Всички да покажем мухички

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Публикувай отговор
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Един от многото варианти на Роял мухите, който използвам предимно на затворен водоем и по-рядко на река. Прекрасни мухи, създадени за пъстърва, но привличащи и мирни риби като клен, каракуда, бабушки. Споделения по-горе вариант го вързвам на куки с право рамо в широк спектър като размери - от #6 до размер #18. Прекрасна муха, от която не мога да се лиша и винаги ще има място в кутийките ми за нея.

Използвам следните материали:
Кука: право рамо #12
Основен конец - UNI Thread, Trico, 7/0, бял
Опашка - поради липса на Buck Tail или на Snowshoe козина, съм използвал козина от полярна лисица. Алтернативен вариант е и използването на козина от норка (долния подслой от опашката). Но за препоръчване е да се използват първите две козини, при наличие.
Тяло - сегментирано с конец Hends EFFECT #0.08, цвят VP=28 (огнено оранжево, електрик) и с паунов фибър от опашно перо на паун.
Хакъл - кафяво генетично перо от петел

Изображение

Изображение

Бъдете живи и здрави.
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Един ручейник, който използвам по Струма, с интересна техника за изработване на крилото . Работи като суха или като удавена муха.
Материали:
- Кука с право рамо от #8 до #16;
- Основен конец UNI Thread TRICO, 7/0;
- Опашка - власинки от меко гръдно гъше перо;
- Бътов сектор - фибър от щраусово перо, жълт (кафяв, оранжев, червен, черен, зелен);
- Тяло - фибър от опашно пауново перо;
- Крило - сноп от власинките на перо от кокоши скалп, кафяво гризли (сиво гризли, черно или канелен цвят);
- Хакъл - генетично перо от петел

Стъпки 5, 6, 7, 8, 9 и 10 показват изработването на снопчето от власинките на кокошето перо с помощта на приспособена за целта игла;
Стъпка 5: Върхът на перото се вмъква в процепа на ухото на иглата, което е изпилено и отворено в единия си край. Перото се намотава под формата на хакъл около ухото на иглата;
Стъпка 6: Задният край на перото се вмъква в процепа на ухото на иглата, законтряйки витките на хакела и се придърпва назад и леко странично;
Стъпка 7: Власинките на хакъла се придърпват назад около стеблото на иглата;
Стъпка 8: Стърчащият хитинен край на стеблото на перото се отрязва на 3 мм от процепа на ухото, като се внимава да не излезе от процепа на ухото на иглата;
Стъпка 9: Издърпваме снопчето кокоши власинки от иглата, като го притискаме здраво с палец и показалец и едновремено го избутваме от стеблото на иглата;
Стъпка 10: Изрязваме крайните 4-5 мм на снопчето от към основата на власинките, като по този начин премахваме централното хитиново стебло и подготвяме крилото за монтаж към куката.
Стъпка 11; Монтираме снопчето под формата на крило на рамото на куката.

На пръв прочит, техниката изглежда сложна, но в действителност, стъпките от 5 до 10 се изпълняват за около 15 секунди с помоща на иглата. В същото време се получава идеално подравнено снопче от власинките на перото. Просто трябва малко начална тренировка с 2-3 снопчета.

Останалите стъпки се виждат ясно от снимките.

Струмски ручейник.
Поетапно:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Готовата муха.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
Драго
Мнения: 752
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 14:16
дал Браво: 620 пъти
получил Браво: 493 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от Драго »

Ех седнах и аз да вържа една муха ама нито я вързах като хората нито успях да я снимам :lol: . Абе лоша работа отслабва ми зрението вече но това е положението. Та black pennel трябва да е мухата не, че ще ловя на нея но отавна нещо си бях наумил да си я вържа и сутринта в суматохата джаста праста и това е резултата.

wP5iiWtg.jpeg
wP5iiWtg.jpeg (160.87 KiB) Преглеждано 1138 пъти

Кука 14 Tiemko 100, конец черен флос, тяло 4-5 нишки от същия конец, риб сребърен тинсел от Хендс и хакъл перо от черен скалп индийски.
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Драго написа: Съб Дек 18, 2021 18:38 Абе лоша работа отслабва ми зрението вече но това е положението. .....................................
Драго, Драгооо, стареем братле, не видим, крачетата се уморяват, кръста се схваща, кръвното хвърчи като за олимпийски рекорди ...... ама пък като на всяка старина, цената ни се вдига :lol: Да сме живи и здрави само.

