Въпрос за бял амур.

Тежки въдици, тежки риби, кепове, канджи ... и най-важното големи ЕМОЦИИ!
Форум за почитателите на далечните замятания и трофейните екземпляри.
Аватар
Foko
Мнения: 1
Регистриран на: Пет Сеп 07, 2007 22:46

Мнение от Foko »

Милен Динков написа:Всичко това както и за кърпенето на мрежите е напълно вярно!!! :D Амурът( не че съм хващал, но съм присъствал на улов) е що годе кротък навътре, но до брега е като диво прасе - силно непредсказуем :D
Напълно съм съгласен с теб колега. Вчера бях на риболов за бял амур, във Варненския край с. Бозвелийско. Наистина е голямо преживяване да извадиш такава риба.

В близките дни, ще добавя още детайли относно ловенето на белия амур.

Наслука
Аватар
kff
Мнения: 82
Регистриран на: Чет Сеп 13, 2007 18:14
Местоположение: Сс
дал Браво: 1 път

Мнение от kff »

За Дунава според мен амура е много по голямо предизвикателство от шарана,поне аз несъм успял да извадя нито един...Явно попадам на големи,немога да преценя точно колко кг,предполагам над 10-15.Направо съм изпадал в депресия от невъзможността да го извадя,поне го видях няколко пъти този месец и знам че е амур.Първоначално ми късаше линия,поводи,изправял ми е куки и след като отстраних всички проблеми с монтажа и екипировката,амура след чудовищно дърпане,финтове и номера на 3 пъти се откача съвсем в брега когато още несъм посегнал с кепа...Толкова съм му ядосан,че няма да спра да го търся,имам да си връщам много.Колегата ми едва не го събори от лодката при засичането.А да оставиш въдица на повече от половин метър от теб,дори и на стабилна стойка си е авантюра...Жалко че в повечето случаи аванса неможе да ми е от полза заради ограниченото от закачки пространство.Пожелавам на всеки да изпита силата и борбеността на тази риба,шапка и свалям...
TRAP
Мнения: 4663
Регистриран на: Пон Мар 14, 2005 23:45
Местоположение: София/Видин/
получил Браво: 1 път

Мнение от TRAP »

kff написа:За Дунава според мен амура е много по голямо предизвикателство от шарана
Прав си колега.
Аз ходя по брега и викам рибката да идва тя при мен сега.
Аватар
kff
Мнения: 82
Регистриран на: Чет Сеп 13, 2007 18:14
Местоположение: Сс
дал Браво: 1 път

Мнение от kff »

Реванша трябва да се отложи за другата година...Този wekend няма удар дори на шаран,температурата на водата е паднала и вероятно това е причината.Рибата е над термоклина,изобщо никакъв интерес на дъно.Не се отказвам...
pjhugo
Мнения: 1
Регистриран на: Сря Май 28, 2008 22:37

Мнение от pjhugo »

