Що е то риболов в България?

Общ форум за риболова и хората с люспа в мозъка.
Аватар
toto57
Мнения: 289
Регистриран на: Вто Окт 14, 2008 23:11
Местоположение: Радомир

Що е то риболов в България?

Мнение от toto57 »

Здравейте колеги!

Като подзаглавие на темата ще сложа „Риболова в България - скъп СПОРТ ли е, просто ХОБИ за отмора и развлечение, начин за ПРЕХРАНА, или чиста проба МАРОДЕРСТВО”???

И най-вече, какво ТРЯБВА да бъде, и какво може да се направи, за да останат само първите две определения!

Пускам темата в този подфорум, защото тя е определено за хора с люспа в мозъка!

Идеята за това ми дойде, когато на дъщеря ми в немската гимназия им дадоха да си изберат и разработят тема за прилики и разлики в някоя област в Германия и България.

Тогава се сетих за един случай, когато колега живеещ в Германия се похвали, че най-сетне е уловил 5 кг шаран на мач и той бил страшно вкусен. "Природозащитниците" от форума почти го бяха изяли с парцалите, защо не го е пуснал и по този начин ни излага в чужбина! В крайна сметка се оказа, че поради голямата популация на мирни риби в немските реки и водоеми, тамошните риболовци са били помолени да не ги връщат обратно!?!

Дали би могло да се случи такова нещо и у нас?! Съмнявам се!

И няма как да стане с нашия манталитет!!!

Скъп СПОРТ ли е? Че е скъп скъп е, ама спорт ли е да отидеш на водоем за спортен риболов, където рибата не се плаща и да си прибереш колкото си хванал под предлог, че си си платил? Да не би "гадния" арендатор да забогатее много! Нима като отидеш на фитнес и си платиш, накрая си отнасяш по някоя гиричка! И това го правят хора, които претендират, че за тях риболова е само спорт! Разбира се, не говоря за "талибаните", които само чакат да се пусне риба и да се строят на подходящото място и да изловят всичко за един ден!
Разбира се и повечето арендатори не са стока! Нагледал съм се на "зарибяване" през периода на забраната, с десетки и стотици килограми риба пълна с хайвер, хваната незнайно от къде с мрежи, която се излавя и избива от "талибаните" за един ден! Виждал съм и случай, когато след като цяла нощ местната риба се бие из шавара, на другата сутрин да се изпусне 30 см от нивото на водоема, така че бъдещото поколение да остане на сухо! Да не говорим за почти пълната липса на подрастващи риби по арендованите гьолове, тук изключвам Любо Вичев /Кроки/ ,сигурно има и други като него но са единици, миналото лято в неговия язовир имаше хиляди малки шаранчета, които кълвяха като луди!
Как да повярвам, че риболова е спорт, след като в петък, преди откриването на сезона, само около нас, на Струма, имаше десетки риболовци с болонези, мухарки, директни и дънарки, които не можеха да изчакат няколко часа?

Просто ХОБИ за отмора и развлечение? Че е хоби хоби е, ама каква отмора и развлечение може да има, когато като спреш до някой свободен водоем или река, първата ти работа е да направиш уборка и да събереш 2-3 чувала с отпадъци и след като си направиш лагера на чисто и уютно място, привечер се развихри някаква щура чалга изскочила от багажниците на колите наоколо!

Начин на ПРЕХРАНА? Вярно е, че в условия на криза, много хора изнемогват, просто няма с какво да се хранят! Но също така е вярно, че позволените от Закона 3 кг риба, биха нахранили едно не малко семейство и ако има НОРМАЛНО количество риба по водоемите, не би имало гладни семейства на риболовци, а и не само на тях!
Онзи ден приятел ми разказа за случай на Ростов на Дон. Възрастна жена, минавайки по моста с мрежа с два хляба, изважда парче влакно с плувка и кука, закача парченце от хляба, изважда за 5 минути 2 риби по около 1кг всяка, прибира ги в торбата при хляба и си тръгва! Изводи???

