Черни точки по тялото на клена

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
Аватар
BOROOO
Мнения: 1228
Регистриран на: Сря Юни 22, 2005 13:42
Местоположение: гр. София
получил Браво: 12 пъти

Черни точки по тялото на клена

Мнение от BOROOO »

Колеги, отдавна съм забелязал, че на места клена има под кожата си черни точки. Това са някакъв вид паразити, незнам точно какви, но се срещат по главата, цялото тяло и перките, та има чак и в опашната перка. Мисълта ми е дали са вредни за човека и влияят ли на продължителността на живота на рибата?
P.S. Такива болни риби съм ловил най-много на бентовете над с. Пасарел и на някои други водоеми.
Връщайте маломерните риби обратно във водата.
Като ме погледнете трябва да знаете, че аз гледам през вас и се виждам на реката как подавам, водя и ми кълве ...
Аватар
SASHO
Мнения: 4749
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:57
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 119 пъти
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от SASHO »

BOROOO, много интересна тема. Не съм се сетил да попитам и аз за тези "черни точки". Наблюденията ми са, че са съсредоточени повече към предната част на рибата и по хрилните капаци/там как се загнездват паразити не знам :? /. Също така се наблюдават повече в по-големите риби, около 30 см и нагоре.
На Праговете особено, тази година ги има повече от други години. Не знам защо, но ми се струва, че не са паразити. Може и да греша ... :?
"Това, което знам за спининга е толкова малко, че дори си мисля, че нищо не знам."

http://www.starividri.com
http://www.starividri.eu
Аватар
BOROOO
Мнения: 1228
Регистриран на: Сря Юни 22, 2005 13:42
Местоположение: гр. София
получил Браво: 12 пъти

Мнение от BOROOO »

SASHO, сигурен бях, че ти ще си първия, който ще вземе отношение по темата. Много се надявам на отговор от страна на колегата Ricono.
И понеже се включвам повторно, само да добавя, че след като се спука такова черно петно от вътре излиза пихтиесто вещество с черен цвят. На негово място в кожата на рибата се е образувала най-често сферична дупка, без да се забелязва наличието на някакъв паразит (визирам червей). Не съм сигурен, но мисля, че самото вещество не е капсулирано в мехур, или ако има такъв, то не съм забелязал ципата. :roll:
Връщайте маломерните риби обратно във водата.
Като ме погледнете трябва да знаете, че аз гледам през вас и се виждам на реката как подавам, водя и ми кълве ...
Аватар
Росен
Мнения: 3461
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:43
Риболов: Мухарски риболов
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 250 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Росен »

Да стане по ясно:

Изображение

Такива точки имат много голяма част от кефалите по Дряновска река и част от Янтрата между Габрово и Търново. Ще се радвам ако има кой да ги обясни.

Поздрави!
ricono
Мнения: 404
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2005 10:21
Местоположение: София
дал Браво: 17 пъти
получил Браво: 6 пъти

Мнение от ricono »

Според мен описаното от вас заболяване е Постодиплостомоза (Чернопетнисто заболяване).
Причинителя на заболяването е трематода (вид червей) Posthodiplostomum cuticola. Полово зрялата форма на паразита се локализира в тънките черва на рибоядните птици, от отделените с изпражненията яйца, във водата се излюпват ларви (мерацидии), които попадат в охлювчета от род Planorbis (първи междинен гостоприемник),
Изображение
в тях ларвата претърпява развитие, и напуска охлювчето, като ларва от следващ стадии (церкарии). Тази ларва плува свободно докато срещне риба (втори междинен гостоприемник), след което активно навлиза под кожата на рибата и се локализира в мускулатурата, където отново претърпява развитие, и се превръща в инвазиоспособна ларва (метацеркарии). При поглъщане на опаразитени риби от рибоядни птици, в червата им се развива полово зрелия паразит, което затваря цикъла. Оптималната температура за развитието на паразита е 20 - 24 градуса.
Заболяването засяга около 39 вида сладководни риби. Най-тежко боледуват младите рибки, като по-тежко засегнатите умират. Първия признак на заболяването е появата на малки тъмни петна по тялото на рибата, по-късно те се превръщат във възелчета с големина на просено зърно. С напредване на заболяването около възелчетата се натрупва тъмен пигмент. При някои риби се получава изкривяване на гръбначния стълб. Част от рибите умират, а в преодолелите заболяването ларвите на паразита загиват, като тъмните петна се запазват.
Изображение
Срещу заболяването няма разработено лечение. Мерките за борба се свеждат до прекъсване на биологичния цикъл на развитие на паразита.
Заболяването не е опасно за човека.
Последно промяна от ricono на Пон Май 22, 2006 15:11, променено общо 1 път.
Lubo
Мнения: 4329
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:08
Местоположение: София

