Рядък модел Рьоби

Има шпула, има бигел, че и аванс се намира, що е то?
Аватар
Майстор Саки
Мнения: 4277
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:27
Риболов: heavy spinning
Местоположение: на р. Дунав около Свищов
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 10 пъти

Рядък модел Рьоби

Мнение от Майстор Саки »

Понеже преди време бях обещал, та сега да си изпълня обещанието. На вниманието на любители, кибици и всякакви фенове на готините макарици, представям едно ретро-произведение със славната марка Ryobi.
Моделът е Ryobi SD 3000 - особеното на тази макарка е, че е със страничен аванс.

Изображение

Посредством двете зъбни търкаленца на капака се натягат шайбите на аванса, които са поместени в квадратното легло в долния край на макарата.

Изображение

Не знам кога точно е произведена, но със сигурност не е на по-малко от 25 години. Както виждате обаче, механиката й се е съхранила в перфектно състояне.
Бай дъ уей, макарката намерих на сергията на един пазар, сложена редом с разни други пластмасови съвременни "ужасии" и сметнах, че не й е мястото там. :D

Изображение

Събира около 100 м 0.40


Изображение

Изображение

Не ви ли прави впечатление, че е едновремешните макари са изпипани и естетически? Не знам за вас, но на мен 90% от сегашните макари ми се струват еднакви и грозни.
Някои снимки са малко размазани, съжалявам за което...

Make Love & Ribolov!

I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Да не кажеш, че и водещата ролка на бигела е читава? А си напълно прав - и аз бих я прибрал, дори само заради музейната й стойност :D И за естетиката е вярно - веднага се се сещам за Тап-а ако щеш, по шас-е-пеш и сега ловят с подобни. Също за модела на Дайва с кръстатото редене на влакното... :D Красавици а и не лоши като механика бяха и първите Фореле-та, преди да започнат да ги тъпчат с пластмаса :D
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Мунчо »

И аз имам Рьоби Дина Фай 2000, със страничен аванс на дръжката :D
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
Майстор Саки
Мнения: 4277
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:27
Риболов: heavy spinning
Местоположение: на р. Дунав около Свищов
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Майстор Саки »

Водещата ролка е като нова. :wink:

Мунчо, щракни му и на твоето някое хубаво кадро, че да му се порадваме.
:wink:

Make Love & Ribolov!

I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
ARK
Мнения: 1304
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:19
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 4 пъти

Мнение от ARK »

Майстор Саки написа:Водещата ролка е като нова. :wink: :wink:
Ама как реди влакното :oops:
Новото си е ново. И аз имам едни Дайви дето не ми се продават, защото доста рибички съм извадил с тях, ама няма начин да ловя отново с тях. Редят като горната влакното, бавни, няма супер стоп и т.н.Пазя си ги за да ми пълнят шкафовете.

Това е все едно да кажеш, че Ладата е хубав автомобил............ Да бил е хубав, ама преди 20 години
:wink:
Не ме питайте за имена на водоеми. Не ги знам!!
Divanik
Мнения: 98
Регистриран на: Съб Юли 23, 2005 11:42
Местоположение: Свищов

Мнение от Divanik »

Лично на мен тия стари макари ми изглеждат адски грозни.
Друг е въпроса доколко са надеждни.


ARK написа:
Това е все едно да кажеш, че Ладата е хубав автомобил............ Да бил е хубав, ама преди 20 години
:wink:
Абе и тогава не е бил хубав автомобил,ама нейсе :D :)
GLIIP
Мнения: 293
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:39
Местоположение: Ст. Загора
дал Браво: 2 пъти

Мнение от GLIIP »

Divanik написа:Лично на мен тия стари макари ми изглеждат адски грозни.
Ако на още някой му се струват грозни да пусне едно ЛС как бих могъл да се сдобия с тях.
This is a story about the dramatic relationship between man and a fish
The fish know.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

ARK написа:Това е все едно да кажеш, че Ладата е хубав автомобил............ Да бил е хубав, ама преди 20 години :wink:
Както се каза по-горе и тогава не е бил автомобил, ама ако си чакал 15-20 години да ти излезе редът за него и снесеш 50-60 заплати, като слънце ще ти се види :D Та така и с макарите - бедна ти е фантазията как се намираха навремето, та дори и като дойде ерата на "джапанките" - аз съм спал с дни с макарата до възглавницата си. Е, когато не съм с мацка, де :D А тези модели със страничния аванс не съм ги виждал, че и от снимката не ми станаха много ясни - е, нямам и време да разглеждам повече, ще остане за друг път.
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
stefan
Мнения: 577
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:42
Местоположение: София

Мнение от stefan »

Наименованието "макара с фиксирана шпула" сякаш най-подхожда за нея - шпулата не се върти и при сработване на аванса и не усуква влакното.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

stefan написа:Наименованието "макара с фиксирана шпула" сякаш най-подхожда за нея - шпулата не се върти и при сработване на аванса и не усуква влакното.
Искаш да кажеш, че се върти на обратен ход заеднос дръжката в затормозено положение ли??? :roll: :roll: :roll:
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
stefan
Мнения: 577
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:42
Местоположение: София

