НИКУЛДЕН ИДЕ!

Пържена, на фурна или скара и каква ли още не, рецепти разни, коя от коя по-вкусна ... ммм ...
Аватар
TeHeB
Мнения: 545
Регистриран на: Вто Апр 27, 2010 14:11
Местоположение: Burgas
получил Браво: 1 път

НИКУЛДЕН ИДЕ!

Мнение от TeHeB »

Здравейте приятели,понеже след няколко дена идва празника на всички бургазлии - Никулден ,искам да се допитам до вас за найй-хубавата рецепта за шаран (пълнен ?)
Знам че има много рецепти из форума но ми трябва нещо изпробвано :D

Благодаря предварително!
Аватар
Коце
Мнения: 6447
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 20:04
Риболов: и бира чадо!
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Мнение от Коце »

Тенев,
Никулден не е само празник на бургазлии, а на всички свързани с морето, водата, рибите, узото, маслините и т.н.!!!
Аз го пълня с лук, орехи и стафиди, може да добавиш и праз лук!
Може да го напълниш и с други сушени плодове и ядки по избор :)
Скоро правих скобар с печени чушки, много лук и зехтин на фурна.....стана майка плаче!
Д-р Флекс написа:Jeddi Master Sofianetzo soFidero
Аватар
Златев
Мнения: 2184
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 15:17
Местоположение: Варна
дал Браво: 955 пъти
получил Браво: 179 пъти

Мнение от Златев »

Ако шаранът се замени с толстолоб /над 2,5-3 кг/ по описания от Коцето начин става невероятно ястие.
Аматьорски Спининг Клуб "С Брат ми"
Аватар
TeHeB
Мнения: 545
Регистриран на: Вто Апр 27, 2010 14:11
Местоположение: Burgas
получил Браво: 1 път

Мнение от TeHeB »

Еми значи един колега беше писал в форума че е правил печен толстолоб намазан с горчица..
аз го направих същото само че намазах филето на шарана с майонеза и горчица ..пържен..стана злато!

А иначе пълнен с ориз,лук,лимон,подправки, после отгоре с кашкавал и т.н много хубаво става..
А някои си спомянм че беше писал че е правил с доматено пюре също ставал много хубав.
Аватар
ecoplast
Мнения: 3540
Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 8:53
Местоположение: Исперих, живота си тече, но Времето е спряло.
получил Браво: 4 пъти

Мнение от ecoplast »

като не забравяш да сложиш под шарана в тавата лозови пръчки да не загори
Дзен-учителя Башо:Който знае, не говори!
“Който постъпва честно, не живее лесно.”. Радой Ралин
"Бъдещето е внимателно обезвредено настояще." А. и Б. Стругацки
Аватар
hose
Мнения: 150
Регистриран на: Чет Ное 27, 2008 12:20
Местоположение: София, Червен бряг

Мнение от hose »

Любимата ми рецепта за шаран е следната:

Изпичате шарана.
Съставки за соса:
1. 2-3 филии стар хляб
2. 3-4 скилидки чесън (колкото обичате)
3. две шепи орехи (счукани), можете да добавите и бадеми или някакви други ядки, каквито харесвате.
4. Сол на вкус.

Приготвяне на соса :

Намокряте филиите, отцеждате леко и отделяте корите. Поставяте средите хляб в купа, прибавяте орехите и счукания(пасиран) чесън. След като се изпече шарана отцеждате от мазнината в купата с хляба и чесъна, аз винаги изсипвам върху чесъна за да може топлината да освободи аромата му. Разбърквам, добавям сол и разреждам с вода до получаване на консистенция на каша( трябва да уцелите, нито много гъсто , нито рядко)

Слагам парче печен шаран и поливам от страни със соса. Честно казано, понякога соса ми е по-вкусен от шарана :D

Айде наздраве
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Моята любима - шаран по Ломски /Видински, Свищовски и т.н./. Цепи се откъм гърба, изчиства се, осолява се, запича се във фурничката и се залива със смес от 1.5 - 2 кофички кисело мляко, 6 яйца и счукан чесън. Пече се докато се зачерви заливката.
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
dzaekov
Мнения: 518
Регистриран на: Чет Дек 23, 2004 15:01

Мнение от dzaekov »

Пека шарана в тава, като го пълня а и го покривам от вън с праз, моркови, орехи, стафиди, целина, предварително запържени в зехтин. Преди да сложа тавата във фурната я покривам с домати нарязани на дебелички шайби-колкото по-плътно, толкова по-добре. Наздраве!
Аватар
Златев
Мнения: 2184
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 15:17
Местоположение: Варна
дал Браво: 955 пъти
получил Браво: 179 пъти

Мнение от Златев »

