Двигател за каяк ":D

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
Публикувай отговор
Vid
Мнения: 705
Регистриран на: Пон Апр 11, 2011 2:58
Местоположение: Haskovo
дал Браво: 76 пъти
получил Браво: 44 пъти

Re: Двигател за каяк ":D

Мнение от Vid »

И, Я нямам никакъв опит, затова и питам за тролинг основно и за бързо придвижване по големите ни язовири, ама вече намерих решение- имам бензинова косачка-тример де вече трета година не е дала фира... Коси си трева китайката...
Сега трябва да и купя накрайник с витло- гледам вървят по 50 лв. в нета и тапи за уши и проблемът с тролинга и глисажа на каяка ми е решен.... :lol:
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
rafiky
Мнения: 61
Регистриран на: Сря Авг 23, 2017 23:02
Риболов: Плувка
дал Браво: 14 пъти
получил Браво: 23 пъти

Re: Двигател за каяк ":D

Мнение от rafiky »

Добре,
А подобен китайски вариант защо не върши работа ?

https://www.olx.bg/ad/top-tseni-izvanbo ... e012a163d3
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Re: Двигател за каяк ":D

Мнение от RIMOHIT »

Това не само , че е ДВГ ами и двутактово.. Тотално се губи кефа с тази бръмчалка(Дори и с лодка). Не,че няма да става...
hobie revolution 13
Аватар
stbeer68
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Яну 04, 2012 20:16
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 65 пъти

Re: Двигател за каяк ":D

Мнение от stbeer68 »

rafiky написа:Добре,
А подобен китайски вариант защо не върши работа ?

https://www.olx.bg/ad/top-tseni-izvanbo ... e012a163d3
Това бих те посъветвал изобщо да не се заглеждаш по него. Няма значение двутактов или четиритактов. Тая година ,когато бяхме на почивката видях такъв монтиран на каяк. Влязоха с него в морето и тръгнаха навътре към острова на Созопол. Всичко изглеждаше добре докато не го заля вълна и беше до там. На всичко отгоре беше монтиран и кофти и се наложи да им правят спасителна акция да ги вадят.
Тоя двигател монтиран на каяк стои близо до водата и ако си на море и се вдигне малко по висока вълна го полива и до там с моторното придвижване после е само в тежест като багаж.

Аз друго не мога да си обясня. Купувате си гребни каяци с идеяда да се гребе и спортува (поне аз затова ловя риба с каяк) и после започва разни мисления за двигатели. Аз също залитнах в тая грешна посока,но още в началото се осъзнах,че искам да греба ,а двигателя обезсмиля това. Цената на един хубав каяк е близка до такава на надуваема лодка с двигател. Така ,че ако аз лично някога реша да бъда с двигател ще продам каяка и ще си взема надуваема лодка с мотор и ще проключа с греблата.
Това си е мое виждане на нещата и не ангажирам никого с него.
Hobie Mirage Outback
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Двигател за каяк ":D

Мнение от EDM electronics »

stbeer68 написа:
rafiky написа:Добре,
А подобен китайски вариант защо не върши работа ?

https://www.olx.bg/ad/top-tseni-izvanbo ... e012a163d3
Аз друго не мога да си обясня. Купувате си гребни каяци с идеята да се гребе и спортува (поне аз затова ловя риба с каяк) и после започва разни мисления за двигатели. Аз също залитнах в тая грешна посока,но още в началото се осъзнах,че искам да греба ,а двигателя обезсмиля това. Цената на един хубав каяк е близка до такава на надуваема лодка с двигател. Така ,че ако аз лично някога реша да бъда с двигател ще продам каяка и ще си взема надуваема лодка с мотор и ще проключа с греблата.
Това си е мое виждане на нещата и не ангажирам никого с него.
Колега, позволи ми да ти обясня? - явно изблика ти беше насочен към мен, най-залитналия в "грешната" посока.
Първо, "разни хора, разни идеали". Второ, има хора, които са родени да търсят иновацията, те не стоят на едно място, ами търсят да се развиват, защото така е устроен света за тях, има процес на акселерация /технологична и не само/ след всяко поколение. Трудно ще ги разбереш тези хора, ако самия ти не си такъв. Зависи кой какви цели си е поставил в живота. Един живее само за да яде и пие, друг за да се учи ЦЯЛ ЖИВОТ и развива, познавайки добре философията на живота. Не си и сам, има и други тук, които мислят като теб, дори яростно се противопоставяха /помня/ на идеята с двигателя, като някакъв вид изневяра или прегрешение спрямо фишинг-каякарската "секта". Уж беше невъзможна?

Усещам как част от вас се дразнят от това със сензитивно-метафизичното си поле. Но това не е мой проблем.
Ако на някой не му харесва двигател на каяк, нито е необходимо да си поставя, нито пък да разубеждава оня, който мисли друго яче, т.е. да ангажира с мнението си!

