Тролинг от каяк-предложете модел.

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
Аватар
Владимир
Мнения: 10397
Регистриран на: Чет Апр 13, 2006 11:16
Местоположение: България/София
дал Браво: 106 пъти
получил Браво: 494 пъти

Тролинг от каяк-предложете модел.

Мнение от Владимир »

PMS Tek Kayak
Интересува ме дали от този евтин модел каяк може да се троли успешно и безболезнено.Като цяло само от лодка съм тролил,но ми се иска да пробвам с каяк.Моля колегите пробвали и имали макар и частичен успех от каяк да споделят мнение.


пп.Става дума за тролинг с воблери до 7см. и сравнително слабо съпротивление във водата.
Живота е една безмислена война,накрая всички я губим.
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Re: Тролинг от каяк-предложете модел.

Мнение от RIMOHIT »

Според мен може, но зависи от опита и силата на гребеца.
hobie revolution 13
Аватар
Владимир
Мнения: 10397
Регистриран на: Чет Апр 13, 2006 11:16
Местоположение: България/София
дал Браво: 106 пъти
получил Браво: 494 пъти

Re: Тролинг от каяк-предложете модел.

Мнение от Владимир »

RIMOHIT написа:Според мен може, но зависи от опита и силата на гребеца.
Сила имам,опит нямам,но все си мисля,че да гребеш не е кой знае колко сложно......Няма да се състезавам или греба 10 часа......
Живота е една безмислена война,накрая всички я губим.
Аватар
SELVA
Вносител
Мнения: 1290
Регистриран на: Съб Ное 05, 2005 22:48
Местоположение: София
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 30 пъти
Обратна връзка:

Re: Тролинг от каяк-предложете модел.

Мнение от SELVA »

от всеки каяк може да тролиш, като гребеш по-бавно.
трябват ти 2-3 км/ч, а ПМС-а поддържа 4 км/ч продължително.
При различните посоки на вятъра променяш силата на гребане с 20-на процента.
Ако пръчката е пред теб, е добре да бъде мин. 2.40м
Lago.bg - Надуваеми лодки, електрически двигатели Haswing, оборудване, сонари
fori
Мнения: 3210
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 13:24
дал Браво: 9 пъти
получил Браво: 35 пъти

Re: Тролинг от каяк-предложете модел.

Мнение от fori »

Тишо, не е баш до сила. На мен примерно ми е трудно да греба толква бавно че да мога да троля.
Превърни мозъка в мускули! - девиза на модерният спинингист
gogo26
Мнения: 715
Регистриран на: Сря Дек 10, 2008 9:41
Местоположение: Сливен
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Тролинг от каяк-предложете модел.

Мнение от gogo26 »

Става за тролене,но наистина се иска много бавно гребане,чак ти дотяга 8) За сила изобщо не говорим,а по-скоро за нерви и търпение да шляпаш едвам и да се тътриш :D
Hobie Mirage Outback
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Re: Тролинг от каяк-предложете модел.

Мнение от RIMOHIT »

Силата и опита ги посочих , защото колегата е обелязал :
може да се троли успешно и безболезнено.
:wink:
И нека силата бъде с вас ! :)
hobie revolution 13
Kentavar
Мнения: 4885
Регистриран на: Сря Яну 11, 2006 12:58
Риболов: Спининг предимно, муха, морски...плувка и фидер ама Pro...
Местоположение: Тялом – Destination unknown....Духом - Somewhere I Belong.
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 10 пъти

Re: Тролинг от каяк-предложете модел.

Мнение от Kentavar »

Прави са колегите. Нали си нямам сонар и първите няколко пъти явно съм искал да вдигна предницата с гребане.... Ма то мерлини няма в нашите язовири..... :mrgreen: След което коригирах. За да разбера с каква скорост трябва да се движа, се наложи да погреба в близост до брега.... Оказа се, че съм се "състезавал"..... академично... :lol: След това с правилната скорост верно си е скучно, гребеш баааааавно, та чак можеш да си дремнеш.... А въпросът на Владо е малкооооооо.... все едно, кажете ми с каква кола да ходя на работа.... С всеки каяк може да се троли.... Изборът обаче зависи от много неща......
Цял живот в длан една, длан загребала вода от любимата река...Пролетта с цъфнали дървета, лятото с горещи ноти, есента е с мириса на вечността и зимата с носталгия пропита!

www.starividri.org

Prowler Elite 4.5 Angler

Спининг клуб "Абичи" - кандидат член, Forever majdramuniaci!
Аватар
Владимир
Мнения: 10397
Регистриран на: Чет Апр 13, 2006 11:16
Местоположение: България/София
дал Браво: 106 пъти
получил Браво: 494 пъти

Re: Тролинг от каяк-предложете модел.