От тая тема си окапах клавиатурата със слюнки... :lol:

ПП
Хосе, доста добра идея за соса ;)
Аматьорски Спининг Клуб "С Брат ми"
Pol™
Мнения: 615
Регистриран на: Чет Окт 28, 2010 9:24
Риболов: шаранжийски - МИНИМУМ
Местоположение: шоплука
Обратна връзка:

Мнение от Pol™ »

Ходете у http://www.carpbg.com/

фраш е с рецепти


:lol:


Шаран само пържен или на скара - всичко друго е губене на време и хабене на матрияла
Всичко друго, но не и лицемер.
Може да ме настроите, но не и да свирите на мен!
Аватар
Златев
Мнения: 2184
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 15:17
Местоположение: Варна
дал Браво: 955 пъти
получил Браво: 179 пъти

Мнение от Златев »

Pol™ написа:...
Шаран само пържен или на скара - всичко друго е губене на време и хабене на матрияла
:roll: :roll:
В най-общия кулинарен случай риба, която става на скара, не става за пържене и обратно. Лесно е човек да се досети защо. :)

А шаран пържен... може би само ако рибата е някой дивак, нивга не видял развъдник... :roll:

Естествено, това е лично мое гастрономическо виждане, на когото както му е вкусно! Това е най-важното - да ни е вкусно! ;) :)
Последно промяна от Златев на Чет Дек 02, 2010 12:56, променено общо 1 път.
Аматьорски Спининг Клуб "С Брат ми"
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Мунчо »

kozeboy написа:...
Скоро правих скобар с печени чушки, много лук и зехтин на фурна.....стана майка плаче!

Коце, я дай малко по-подробна информация за този скобар, бре!
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1379 пъти
получил Браво: 423 пъти

Мнение от Д-р Флекс »

Е за какво ти е повече информация бе, ми той човека ясно е написал: "стана майка плаче!" :lol:
Аватар
Коце
Мнения: 6447
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 20:04
Риболов: и бира чадо!
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Мнение от Коце »

Мунчо написа:Коце, я дай малко по-подробна информация за този скобар, бре!
Аре са, ше дам ного ясно! Рецептата на е брачеда Петко на жена му:

Скобар "При брачедите"

Продукти:
2 скобара /600-700 гр./
1 буркан червени печени чушки /ако са домашни по-добре/
5-6-7 глави лук
зехтин
подправка за риба /Kotanyi/
сол
млян черен или бял пипер

Изчистваш скобата, намазваш я отвътре с всички подправки, нарязваш на едри парчета. Лукчето и чушките също на едри парчета, слагаш всичко в тавата, поливаш със зехтина, разбъркваш и слагаш да се пече под фолио 20 мин. После махаш фолиото да се запече и гониш кучето! :wink:
Д-р Флекс написа:Jeddi Master Sofianetzo soFidero
RUMEN IVANOV
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 191
Регистриран на: Пет Ное 19, 2010 13:47
Местоположение: СОФИЯ
получил Браво: 3 пъти

Мнение от RUMEN IVANOV »

1-шаран с тегло поне 2.5 кг да има смисъл цялата операция-по голям по добре
2-чаена чаша ориз и 50 гр орехи настъргани на ситно-счукани
3-гъби сурови 0.100 гр
4-лук 1 глава-100 гр,магданоз,черен пипер-мъничко,морковки настъргани,сол на вкус
в тава се слагат 50гр олио и се пъха в фурната да се нагрее в това олио се слага ориза суров и се промешва да попие олиото за да не залепва,после се добавят лука,морковите,черния пипер,гъбите,орехите тая "каша" се заграва 3 мин в фурната и после се добавят 4 чаши вода от същата с която сме сложили ориза това е плънката като се надуе ориза и попие водата е готова за около 30 мин,тя ще е много но по добре да остане защото не се знае какъв ще бъде шарана който всеки ще купи,шарана се обръща по гръб пълненето е лесно но шиенето бави,шие се с клещи хващате иглата и шиете ако няма кой да ви държи щото рибата се плъзга затиснете я между 2 тенжери и натиснете тях с лакътите си и си шийте,става с клечки за зъби захващането но е грозно и малко отваря,под напълненият шаран е добре да сложите домакинско фолио защото рибата залепва с кожата си и така ще спестите разпадането и при вадене надраскването на тавата при рязане и по лесно миене,пече се 1.30 мин на 200-250 градуса,проверява се дали е готов за хора който нямат опит с клечка за зъби набучва се шаранчето :wink: като вече няма никакво съпротивление при мушкане и не изтича сокче от дупчицата е готов. :wink:
Публикувай отговор

Обратно към “Как да я сготвим?”