Всички да покажем мухички

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Публикувай отговор
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 300 пъти
получил Браво: 114 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от DOCTORA »

Много сочни мухички! Аз бих ловил двете на тандем 60см една от друга. Голямата първа като атрактор ииндикатор, а малката на края. Така няма да се мъча да виждам малката особенно при вятър. Малката ще е много уловиста!
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

DOCTORA написа: Вто Юли 05, 2022 14:51 Много сочни мухички! Аз бих ловил двете на тандем 60см една от друга. Голямата първа като атрактор ииндикатор, а малката на края. Така няма да се мъча да виждам малката особенно при вятър. Малката ще е много уловиста!
Аз лично използвам малки сухи мушета самостоятелно (по една) и на къси дистанции и при капризни риби. Суха муха използвам в тандем само с нимфа или с удавени мухи и то рядко. Предпочитам, когато ловя на суха муха, да вързвам само една. То когато рибите си искат мухите, втората само ми пречи. Така съм свикнал. А и при две сухи в тандем, втората муха ме разсейва повече, отколкото да ми помага. :D
Иначе, на затворен водоем, при наличие на вятър и за по-голяма дистанция, схемата върши работа.
:11:
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 300 пъти
получил Браво: 114 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от DOCTORA »

Сега научих, че в България наричаме "wеt fly" удавена муха а не мокра муха- много оригинално и точно.
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

DOCTORA написа: Сря Юли 06, 2022 0:47 Сега научих, че в България наричаме "wеt fly" удавена муха а не мокра муха- много оригинално и точно.
Не. Мократа муха (wet fly) е имитация на стадий от развитието на дадено насекомо във водния слой (във водна среда) преди да достигне имаго стадий, т.е. възрастно насекомо.

Удавената муха е имитация на възрастно насекомо, което поради определени обстоятелства е попаднало във водата мъртво или се е удавило. Примерно умряла пчела, умряла оса, умрял скакалец или щурец и т.н. от терестриалните (земните). Развитието на тези насекоми (терестриалните) е извън водата. Всеки стадий от развитието на такива насекоми, или на самото възтастно насекомо, което попадне под водната повърхност / във водата умира, дави се. Удавената муха имитира именно това състояние на възрастното насекомо или негов стадий от развитието му (ларва на оса, яйце на мравка, бял червей, желъдов червей, оса, пчела, щурец като възрастни насекоми), които са умъртвени, удавени. Обикновено, мъртви, те или лежат плътно във водния филм, почти изцяло под повърхността, или бавно потъват. С имитациите на удавени насекоми се търси точно това поведение.

Много често, когато изработваме сухи мухи, поради използване на неподходящи материали или натрупването на много материал по куката, особено материали, пиещи вода, мухата вместо суха, започва да се дави. Или, директно потъва. Всъщност, получава се така, че ние имитираме примерно имаго и искаме то да се държи като суха муха, върху водната повърхност, но получаваме обратния ефект - поведението на удавена, мъртва муха. В този смисъл, всяка имитация на възрастно насекомо, било то терестриъл (със сухоземен стадий на развитие) или майска муха, или ручейник, или водно конче, или комар, имащи воден стадий на развитие, която има поведението на мъртво, удавено насекомо в БГ я наричаме удавена муха.

Та, удавена муха не е мокра муха. :D Много често се бъркат названията.
:tup:
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 300 пъти
получил Браво: 114 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от DOCTORA »

Много ти благодаря за подробното разяснение!
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Привет, младежи.
Доста време не съм влизал и не съм писал. Опитвах се да хвърлям по едно оЧо месечно, да не изоставам от новините, но съдбата ми отвори много проблеми това лято и за капак, преди няколко дни се опитаха да откраднат колата на сина ми. Полиция, дежурство на паркинга, докато я отнесем в сервиз и я приведем в кондиция, че тия бандюги я бяха блокирали отвсякъде. Разбита външна ключалка, за да получат достъп до купето, препрограмиран компютър ( на камерите се виждат как го правят само за 2 мин.), свалени напълно странични стъкла, блокирани, отключени врати, блокирани скорости и блокирана ръчна спирачка, блокиран волан. Не можеше да помръдне от място. Та, все пак - малкия дявол. Ще кацнат. Няма къде да се покрият.......