Мнение от Владимир »

Kentavar написа:Прави са колегите. Нали си нямам сонар и първите няколко пъти явно съм искал да вдигна предницата с гребане.... Ма то мерлини няма в нашите язовири..... :mrgreen: След което коригирах. За да разбера с каква скорост трябва да се движа, се наложи да погреба в близост до брега.... Оказа се, че съм се "състезавал"..... академично... :lol: След това с правилната скорост верно си е скучно, гребеш баааааавно, та чак можеш да си дремнеш.... А въпросът на Владо е малкооооооо.... все едно, кажете ми с каква кола да ходя на работа.... С всеки каяк може да се троли.... Изборът обаче зависи от много неща......
Примерно :roll:
Живота е една безмислена война,накрая всички я губим.
Kentavar
Мнения: 4885
Регистриран на: Сря Яну 11, 2006 12:58
Риболов: Спининг предимно, муха, морски...плувка и фидер ама Pro...
Местоположение: Тялом – Destination unknown....Духом - Somewhere I Belong.
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 10 пъти

Re: Тролинг от каяк-предложете модел.

Мнение от Kentavar »

Ами зависи от теглото ти, темперамента, финансовата възможност... Зависи за какво точно го искаш този каяк, за тролене, за фитнес, за фотография, за гмуркане..... Ако искаш да покриваш по големи разстояния то по хубаво е каяка да е по дълъг и по бърз, това ако искаш да "разцепиш" на длъж и шир Доспат да речеме. Ако ли ще се вреш в папурите на Богров то по добре с по къса "еднодръвка"... Знаеш какво е тролене. "Забучваш" една въдица зад теб и гребеш бавно. Сега при това положение с един модел каяк примерно ще изразходиш повече енергия за да стигнеш от точка А до точка Б.... С по "бързите" каяци ще стигаш по бързо, но за тролене не ти трябва голяма скорост а обратно... Сам трябва да решиш какъв точно искаш, но първо трябва да видиш на живо и след това да пробваш някоя и друга "лодка"... А и не на последно място трябва да знаеш, колко пари си готов да дадеш за каяк. Имай в предвид и дължината му, как ще го транспортираш и къде ще го съхраняваш.......
Цял живот в длан една, длан загребала вода от любимата река...Пролетта с цъфнали дървета, лятото с горещи ноти, есента е с мириса на вечността и зимата с носталгия пропита!

www.starividri.org

Prowler Elite 4.5 Angler

Спининг клуб "Абичи" - кандидат член, Forever majdramuniaci!
Аватар
Владимир
Мнения: 10397
Регистриран на: Чет Апр 13, 2006 11:16
Местоположение: България/София
дал Браво: 106 пъти
получил Браво: 494 пъти

Re: Тролинг от каяк-предложете модел.

Мнение от Владимир »

Цел-тролинг и фитнес.
Транспортиране-с лек автомобил,отгоре му.
Финанси-1000лв макс.
Съхранение-на терасата или в мазето(в апартамент съм).
Обекти-всеки водоем позволяващ тролинг,дори смятам да се повозя и в Тунджа :oops:


Хубаво е каяка да не е дълъг като лимузина,нямам си гараж да разположение.
Ако не ми допадне как се троли с него,ще го продам и купя по-скъпа лодка с двигател.
Живота е една безмислена война,накрая всички я губим.
fori
Мнения: 3210
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 13:24
дал Браво: 9 пъти
получил Браво: 35 пъти

Re: Тролинг от каяк-предложете модел.

Мнение от fori »

Фитнес с тролене трудно ще направиш :D
Доста от нас ползват каяци над 4 метра. Това ни в мазето имаш как да го вкараш, ни на терасата. Не знам на някой платен паркинг дали няма да стане номера. Също така не е лошо да предвидиш и разни дребни странични разходи от типа на седалка, гребло, дрешки...
Превърни мозъка в мускули! - девиза на модерният спинингист
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Re: Тролинг от каяк-предложете модел.