А колкото до Пенела, арен си е. Не знам защо му се мръщиш. Изпробвано. Аз чак като снимам мухите си виждам какви съм ги надробил. Добре, че рибите са по-кьорави от нас, не гледат снимките, а направо лапат мухите. :D
:11:

п.п.: Ей, туй Леонския петел за нищо го нямаш. Аз използвам типети от фазан за опашката, че Леон Кока отдавна ми свърши, а пък и по-малко ме боли сърцето, ако загубя мухата :D
Аватар
Драго
Мнения: 752
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 14:16
дал Браво: 620 пъти
получил Браво: 493 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от Драго »

Вързах и малко нимфи на които смятам да ловя за всеки случай. За да са ясни нещата ще сложа линкове към продуктите.

Куки: тиемко 100 #16 и Тиемко 103HBL #16 .Втората кука е с по-късо рамо и може да се ползва 14 номер аз съм ползвал 16 (нимфите на заден план). Въпреки малкия си размер куката е от удебелена тел което я прави много здрава и същевременно с по-широк гейп за по-лесно закачане на рибите. Въпреки, че е без контра нямам избягали риби с тази кука.
Глави: волфрамови 2, 2.3, 2.8
Тяло: Polish body quills цвят олив. Лично аз след като фиксирам куила лего с наплючени пръсти го овлажня да въ'ри по мазничко :)
Конец: Тък е тънкия момент за малките нимфи. Използвал съм конец трико 17/0 който не позволява рязко и грубо натрупване при офирмяне на тялото, Ползвам го за малките нимфи и сухите мухи.
Опашка: може няколко фибри от перо на скалпа на петел или. В случая и за финните нимфи аз лично предпочитам Coq de Leon
Шалче/торакс - Спектра дъбинг на Хендс цвят 46 - паун
Накрая минавам с тънък слой УВ лак и светвам с фенерчето тъй като все пак куила е крехък материал и лесно би се разкъсал от зъбите на рибите.

20211219_123025.jpg
20211219_123025.jpg (147.44 KiB) Преглеждано 1097 пъти


Как се връзва нимфичката може да видите тук

Еххх на "новия" ми двугодишен айфон Шаоми макрото нещо не снима добре мухите в къщи та снимах с айфон Самсунг :) за по добра фотка
Аватар
Драго
Мнения: 752
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 14:16
дал Браво: 620 пъти
получил Браво: 493 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от Драго »

jagger1 написа: Нед Дек 19, 2021 8:19 п.п.: Ей, туй Леонския петел за нищо го нямаш. Аз използвам типети от фазан за опашката, че Леон Кока отдавна ми свърши, а пък и по-малко ме боли сърцето, ако загубя мухата :D
Миро, Мирооооо закина я и ти. Тури цайсите да видиш че опашката на бляк пенела е златет фазан :lol:

П.П Шъ счупа тос Айфон Шиоми :twisted:
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Хаха, Драго, то и цайсите да турна, цял фазана го виждам колкото колибри, камо ли да видя едно перо. :lol: Не чупи Айфонята, не е виновен тАлафоня, ами годинкитеее, годинкитеее... Остаряваме бавно, ама пък нумизматичната ни стойност се вдига като на стар Трабант :lol:
Арни куил нимфета си навързал за сезона.

И аз си подготвям по някое и друго муше. Всеки ден по едно - две до три, та вече преполових една кутийка от месец насам. Хем да не се кьоравя много-много, хем да живея всеки ден с хобито, хем да не ръждяса менгеменцето. Лошото е, че материалите попривършват, а като видя цените на генетиките, железариите и другите там необходимости като нов гащеризон, бланка и макаре, шнурчета и к'от друго си го сака хобито, иде ми да се преродя и да започна отначало :twisted:

Та тия дни, след като търчах по домашни задачи напред-назад спретнах още малко мокрици.
Материалите:
Кука #14
Основен конец - UNI Thread, 7/0 Trico
Тяло - Гъши биотси, цвят олив, черен (използвам още за цветни варианти на мухата кафяв, бял или оранжеви биотси)
Яка - Фибър от щраусово перо, цвят жълт, натурално кафяв, светло кафяв, червен или зелен
Хакъл - перо от скорец

Мухите ги използвам в средно бързи или бавни течения на Струма, Осъм и Вит, както и на затворен водоем. Ловят в подповърхностния воден слой и в горните водни слоеве. Власинките на перото от скорец са нежни и много ефирни във водата. Перцата са крехки и не издържат много на рибешката агресия, но пък провокират рибите и правят мухите апетитни хапки за тях.
Много лесни за вързване мухи.

