиния и заливката остава върху него.Ако някой има интерес към моята рецепта да пише на лични,но мога да я споделя и във форума.Наслука колеги :!:
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Мунчо »

Колега, сподели я направо тук, моля! Хем ще си спестиш много лични съобщения. :D
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
ogi70
Мнения: 169
Регистриран на: Сря Яну 20, 2010 9:43
Местоположение: Язовири и гори

Мнение от ogi70 »

Мунчо написа:Колега, сподели я направо тук, моля! Хем ще си спестиш много лични съобщения. :D
Ето я и моята рецепта:Продукти:500г.лук,2супени лъжици масло,125г сметана за готвене или цедено кисело мляко,2 жълтъка,50г лимонов сок,чаена лъжичка червен пипер.Тази рецепта не е строго шаранска и става от всякаква риба над 500г.Аз лично съм я правил много успешно с едра таранка,асъщо така и с едър кефал.
Приготвяне:Чистим рибата като я цепим откъм гърба.Осоляваме и оставяме за малко да поеме солта и дасе отцеди.Режем лука на филийки и го задушаваме в масло,като прибавяме и червения пипер.В тавичка нареждаме половината лук,слагаме рибата с кожата надолу и я покриваме с останалия лук.Печем в предварително загрята фурна.Изпечената риба заливаме със смес от маслото,сметаната,жълтъците и лимоновия сок.
Добре е да има хубава компания,защото тази рецепта изпива много студено бяло вино или бира.
Наслука колеги!
П-с Хубаво е да връщаме обратно рибата,но няма по хубаво от това да споделим улова си на маса с добри приятели :!:
Публикувай отговор

Обратно към “Как да я сготвим?”