Чиста проба МАРОДЕРСТВО? Лично за мен си е чисто мародерство - Избиването на риба с ток, бомби, хлорна вар, ловенето и с мрежи, голи тройки и други чисто български начини! Дори и улова на огромни количества риба с въдица и продаването и на магазини и правенето на консерви, за мен е мародерство!

А къде е ИАРА? Агенция по рибовъдство и аквакултури!!! Ха Ха, Рибовъдство, та те не си мърдат пръста да следят спазват ли се законовите разпоредби, камо ли да се занимават с рибовъдство!

В общи линии това е положението в нашата мила Родина, поне през моя поглед, но ме боли!

Ще помоля колегите да вземат отношение, да дадат предложения, а тези които имат преки впечатления от Германия и други Нормални държави да споделят каква е тайната на голямата популация на риби в техните водоеми!

Моля и някой правоимащ от форума да пусне анкета „Що е то риболов в България: Спорт, Хоби, Прехрана или мародерство”

Може би стана малко дълго, но според мен има още мнооооого до се сподели по темата!

Поздрави от мен, Радко Томов
Ако разбираш, колко малко време ще си жив и колко дълго ще си умрял, тогава ще си помислиш как да живееш!
владо от зл
Мнения: 30
Регистриран на: Сря Сеп 05, 2007 22:03
Местоположение: някаде по гьоловете

Re: Що е то риболов в България?

Мнение от владо от зл »

Много истина, събрана на едно място и формулирана като ясна мисъл...
За мен лично, риболова е хоби, благодарение на което успявам поне малко да се разтоваря от безбройните безсмислени проблеми, създавани от модерното абсурдистанско общество...или по-скоро се натоварвам с изброените от колегата проблеми, създавни не толкова от лошите намерения на хората, наричани от някои от нас "аборигени" (макар че това си е чиста обида за самите аборигени, които се отнасят с огромно уважение към природата), колкото от факта, че не познават закона и че в час по биология са блеели по лачения задник на малдата даскалица, желаейки да им покаже нагледно някои неща, свързани с учебния материал. Друг проблем, който много хора не осъзнават е, че копувайки риба от местните "рибари", те подпомагат една незаконна дейност, подобна на производството и разпространението на наркотици, от които толково силно искат да предпазят децата си...май нещата колкото се различават, толкова си и приличат, а?
И да- аз бих искал риболова за мен да е начин за изкарване на прехраната ми, я като охрана на някое шведско или финландко езеро, я като рибловен гид в Сибир или Камчатка... но не и като поредния селски олигофрен с пасат, уфимка и 100 метра мрежа.
Аватар
jagger1
Мнения: 3186
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 757 пъти
получил Браво: 1186 пъти

Re: Що е то риболов в България?

Мнение от jagger1 »

Здравейте колеги.
Много добре написано колега. Жалкото е че тази тема ще се прочете само от един малък процент от риболовците в България. А за бракониерите - те дори и да я прочетат, едва ли ще им "светне" лампата в главите. Въпреки това, имаш моите адмирации за темата. Няма да повтарям думите ти, защото си описал всичко доста точно и синтезирано. Искам само да добавя една аритметика за малко размисъл. Сигурен съм, че върху цифрите ще се замислят пак само онези колеги, които така или иначе приемат риболовът като хоби и спорт, а не като ежедневна гастрономия. Да си вземеш риба в рамките на позволеното или да и дариш втори шанс, пускайки я обратно не е грях. Грях е всичко останало - от избиването с ток, през мрежите, та до прибирането на целият улов над нормата.
Законът КАЗВА: "Маломерните обратно ВЕДНАГА !!! (ако искаш после пак да се гордееш с улов), а големите - всеки преценява според закона - или връща (по желание) всичко, или задържа до 2-3 кг (в зависимост от ВИДОВЕТЕ РИБА - по закон !!!), или връща всичката наднормена дребна и задържа трофейния екземпляр, или връща и него обратно (докато все още са живи :D )
Вземете ако искате за едно-две тиганчета мезе, а другото обратно !!!
Малко аритметика само за един водоем ! - без значение кой и къде:
1. 100 рибари на водоема
2. Всеки хваща и задържа не повече от 2 кг. - 3 кг. риба за ден.
3. Това прави 200 кг. - 300 кг. риба (различни видове) за ден-излет.
4. Осем (8) излета в месеца - точка 1 по точка 3 = между 1600 кг и 2400 кг за месец на този водоем или това прави средно между 3200 и 4800 риби по 0,500 кг за месец !!!!!!!!
Направете сами сметка колко се зарибява и колко се вади? Е... НА СЛУКА НА ВСИЧКИ и дано да се замисляме повече, когато слагаме в торбата (разбирай - живарника, чувала, колата) своя улов.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Що е то риболов в България?

