Въпрос за бял амур.

Тежки въдици, тежки риби, кепове, канджи ... и най-важното големи ЕМОЦИИ!
Форум за почитателите на далечните замятания и трофейните екземпляри.
Аватар
Tedo
Вносител
Мнения: 2333
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 17:07
Местоположение: София
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Tedo »

въобще не го сравнявай с шарана - амурът е с класи отгоре... страшно бърза риба, скача като делфин...
като види кепа 3кг амур дърпа повече от 10кг шаран! само с аванс може да се спасиш от късане...

На всичкото отгоре и месото му е по-вкусно и расте по-бързо...

Стръв: аз съм ловил на резенче от домат, познати са ловили на царевица от кутия...
Такъмите трябва да са шаранджийски /здрави/.
ARK
Мнения: 1304
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:19
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 4 пъти

Мнение от ARK »

Tedo написа:въобще не го сравнявай с шарана - амурът е с класи отгоре...
Едно въпросче само :wink: Замислял ли си се защо в интернет има милиони специализирани страници за риболов на шаран, а нито една специална за амур? :)

Амура е просто ей така покрай шарана. Просто защото е придвидим и елементарен като поведение.

П.П. Като е голямата класа, защо ежегодно се излавят стотици амури над 20кг, а такива шарани са като белите лястовици :wink:
Не ме питайте за имена на водоеми. Не ги знам!!
Аватар
carbolino
Мнения: 1183
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 23:39
дал Браво: 19 пъти
получил Браво: 9 пъти

Мнение от carbolino »

Щото не им е даден шанса да порастат до 20 кг :lol: :lol: :lol: Наистина големия шаран е голям хитрец.Имал съм случаи гокато шаран ми се овива около дърво във водата и тогава къса
Аватар
Васил
Мнения: 1542
Регистриран на: Съб Авг 27, 2005 17:12

Мнение от Васил »

Tedo написа:въобще не го сравнявай с шарана - амурът е с класи отгоре...
Такъмите трябва да са шаранджийски /здрави/.
===============================================
На това нема какво да се коментира :shock:
ПС. колега а що тъкамите требва да са шаранджиски а не
амурски :idea:
===============================
www.hristocarp.com
===============================
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Васил написа:ПС. колега а що тъкамите требва да са шаранджиски а не амурски :idea:
:D :D :D
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
zari
Мнения: 58
Регистриран на: Пон Май 16, 2005 11:59

Мнение от zari »

И освен че скчат като делфини нощно време не кълват :D :D
Аватар
ribaria1
Мнения: 581
Регистриран на: Чет Ное 24, 2005 11:34
Местоположение: СВИЛЕНГРАД

Мнение от ribaria1 »

Подценявате амура ми се струва...
Нека тогава като е толкоз тъпа риба,някой да ми каже -що аджеба мрежаджиите на Овчарица не могат да фанат ни един амур с пустите му плетени "въдици".А умникът шаран си е редовен улов..
Далеч съм от мисълта че шарана не е достоен съперник за риболовеца,но наличието на трофейни шарани в нашите водоеми си е под минимума.И може би точно това е и причината да се ловят по рядко трофеи от по над 20 кила.
А който се е срещал с белия амур на Марица или на Дунав,сигурно съвсем не го подценява като съперник.
Просто на тия места амура е като фурия и дърпа като вол... 8)
НЕКА ДА Е ЛЯТО...
Kentavar
Мнения: 4885
Регистриран на: Сря Яну 11, 2006 12:58
Риболов: Спининг предимно, муха, морски...плувка и фидер ама Pro...
Местоположение: Тялом – Destination unknown....Духом - Somewhere I Belong.
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Kentavar »

Просто на тия места амура е като фурия и дърпа като вол...