Мнение от RIMOHIT »

Според мен , при теб е определяща дължината. И все пак помисли за вариант да пробваш преди да купиш .По удачно е от колкото да купиш и след това да продаваш.
Ако при пробата троленето с каяк ти допадне , задължително скови някаква рамка с подобни на каяка габарити и се пробвай да я пренесеш до там , където мислиш да го съхраняваш.
Какво имах в предвид под "опит и сила" . Ами според мен тролинга е свързан със сериозен километраж, и макар и с бавна скорост може доста да се каталяса. Още повече , че троленето , макар и с малки примамки , дебалансира каяка от към праволинейност , която пък за начинаещ каякар с къс каяк винаги е проблемна в началото . Това донякъде се компенсира сис сила ( може би по точно е да се каже издражливост)
Е признавам , че като чух за тролинг веднага в мен изпллуваха едни големи паламудени воблеретки и скорост 8-10-12km/h и може би за това така категорично посочих силата :D Несъмено с по дългите лодки , макар , че са по "бързи " според мен се троли по лесно и може да се обходи много по голям периметър . А ако са и с рул нещата ще придобият вече друго измерение на удоволствието но явно този ти вариант (дълга лодка с рул) отпада.
По принцип имай едно наум , че ще са ти нужни удобни стойки за въдиците .Ако каяка няма , ще трябва да сложиш .
Пак ще кажа. Намери от някъде каяк , помоли някой , вземи под наем и пробвай. Ако ти хареса карането на каяк и гребането , то и тролинга ще ти допадне .Ако ли не , то няма как тролинга от каяк да ти допадне заради самия тролинг.На мен лично тролинга не ми допада , макар , че на язовир почти винаги влача нещо след себе си , но по скоро за да има ...
Поздрави ...
П.с
hobie revolution 13
Аватар
Владимир
Мнения: 10397
Регистриран на: Чет Апр 13, 2006 11:16
Местоположение: България/София
дал Браво: 106 пъти
получил Браво: 494 пъти

Re: Тролинг от каяк-предложете модел.

Мнение от Владимир »

Днес бих 120км за да ида до Лаго Пасарел,преди това поразгледах техния сайт.
Изображение
Още с влизането в магазина,този модел ми грабна окото,но не е за моите цели :?


Изображение
После и този погледнах,разбрах,че момчето което ги внася е с такъв,бил доволен.

Погледнах и един на 3,75м помня,че беше зелен на цвят :) хубава лодка ама 1300лв........
Явно,че ще взимам нещо дълго,но първо ще мина идната седмица през Поморие и при другото момче,да видя в неговия магазин какво има.


пп.Щом Иво може да троли 5 часа,значи не е чак толкова рисково да си взема каяк за тролинг,така мисля аз.
Фори,стига да знаеш какво правиш с камак 2кг ще си направиш фитнес за цялото тяло :wink: С каяка си се правят прекрасни изгарящи тренировки за рамене и трапец!
Живота е една безмислена война,накрая всички я губим.
Kentavar
Мнения: 4885
Регистриран на: Сря Яну 11, 2006 12:58
Риболов: Спининг предимно, муха, морски...плувка и фидер ама Pro...
Местоположение: Тялом – Destination unknown....Духом - Somewhere I Belong.
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 10 пъти

Re: Тролинг от каяк-предложете модел.

Мнение от Kentavar »

Нищо рисково няма в закупуването на каяк Владо. Напротив. Каякаренето е повече от хоби, това е начин на живот, усещане, допир до първичното, усещането на баланса на живота, мястото на човека в него.... Можеш да минеш с каяк там дето с лодка не можеш, можеш да минеш покрай риба, без тя дори да ти обърне внимание. Няма изгорели газове, няма бръмчащ мотор, няма масло във водата.... Разбираш ли ме. Каякаренето е философия.... С лодката е лесно, палиш и даваш газ и отиваш където си искаш и с каквато скорост искаш. Тук не е така. Иска си "хамалогия". Верно, гребах 5 часа, навъртях едно кошле километри, но така искам.... Каякът е доста по несигурен от лодката. Имай в предвид, че постоянно задникът и краката ще са ти мокри. Също така винаги трябва да се оглеждаш за приближаващи бури, защото от това ще зависи животът ти. Ако си на 2 километра на вътре и излезе яка буря, кво правиш.... :idea: За това ти казваме да си наясно какво искаш, за какво го искаш.... Дългата "лодка" си има ред предимства.... Както и късата.... Едно е да ги гледаш, друго е да се качиш в каяка и да "пояздиш" вълните и вятъра.... Иначе троленето от каяк и лодка си има почти всичките допирни точки... Скорост, въдица, макара, корда, примамка, сонар, риба..... Та така... :wink:
Цял живот в длан една, длан загребала вода от любимата река...Пролетта с цъфнали дървета, лятото с горещи ноти, есента е с мириса на вечността и зимата с носталгия пропита!

www.starividri.org

Prowler Elite 4.5 Angler

Спининг клуб "Абичи" - кандидат член, Forever majdramuniaci!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”