Мнение от babydoctor »

Ми...то няма какво повече да се напише...
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
topsoft
Мнения: 409
Регистриран на: Пон Окт 04, 2010 17:30
получил Браво: 1 път

Re: Що е то риболов в България?

Мнение от topsoft »

След като изчетох менението на колегата, в мен отново се зароди една мисъл, която ме мъчи от известно време. Наскоро чух, че се обсъжда възможност да се предоставят водоеми за стопанисане на рибарски здружения, имате ли идея дали и как вървят нещата в тази насока? Питам, защото чета доста мнения на колеги, които зарибяват за своя сметка, борят се според възможностите си с бракониери и т.н. и съм си мислил дали ако обединим услилия в двата форума, няма да успеем да стопанисваме поне 1-2 водоема качествено!
Аватар
Коце
Мнения: 6447
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 20:04
Риболов: и бира чадо!
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Re: Що е то риболов в България?

Мнение от Коце »

Ето на какво попаднах в "съседния форум":
Don4o_62 написа: Изображение
Изображение
Изображение
Колегата Don4o_62, който е пуснал репортажа е с титла "Научен профи риболовец"...
Коментари не са необходими!
Това е лицето на масовият български риболовец-месар, за който е семейно геройство подобно поведение и със сигурност 2 месеца разказва истории в квартала след такава спечелена битка!

п.п. вчера колегите в офиса пак ми се смяха дружно, че съм бил пускал обратно и уклея
Д-р Флекс написа:Jeddi Master Sofianetzo soFidero
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1379 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Що е то риболов в България?

Мнение от Д-р Флекс »

Баце Коце, че това е лицето на "масовия българин" изобщо, ама направо на 100% !!!!
Аватар
hypperion
Мнения: 845
Регистриран на: Пон Окт 15, 2007 22:38
Риболов: 95% на щека
Местоположение: София/НЗ
дал Браво: 111 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Що е то риболов в България?

Мнение от hypperion »

Кофтиии, а акто гледам и язовира ми прилича много на Жребеца..още по -кофтииии. Не че ако е от друг водоем не е кофти. А бе от където и да го погледнеш 'кофти е прекалено слабо казано!'
Понякога тарикатите носят на баламите вода в кошница
mitko77
Мнения: 603
Регистриран на: Пет Сеп 28, 2007 15:24
Местоположение: Sofia

Re: Що е то риболов в България?

Мнение от mitko77 »

Коце, тоя направо е класик :D :D :D
Аватар
Boci
Мнения: 4886
Регистриран на: Вто Фев 21, 2006 22:43
Риболов: Feeder,carp, ICE fishing and spining
Местоположение: Sofia
дал Браво: 261 пъти
получил Браво: 1622 пъти

Re: Що е то риболов в България?

Мнение от Boci »

:lol: :lol: :lol:
2007-2009(15) 2014-2015(16) 2020-2021(10) L(51) L2(25)
2009-2010(25) 2015-2016(11) 2021-2022(16)
2010-2011(14) 2016-2017(23) 2022-2023(1)
2011-2012(19) 2017-2018(11) 2023-2024(3)
2012-2013(17) 2018-2019(16)
2013-2014(14) 2019-2020(10)
Аватар
toto57
Мнения: 289
Регистриран на: Вто Окт 14, 2008 23:11
Местоположение: Радомир

Re: Що е то риболов в България?