Скорците:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Едни изключително лесни за вързване гурме мухи, които използвам от много години, но ги бях позабравил. Врътнах си няколко от тях, че когато се затопли ще ми потрябват за бабушки и каракудки, пък и за някоя и друга черна мрянка.

Това са мухици от серията Едно перо - една муха. Материалите са само три:
Кука - от #14 до #18. За куки с размери #16 и 18 се използват такива с удължено рамо. За #14 може да се използва и с нормално дълго тяло.
Тяло - 2-3 фибъра от перо на марабу (цветове: бял, или олив, или тан, или крем, или бледо розов, или светло кафяв)
Конец - основен и за оформяне на главата 17/0 на Хендс, или какъвто имате тънък конец. Цветове - бял, или тъмно червен, или олив, или ръждиво кафяв.

Стъпки на изработка:
- Навивате само един слой за основа по рамото на куката от ухото до началото на извивката на куката. Не натрупвайте повече конец. Един слой е напълно достатъчен.
- В бътовия сектор закрепвате фибрите от марабу.
- Навивате фибрите от марабу плътно около рамото на куката от бъта до малко преди ухото на куката.
- Фиксирате с конеца края на навивките от марабу, оформяте с конеца главата и правите завършващ възел. Фиксирате конеца с малко лак, или лепило - каквото имате.
Това е. Просто, лесно и ефективно.
Мухата е бавно пропадаща в този вариант без утежняване. Лично аз предпочитам този вариант. Ако искате по-бързо пропадане на мухата, може да утежните рамото на куката с малко оловна тел, но задължително плоска, за да не прави допълнителен обем по рамото на куката. Обемът на мухата във водата се създава от самите власинки на фибрите от марабу. Ако нямате плоска оловна тел, можете да си направите такава от кръгла оловна тел, като сложите телта върху твърда основа и с някакво кръгло парче желязо или ролка, или валче търкаляте върху кръглата оловна тел няколко пъти, прилагайки лек натиск до сплескване на оловната тел.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Миналата година, на пътя пред оградата на ранчото намерих две изхвърлени сладурчета. Бяха се свили като две кожени топчици пред вратата на оградата, гладни, жадни и самотни. Трепереха от глад. От този момент, те станаха неотменна част от екстериора на ранчото. Прибрах ги, нахраних ги и веднага станахме големи приятели. Оказаха се невероятно игриви, много палави, но умни, големи хитреци и много дружелюбни.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Цяло лято играеха на воля, ловяха скакалци, мухи, мишоци и дебнеха всичко живо, що мърда. Учеха се ловуват, да оцеляват и растяха на воля.
Изображение

Изображение

Тази година, пораснали и захитрели, станали отлични ловци, от чийто тигров поглед нищо не може да убегне, решиха да ми се отблагодарят за грижите към тях и за голямото приятелство, което има между нас, като ми донесаха три скореца. Два от скорците бяха живи и след като ми се похвалиха с улова, реших да ги освободя. Третият скорец обаче беше дал фира и това ми даде повод да попълня материалните си запаси с подбрани перца от скорец, превъзходни за много модели мокри мухи. В зависимост от зоната, от която са подбрани, перцата имат различна здравина и структура, както и различна мекота. Най-ценни са крилните перца, които са по-здрави и еластични. Перцата от гръдната и шийната област са по-меки и по-крехки, но са много ефирни. Перцата от бътовата част са най-крехки, но много наподобяват структурата на CDC перцата. От тези перца се прави много фин дъбинг.