Бате верваш ли ми, че ще дигна един овен на вратЪ си и ще го нося дълго без да се уморя. Ремаркето на мотокултиватора го вдигам заедно с пълнежа и го изсипвам, ма като закачих едно такова добиче, дето почна да ме връща на към водата и откъсна корда с тест 12.00 килограма тест за норматив, ей така на шега....Верно нямах време да реагирам с аванса, ма все едно бях закачил кораба...Дърпаше ме навътре "бавно" и методично..... :shock:
Цял живот в длан една, длан загребала вода от любимата река...Пролетта с цъфнали дървета, лятото с горещи ноти, есента е с мириса на вечността и зимата с носталгия пропита!

www.starividri.org

Prowler Elite 4.5 Angler

Спининг клуб "Абичи" - кандидат член, Forever majdramuniaci!
Аватар
ribaria1
Мнения: 581
Регистриран на: Чет Ное 24, 2005 11:34
Местоположение: СВИЛЕНГРАД

Мнение от ribaria1 »

Kentavar написа:
Просто на тия места амура е като фурия и дърпа като вол...

....Верно нямах време да реагирам с аванса, ма все едно бях закачил кораба...Дърпаше ме навътре "бавно" и методично..... :shock:
Има места за риболов,на които не може да се работи с аванса-закачки ,дърва и т.н...Тогава разчиташ на късмета си или на здравото влакно...
По Марица ударите на по едрите риби са си бая "жестоки"-монофил 0,50 понякога идва слаб и къса от място-ако хукне надолу по течението и не може да се пусне аванс,тогава става страшноо...
И за амурите и с шараните е същата история...
НЕКА ДА Е ЛЯТО...
atanasov2004
Мнения: 60
Регистриран на: Чет Сеп 14, 2006 11:11

отговор...

Мнение от atanasov2004 »

Всичко е много,много относително колеги,тука виждам че се правят
"заключения" - нищо вярно няма в тях. Виждал съм какви ли не ситуа-
ции и при двата вида: амур и шаран. Виждал съм удар на шаран на
язовир как ефтин телескоп става буквално на трески-изпраща няколко
пъти и в ръцете на собственика остана една дръжка за спомен.......
Човекът се разплака като малко дете за въдицата-съжалих го и му
подарих веднага един стар прът,щото човекът няма финансови възможности- пък за "косъм" и протеинови топчета не е чувал.
Подобен зверски удар на амур съм виждал на р.Марица - над 10кг
метна се като делфин над водата и помаха с опашка за "чао".
Така че колеги не бързайте да давате заключения като експерти,особенно тези дето ловят "шарани-бройлери" на арендован
водоем...
Miro Ni4ev
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Юни 27, 2006 14:35
Риболов: шаран
Обратна връзка:

Re: отговор...

Мнение от Miro Ni4ev »

atanasov2004 написа:Всичко е много,много относително колеги,тука виждам че се правят "заключения" - нищо вярно няма в тях. ...
Всеки си вади сам заключенията след като прочете каквото е написано и на база на собственните си знания и опит добива нова гледна точка, променя я или отвърля прочетеното. Но да кажеш на че грешат, или вадят изводи прибързано не е редно. Ако според теб някой греши -напиши му конкретно какво смяташ за неговия коментар, за да стане още по полезно инфото и да се развива дискусията. Все пак за това е форума и темата и аз се радвам на всеки който свободно отдава мнението си без стеснения и скруполи от каквото и да естество /и не пише ОФФ като мен сега/. пиша това с цел избягване на повече офф и с надеждата да продължат колегите занапред като пишат много да не товарят с излишни приказки темата.
А по темата от моя гледна точка.
И двете риби са страхотни борци с определена тяхна тактика за освобождаване. За разлика от амура шарана е много по интелигентен и трудно уловим от към тактика,предвидимост на местоположение и стръв. Може да те изненада във всеки момент от борбата, докато амура се закача по лесно стига да му откриеш местоположението и да се храни. В повечето случаи се прави на мотика почти до брега но за сметка на това става неукротим и ако не го ли излъжеш от първият опит става лошо. И все пак основни са знанията, опита и късмета, от които по много пожелавам на всички риболовци от форума.
Kentavar
Мнения: 4885
Регистриран на: Сря Яну 11, 2006 12:58
Риболов: Спининг предимно, муха, морски...плувка и фидер ама Pro...
Местоположение: Тялом – Destination unknown....Духом - Somewhere I Belong.
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Kentavar »

