Въпрос за бял амур.

Тежки въдици, тежки риби, кепове, канджи ... и най-важното големи ЕМОЦИИ!
Форум за почитателите на далечните замятания и трофейните екземпляри.
joco
Мнения: 685
Регистриран на: Сря Юни 08, 2005 19:10
Местоположение: София
дал Браво: 28 пъти
получил Браво: 22 пъти

Въпрос за бял амур.

Мнение от joco »

Колеги,в последно време нещо ми е завлизала идея да се пробвам за бял амур.До тук,добре.Обаче като почнах да ровя по Нета и разни енциклопедии и справочници се оказа,че никъде няма ясно написано на какво кълве това чудо.Пише,че може да се опита на доматче,китка магданоз,средата"фас" на тръстика.Добре,а на какво?Чепаре,капан или..?Познати рибари разправят за изправени ковани куки,скъсани влакна по 0,40 и некакви такива,обаче най-често случайни срещи при лов на шаран.Поне аз не познавам някой,който да ходи целенасочено за тая гад.Та за това питам-има ли някой,който да ме светне по тоя въпрос? :oops: Благодаря предварително и на слука.
1.Безплатният секс развращава,платения-озлобява!
2.Идеалната жена е като хлебарката-виждаш я или само нощем или само в кухнята!
ARK
Мнения: 1304
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:19
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 4 пъти

Мнение от ARK »

Пробвай на царевица!
Тия работи с 0,40, некакви ковани куки, магданози и т.н ги пропусни. Амура в сръвнение с шарана е тъпак.
Аватар
Stefko
Мнения: 1361
Регистриран на: Нед Май 29, 2005 9:31
Местоположение: София/Видин/
дал Браво: 30 пъти
получил Браво: 45 пъти

Мнение от Stefko »

Ще ти кажа за най-често употребяваните начини за улавяне на амур в Дунава:
1. Домат (класика) - поставя се по два основни начина. Първият е чрез малка спирала (като пружините за качамак) на която се навива самото доматче (като тирбушон), след което в него се забиват и куките. Всичко това под оловото. Виждал съм някои колеги резват лето "дупето" на доматчето, уж за да имало повече аромат... Втория монтаж е с тройна кука, отново под оловото. При него домата се пробива през средата (откъм мястото на цвета) и след това оттам се прокарва повода, но все още без кука. В последствие се прикачва и самата тройка за ученцето и леко се набожда в домата за да се скрие.
2. Качамак - най-често поставен на пружина, или на т.нар. "квадратче" - кубче качамак, забодено директно на куката. В първия вариант често се слага и по някоя кука със стиропор отстрани
3. Царевица - мисля че ще се досетиш как се слага :wink:
Чувал съм за разни екземпляри улавяни и на други неща (попово прасе напр.:shock: :shock: ) но предполагам че са били случайности.
За разни треволяци, мерудии и пр. съм чел и аз, но никога не съм виждал поне в Дунава някой да търси с тях амур :shock:
joco
Мнения: 685
Регистриран на: Сря Юни 08, 2005 19:10
Местоположение: София
дал Браво: 28 пъти
получил Браво: 22 пъти

Мерси.

Мнение от joco »

Абе и аз си го представях горе-долу така,ама да питам.И само още един въпрос-колко дебело влакно и кой № :oops: кука?
1.Безплатният секс развращава,платения-озлобява!
2.Идеалната жена е като хлебарката-виждаш я или само нощем или само в кухнята!
Аватар
Stefko
Мнения: 1361
Регистриран на: Нед Май 29, 2005 9:31
Местоположение: София/Видин/
дал Браво: 30 пъти
получил Браво: 45 пъти

Мнение от Stefko »

Абе и аз си го представях горе-долу така,ама да питам.И само още един въпрос-колко дебело влакно и кой № кука?
Бих ти казал какви ползват тук по Дунава, но рискувам останалите майстори във форума да ме изядат с парцалите и да ме изплюват после, та ще премълча :oops: :oops: Всеки случай доста здрави такъми съм виждал да се монтират...
В язовири и рибарници не знам как стоят нещата :?
ARK
Мнения: 1304
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:19
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 4 пъти

Мнение от ARK »

Аз пък по Дунава незнам как стоят нещата :)
За язовир от ръка - 0,30 е достатъчно, ако вкарваш може и 0,35-0,38 да ползваш. Всичко обаче зависи от обстановката в която ще ловиш. Ако е чисто може и с 0,25 да се забавляваш. Ако обаче има миди, дънери и други неща в които да се трие влакното, е хубава да ползваш по-дебели влакна.
Аватар
Stefko
Мнения: 1361
Регистриран на: Нед Май 29, 2005 9:31
Местоположение: София/Видин/
дал Браво: 30 пъти
получил Браво: 45 пъти

Мнение от Stefko »

Аз пък по Дунава незнам как стоят нещата
За язовир от ръка - 0,30 е достатъчно, ако вкарваш може и 0,35-0,38 да ползваш. Всичко обаче зависи от обстановката в която ще ловиш. Ако е чисто може и с 0,25 да се забавляваш. Ако обаче има миди, дънери и други неща в които да се трие влакното, е хубава да ползваш по-дебели влакна.
Ето затова не исках да се изказвам :wink: :lol: :lol: Но предполагам, че колегата едва ли ще ги лови по Дунава, така че тези дебелини са му екстра. Остава да му кажеш и с какви куки да го боцка и е готов :lol:
ARK
Мнения: 1304
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:19
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 4 пъти

