Монтажи за мач при вятър и течение

Които си пада по риболова на леко с плувка, да погледне тук и да свери часовника си с другите колеги.
Аватар
outsider
Мнения: 2677
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 185 пъти
получил Браво: 4734 пъти

Монтажи за мач при вятър и течение

Мнение от outsider »

Коце написа:
Д-р Флекс написа:Станко, спора 390-420 е съпоставим с легендарните теми за макарите у спининговия подфорум, тъй че ... С 420 по-лесно замяташ отвъд предела на видимост за антената на ваглера, предполагам, това е основното му предимство :lol:
Между 3,90 и 4,20 има малка разлика, но между 3,90 и 4,50 са си 60 см! Което е от значение и за дистанцията на кастинга.
пичове , дистанцията е най-малкия проблем , и най-малко зависи от дължината на пръчката (мое мнение)- с мач 3.90 с подходящ строй и с правилния ваглер се мята без проблем на разстояние , на което просто не може да се лови риба :lol:
Дължината на мача е решаваща обаче за две неща а именно
- вадене на рибата над разни крайбрежни водорасли , което на някои места е такъв проблем :x , че може да те задължи да минеш направо на боло 6м. ,
и ном.две:
-избор на подвижен или фиксиран ваглер.Мисля че те тук разликата от 30 до 60 см. хич не е за пренебрегване :wink:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1379 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Мач Тубертини или Колмик?

Мнение от Д-р Флекс »

Outsider:
...
Magister dixit! :idea:

Това с пояса водорасли го изпитвам на практика всяко лято примерно на яз. Огняново, където риболова от брега на мач често е на практика безсмислено занимание, понеже две от всеки три риби (в добрия случай) ги губиш при вадене.

А искам да попитам за съвет, предварително извинявайки се, че не е по темата... Казусът: шаранов риболов на мач в изкуствен водоем на дистанция около 20 м, дълбочина около 2 м, течение с постоянна скорост и посока, и променлив вятър. Фиксиран, или не, ваглер е по-доброто решение?
Аватар
outsider
Мнения: 2677
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 185 пъти
получил Браво: 4734 пъти

Re: Мач Тубертини или Колмик?

Мнение от outsider »

Вероятно ще зависи от силата на течението- ако не е много яко , аз бих рискувал с фиксирания монтаж , който позволява ловене на пропадане и по-добра презентация на стръвта (малко тежест - пр. само дропер в близост до куката),както и ловене с много по-лек ваглер- все пак , за подвижен монтаж имаш поне 3 грама на линията , плюс самата плувка
Течението е нещо което се контролира доста успешно при близки дистанции , като посочената в случая - когато се опитваме да ловим далеч , или много далеч става страшно , тъй като всеки метър влакно оттатък двайсетте метра увеличава дрейфа "със страшна сила" :wink:
Като пример , последния ми риболов , оня с платиките , беше на много бавна река- влачех само микровирбела + един дропер Н6 , с плувка 4+1 гр , и примерно отнасянето беше около един метър за 5 минути. При увеличаване на дропера - добавяне на още един такъв , линията се закотвяше мъртво. На 30 метра щеше да я отнася с такава скорост , че риболова щеше да бъде невъзможен.

ПъСъ - ама колко мноооо още ми остава до магистър ако знаеш :lol:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1379 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Мач Тубертини или Колмик?

Мнение от Д-р Флекс »

outsider написа:Вероятно ще зависи от силата на течението- ако не е много яко , аз бих рискувал с фиксирания монтаж , който позволява ловене на пропадане и по-добра презентация на стръвта (малко тежест - пр. само дропер в близост до куката),както и ловене с много по-лек ваглер- все пак , за подвижен монтаж имаш поне 3 грама на линията , плюс самата плувка
Течението е нещо което се контролира доста успешно при близки дистанции , като посочената в случая - когато се опитваме да ловим далеч , или много далеч става страшно , тъй като всеки метър влакно оттатък двайсетте метра увеличава дрейфа "със страшна сила" :wink:
Като пример , последния ми риболов , оня с платиките , беше на много бавна река- влачех само микровирбела + един дропер Н6 , с плувка 4+1 гр , и примерно отнасянето беше около един метър за 5 минути. При увеличаване на дропера - добавяне на още един такъв , линията се закотвяше мъртво. На 30 метра щеше да я отнася с такава скорост , че риболова щеше да бъде невъзможен.

ПъСъ - ама колко мноооо още ми остава до магистър ако знаеш :lol:
Мерси за обясненията. Аз за първи път се сблъсках с подобна ситуация в събота, и бая зор видях, докато фиксирам линията с подвижния ваглер така, че да лежа стабилно на правилната дистанция, и при тези условия да захранвам успешно. И резултатът не закъсня - от всички корс-рибари на водоема, само аз реализирах риба. Но сега си мисля, дали фиксирането нямаше да ми даде допълнителна стабилност срещу вълните+течението...