Така, първо да се извиня, че връщам стара тема, но съвсем скоро се запалих много по тази риба. Второ не ме нападайте /както често съм виждал/, че съм новак във форума. Просто до сега само чета темите и не се включвам, защото нямам самочувствие за голям специалист.
По въпроса шаран или амур това което ме заинтригува е, че наистина няма специализирани такъми и стръв за амура, както многобройните протеинови топчета, дипове, захрански и т.н. Всъщност никога не съм бил шаранджия по простата причина, че практикувам основно риболов на леко, а там амура има добър потенциал.
Та искам да споделя малкия опит, който имам. Първо ще кажа изтърканата реплика, че всеки водоем си има специфични особености и трябва да се съобразиш с тях. Та така посетих един платен водоем и след крайно неуспешни 3 дни съдбата ни се усмихна. Оказа се, че в едно малко заливче пълно с клони по дъното, които на места излизат и над водата има голяма концентрация на амур, защото там ги хранят с .... “рай грас” прясно окосен. Гледката, когато хвърлят 1 чувал трева е уникална. Виждаш как огромни стръкове трева изчезват с мощни плясъци. Просто ври. През 3те дни едни колеги хвърляха за амур и 5-6 кълванета завършиха с късане, защото при удара рибата влизаше направо в клоните. В момента на хвърлянето на тревата на 3тия ден се заредихме там и за 30 мин мой приятел издърпа 3 амура, като най-големия беше 3,800 и се дърпа 15 минути. Геройството бе, че беше хванат на 0.10 плетено влакно! Аз и друг мой приятел останахме капо, като в последствие установихме, че амура дава на сурова накисната царевица, а ние двамата сме били на сладка/а тъпаците ловихме един до друг :oops: /. Говорим за риболов на леко със стръв далеч от дъното!
Имах ренанш към амурите и за това успях да открадна една вечер да се пробвам. Някъде прочетох за една гадна смръдлива телност “хидропрот”, която се продава във някои ветеринарни кабинети и се ползна при канибализъм :shock: . Накиснах царевица в разтвора за 12 часа. Равносметкана – 3 часа криене от пороен дъжд, 1 час активен риболов, 1 удар, 5 минути борба, видим размер 2-3 килца, на 3 пъти влиза на половина в кепа /бях сам с малък и къс кеп и клони близо до брега/ и една изправена кука. Отиде си по живо по здраво. Такъм – влакно монофил 0.30, повод 0.14 плетен, як вирбел без карабина и бяла кука №10 с едно зърно царевица. Имам пак реванш!!!
ОК, увлякох се та сега инфото, което съм събрал и смятам да тествам.
Захранка: шаранджийска плодова захранка за основа /ягода, банан/, сладка цветна царевица с аромат, нарязани целина, брюкселско зеле, банан, сушени плодове, млада тръстика, булъон от коноп и мед. Преди да се изхилите рецептата е дадена от голям руски състезател по спортен риболов.
Както казах аз захраних само с сурова царевица накисната в хидропрот /500 мл хидропрот на 15 литра вода, киснене 12 часа/.
Стръв: Царевица във всички варианти, доматче /описано добре по-горе в темата/, фас от папур на тежко и листо от папур с плувка и БЕЗ утежнение плуващо по повърхността /може са се пробва при захранване в същия стил/, пуканка в жълт цвят /слага се съчма на 3-4 см от куката за да стои близо до дъното, същия монтаж може да се направи и с царевица на косъм с повдигач/.
Това беше колеги, ще подържам темата жива като описвам резултатите от тестовете. На слука и моля чистете след себе си при риболовен излет, че ми писна да вися по бунища вместо сред природата.
tgt
Мнения: 66
Регистриран на: Пет Апр 29, 2005 13:46
Местоположение: София

Мнение от tgt »

pepeione написа:
П.П. Като е голямата класа, защо ежегодно се излавят стотици амури над 20кг, а такива шарани са като белите лястовици
Ами защото шараните са хванати преди да станат 20 килограма!!! :lol:
НЕ, ЗАЩОТО АМУРА НАДДАВА ПО-БЪРЗО (ПАСЕ ТРЕВА) :D
А после ще ви разкажа един ИСТИНСКИ СЛУЧАЙ.
Pocky
Мнения: 68
Регистриран на: Пон Юни 25, 2007 18:46
Местоположение: река Дунав

Мнение от Pocky »

амура и толстолоб-а са двете най-силни риби по дунава особено лятото без значение дали са до брегът или навътре. Преди ходих за риба с мрежи( тоест помагах на колега през свободното време). Лятото 90% от амурите които се допрат до обикновенна мрежа късът над 3кг за това има дебели мрежи спецялни за тая работа. преди 2 години Познат извади 24кг амур на домат. страхотно беше над 3 часа борба. Е защото не искаше помощ поиска само 1 лодка.
И да отбележа лятото амурат предочита места, където е плитко да няма течение, да е пълна тишина( При най лекия шум се изтрелва) и слънцето да огрявя силно.
Аватар
Чичо Том
Мнения: 851
Регистриран на: Нед Яну 21, 2007 22:40
Риболов: костур от лодка
Местоположение: 3500гр.Берковица
получил Браво: 3 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Чичо Том »

