Мухи - Материали, техники,инстументи

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Leviatan
Мнения: 15
Регистриран на: Нед Юли 20, 2008 19:02
Местоположение: Норвергия

Мухи - Материали, техники,инстументи

Мнение от Leviatan »

Всяко нещо с времето си, са казали хората. Мисля че и моето време дойде да се науча сам да си правя по някоя и друга муха.
Проблема ми е че няма от кой да се науча няма кой да ми покаже. Да ми обясни какво е риб или хакъл, да ми покаже как се използва примерно изравнителя за козина . Не че съм си го купил още но.. все пак
Следя редовно мухарските форуми макар и да не пиша в тях.
Много често вие колеги пускате мухи, обяснявате си кое как става, но това е разбираемо само за хора които знаят за какво иде реч... По горе има теми като Построяванe на риболовната линия- ценна тема за наченаещият мухар.
Двете теми за Корковите мухи и Нимфите със богат снимков материал и идеи. НО... как се правят тези мухи, със какво, кога се използва това или онова... Заешката козина само за нимфи ли е а перата само за сухи мухи ? Има огромно разнообразие на конци и инстументи за работа със тях но така и не съм видял възел...
Много въпроси със още толкова отговори и една огромна тема...

Пожелвам ви наслука в предстоящия сезон :fish12:
Понякога въдицата я обичам повече от жената...
Аватар
Росен
Мнения: 3461
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:43
Риболов: Мухарски риболов
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 250 пъти
Обратна връзка:

Re: Мухи - Материали, техники,инстументи

Мнение от Росен »

Leviatan написа:Има огромно разнообразие на конци и инстументи за работа със тях но така и не съм видял възел...
Ето малко възли:

Изображение

Поздрави!
Leviatan
Мнения: 15
Регистриран на: Нед Юли 20, 2008 19:02
Местоположение: Норвергия

....

Мнение от Leviatan »

Росене, а аз си мислих че съм ти разглеждал сайта от-до... :oops: Влиза деректно при полезните сайтове на компа.
Понякога въдицата я обичам повече от жената...
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Мнение от чичо Док »

Ето и как да си направиш коркова муха за кефал
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Leviatan
Мнения: 15
Регистриран на: Нед Юли 20, 2008 19:02
Местоположение: Норвергия

....

Мнение от Leviatan »

чичо Док Кокошите пера само за сухи мухи ли се използват? Примерно ако се комбинира със отежнение може ли да се слагат и на нимфи?
Вариантите са много и до голяма степен според мен е до фантазия, но все пак трябва да има и някаква закономернос при използване на материалите
Понеже гледах а и сега го гледам нимфата на каменарка използваш гъше пера. Но незнам на кое се казва "биота" и каде се намира на самото перо

"крачка - шест черни гъши биота монтирани с основата навън"
Понякога въдицата я обичам повече от жената...
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Мнение от чичо Док »

Leviatan не е толкова сложно, но е адски дълго и почти невъзможно за писане :D
Значи всякакви пера стават, въросът е каква е идеята за мухата. Кокошите пера са с по-мека власинка от петльовите, ерго по-лесно преодоляват повърхностното напрежение на водния филм и мухите направени от тях по лесно ще потъват - предпочитано използване за мокри мухи и нимфии то от седлото на кокошката. Петльовите пера от шията са с по-твърди власинки и когато са и от генетични птици завършват с много фини връхчета които "стъпват" много фино на водата и мухата плува, т.е. главно се ползват за сухи мухи. При нимфите също идеята е материалите да се мокрят бързо и съответно да потъва мухата. Утежненията са отделно.
Биотите са предните твърди власинки на маховите пера на птиците. Тези власинки в полет закачат задната мека част на маховите пера при полет и така осъществявят площта на крилото - при мах нагоре перата се "разкачат" и крилото на пилето лесно минава в горно положение през въдуха. При мах надолу имено чрез биотите се захващат летателните пера и крилото става цяло. Отделно при добрите летци от птичето царство, където има високи скорости, биотите играят роля и на атакуващ ръб на крилото което е важно при различните профили на полета. най-интересно е крилото на нощните хищни хтици където устройството е феноменално - няма почти никакви паразитни завихряния, но това е вече друга тема.
За нас биотите имат значение като здрави власинки с един гладък и един релефен ръб. Стават за няколко вида рибване на тела, както и за крачка опашки и т.н.

Уморих се да пиша :) :) :)

Рови из нета или книгите и дерзай.
Успех.
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
marlin
Мнения: 10
Регистриран на: Вто Юни 02, 2009 9:31
Местоположение: София

Мнение от marlin »

Комплект Sunrise за връзване на мухи (35лв)-струва ли си,или по-добре без него ?...
piratus
Мнения: 18
Регистриран на: Сря Мар 18, 2009 21:50

Мнение от piratus »

marlin написа:Комплект Sunrise за връзване на мухи (35лв)-струва ли си,или по-добре без него ?...
Да, ако е за начало и се съмняваш, че муховръза е забавен. Пък и за по-нататък ако ти държи здраво куката, не ти късат конеца инструментите и не ти се прииска нещо по-така.

Не, ако знаеш какво да очакваш от инструментите. Ако си убеден, че ще връзваш заложи на по-качествени пособия.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Мунчо »

При положение, че си начинаещ, не може да бъдеш убеден за нищо. Купувай този на "Сънрайз" - с него могат да се връзват прилично мухи за риболов.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”