Двигателя за каяк има ниша в търсенето, има много хора, на които им допада, дори Хоби предлагат такова оборудване и не само. Няма човек, който съм качил на каяка, да не се е изкефил - с двигателя имам предвид, не толкова с греблата. Има вече доста фирми за каяци, които предлагат електрически двигатели. Това е бъдещето, колкото и на някой да не му харесва. А за предимствата всеки сам може да прецени, достатъчно материал съм представил. Предстои да ви покажа още неща - иновации по двигателя.
За спорта - гребане с риболовен каяк:
Хайде да не се заблуждаваме - две дини под една мишница трудно се носят. Има си други каяци за спорт, а пък който толкова му е домилял спорта, има толкова други видове, че едва ли би допрял до каяка. Каяка е за риболов, а двигателя му увеличава възможностите в риболова в пъти. Казвам го от личен опит, защото аз също мога много да греба, издържам доста, гребал съм по 8 часа на ден с малки почивки, а от много гребане гърбав се става, повече риба не се лови.

За бензиновите мотори:
Те не са за каяк, защото гюрултията е такава, че ще изплаши рибата в радиус от 2-3 км. и ще раздразни де-що има рибар по водоема в двойно по-голям радиус. А трябва да се съобразяваме не само със себе си, нали? Не познавам опитен тролингист с лодка, който да не движи с електрически двигател, а бензиновия използва едва когато се изтощи акумулатора. Вече почти не срещам лодка с двутактов двигател.

С най-добри чувства, нищо лично! :tup:
Аватар
stbeer68
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Яну 04, 2012 20:16
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 65 пъти

Re: Двигател за каяк ":D

Мнение от stbeer68 »

@EDM electronics
Поста ми не е бил насочен към никого и не тая никакви лоши чуства към теб. Уважавам труда ,който полагаш и шапка ти свалям за постигнатите резултати. При теб нещата стават просто професионално е слабо казано. Имах предвид хора като мен ,които са правили опити с купешки ел. двигатели и тягов акумулатор 15-20 кила . Просто не си заслужава хамалогията и без това мястото в каяка не е чак толкова много да го пълни с тягов акумулатор и т.н .
Ти си продължавай с иновациите при теб те се случват перфетно и направо ти се радвам за отделеното време и средства които влагаш. Явно хобито риболов не е толкова силно ,колкото хобито да правиш подобрения и иновации.

:tup: :tup: :tup:
Hobie Mirage Outback
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Двигател за каяк ":D

Мнение от EDM electronics »

stbeer68 написа:@EDM electronics
Поста ми не е бил насочен към никого и не тая никакви лоши чуства към теб. Уважавам труда ,който полагаш и шапка ти свалям за постигнатите резултати. При теб нещата стават просто професионално е слабо казано. Имах предвид хора като мен ,които са правили опити с купешки ел. двигатели и тягов акумулатор 15-20 кила . Просто не си заслужава хамалогията и без това мястото в каяка не е чак толкова много да го пълни с тягов акумулатор и т.н .
Ти си продължавай с иновациите при теб те се случват перфетно и направо ти се радвам за отделеното време и средства които влагаш. Явно хобито риболов не е толкова силно ,колкото хобито да правиш подобрения и иновации.

:tup: :tup: :tup:
Да, последното ти изречение е много вярно. Аз по-скоро не съм риболовец и дори се считам за посредствен такъв, а търсещ нещо иновативно в каяка. Дори когато купувах каяците, двигателя предхождаше идеята, затова не си взех и с педали, защото гребния е по-добър за електротунинг.
Прав си и затова, че при теб нещата не биха се получили никога, защото както се казва в една поговорка "всяка коза си сака пръч"-метафорично. Днес отговарях на едни колега за двигателя - няма евтино решение за двигател за каяк! Няма хубав евтин каяк! Няма хубаво нещо за малко пари! - това е закономерно. Проблема е, че българина е беден човек, но това е вече друга тема.

Предлагам ти, и не само на теб, а на всеки скептик-противник на двигателя за каяк, един целодневен риболов с електрически каяк, който от двата си избереш - Хоби или Малибу. Ще видиш за колко време се оборудва каяка с електрическата част - не повече от 5 мин., ще видиш и предимствата, а после ще споделиш. Целия месец септември съм в отпуск, ще се отдам само на риболов и релакс на нервната система. :lol: Ако решиш - кликни.