Мнение от toto57 »

jagger1 написа:Малко аритметика само за един водоем ! - без значение кой и къде:
1. 100 рибари на водоема
2. Всеки хваща и задържа не повече от 2 кг. - 3 кг. риба за ден.
3. Това прави 200 кг. - 300 кг. риба (различни видове) за ден-излет.
Хубава аритметика Колега,
Но се замислям и за една друга такава:

Същите 100 рибари са платили по 25 лв за годишен билет, т.е. по 2.08 лв на месец
Разделено на 8 излета прави 0.26 лв на ден-излет
Или за разрешените от закона 200-300 кг риби са заплатили цифром и словом 26 лв

Без да съм представител на ИАРА или на заплата там, не ми излиза аритметиката и цената за кг риба 26 лв / 200 кг = 0.13 лв Как се зарибява с 13 ст за кг риба???

Не е ли малко стара тарифата??? Колко се плаща за риболовен билет в нормалните държави!

Аз лично, а и предполагам доста от уважаващите себе си риболовци, бихме отделили по 10 лв месечно, за да упражняваме любимото си хоби!

За риболов без билет 1000 лв глоба!

Голям процент от така наречените "рибари" ще отпаднат автоматично!

Поздрави
Ако разбираш, колко малко време ще си жив и колко дълго ще си умрял, тогава ще си помислиш как да живееш!
Аватар
hypperion
Мнения: 845
Регистриран на: Пон Окт 15, 2007 22:38
Риболов: 95% на щека
Местоположение: София/НЗ
дал Браво: 111 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Що е то риболов в България?

Мнение от hypperion »

toto57 написа:За риболов без билет 1000 лв глоба!
Голям процент от така наречените "рибари" ще отпаднат автоматично!
Ако се сложи и същата глоба за умишлено замърсяване все ми се струва че освен риба ще е и доста по-чисто :idea:
Понякога тарикатите носят на баламите вода в кошница
Аватар
jazzmena
Мнения: 4595
Регистриран на: Пон Апр 03, 2006 14:03
Риболов: Маха и спининг - предимно "Хвани-пусни"
дал Браво: 188 пъти
получил Браво: 272 пъти
Обратна връзка:

Re: Що е то риболов в България?

Мнение от jazzmena »

Поздрави Тото за темата. Това си е болката на повечето от активно пишещите в този форум.

Аритметиките няма да излязат, ако ги смятате така. Много ще е жалко ако парите за зарибяване се формират само от членския внос на риболовците..... Набързо се сещам за още два източника - пари от европейски проекти и програми; пари от глоби и санкции.

"Любителски риболов" и изхранване чрез риболов за мен са дви различни неща....

Цените на билетите..... нямам статистика, но в Англия годишния билет беше 24 паунда за възрастен. В Сърбия е 50 евро..... Разлика има, но не е драстична. Смятате ли, че ако от утре билета стане 100 лева например, нещо ще се промени в картинката? Аз НЕ.

Дискусии за глоби разни..... ми то сега да не би да няма глоби.... Кой ги събира? Мисля, че проблема не е в размера, а в събираемостта.
Аватар
jagger1
Мнения: 3186
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 757 пъти
получил Браво: 1186 пъти

Re: Що е то риболов в България?

Мнение от jagger1 »