Мнение от Lubo »

Колега ricono! Тази болест дали би се елиминирала, ако заразената река влезе в затворен водоем изкуствено, и излезе от него? Тоест се получи изкуствен утайник?
www.starividri.org
www.fishing-mania.com
"Мястото на рибата е във водата"
Тони
Мнения: 631
Регистриран на: Нед Мар 27, 2005 14:02
Местоположение: СОФИЯ

Мнение от Тони »

Имам един приятел - ветеринар. Не практикува, а работи към БАН или нещо подобно........ Работата му се състои в това, да обикаля България и да събира и иследва от реките и блатата охлювите . Те са междинни гостоприемници на много паразити по рибите, а някои от паразитите са опасни и за хората.
На всичко отгоре, тоя мой приятел не е риболовец :shock: Всичките му ходения по гьоловете са командировки.....
ricono
Мнения: 404
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2005 10:21
Местоположение: София
дал Браво: 17 пъти
получил Браво: 6 пъти

Мнение от ricono »

Колега Lubo, не мисля, че по този начин би могло да се ликвидира заболяването. Постодиплостомозата се среща и в езера и язовири. Важното за паразита е наличието на съответните гостоприемници - 1. Рибоядни птици, 2. Охлювчета от род Planorbis и 3. Възприемчиви видове риба. Борбата трябва да бъде насочена към прекъсване на цикъла на развитие. Това би могло да стане по следните начини: Периодично обезпаразитяване на рибоядните птици (това би могло да бъде правено при опръстеняването им) - има един колега с аватар на БДЗП, може би той трябва да се включи и да каже дали това е възможно.
Друг вариант е избиване на охлючетета (невъзможно) или намиране на някакъв техен естествен враг, който да ограничава популациите им. Третия вариант е избиване на опаразитената риба, което също е невъзможно.
Тези мерки или комбинациите от тях биха могли единствено да ограничат заболяването, но в никакъв случай да го ликвидират.
Аватар
SASHO
Мнения: 4749
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:57
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 119 пъти
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от SASHO »

ricono написа: Част от рибите умират, а в преодолелите заболяването ларвите на паразита загиват, като тъмните петна се запазват.

Колега, ricono, имаш ли някаква информация каква е смъртността при рибата и дали заболяването се преодолява по-лесно, да речем от възрастните риби?

Поздрав
"Това, което знам за спининга е толкова малко, че дори си мисля, че нищо не знам."

http://www.starividri.com
http://www.starividri.eu
ricono
Мнения: 404
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2005 10:21
Местоположение: София
дал Браво: 17 пъти
получил Браво: 6 пъти

Мнение от ricono »

По-възрастните риби са устойчиви към заболяването, черните петна при тях са признак, че са преболедували Постодиплостомоза.
Смъртността при малките е в зависимост от възрастта им и интензитета на опаразитяването. За точни проценти при отделните възрастови групи, и за това какъв брой паразити със сигурност предизвикват смъртта на засегната рибка трябва да проверя допълнително.
Аватар
vidalix
Мнения: 1052
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 13:37
Местоположение: София
дал Браво: 1 път

