Всички да покажем мухички

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Публикувай отговор
arilus
Мнения: 124
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 20:15
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 220 пъти
получил Браво: 139 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от arilus »

като наближи ще се ослушвам. :D
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Това е от преди няколко дни. Бях врътнал на менгеменцето една малка серия от няколко моделчета мухици. Нека да има.

Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Една марабу стримеретка. Кука, конец, монофил за рибване и малко марабу. Цветовете и съчетанията между цветовете варират в широк спектър. Аз използвам тази стримеретка в различни цветове за риболов на костуретки. По Струма и по Осъма съм имал успех и с кленове на изцяло черен стример, или на стример с черна опашка и жълто тяло, както и на обратната комбинация - с жълта опашка и черно тяло. Стримерът, изработен без хакъл, имитира пиявица и работи също добре, както за клен, така и за костур. Лично аз използвам малки куки - от #10 до #14, но стримерът може да се върже и на по-големи куки - #2 - #8 за затворени водоеми или езерен риболов на пъстърва.

На #14.
Изображение

Изображение
arilus
Мнения: 124
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 20:15
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 220 пъти
получил Браво: 139 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от arilus »

здрасти Миро, казваш за костури - те тия разбойници по дъното се крият, до колкото виждам стримера не е утежнен, съчма на типета?
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

arilus написа: Пет Яну 14, 2022 20:24 здрасти Миро, казваш за костури - те тия разбойници по дъното се крият, до колкото виждам стримера не е утежнен, съчма на типета?
Да, без утежнение е стримеретката. Използва се в комбинация с тежка нимфа, като стримера е в края на типета, а пред него на около 20 см, се вързва нимфата на повод не по-дълъг от 5 см. При воденето на шнура се прави къса пауза с последващо едно или две насечени придърпвания и пак къса пауза. Схемата може да се води както непосредствено над дъното, така и в по-горен слой. При участъци с дълбочина под 1 метър не използвам нимфа, а само стримера. Пропадането става по-бавно и по тази причина увеличавам малко времето на паузите, а придърпването е по-рязко и късо.
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Едно експериментално муше от преди няколко дни. То с това синьо си е малко извратено, ама заради експеримента се жертвам. :D

Изображение

Изображение

Изображение
arilus
Мнения: 124
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 20:15
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 220 пъти
получил Браво: 139 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от arilus »

нямам опит с обърнатите мухи. само предполагам, че типета трябва да е добре обезмаслен?
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

arilus написа: Пон Яну 24, 2022 19:46 нямам опит с обърнатите мухи. само предполагам, че типета трябва да е добре обезмаслен?
Лично аз рядко ги вързвам. Ловил съм с обърнати ларви на кадиси и обърнати имитации на кадиси с къщичка. Смисълът на обръщането на ларвите е да са обърнати по посока на течението с крачетата и главата, когато кастът се прави по посока на течението и се облавя в тази посока. Правил съм и малко имитации на имърджъри и два-три варианта на дънове. При тях смисълът е аналогичен, когато се облавя в посока по течението, но тук при сухите мухи се преследва още типетът да попадне под водата. В този смисъл освен обезмасляване на типета се използват и тънки потъващи влакна. При имитации на дън, при които тялото на мухата ляга хоризонтално на водния филм, при движение по посока на течението мухата е ориентирана с главата напред и опашка назад. Образно казано, с лице към посоката на движение. При имърджърите, тялото на мухата е под водната повърхност, а главата и хакълчето лягат на повърхността на водния филм. По този начин типета остава под водата, а имърджъра е еднакво ориентиран, както при водене на мухата срещу течението, така и по посока на течението.

Горната муха, която показах като експериментална работи и като имърджър, и като удавена. Разчитам, работейки като имърджър, типета да мога да го свалям под водата. Като удавена се води по течението с леки задържания и късо придърпване, последвано с отпускане на линията по течението. Следва пак леко задържане и отпускане, и т.н., при което хакелните власинки пулсират и дразнят рибите.

П.п.: Има няколко филма с Рой Кристи (лека му пръст), два от които ги е правил Росен Велев на мухарския събор през 2018 г. в Клисура, на който Рой Кристи беше гост.
Има ги в тази тема:
viewtopic.php?t=75495
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Още един скорец за новия сезон. Да не скучае менгеменцето. :D
Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Един от любимите ми роял ручейници - вариант на Родената да лови, която години наред ме радва. Доста рибки от различни видове е поздравила. :D
На #12, Daiichi 1180
Подкрилка - снопче власинки от перо на зеленоглава патица;
Крило и крачета - CDO перо натурално бяло.
Два сегмента от натурално кафяв фибър от щраусово перо (или фибър от опашно пауново перо)

Изображение

Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Скоро май няма да открия сезона, като гледам прогнозите. А и бъгито е в ремонт от близо месец, та какво друго ми остава, освен да врътна някое и друго мущенце.
В събота, със сина ми се поразходихме малко, че уж да сменим малко градската обстановка с малко природа. Пък и да видя, каква е тенденцията за откриването, има ли сняг, има ли лед и ще ли да ще да го бъде. Имаше и сняг, имаше и лед, беше и студеничко. Та ще покротувам още малко до подобряване на обстановката.
Няколко пресни снимки от язовира от отминалата събота:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Та, какво друго да направя, освен да врътна менгеменцето? Лупа, шляпа, срибуц, поредното муше влезе в арсенала за новия сезон. :D
Изображение

Изображение

На тези, които са по-нетърпеливи и ще открият сезона или вече са го открили - много красиви мигове по реките и водоемите. Много емоции и здрави бланки. :tup:
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Малко щраус, малко гъска, малко зеленоглава патица, малко генетика и мушето излетя от менгеменцето. Дано скоро ми се отдаде шанс и да го приводня. :D

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Реших тия дни да се отклоня малко от нимфите, имърджърите, парашути, мокрици и подобни гадинки, като насоча оборотите на менгемето към малко сухоземни насекоми - жилещи и нежилещи, щото к'о прайм на терен, г'а клендурите ги искат неистово, а в кутийките ги няма? :D
Та да има, когато часът на истината удари.... :D

Бзззззз, бръъъъммммм...... Наричам я Струмска Бъзбръм.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Хайде, наслука.
arilus
Мнения: 124
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 20:15
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 220 пъти
получил Браво: 139 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от arilus »

Миро, ми тя много шарена бе!
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

arilus написа: Вто Фев 08, 2022 19:52 Миро, ми тя много шарена бе!
Ники, луди риби, на шарено се радват. :D
Майтапа настрана, но земната пчела работи много добре лятото. На куки #12 или на #14. На горната малко съм променил реда на шарките.
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”