Прав си колега и за продължението на моята аритметика, но както казва колегата jazzmena, ако от този момент билетът стане 100 лева (50 евро), нещата пак ще са си същите, а може и да се влошат още. Първо, защото онази част от риболовците, които и сега зорлем плащат по 25 лева, само и само за да могат "законно" да си хвърлят батареите от 4-5 въдици и изобщо не се интересуват от обратното връщане поне на част от уловената риба, просто ще престанат да си купуват билет, но няма да престанат да ловят. Е, да, ще са по-неспокойни, но пак ще си ловят. Ако ти застанеш до мен и си хвърлиш въдичката, както и аз си я хвърлям, коя е гаранцията, че и двамата сме с билети? Аз умишлено спестих продължението на аритметиката, защото както писах в първото си мнение, много малко колеги ще прочетат тази тема (за съжаление). А и тези, които ще я прочетат, убеден съм, те не са заплаха за рибите и популацията им по водоемите. А пък ако все пак я прочете и някой от "месарите", т.е. онези, които не подбират нищо и нищо не връщат, независимо от количеството, те просто най-много да ни благословят и толкова. Нито ще си променят съзнанието, нито ще спрат. И 1000 лева да е билета, мисля, че е по-важен манталитета - да не се мине, да не се прецака, да не си избие парите. А колкото повече са дали, толкова и повече ще прибират. А и увеличението на билета не е решение, защото примерите са много от различни сфери на живота ни. Където се е увеличило, нищо не се е подобрило. Пътните данъци - скочиха, дупките се увеличиха (разбирай рибите намаляха), данък смет се увеличи - боклуците също. Направихме кампания - еднодневка за почистване на водоемите и на София - след семица, отново боклуци. Ще ти дам пример с яз. Г. Диканя: лично аз съм почистил в продължение на две седмици преди откриването един периметър по брега от около 400 метра. Каквото можах да събера - събрах го. С колата - до кофите. Мина откриването. Уж се пазеше чисто :wink: . Днес обиколих малко - ами боклуците от биваците насъбрани на купчинки - къде по храстите, къде по огнищата, къде по кашончета в тревата. По брега - пакети от зхранки, от кукички, празни бутилки, опаковки от вафли, 3 в 1, ... каквото се сетиш. Е, ами тези хора бяха с редовни риболовни билети. И сега се сещам още нещо, като казах редовен билет: Колко риболовци си попълниха билетите от излета на откриването? Колко отбелязаха реалният улов? Много въпроси ми напират в главата, но ще спра до тук.
Само за последно ще кажа: до 1989 г., където и да съм ходил, на който и язовир да съм бил, с много малки изключения не са ме проверявали по време на излет. А на някои излети - по два пъти на ден. Имаше така наречените риболовни надзиратели, които отговаряха за определени участъци от водоема. За всеки участък - надзирател. И нямаше труден терен - лек терен. Говоря и за Доспат, и за Батак, и за Широка поляна, и за Голям Беглик (бивш В. Коларов), и за Искър, и за Извор, и за още редица язовири. За реките беше същото. И се проверяваше и уловът, и дали билетът е попълнен, с колко пръчки се лови. Мен са ме карали дори да си извадя въдицата от водата, за да видят колко куки има вързани в момента. От 1990 г. насам съм бил проверяван само два пъти!
Както се казва - без коментар. Иначе, още веднъж адмирации за темата. Дано повече хора я прочетат и се замислят, че хобито е хоби само, когато се спазват всички правила, без значение от цената на билета. Дори и само редовният, но непопълнен билет и неотчетен в него улов вече си е нарушение, независимо дали рибата е върната или прибрана.
Аватар
toto57
Мнения: 289
Регистриран на: Вто Окт 14, 2008 23:11
Местоположение: Радомир

Re: Що е то риболов в България?

Мнение от toto57 »

И ти си прав колега, но докога ще се оправдаваме с този прословут български манталитет?

Отворих тази тема, не с идеята да дам синтезирано мнение за състоянието на българския начин на риболов и отношението на българина към рибите, а да се натрупат идеи и предложения какво и как трябва да се направи, за да се променят нещата в правилната посока!

Във форумите има регистрирани колеги от всякакви възрасти и професии и повечето от нас, включително и аз, благодарение на същите тези форуми през последните години сме си променили манталитета в правилна посока!

Дори добрия и съвестен риболовец е станал по-добър и по-съвестен!!!

Предлагам тази тема да се направи ВАЖНА, за да се прочете от повече колеги, а не да умре набързо поради липса на мнения!!!

А манталитет се променя и с "Ботуш на врата" или сериозно бъркане в джоба!

Запитвате ли се как така вече всички караме колите си с колани, а не ге слагаме само когато видим полицаи?

В един град хората пристанаха да си изхвърлят боклуците от терасите, когато групички от 3-4 по-яки момчета, разхождайки се между блоковете, им ги връщаха обратно с квитанция за 20 лв глоба и заплахата следващия път глобата да е сто лева и б.й! :D
Ако разбираш, колко малко време ще си жив и колко дълго ще си умрял, тогава ще си помислиш как да живееш!
Публикувай отговор

Обратно към “Рибарска среща”