Последния риболов, който завърши валат заради голямата буря в събота с огромни вълни, че рибата се наби по дъното, учих мой приятел-мераклия да кара каяк, може да се види долу във видеото реакцията му:
Аватар
stbeer68
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Яну 04, 2012 20:16
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 65 пъти

Re: Двигател за каяк ":D

Мнение от stbeer68 »

EDM electronics написа: .................................Прав си и затова, че при теб нещата не биха се получили никога, защото както се казва в една поговорка "всяка коза си сака пръч"-метафорично.................................................
Аз го пробвах и тествах ,но не ми допадна и поради тази причина не доразвих идеята както го бях замислил. Можех да направя стойка и да монтирам двигателя на мястото на руля ,да изнеса контрола при мен и да си стане както си му е реда. Не мога да го направя нещата да станат както твоите ,но съм се движил на ел. двигател и съм наясно с чуството. На мен лично просто не ми допадна и затова съм все още с гребла.
Моето начинание само така да пробвам ми струваше повече от 300 лв . Направо не ми се мисли колко си налял в твоите проекти. За да се нагърби човек с подбни проекти и иновации освен знания му са нужни и много средства . Пак го пиша че специално на теб ти свалям шапка за всичко направено и постигнато.
Ето ги моите първи стъпки в тая насока и до там спрях понеже не ми хареса и допадна.
Hobie Mirage Outback
Vid
Мнения: 705
Регистриран на: Пон Апр 11, 2011 2:58
Местоположение: Haskovo
дал Браво: 76 пъти
получил Браво: 44 пъти

Re: Двигател за каяк ":D

Мнение от Vid »

Колеги, тук се опитваме да постигнем идеалния вариант с малце пари в идилията в която живеем- Булгаристан.
Самият вариант да слагаме мотори на каяк, е абсурден дори в идеята за това си... Това е, защото каяка има друго предназначение и то не е моторна лодка....
Тук имам в предвид следното- каяка си ме кефи, пускам се по реки с него, греба си с кеф по баластерни, мъкна го по треви и храсти и го пускам от невъзможни места и т.н., обаче по големите ни язовири, работата става тегава с гребла или педали... Е, ако бяхме хамериканци или европейци, щяхме да имаме и каяк и лодка, ама не сме такива....

Та, подкрепям темата, двигателя е удачен за големи водоеми и цената е по ниска от лодка + двигател....
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Двигател за каяк ":D

Мнение от EDM electronics »

Vid написа:... тук се опитваме да постигнем идеалния вариант с малце пари....
Колега, как ги правите тия опити, какви усилия и какви мижави средства вложихте, и има ли успехи? :D
Това никой досега не е успял да го постигне, вие как смятате това да стане? - идеален вариант, но забележи - с малко пари! :lol:
Нали в по-предния си пост посочих една житейска закономерност: "Хубаво нещо за малко пари няма" и "С трици маймуни не се ловят"!
Как смяташ да обориш тези житейски мъдрости-истини?
Vid написа: Самият вариант да слагаме мотори на каяк, е абсурден дори в идеята за това си... Това е, защото каяка има друго предназначение и то не е моторна лодка....
Колега, какво е това друго предназначение на каяка и то да изключва мотора? Кой определя какво да е предназначението му? Да не би да има някакъв закон, който ограничава приложението му, ако собственика не е решил друго? Не виждаш ли, че риболовния каяк няма нищо общо с първообраза на ескимоския каяк, направен от кости и кожа на кит. Днешния риболовен каяк дори не е лодка, не е кану, а е сит-он-топ. После освен гребла има и педали. След педалите мачта и ветрило, сега вече и ел. двигател, утре и антигравитационен двигател, ако някой реши.
Струва ми се, нещо си се пообъркал, в 21 век сме, материалите са други, технологиите, изискванията на хората?
Колега, не знам на кой свят живееш, но акумулатор лит-полимер за 100 лв. дори от кофата за боклук в Китай няма да намериш.

Няма нищо абсурдно в ел. задвижването на каяк. То е факт, а предимствата му неоспорими. Та ти дори го виждаш, а не вярваш на очите си, това е абсурдното!
Абсурдно ли е да изминеш 120 км. с каяк с едно зареждане на акумулатора на стойност 20 ст. и цялото ел. оборудване да тежи 10 кг.? Консуматива - акумулатора издържа над 50 000 км. пробег по вода, това е повече от 15 г. интензивна употреба. Кое е абсурдното?

Правилно е да кажеш колега, това е чудесно. Извинявам се за въпросите, ако си объркал думата.
Ей, голям отпор на противници-критици на бъдещето, иновативното, удобното, по-доброто, по-практичното, по-резултатното... :lol:
Vid
Мнения: 705
Регистриран на: Пон Апр 11, 2011 2:58
Местоположение: Haskovo
дал Браво: 76 пъти
получил Браво: 44 пъти

Re: Двигател за каяк ":D

Мнение от Vid »

Май одъртях колега, затова мрънкам... Те дъртаците все мрънкат и все са недоволни...
Май вече ми е време и за лодка, спокойно, удобно, има място и за бирата и за брата и така...
Ама, и с каяка не смятам да се разделям..
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Двигател за каяк ":D