Има голямо значение къде е закачена рибата. Ако е ковната някъде дето много го "боли" ( в някой от носните отвори да речеме ), няма да се дърпа много... :roll:
Цял живот в длан една, длан загребала вода от любимата река...Пролетта с цъфнали дървета, лятото с горещи ноти, есента е с мириса на вечността и зимата с носталгия пропита!

www.starividri.org

Prowler Elite 4.5 Angler

Спининг клуб "Абичи" - кандидат член, Forever majdramuniaci!
Аватар
Leo
Мнения: 2347
Регистриран на: Чет Яну 25, 2007 15:14
Местоположение: НИКОПОЛ-тъжно градче с весели жени
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 202 пъти

Мнение от Leo »

Ех,че интересна тема.Как да не вземе човек отношение.Само не разбрах риби с какви размери сравнявате.Амур 5кг и шаран 15кг или обратното.И къде са хващани рибите-блатен шаран който живее между клонаците и за секунди влиза в закачка и амур от някой пясъчен плаж дето само обикаля и няма къде да се завре.Или как?
Защо в интернет има планини от информация за шарана пък за амура няма.И защо за шараните има разработени специални такъми а няма амурски такива.
Амура присъства в европейските водоеми някакви си 30-40години.Шарана много много преди амура.Нормално е в отсъствието на риба с подобни качества шарана да се превърне във флагман на цялото семейство.Не мога да взема отношение при сравняването на поведението на двете риби в други водоеми освен река Дунав.
И двете риби са отлични борци.За рибите до 5-6кг няма какво да говорим.Грубо казано до около десетина килограма шарана особено ако е дивак дърпа колкото амура.Прави повече финтове и влиза по често в закачки.От там нагоре обаче нещата се променят.Големия шаран дърпа повече с теглото си,развива значително по-малко влакно,не е толкова бърз срещу течението и се уморява по-лесно.Може да го вадиш от място без да се движиш много.Натисне ли го веднъж силата на течението го влече надолу и го изхвърля към брега.
Амура дори и да е 20-30кг изобщо не е тромав.Развива много много влакно та чак се налага да тичаш по брега.Освен с килограмите си дърпа и с голяма сила и като нищо те вкарва във водата.Има много по яки и твърди уста от шарана и се закача много по-здраво.От там има и счупени куки.Разбира се ако се използват само качествени куки и не се греши едвали ще ги счупи.Но факт е че по Дунава масово използваните куки амура ги чупи а шарана не.Добра индикация за възможностите на двете риби са мрежите използвани от професионалните рибари по реката.За шаран специални мрежи няма.За амури обаче има.И са много дебели.
И въпреки това постоянно ги кърпят :wink:
Аватар
Милен Динков
Мнения: 1952
Регистриран на: Вто Дек 21, 2004 13:00
Местоположение: СВИЩОВ
дал Браво: 291 пъти
получил Браво: 463 пъти

Мнение от Милен Динков »

Всичко това както и за кърпенето на мрежите е напълно вярно!!! :D Амурът( не че съм хващал, но съм присъствал на улов) е що годе кротък навътре, но до брега е като диво прасе - силно непредсказуем :D
pepeione
Мнения: 21
Регистриран на: Сря Яну 17, 2007 16:57

Мнение от pepeione »

П.П. Като е голямата класа, защо ежегодно се излавят стотици амури над 20кг, а такива шарани са като белите лястовици
Ами защото шараните са хванати преди да станат 20 килограма!!! :lol:
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на тежко”