Страница 1 от 5

червеи в тялото на костура

Публикувано на: Съб Окт 01, 2005 23:54
от РибаР
Здрвейте!
Открих червеи (тънки и червени) в тялото на костур, някой може ли да ми даде информация какво представляват? Дали е някакво заболяване и опасно ли е за човек?
Костура е уловен във р. Факийска (Бургас).
Благодаря.

Публикувано на: Съб Окт 01, 2005 23:58
от Ninam
И аз съм виждал малки,червени червейчета в корема на костур,но не мисля че това е опасно,никак даже.По-вероятно е това да са малки животинки с които се храни рибата.

Публикувано на: Нед Окт 02, 2005 0:07
от РибаР
В корема да, но тези имат тънки червени червеи (между 2-4 см ) и са забити в месото му.

Публикувано на: Нед Окт 02, 2005 0:18
от Ninam
:? :? Ми потърси в някоя книга за болести по рибите.Аз не сам виждал такова нещо до сега,предполагам са някакви паразити :? Надявам се някой друг да ти помогне :wink:

Публикувано на: Нед Окт 02, 2005 0:31
от РибаР
Благодаря

Публикувано на: Нед Окт 02, 2005 0:54
от ZLAK
Момчета,
Тези червеи са паразити по рибата , а също така и доста опасни за човека. Ако месото се употребява без да е минало сериозна топлинна обработка , може да хванете тения от него. Последствията няма да ви ги разяснявам.
Препоръчвам ви да се отстранят колкото е възможно и след това рибата да се изпържи много добре или га се изпече , така че да не остава сурово месо.

Публикувано на: Нед Окт 02, 2005 7:34
от Lubo
Аз направо не бих ял такава риба. :wink:

Публикувано на: Нед Окт 02, 2005 8:12
от Майстор Саки
Доколкото знам тези тънки червени червейчета /има ги и в попчетата, и в щуките по Дунава/ нямат нищо общо с тениите. Не че е много приятно да ядеш риба с такива "паразити", но след подходяща топлинна обработка би трябвало да са безвредни.

ЗДр

Публикувано на: Нед Окт 02, 2005 11:02
от krasimir
И аз не бих ял такава риба.Костур с чевеичета сьм хващал на ТЕЦ-2 !
Но след по сериозна обработка,малко кетчуп,лимонов сок и горчица може да не им усетиш вкусьт на червейчетата :lol:

Публикувано на: Нед Окт 02, 2005 14:05
от ricono
http://www.visualsunlimited.com/browse/ ... 81421.html
Така ли изглеждат?
Ако се касае за Филометроидоза, тя не е опасна за човека. Причинители са нематодни (кръгли червеи) паразити от род Philometroides. Освен в перките, както е показано на снимката, те се локализират и под кожата, в бъбреците, черния дроб и плавателния мехур.

Публикувано на: Нед Окт 02, 2005 16:44
от РибаР
Много приличат на тези ( може и да са същите) , но не бих рискувал.

Публикувано на: Нед Окт 02, 2005 17:01
от Cougar
Щом ги има в костура значи и бялата риба в Мандренското езеро ще ги има. Последно чувах за тези червеи преди 15-тина години (пак там - Бургас), но след това рибата се беше очистила от тях. Обикновенно се появяват през много топли години но тази не е била такава.... :?

Публикувано на: Пон Окт 03, 2005 1:12
от Майстор Саки
Снимката е малко неясна, но предполагам, че са същите - дълги максимум десетина сантиметра, червени на цвят и наподобяват тънка тел. Виждал съм ги под кожата на попчетата, както и в основата на перките на щуките.
Това за топлите години е интересно, обаче не съм обръщал внимание, дали наистина е така...

Публикувано на: Пон Окт 03, 2005 9:47
от TRAP
Мисля че заразяването с тези паразити по рибата беше Летоспироза ако не се лъжа.Предимо с паразита е заразена Щуката и Костура.

Публикувано на: Пон Окт 03, 2005 10:43
от ricono
Колега Trap Лептоспирозата е заразно заболяване. Причинителите са микроорганизми, наречени Лептоспири, те не са видими с просто око.
В случая, според мен наистина се касае за Филометроидоза. Цикъла на този паразит е следния: Полово зрелите, оплодени женски на тези нематоди се локализират под кожата, често в основата на перките и в самите перки на засегнатите риби, като задния им край се подава извън кожата (дължината им е от 3- 4 до 10- 12 см). Освободените от тях ларви се локализират в различни Копеподи (зоопланктон), където претърпяват развитие. Рибата се инвазира при изяждане на опаразитени копеподи. Освободените в червата и ларви преминават през чревната стена в телесната празнина, след което се локализират във въздушния мехур, където става оплождането. Оплодените женски се локализират в гореспоменатите места. Оптималната температура за развитието на този паразит е 16 - 18 градуса. Масово заболяването се наблюдава през пролетта и есента.
Преди известно време във форум nariba, се писа за същия проблем при дунавските щуки.