Та за разтуха, да пусна две скромни, но добри мушета. Пък и темата да мръдне, да живне.
И двете мухи са на куки Даичи 1180, #14.
20221201_183427.jpg
20221201_183427.jpg (77.65 KiB) Преглеждано 847 пъти
20221201_183543.jpg
20221201_183543.jpg (70.49 KiB) Преглеждано 847 пъти
20221201_173549.jpg
20221201_173549.jpg (76.75 KiB) Преглеждано 847 пъти
Ами, толкова за сега.
Идва времето на муховръза, студ и сняг ще ни натисне, но вечер, седнал на муховръзкото местенце, ще завъртам вярно служещото ми менгеменце, за да вържа някое и друго мушенце.

Поздрави и наздраве.
:11:
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Повече от 13 години в кутийките ми присъства една муха, която периодично си вързвам и която често използвам от месец юни до към октомври. Мухата ме е спечелила с лесната си изработка, лесно достъпните и малко на брой материали от които се изработва - паунов фибър в естествен цвят, натурално кафяво перо от петел или кокошка, черен конец, тънка златна или сребърна тел и кука с право рамо, както и с това, че много пъти в годините назад е провокирала апетита на капризните риби тогава, когато другите мухи на са можели да сторят това.

Peacock Soft Hackle (Cock-Y-Bonddu Hackle)

Преди време попаднах на една информация за тази муха и реших да я споделя и тук в темата.

Интересното за тази муха е, че първите сведения за нея датират преди повече от 400 години. Произходът й е някъде от Англия, Уелс и Ирландия. Описвана е в много специализирани мухарски издания както през изминалите столетия, така и в почти всяко от съвременните, което показва, че не е загубила интереса към нея и до наши дни.

Най-ранните сведения за тази муха са открити в Тайните на риболова от Джон Денис и датират от 1613 г.
През 1883 г., Мери Орвис Марбъри от Върмонт пише:
“Cock-Y-Bonddu Hackle е направена като имитация на малък бръмбар, понякога наричан Bracken Clock. Има няколко вида такива бръмбари, едни от които се срещат по листата на крайречните тополи, а други са многобройни върху папратите по брега. Производителите на мухи леко променят размера на мухата и нейния цвят и я наименуват според местността като Marlow Buzz, Shorn Fly, Hazel Fly или Brown Beetle.”

Първоначално Cock-Y-Bonddu е била вързвана на голям размер кука - №8. С течение на времето, използвания спектър от размери на куките се разширява и в днешно време мухата се вързва на размери от най-големия до най-малкия. Използват се и различни цветови варианти, както и различни нови синтетични материали, но класиката си остава пауновото натурално тъмно зелено тяло и кафяв хакъл.

Материали за оригиналната муха:
Кука: Partridge Round Band Blind Eye / size 8
Tag: Fine gold wire
Body: Peacock Hackle – natural, not dyed, over black thread, oval-shaped body
Hackle: Furnace Hackle or brown rooster
Head: red or black thread, coated with lacquer

Аз съм показал вариант на мухата в който съм използвал тънка сребърна тел за бът. Мухата е вързана на кука #12. Други размери, които обичам да използвам са на куки #14 и #16. Мухата я използвам изключително за кефал, независимо, че Cock-Y-Bonddu или още Peacock Soft Hackle е създадена най-вече за риболов на пастърва. Великолепна мокра муха, стояща в горния подповърхностен слой, предизвикваща кефала да й обърне внимание.

Изображение

Изображение

Изображение
arilus
Мнения: 124
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 20:15
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 220 пъти
получил Браво: 139 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от arilus »

здрасти Миро, като я гледам тая хубавица забелязвам известна "крушообразност" на тялото, аз не мога да постигна такъв обем с паунова фибра, като ги напластявам намотките се мачкат една друга и става сравнително тънко. с подложката от тел ли задаваш контура на тялото?
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

arilus написа: Чет Дек 15, 2022 19:56 ........................... забелязвам известна "крушообразност" на тялото, аз не мога да постигна такъв обем с паунова фибра, като ги напластявам намотките се мачкат една друга и става сравнително тънко. с подложката от тел ли задаваш контура на тялото?
Ники, привет.
Не. Няма нито намотана тел под пауновите фибри, нито конец, Формата на мухата се получава в зависимост от това, какви фибри си използвал и най-вече, от коя част на перото си ги взел.

Пауновото перо може условно да го разделиш на три сектора по дължината на стеблото му. Първият сектор (условно) е частта на пауновото око и около 3-4 см. под него. Втората част (или сектор) е средната част на перото, между окото на перото и основата му. И третата част е най-долната 1/3 до основата на перото.