Според моите наблюдения Белия амур е най-дивата риба.
Ще Ви разкажа за един случай на Дунава при Козлодуй.
Местен рибар беше хвърлил на малко доматче близо до казана
за варене на ракия/чудно що ли?/.
Когато му удари един Бял амур стана такъв цирк дето го нема и по
филмите.Тоя дзвер скачаше над водата повече от пъстърва.Атракцията
беше неописуема!После се оказа,че добичето е било 14кг.
Ако някой си мисли,че с монофил 0.25 ще хване такава риба просто
не е у час.
kun4ev
Мнения: 4
Регистриран на: Пон Ное 10, 2008 9:59

Мнение от kun4ev »

незнам за вас колеги,но аз съм имал успех в улова на амур само на хляб.
оставям една кора да престои два дни да стане корава,дупча я с шило прекарвам тройка през дупката и връзвам с малко корда за се задържи по дълго време кората.монтажа е с тапа без утежнение да се носи на повърхноста.
става въпрос за язовир,не за Дунава.
carpio
Мнения: 7
Регистриран на: Съб Яну 24, 2009 16:24

Мнение от carpio »

на Овчарица има случаи на 20кг амури хванати само на стиропор...
po dobre kapo otkolkoto karakuda
stilian71
Мнения: 1
Регистриран на: Вто Юли 21, 2009 14:51
Местоположение: jambol

zdr az sam stilian ot jambol i sam mnogo na ti sas amyra

Мнение от stilian71 »

:D i amyra nee tolkova tap i slab az imam oloveni amyri po 30 kil i ne se hvalia kato niakoi sas malki ribki kato 10 kil ima razlika goliama i malka boril sam se 40 min i po 5 minyti zavisi ot mnogo ne6ta no amyra e silen do brega kogato doide avansa triabva da e dobre smazan


Пиши на кирилица!
Виж правилата на форума!
Майстор Саки
az sam dobar ribar i 4ovek badete mi priateli a za ribarite 6te kaza velikisme i na slyka
Carp-Master
Мнения: 7
Регистриран на: Сря Юли 22, 2009 0:55

Мнение от Carp-Master »

само царевица колега,там е успеха към победата,и намотаи на повода някоя тревичка за камуфлаж
Popper
Мнения: 87
Регистриран на: Сря Юни 24, 2009 13:45
Местоположение: София
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 2 пъти

Мнение от Popper »

За р. Дунав: Влакно 20 lb /0.40-0.45/, Bait-Up Method Feeder Korda 2.5-3.0 oz , повод Kryston Mantis 25lb, кука Korda Wide Gape X No4-6, стръв царевица.
За други водоеми целенасочен риболов на амур няма реален смисъл. Шарански такъм, пък ако има слука ... майсторлъка помага.
Аватар
Leo
Мнения: 2347
Регистриран на: Чет Яну 25, 2007 15:14
Местоположение: НИКОПОЛ-тъжно градче с весели жени
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 202 пъти

Мнение от Leo »

Колега Попер,да те питам ти с влакно 0.40 и кукички 4-6 номер колко амура на Дунава си изкарал.Аз нито един.Тук във форума има един колега Любо.Засичаме се по островите.Много печен и скромен.Ходи за шарани и амури.Питай го да ти разкаже как се наигра миналото лято с влакна 0.45 и 0.50 и как от 7-8 удара на ден всичките късат.Тая година си е сменил влакната и куките.И почна да ги хваща.Говоря ти за амури по 15-20 кг.Една риба - половин час.Не може по-бързо.Ако иска може и снимки да качи.
Възможно е теоретично да вземеш риба и с 0.40 но на практика има десетки неща поради които това не е възможно
Popper
Мнения: 87
Регистриран на: Сря Юни 24, 2009 13:45
Местоположение: София
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 2 пъти

Мнение от Popper »

Доста амури, но нито един над 10 кг. И много по-малко шарани. По принцип съм фен на тънки влакна и малки куки. Отделно, местата на които ходя са доста чисти откъм закачки и ако не се мъчиш да извадиш амура "на буксир", обикновено успяваш. Този сезон пробвам на една от пръчките нещо друго - 0.35 основно, 15 м 0.50 лидер и тежести 150 г.
THINK FOR THE WORST, DO THE BEST!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на тежко”