Мнение от vidalix »

ricono написа:Периодично обезпаразитяване на рибоядните птици (това би могло да бъде правено при опръстеняването им) - има един колега с аватар на БДЗП, може би той трябва да се включи и да каже дали това е възможно.
Ето го започва да казва:)
Според мен птиците като междинен гостоприемник са неподходящи за спиране на заразата. Първо, че това са прекалено големи птици (главно корморани като численост) и почти невъзможни за улавяне, не са врабчета да опънеш мрежи все пак. Второ са с голяма численост и трето са все пак мобилни и повсеместно разпространени. А и това обезпаразитяване ще излезе кусур пари. Всички тези неща правят звеното птици неподходящи за ограничаване на разпространението на паразита. Според мен най-много смисъл има да се работи над охлювите, защото и самите риби не можеш да ги изловиш и да отстраниш заболелите. Най-смислено е намирането на естествен враг на охлюва, който да го ограничи, а оттам и самия паразит. Но тъй като нищо от тези неща няма стане, защото никой не се грижи за здравето на водоемите и рибните ресурси, като си хванете кленче с паразити и решите да го хапнете го пържете добре и пцувайте тези, които нищо не вършат!

Предполагам, че на някого ще му мине през главата и мярката отстрел на рибоядни птици. И го моля дори и да не споменава такива работи, защото в тази група влизат много интересни видове като гмуркачи, орел рибар и морски орел, нирци, гмурци, световният застрашения малък корморан и какво ли още не!
Тая краста начесване няма!
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

за точките...

Мнение от D-r Kosio »

Здравейте ,

Поздравления за темата!

...с такива "черни точки" са почти всички риби по река Ботуня-след Враца...
Разговарял съм с местните точно по този въпрос...Стана вече дума ,че са паразити ,но местните въобще не се притесняват от тях и си ги ядат без проблем.!!! "....и сме оцелели" беше конкректната реплика. Направи ми впечатление,че точките се срещат и при възрастните и при най-малките..както и в различните тъкани на рибата .. и по кожата и в мускулатурата ,както по люспите,перките .. навсякъде...
Действително в "черната точка" не намерих паразит..ама е много неприятно да ловиш такива риби..пък дори и да е безопасно за човека ...
Аз рибите ги връщам..и през ум не ми е минало да ги прибирам ,ама местните са доста смели или имат някоя "черна точка"
някъде там горе...за да се хранят без да знаят...Що е то..

Поздрави,

Д-р К
Аватар
SASHO
Мнения: 4749
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:57
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 119 пъти
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от SASHO »

Абе да си кажа не съм ровил в "бенките" на кефалите по Праговете. Всеки уловен си е заминал обратно, но местните го хапват без притеснение. Факт е обаче, че тази година доста масово се наблюдава заболяването.
Е ли е възможно да е така от непрекъснато заблатяващите се Прагове, да речем, или увеличаване на популацията от приносители?

Поздрави
"Това, което знам за спининга е толкова малко, че дори си мисля, че нищо не знам."

http://www.starividri.com
http://www.starividri.eu
Аватар
Ivan VP
Търговец
Мнения: 5297
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 18:32
Местоположение: БГ
получил Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Ivan VP »

Няма как да изпусна темата, когато иде реч за купища кефали. :D
Осъм и Вит в средните си течения имат доста такива риби. Мислех, че са паразитчета, но с изследователската си лупа не установих нищо таквоз. :D Вероятно става дума за някакви туморни петна. :roll:
Подобна риба улових и на Панега и то на място веднага след пералото, където замърсители няма или поне карстовите води са се филтрували доста.
Нямям идея, но който го е бъзе да не ги яде рибетата, а и в МЕТРО има винаги по-вкусни парчета.
http://www.ivpfishing.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

От три годишен ловя и ям такива кленчета по горното течение на р. Цибрица и винаги съм го приемал за нещо нормално. В много редките случаи, когато цялото рибче е покрито с такива точки го давам на котките. Иначе няма никакъв проблем за здравето след препържване.
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”