Колкото до това, кой е Magister, кой не: от моята селска камбанарийка форумци като теб и Корса (и също батковците от Маяк-Тубертини, например) се извисявате като катедралата в Барселона :D Благодаря ви, че още пишете активно тук!
Аватар
Коце
Мнения: 6447
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 20:04
Риболов: и бира чадо!
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Re: Мач Тубертини или Колмик?

Мнение от Коце »

Аз не знам дали ще повторя казаното за закотвянето на линията - при 2 метра дълбочина фиксирай ваглера и сложи един по-дебел допълнителен дропер с който да преутежниш линията, и който да лежи на дъното. Евентуално ше спреш дрейфа или ще го намалиш значително. Това обаче ще рефлектира върху индикацията на кълването, но по-добре влошена отколкото никаква индикация!
Д-р Флекс написа:Jeddi Master Sofianetzo soFidero
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1379 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Мач Тубертини или Колмик?

Мнение от Д-р Флекс »

Коце написа:Аз не знам дали ще повторя казаното за закотвянето на линията - при 2 метра дълбочина фиксирай ваглера и сложи един по-дебел допълнителен дропер с който да преутежниш линията, и който да лежи на дъното. Евентуално ше спреш дрейфа или ще го намалиш значително. Това обаче ще рефлектира върху индикацията на кълването, но по-добре влошена отколкото никаква индикация!
Мдам. Точно така се оказа :D
Аватар
outsider
Мнения: 2677
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 185 пъти
получил Браво: 4734 пъти

Re: Мач Тубертини или Колмик?

Мнение от outsider »

Всъщност , и моля за извинение дето така тотално оспамихме темата :oops: , якия дропер може да се окаже доста полезен - ако той е част от утежнението (няма нужда от преутежняване , Коце) , а повода се скъси до около и под двайсе сантиметра , резултата от всяко поемане на стръвта е много отчетливо повдигане на плувката , тоест индикацията на кълването даже се подобрява.
Това че част от утежняването лежи на дъното , при наличие на течение не влияе на чуствителността на плувката , понеже тези , да речем , два сантиметра , които щръкват над водата при опиране на дропера на дъното , ги потапя натиска на течението върху влакното , и плувката пак стига до работно положение
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
Георги Кръстев
Мнения: 1148
Регистриран на: Пон Май 04, 2009 17:39
Местоположение: Айтос-Бургас
получил Браво: 1 път

Re: Мач Тубертини или Колмик?

Мнение от Георги Кръстев »

Точно по този начин съм ловил бабушки на цонево през януари. Така, че и аз потвърждавам думите на Аутсайдер, чуствителноста си е ок :wink:
outsider написа:Вярно , че на спинингиста макарата му си остава чиста - не ползва подхранка , не пипа риба..
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1379 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Мач Тубертини или Колмик?

Мнение от Д-р Флекс »

якия дропер може да се окаже доста полезен - ако той е част от утежнението, а повода се скъси до около и под двайсе сантиметра , резултата от всяко поемане на стръвта е много отчетливо повдигане на плувката , тоест индикацията на кълването даже се подобрява.
Това че част от утежняването лежи на дъното , при наличие на течение не влияе на чуствителността на плувката , понеже тези , да речем , два сантиметра , които щръкват над водата при опиране на дропера на дъното , ги потапя натиска на течението върху влакното , и плувката пак стига до работно положение
Точно това направих накрая, и точно тогава регистрирах кълванетата! До скъсяването на повода, и утежняването с допълнителен дропер бях като китайска джонка в периферия на тайфун, независимо от опитите да регулирам дълбочината на потапяне с възела :D
Аватар
outsider
Мнения: 2677
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 185 пъти
получил Браво: 4734 пъти

Re: Монтажи за мач при вятър и течение

Мнение от outsider »

Благодарности на Марто за преместването на темата.
Дотук бистрихме дроперите и монтажите при нормални условия на риболов-отнася ни плувката в границите на нормалното , правим леко закотвяне...Рано или късно обаче всеки се е сблъсквал със ситуация в която вятъра , течението , или комбинираната проклетия на двете едновременно :mrgreen: , отнася плувката за секунди. Ако ловим нещо деликатно , като хитри бабушки , да речем , това най-вероятно значи че или е време да се вади фидера, или че риболова е приключил , и можем да псуваме вятъра докато си събираме такъмите. :lol: Ако обаче рибата не е толкова капризна , има начини все пак да намалим дрейфа достатъчно , за да продължим да хващаме риба.
И така , закотвяме с повече тежест на дъното; на състезаниe - с колкото дават , на свободен- до полагане на цялата тежест на дюшемето.Не е много естетско :wink: , ама закотвя поплавъка мрЪтво.При това положение , течението потапя плувката. Ние:
а) сваляме част от утежнението.Колкото трябва , докато спре да потъва

б) Добавяме плаваемост- сменяме антената с дебела , от плаващ материал , или нанизваме в основата на антената топче стиропор , микропореста гума , и т.н.