Мнение от stefan »

Извинявай, Бейбидокторе, направих свободно съчинение за макарата на Майстор Саки, заблуден от марката на макарата на Мунчо :oops: Така си обяснявах действието на страничния аванс.
Разположението на авансовите шайби на макарата от снимката е задно с изведена отстрани регулировка на аванса и действието му вероятно по нищо освен регулировката не се отличава от това на спининговите макари със заден аванс.
Аватар
Майстор Саки
Мнения: 4277
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:27
Риболов: heavy spinning
Местоположение: на р. Дунав около Свищов
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Майстор Саки »

Жорка, за реденето на влакното си напълно прав. С монофилно горе-долу се справя, обаче с плетено е зле. В никакъв случай не смятам, че тази макара е по-добра от новите Дайви, които сънуваш /не само ти, в интерес на истината/, :oops: просто е по-различна от това, с което ловят повечето колеги. Аз всъщност я взех най-вече заради това, че е рядко срещан модел, изобщо е нещо по-нестандартно и има някаква колекционерска стойност. Рядко я ползвам, макар че е в пълна бойна готовност.

Авансът дефакто е задно разположен, но се регулира отстрани, както каза Стефан. Доста удобно е за работа, но не се внедрява в по-новите модели макари... :roll: Според мен единственото обяснение за това е допълнителното усложняване на конструкцията.

Специално за Бейбидоктора ще се постарая да направя повече и по-детайлни снимки. :D

Само едно нещо обаче не ми стана ясно... Що сравнявате тази макара с Лада?! :oops: Ако трябва така да асоциираме нещата, то това е например Форд Мустанг - класика от 70-те години. :wink:
Ако бях пуснал тема, в която да се дивя на прекрасните форми и техническите нововъведения в Делфин 10, тогава разбирам да я асоциирате с Лада...
:lol: :wink:

Make Love & Ribolov!

I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
stefan
Мнения: 577
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:42
Местоположение: София

Мнение от stefan »

Майстор Саки написа: Доста удобно е за работа, но не се внедрява в по-новите модели макари... :roll: Според мен единственото обяснение за това е допълнителното усложняване на конструкцията.
:lol: :wink:
Доколкото виждам от снимката, част от механизма за регулировка на аванса е дублирана и за дясно разположение на дръжката. Наистина разточително решение.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Майстор Саки написа:Специално за Бейбидоктора ще се постарая да направя повече и по-детайлни снимки. :D
Мерси, Майсторе, намерих време да погледна по-внимателно, да видим дали съм разбрал - тормозът е варху пиньона отзад, а фрикциите са между капака и предното зъбно колело. Ама защо са две зъбните, само за да се изнесе напред регулиращия винт ли? Като ги гледам, са еднакви, значи не може да става дума за предавка. Абе изобщо тия зъбните колелета ги нямат за нищо :D А на Делфина няма какво да му снимаш, той изцяло си е краден - имат един модел 1/1 с Мичел 320, че и с подобрение, шпулата се сваля като на 308 :D Е, само дето си личи, че е сдЯлан в СССР :D :D :D
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
Майстор Саки
Мнения: 4277
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:27
Риболов: heavy spinning
Местоположение: на р. Дунав около Свищов
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Майстор Саки »

stefan написа:Доколкото виждам от снимката, част от механизма за регулировка на аванса е дублирана и за дясно разположение на дръжката. Наистина разточително решение.
Да, кажи-речи целият механизъм е дублиран.От долната страна на десния капак има същите две зъбчати търкаленца, както на левия, само че огледални. :) При прехвърляне на дръжката отдясно, пластмасовата перчатка, с която се регулира аванса, също се развърта и се прехвърля отдясно. Макарката по принцип има две лагерчета - едното е на ротора, а второто е отляво на оста на дръжката. Отдясно на оста обаче има и едно плъзгащо лагерче, което не знам от какво точно е направено, обаче не е мръднало изобщо. :shock:

babydoctor написа: Мерси, Майсторе, намерих време да погледна по-внимателно, да видим дали съм разбрал - тормозът е варху пиньона отзад, а фрикциите са между капака и предното зъбно колело. Ама защо са две зъбните, само за да се изнесе напред регулиращия винт ли? Като ги гледам, са еднакви, значи не може да става дума за предавка. Абе изобщо тия зъбните колелета ги нямат за нищо Very Happy А на Делфина няма какво да му снимаш, той изцяло си е краден - имат един модел 1/1 с Мичел 320, че и с подобрение, шпулата се сваля като на 308 Very Happy Е, само дето си личи, че е сдЯлан в СССР Very Happy Very Happy Very Happy
Общо взето е така, макар че с тая думичка фрикции ми размъти невиждалото сън от 30 часа съзнание. :D Зъбните колеленца са две, за да може да се предаде усилието от перчатката, която е в основата на дръжката, чак до назъбеното цилиндърче в долния край на макарата, което притиска шайбите на аванса.
А колкото до Делфините, дори и да искам, не мога да им направя снимки, понеже отдавна ги махнах...
:D

Make Love & Ribolov!

I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
Публикувай отговор

Обратно към “Макари”