Мнение от ARK »

Аз ползвам номера 6, 4 и 2.
Sa6eto
Мнения: 221
Регистриран на: Пет Юни 17, 2005 20:31
Местоположение: "Надежда 2"
Обратна връзка:

Мнение от Sa6eto »

кълве на доматче от тея пловдивските малките :lol: и е страшно борбена риба шарана пасти да яде ARK не викай да на чичо амурчо че е тъпак :oops:
MITSUBISHI GALANT V6 24V
TRAP
Мнения: 4663
Регистриран на: Пон Мар 14, 2005 23:45
Местоположение: София/Видин/
получил Браво: 1 път

Мнение от TRAP »

Добър монтаж е също прожината с качамак и от нея да висят 1 или 2 куки със стръв царевица.Относно влакното на Дунав се използва 0.40 куки 4-2 за царевица а за домат който се монтира на прожина 2-2/0.
Аз ходя по брега и викам рибката да идва тя при мен сега.
Аватар
Майстор Саки
Мнения: 4277
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:27
Риболов: heavy spinning
Местоположение: на р. Дунав около Свищов
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Майстор Саки »

В следващия материал за "Споделено" съм се опитал да онагледя монтирането на парче от домат. Дано да е разбираемо. :)

Make Love & Ribolov!

I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
angels1975
Мнения: 7
Регистриран на: Чет Апр 19, 2007 10:46
Обратна връзка:

Мнение от angels1975 »

на 9.08 бях на платен 6лв. каквото си хванеш е за тебе
към 11.30 ми удари на дъно и след 20минутна борба и 3 кепа 17кг СЛУКА
чакам снимките
zari
Мнения: 58
Регистриран на: Пон Май 16, 2005 11:59

Мнение от zari »

амур 10 кг. се дърпа като шаран 3-4 кг.Когато го засечеш върви към теб много леко.Когато усети брега почва да се опъва но бързо се уморява.много тъпа риба не се възползва от закачките за разлика от шарана.В повечето случаи при засичането веднага се качва отгоре.
Kentavar
Мнения: 4885
Регистриран на: Сря Яну 11, 2006 12:58
Риболов: Спининг предимно, муха, морски...плувка и фидер ама Pro...
Местоположение: Тялом – Destination unknown....Духом - Somewhere I Belong.
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Kentavar »

Първо колегата joco трябва да каже къде ще лови тия амури...Второ има писано доста за ловени амури, както на Дунав, така и на вътрешни водоеми. На Дунав, поне аз докато бях там не съм видял някой да ползва домати или каквато и да е там дивотия за амур. Аз лично съм пробвал на грозде на топлия канал ама НЪЦ. Значи на Дунав, ползват няколко начина на монтаж за амур...Стръв: царевица, качамак, стиропор...Монатажа - пръчка 3 - 4 метра, акция 200 - 300 - 500, макара последен номер за модела :wink: , олово ( пирамида, лъжица, кръгло ) тежест зависимост от акцията на пръчката. Основно влакно 0.45 и на горе...На основното влакно се слага оловото и под него се прави клуп с много навивки, които да задържат оловото да не изхвръкне ( ако това се случи, отсреща настава паника :lol: ). На клупа се слагат обикновенно две куки номера няма да казвам ( огромни )...Поводи около 30 - 40 санта. На куките, обикновенно ковани орловки, се слагат по едно кубче качамак ( което дори и час под вода не пада ) което да покрие куката. Някой по "цивилизовани" пробват на "верижка" . Това е познатия монтаж на косъм, но тук се нижат големи царевични зърна като между всяко се прави интервал...повечко на брой : 7 - 10...За стиропора: ами основно, олово, под него пружина, обикновенно наблъскана с качамак или примесен с нещо миризливокато вкиснат хляб и на куките слагат стиропор и/или царевица...Това за Дунав. Не претендирам за точност, разнообразие и изчерпателност. Значи да не говорят колегите, че амура е глупав и излиза бързо или некви си такива...Елате на голямата Река и закачете някой 30 и више килограмов и тогава ще говорите. Мен едно такова добиче щеше да ме дръпне във водата преди време..............
Цял живот в длан една, длан загребала вода от любимата река...Пролетта с цъфнали дървета, лятото с горещи ноти, есента е с мириса на вечността и зимата с носталгия пропита!

www.starividri.org

Prowler Elite 4.5 Angler

Спининг клуб "Абичи" - кандидат член, Forever majdramuniaci!
Аватар
ribaria1
Мнения: 581
Регистриран на: Чет Ное 24, 2005 11:34
Местоположение: СВИЛЕНГРАД

Мнение от ribaria1 »

zari написа:амур 10 кг. се дърпа като шаран 3-4 кг.Когато го засечеш върви към теб много леко.Когато усети брега почва да се опъва но бързо се уморява.много тъпа риба не се възползва от закачките за разлика от шарана.В повечето случаи при засичането веднага се качва отгоре.
Верно че като го засечеш,амура не се дърпа много,обаче като наближи брега,в повечето случаи дава кръгом на място и отпрашва с бясна скорост навътре.Ако не е нагласен аванса на макарето,в повечето случаи къса и ... :cry:
Имам случаи когато амурлето минава покрай мен /когато съм в водата/ и излиза почти на брега -после пак кръгом и пали аванса.
Та риболова си е доста екстремен,особено за едрите екземпляри-да не говорим че загребани в кепа понякога си скокват от там и пак юруш навътре.... 8)
НЕКА ДА Е ЛЯТО...
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на тежко”