По-горе показах мокрици, хакълите на които са изработени с пера от скорец, от гръдната и шийна област на птицата.
Мухата, която показвам по-долу в този пост е с хакелно перо от крилото. Перата от крилото са с по-еластични и здрави власинки, които аналогично на крилните пера на други видове птици имат микрокукички по цялата дължина на власинките на перото. По този начин, отделните власинки на крилното перо се закачат една за друга и "се спояват" . Когато се използва крилно перо за хакъл, след навиване на хакъла, власинките на перото не стърчат самостоятелно, както при CDC власинките или власинките на перо от генетичен скалп, а се обединяват в малки снопчета по две-три власинки и хакълът изглежда като леко сплъстен, с удебелена основа към рамото на куката и изтъняващ връх в периферията на хакъла. По този начин се създава силует на крачета на паяк.

Ако същата муха се изработи с хакълно перо от гръдната или вратна част на скореца, каквито са мухите, които показах в предните си постове, власинките на хакълното перо остават единични и във водата са много ефирни като коса.
И двете изпълнения на мокрици с пера от скорец (с хакъл от крилно перо или с хакъл от гръдно/вратно перо) са еднакво атрактивни за рибите. Разликата е, че мухите, изработени с хакълно крилно перо от скорец издържат на повече вземания на риби, докато мухите с хакълно перо от гръдната или вратна област на скореца са с по-крехки хакли и трябва след две-три рибни вземания да се сменят. Но пък смяната си заслужава.

Една мокрица с хакелно перо от крило на скорец:
Кука #12, Даичи 1180
Тяло - конец на Хендс - Body Quills, цвят BQ-56
Яка - конец на Хендс - Effect, #0.08, цвят VP-28
Основен конец - UNI Трико, 7/0
Изображение

Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Празниците са си празници, муховръзът си е муховръз. Хапнахме, пийнахме, повеселихме се, а между паузите врътнах малко мезе и за рибоците. Тъй де, Коледа е, иде и Нова Година, иде и нов сезон.

На кука #14.
Изображение

Изображение

Весели празници.
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

За много години на всите мухарини.
Да Ви е здрава, плодородна и късметлийска Новата 2022 година. Менгеметата Ви да се въртят, шнуровете Ви да свистят, мухарките Ви да се сгъват под напористостта на силни риби, а сърцата Ви да трептят от силни и радостни емоции. Здраве и щастие и за Вашите семейства. И така - цяла година.
:11:

Празници, празници, празници...... то нЕмаше делници. Само празници. Че и още продължават. И те така чак до откриването, че и след това.
Та за малко разнообразие, врътнах малко мухици тия дни.
Те ви една от тях. Семпла, семпла, та чак материал нЕма по нея. Само две пера от петел. Едно гризли натурално и едно канелено гризли. Конец и кука №14.
Който иска, да я пробва на откриването, но да я върже на по-малка кука - примерно #18. Вчера на ранчото гледах, че летят едни много ситни мушици като за размер #20, че и за #22. Та може да пробвате и на такива размери да я вържете.

Аз съм вързал мухата на #14 за по-топлите месеци.
Изображение

Изображение

Успех. :tup:
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Една многокрака от миналите дни. Болеше ме много главата след Новата година, та чак сега видях колко са й дълги краката и каква съм я свършил. :D
Куката е #14, а си мислех, че вързвам на #20. Толкова малка ми изглеждаше, като я вързвах ..... :lol:

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Аз си продължавам бавничко и славничко да запълвам кутийките с по някое и друго муше. Капка по капка - вир, вир по вир - язовир, язовир по язовир - море, море по море - океан. Тъй и с мухите. Муха по муха - редица, редица по редица - кутийка, кутийка по кутийка - пълни джобове. :D

Едно муше за след 1 февруари. Ако е казал всевишния, ще открия. Ако не - когато може, но аз да съм подготовен.
На #14.
Изображение

Изображение

Изображение
arilus
Мнения: 124
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 20:15
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 220 пъти
получил Браво: 139 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от arilus »

и аз таковата, за след 1 февруари, правя планове, оглеждам се, всяка вечер над картата, опит никакъв, а и дестинациите са ми далече...
ама си мечтая.
55.jpg
55.jpg (44.87 KiB) Преглеждано 660 пъти
Аватар
Драго
Мнения: 752
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 14:16
дал Браво: 620 пъти
получил Браво: 493 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от Драго »

Ами то не са ти много опциите за откриване. И Преслав и Кричим са ти на 2+ часа път но аз бих предпочел мястото където ще срещна повече приятели :tup:
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”