В зависимост от коя част на перото си взел фибър за конкретната муха, се получава и контурът, който искаш да получиш.

В конкретния случай, аз съм използвал два фибъра от средната третина на перото, за която е характерно, че фибрите са с по-дълги и по-гъсти власинки и при навиването на тези фибри около рамото на куката дават по-голям обем. Лично аз съм търсил този ефект за тялото на въпросната муха, защото я използвам за клен основно. В зависимост от това, на какъв размер кука вързвам мухата, използвам и различен брой фибри.

- За мухи на куки с размер №10 и №12 използвам изцяло два броя паунови фибри от горната част на средната област на пауновото перо, които навивам едновременно и плътно един до друг, като внимавам да вървят заедно и да се допират плътно витките една до друга. За тези номера куки предпочитам фибрите да имат по-гъсти и по-дълги власинки.

- За куки с размер №14 и №16 използвам също 2 броя фибри, но фибрите ги вземам от долната част на средния сектор от перото. В тази зона на перото фибрите имат по-къси власинки спрямо власинките на фибрите, стоящи по-близо до първата зона от перото.

- За куки с размер №18 или №20, използвам само по един фибър от най-долната част на пауновото перо ( третия, най-долен сектор на перата, на около 6-7 см. от основата на пауновото перо, където фибрите са по-тънки и с най-къси власинки на фибрите. В този случай, обикновено с един фибър изработвам 2 броя мухи с размер на куката №18 или №20. Но размер №20 вече почти не се и опитвам да вързвам, защото не виждам куката ..... :D

Peacock Soft Hakle (Cock-Y-Bonddu Hackle) мухата в днешно време се вързва в много варианти, които се отличават от първообраза както по начина на оформяне на силуета, така и по използваните материали. Съвременните варианти можеш да откриеш, както с изтънено конусовидно пауново тяло, рибнато със златна или със сребърна тел, така и рибнато с медна тел. Има и варианти с равномерно цилиндрично тяло. Има и варианти, изработени със синтетичен дъбинг, имитация на цвета на пауновите пера.

Оригиналната муха няма нито подложка от тел, нито подлижка от конец под пауновите фибри. Златната или сребърната тел оформя само бъта на куката, до началото на първата навивка от пауновите фибри. След бътовата част от златна и сребърна тел следва навиване на пауновите фибри директо върху тялото на куката. Точно с тях се постига желания контур на тялото, в зависимост от това, какви паунови фибри си използвал (натурални, а не оцветени) и от коя зона на перото си ги взел. В годините назад, муховръзците са добавили металния риб върху навитите паунови фибри. В зависимост от зоната на перото, от която вземаш пауновите фибри, можеш да получиш и желаната конусообразност, цилиндричност или удебелено тяло. С помощта на рибването с метална тел можеш допълнително да засилиш конусовидността на тялото, или да го оставиш без риб, за да се запази цилиндрично и да се получи по-голям обем, а и власинките на пауновия фибър да са по-гъсто наредени.

В показаната по-горе муха, аз съм използвал два фибъра от средната третина на перото, или по-точно от по-горната част на средната третина, където фибрите са с по-гъсти и по-дълги власинки. Гонил съм обем на тялото. Не съм рибвал със сребърната тел. Сребърната тел е навита само в бътовата част. Гледал съм, да не натрупвам много материал по рамото на куката, като с това съм преследвал една единствена цел: да накарам мухата да се държи непосредствено под повърхността на водата и най-близко до повърхността.

Естествено, мухата може да се изработи и по-тежка, като добавиш риб, или дори като направиш подложка от тел под пауновите фибри, но тогава, тя няма да се води непосредствено под повърхността, а ще пропадне по-дълбоко. Варианти много. а и в днешно време - можеш да я срещнеш в какви ли не изпълнения - дори и в нимфови изпълнения.

Както и да я изработиш, в пауновите фибри има някаква магия. Муха, в която има вплетен паунов фибър, винаги работи, винаги дразни рибите. Паунът е един от материалите, който лично аз обожавам за изработването на мухи от всякакъв вид. Към пауновите фибри мога да добавя от естествените материали и фибрите от щраусови пера, имащи аналогична структура, както пауновите, но при щраусовите фибри го няма този вълшебен за рибите лъскав, зеленикав цвят, преливащ в розово - сребрист металик, нещо като холограма. Именно този цвят според мен е един от тригерите в редица мухи, които наричаме успешни. Така си мисля ...... :D :tup:

Пробвай повече мухици с паун. Особено в летните месеци и ранната есен. Независимо от това, дали са нимфи, мокри мухи, удавени мухи или сухи мухи. Сигурен съм, че ще допаднат не само на кефалите....