ц) най малко екстремният , но и най-екзотичен метод , който страшно стряска начинаещите- увеличаваме дълбочината :idea: .Под напора на вятър и течение , влакното от тежестите до плувката си остава изпънато като струна , а течението топи плувката до последните милиметри от антената-няма никакво значение че сме пуснал 50 санти та и метър дори в повече от реалната дълбочина.Нещо което е закотвено на дъното , и е изпънато под ъгъл 45°( преувеличавам , естествено) се топи много трудно.
В абсолютно екстремни условия могат да се комбинират и трите метода.Резултатът изглежда така: :shock:

Изображение


Вторият ваглер отляво надясно е 15+50 гр,цялата тежест се полагаше на дъното , и понеже течението беше като за 15 гр. близалка , даже с всичките добавки върху антената , потъваше- докато не увеличих дълбочината с три(!!!) метра повече от реалната , и започнах да вадя шарковците из под тръстиките на отсрещния бряг.....60-65 метра
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1379 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Монтажи за мач при вятър и течение

Мнение от Д-р Флекс »

Аз използвам мач предимно на платени водоеми, където условията са относително благоприятни - чисти и равни дъна, къси разстояния, дълбочини до 4 м., липсващо или много слабо течение и т.н. - и много рядко изпадам в екстремни ситуации като тази, с която започнахме темата: вятър и течение едновременно (а фидера да е дОма).

Когато все пак се е случвало, отпускането на допълнителна дълбочина и добавянето на дропер-два към утежнението на ваглера (или направо подмяната му с по-тежък) ми е помагало, независимо от притеснението, че ще изглежда "непрофесионално" . Сега разбирам, че притеснението е било излишно :) Досега обаче се притеснявам да увеличавам утежнението, с което "лежа" - смятам, че влошава кълването, и се стремя да го изпозвам като крайна опция. Основателно ли е?
Аватар
Бай Иван
Мнения: 3555
Регистриран на: Нед Сеп 18, 2005 17:47
Риболов: All rounder
Местоположение: НДК
дал Браво: 123 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Монтажи за мач при вятър и течение

Мнение от Бай Иван »

В екстремни условия Аз даже пренареждам цялата линия, смисъл, махам верижката от сачми, които служат за основно и слагам една "гамба", даже две (но не оливетка) ако се налага. Дроперите също търпят промяна. ТакачкА, докторе, въобще не се притеснявай а смело "тургай".

А Outsider-a направо утрепа всички илюзии и мечти с тоя 15+50 :shock: . Мислих, че съм видял достав в мач риболовът, но това, както казва Чо' Коци направо "утрепа коча с лопатата".
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1379 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Монтажи за мач при вятър и течение

Мнение от Д-р Флекс »

Ема той е ловил на реки, съпоставими у нас с Дунава единствено, май :D
Аватар
Бай Иван
Мнения: 3555
Регистриран на: Нед Сеп 18, 2005 17:47
Риболов: All rounder
Местоположение: НДК
дал Браво: 123 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Монтажи за мач при вятър и течение

Мнение от Бай Иван »

Като каза Дунава....не мога да се сетя дали няколко съм ловил на ваглер или слайдер... :?

Някакси до сега съм ходил на такива места където не ми е било нужно и съм си ловил с 6-я мач с до 4-и грамова плувка. Можеби съм пробвал на фиксиран ама.... може и да не съм.. :oops:
Аватар
outsider
Мнения: 2677
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 185 пъти
получил Браво: 4734 пъти

Re: Монтажи за мач при вятър и течение

Мнение от outsider »

Д-р Флекс написа: Досега обаче се притеснявам да увеличавам утежнението, с което "лежа" - смятам, че влошава кълването, и се стремя да го изпозвам като крайна опция. Основателно ли е?
Не езадължително да влошава кълването , всичко зависи от това каква презентация на стръвта предпочита дадената риба в момента- ако правилната презентация е абсолютно неподвижна стръв , лягането на дъното с цялата тежест може да е решението на въпроса-замисли се все пак колко по-груб е монтажа на фидера , а си кълве и хич не и пука.
А Outsider-a направо утрепа всички илюзии и мечти с тоя 15+50 . Мислих, че съм видял достав в мач риболовът, но това, както казва Чо' Коци направо "утрепа коча с лопатата".
ааа , не- тези дето трепаа кочо бяха организаторите на състезанията , които , вместо да разрешат фидера , разрешиха лягането с всичката тежест долу :x , и на кво ли не се нагледахме- стограмови шамандури се мятаха с морски болонези :shock: , а бе , извращения всякакви. На всичко друго не им мигна окото да организират Купата Сенса при същите условия :evil: , та станаха за резил- аз категорично отказах да участвам в тоя цирк , представяш ли си да се падне до мен Yил Pеисън , и да потъна в земята от срам... :oops: :oops: :lol: .После ми расказаха , че същия Райсън ужасен от хвърчащите стограмови тежести помолил някой да му даде каска :lol: - обаче за смях и сеир , на втория ден , в индивидуалното първенство , Жан Деске взел назаем точно такава болонеза- цитирам: " Да видят испанците че и ние можем да ловим като варвари" :lol: , и спечелил състезанието 8)


.....в каталога на Сенса за следващата година се появи болонеза модел Тахо , с тест до сто грама..... :mrgreen:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на леко”