Мнение от EDM electronics »

По същество:
Двигателя-самоделка има някои по-добри параметри отТоркидо Травел 801, който е по-висок клас от Торкидо 401 за каяк със следното:
1. По-високо КПД с около 7-10%;
2. По-безшумен, поне 2 пъти;
3. По-висок въртящ момент, широкия каяк Малибу Стелт 12 се ускорява за 5 сек. с 8 км/ч. Усещането е, като разликата между бензинов мотор и дизел по баир; :lol:
4. Преоразмерен е поне 3 пъти, за по-голяма надеждност;
5. Целия корпус е от алуминий /полиран, с прахов лак/- по-добро охлаждане.
6. Хидродинамичен корпус и ботуш тип "капка" със захващащ лост от неръждаема стомана;

Двигателя е с номинална мощност от 1 200 Вт, но съм ограничил до 600 Вт. Над тези 600 Вт, е много голямо натоварването на руля и трудно се удържа. При 600 Вт, което отговаря накъде на по-малко от 0,5 к.с. /1 к.с.=740 Вт/, т.к. преобразуването на електрическата енергия в механична е свързано със загуби от порядъка на 50%, каяка достига 11 км/ч по надолнище :lol: .
Оптималната скорост за повечето корпуси на каяци, при риболовните имам предвид, е максимално 8 км/ч, която този двигател достига с Малибуто при 250 Вт електрическа мощност или това прави приблизително 1/6 к.с./механична, не електрическа/. При много от производителите се спекулира по този въпрос!
Торкидо 401 /за каяк/ дават максимална скорост на двигателя от 6-8 км/ч в зависимост от каяка!
По-високия КПД се дължи на това, че двигателя който ползвам TURNYGY е с около 4 пъти по-висок въртящ момент от този на Торкидо. Второ, макар и китайски е по-качествено изработен, и с по-съвременно навиване на статора от този на Торкидо. Отделно редуктора е с по-ниско предавателно число 4:1, а на Торкидо е 13:1 - оттам по-ниския шум и по-малко загуби съответно.
spin_master
Мнения: 512
Регистриран на: Чет Сеп 23, 2010 16:52
Риболов: спининг
Местоположение: София
дал Браво: 135 пъти
получил Браво: 99 пъти

Re: Двигател за каяк ":D

Мнение от spin_master »

Много добре се е получил! Направо си готов за серийно производство. :D
Ако не си го мислил има такива бизнес инкубатори които разпределят едни фондове за стартиране на бизнес.
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Двигател за каяк ":D

Мнение от EDM electronics »

Ето някои интересни и красиви кадри с изпитанието на електрическите каяци в морски условия. Вече има актуаторно вдигане и сваляне на извънбордовия двигател, което става за секунди и много лесно, дори от лаик - само с едно ключе. Актуатора е водоустойчив, както и цялото електрооборудване. Всички недостатъци на електрическата система от миналата година са отстранени. Няма вече окисления от солената вода/буксата на двигателя е изтеглена най-горе и няма никакъв досег с вода/, няма повреди при изминати около 300 км по море и за двата каяка. Каяците бяха заливани от 60-70 см вълни, но с двигателите лесно се управляват и насочват под определения ъгъл. Каяците могат да поддържат скоростта на яхтите и си позволявах да предприемам курсове на 20 км от мястото на което бяхме отседнали. Връщах се отпочинал :D , което не е характерно при каякинга. :D Даже при дългите курсове ми се придрямва и ме хващаше страх да не да заспя и да се озова в средата на Средиземно море или в Африка. 8) :lol:

Malibu Stealth-12 се оказа каяка с най-висока мореходност, параметър, който малко се коментира, а е най-важен. Това е способността на каяка да отразява вълните. Този каяк не подскача от вълните, а ги пробива и това го прави изключително устойчив /карал съм го в 1-метрови вълни/. Той не се нуждае от стабилизатори. Това е каяка с най-доброто съотношение стабилност/мореходност/тегло/бързина, стои като закован във водата.
zz33
Мнения: 5
Регистриран на: Съб Окт 15, 2016 15:08
Риболов: морски , речен , подводен и с каяк
дал Браво: 9 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: Двигател за каяк ":D

Мнение от zz33 »

Здравейте, имам питане: стандартен четков двигател 660 W се препоръчва за лодка с товар максимум 400 кг. От друга страна безчетков двигател с можност 600 W го препоръчват за лодка с товар до 700 кг!!! Някои от нас използват за каяците ел. двигатели. Колегата EDM electronics има впечетляващи разработки. Питането ми е: добре ли ще е на безчетковия двигател който е прекалено мощен (за 700 кг), да му сменя витлото с по-голямо? И ако да, то с колко? Безчетковия двигател който разглеждам е китайски haswing-protruar .
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”