Поздрави и .... :11:
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

IMG-a018cb5d838dab98d6fb3f685b1eab9f-V.jpg
IMG-a018cb5d838dab98d6fb3f685b1eab9f-V.jpg (285.52 KiB) Преглеждано 637 пъти
arilus
Мнения: 124
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 20:15
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 220 пъти
получил Браво: 139 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от arilus »

весели празници! да сме живи и здрави!
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

jagger1 написа: Сря Фев 16, 2022 14:25 Днес се заиграх набързо с една от любимите ми атракторни мухи - Bivisible Fly, подобно на роял варианта - мухата Renegade. Имитира топка от миджове, носеща се по повърхността както на бързи, така и на бавни води. Ефективна е и при риболов на езера. Вързва се както на малки, така и на големи размери куки. Структурирана е на три сегмента: Преден хакъл, заден хакъл, и среден сегмент, тяло от паунови фибри. При Ренегат мухата, средния дял е оформен като тяло на роял муха (паунов фибър - червен конец - паунов фибър). При Бивизибъл мухата, средния сектор е оформен изцяло от паунови фибри между двата хакъла.
.........................................................................................................................................................
Royal Renegade.
На кука #12.

Изображение

Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Годината се изтърколи бързо и безшумно. Кога беше януари 2022, кога стана 30.12.2022. За мен лично, годината мина много бързо. Ама, каквото, такова. :D

Та покрай всичките други ежедневни тупурдии, за последно преди Новата 2023 година си спретнах няколко мушета от един патерн, който се бори доста успешно през отминалия сезон и ми донесе доста приятни емоции през тази година. Да има и за следващия сезон от сега, че да не страдам от недоимък, когато кацна отново на реката или водоема. :D

На кука #12, познайте каква......... Daiichi 1180 разбира се. аз почти не вързвам на други от доста време. Тази ми е любимата.
Изображение

Изображение

Весели празници на всичкото Мухар и много красиви емоции по водоемите през Новата 2023 година.
Наздраве на всички.
:22:
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от Cougar »

Миро, весели празници и Честита Нова година!

Тази последната муха ми изглежда доста привликателна и подходяща за езерото на което ловя през март - мисля кътфротите ще я харесат много, а може и някой стийлхед да я грабне. Ще се пробвам да видя аз каква ще я направя.

Тука ходих на полу-риболов преди седмица с местен стар риболовец и му погледнах в кутията, след което ме хвана срам че си бях показал моята кутия първи :-( Той ги беше нагласил все едни такива добре направени, без мнго перушина и в хубава алуминева кутия със специални щипки за всяка кука.
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Благодаря, Жельо.
И на теб да ти е честита Новата 2023 година. Много здраве и радост за семейството ти и лично за теб. Да ти е жив и здрав и Чарли, този невероятен твой приятел, с който споделяш всеки твой излет. Пожелавам ти още много красиви и емоционални моменти през новия сезон, много риби и сгънати бланки по реките и водоемите които посещаваш. Бъди здрав и късметлия.
:11:

А колкото до мухата, пробвай, но на по-голяма кука. Мухата се вързва лесно. Материалите, с които аз я вързвам са конец - бял или ръждиво кафяв (като основен конец), опашка и крило - малки снопчета от меки гъши власинки, взети от гръдно перо на бяла домашна гъска, тънка сребърна тел за риб (аз използвам такава на Hends), тяло - конец на Hends - EFFECT #0.08 цвят VP-28 (наситено тъмно оранжево) и за хакел - перо от петел - кафяв или гризли - натурални цветове, не боядисани. Непосредствено зад хакела слагаш една яка от паунов фибър (от опашно перо). Като конец за тялото можеш да използваш и копринен конец с подобен цвят или Floss конец. аз използвам този на Hends, защото е здрав, не е усукан и тялото се получава много добре, а има и лека лъскавина, което ми харесва. Ни и Флос конец или коприна също са добро решение. За твоите риби мисля, че трябват по-големи и по-здрави куки. Куката и нейния размер ще ги прецениш сам. :tup:

Наздраве :11:
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”