Хищна мида мъчи рибите в яз. “Огоста”

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
Аватар
taurus
Мнения: 848
Регистриран на: Сря Юни 01, 2005 16:56
Местоположение: София/Монтана

Хищна мида мъчи рибите в яз. “Огоста”

Мнение от taurus »

"Хищната мида "Зебра" тормози рибите в яз. "Огоста", като се храни с хайвера им, със зоопланктона и зообентоса, съобщиха от клона на Агенцията по рибарство и аквакултури в Монтана за БТА. Популацията на мекотелото е нараснала рязко през последните месеци и заради нея рибните запаси във втория по големина язовир в страната намаляват. Освен това след появата на "Зебра" повечето от тръбите на за напояване на фирма "Напоителни системи" - Монтана са запушени и не пропускат вода.
Учени от Института по зоологггия на БАН са разработили проект за намаляване на колонията на мидата, който е получил финансиране от фонд на ЕС. Предвижда се през пролетта на тази година язовир "Огоста" да бъде зарибен с черен и бял амур, които се хранят с мекотелото."

каква ли е тази мида? Добре е че ще зарибяват с амури. Дано да пораснат бързо :wink:
Малка, ама риба... :-)
http://www.ribar.eu" target="window.open(this.href);return false;
TRAP
Мнения: 4663
Регистриран на: Пон Мар 14, 2005 23:45
Местоположение: София/Видин/
получил Браво: 1 път

Мнение от TRAP »

После да ме поканиш на един Амурски риболов :wink:
Аз ходя по брега и викам рибката да идва тя при мен сега.
Аватар
taurus
Мнения: 848
Регистриран на: Сря Юни 01, 2005 16:56
Местоположение: София/Монтана

Мнение от taurus »

Нямаш грижи - само да пораснат сладурите :lol:
Малка, ама риба... :-)
http://www.ribar.eu" target="window.open(this.href);return false;
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Хищна мида мъчи рибите в яз. “Огоста”

Мнение от babydoctor »

taurus написа:Предвижда се през пролетта на тази година язовир "Огоста" да бъде зарибен с черен и бял амур, които се хранят с мекотелото."
Амурите рупат водораслите, на които прикрепени живеели мидите, та затова. А иначе и двата вида доколкото си спомням, нарастват по-бързо от шарана.
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
ARK
Мнения: 1304
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:19
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Хищна мида мъчи рибите в яз. “Огоста”

Мнение от ARK »

babydoctor написа:Амурите рупат водораслите, на които прикрепени живеели мидите, та затова.
Черния амур хапва директно миди :wink:
Не ме питайте за имена на водоеми. Не ги знам!!
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Хищна мида мъчи рибите в яз. “Огоста”

Мнение от babydoctor »

ARK написа:Черния амур хапва директно миди :wink:
Верно така беше :oops: - те затова са ги комбинирали. Ма на Огоста най-гадната мида й се вика мрежар :twisted:
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Д-р Дулитъл
Мнения: 2054
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 10:34
Риболов: мързелив
Местоположение: Мизия
дал Браво: 309 пъти
получил Браво: 174 пъти

Мнение от Д-р Дулитъл »

Я,ще чакаме черни амури и в река Огоста.А миди си има доста нагоре по течението,ама не знам колко са хищни :D
Kentavar
Мнения: 4885
Регистриран на: Сря Яну 11, 2006 12:58
Риболов: Спининг предимно, муха, морски...плувка и фидер ама Pro...
Местоположение: Тялом – Destination unknown....Духом - Somewhere I Belong.
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Kentavar »

За мидите,че са хищни не знам.Има ги отдавна но не съм сигурен дали са тези за който говорят колегите.В реката Огоста ги има.Но знам със сигурност,че новопоявилите се охлюви са хищтни.Когато сме за сом или на червей няма значение знаете ли как кълве тази гад.Почуква едно особенно.Наточил си се дърпаш и какво да видиш един гаден охлюв на куката.Кофтито е ,че ако речеш да влезеш в реката да половуваш или да я прекосиш много режат стъпалата.От няколко години ги има.От къде се появиха не знам.Ако ги е имало преди то те са били незабележимо малко.Може ли някой да пусне една снимка на тези миди,да ги видиме що за поредна антирибешка гад се е навъдила. :evil: ПОне да стават за ядене.И некой да каже ,че са деликатес та да видите братята от крайните квартали какви са нинджи.Ще претарашат даже и тръбите на напоителни системи с минимални жертви. :wink:
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Не бе, тия са малки, плюскат бентос-а и хайвера на рибата.
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
Ristich
Мнения: 627
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 15:57
Местоположение: гр. София

Мнение от Ristich »

Здравейте, "симпатягата" е Dreissena polymorpha!
Ето какво пише Здравко Хубенов от Института по Зоология на БАН:
Вида е съобщен за пръв път у нас от р. Дунав (1911г.). По данни от края на 20 век е установена по цялото поречие на Дунав, ез. Сребърна, яз. Огоста и др.......
..........Огромни са проблемите с мидата на Овчарица. Най-вероятно със зарибителен материал е внесена там и ........е стигнала до кенефите вече (това последното си е от мен :) ).
.....Специфичните температурни условия в язовира се оптимални за развитието на този обрастител, който през топлото полугодие достига плътност между 300 000 и 500 000 екз./м2. .......... Задръстват охладителната система, налага се чистене............Изхвърленото количество миди е значително и за изнасянето му се използват камиони. Регистрирани са загуби от няколко милиона лева.
Специалиста казва, че течение със скорост над 0,8 м/s е неблагоприятно за развитието на гадината, така че Кентавъра може да си отдъхне. Да му мисли Нончо......... :wink:
Kentavar
Мнения: 4885
Регистриран на: Сря Яну 11, 2006 12:58
Риболов: Спининг предимно, муха, морски...плувка и фидер ама Pro...
Местоположение: Тялом – Destination unknown....Духом - Somewhere I Belong.
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Kentavar »

Е сега щат не щат ИАРЦИ трябва да зарибяват.Малеееее пари требе да се дават.Дали ще са по предназначение не знам.Голяма гад явно ще да е.Смисъл хем малка ма пак голяма гад.Какви ли не добичета ни тормозят рибата,трудно и е оцеляването и тя като наз българите се бори яко да оцелее.То не са отрови,бомби,тоци,мрежи,корморани,чапли,арендатори - сега и миди.Ужас ви казвам.Па после що е станала толкова умна тази риба,ще стане я виж с колко неща трябва да се бори за да оцелее. :cry: Сега сериозно не,че предишното не беше.Дайте някаква снимка да я видиме таз мръсница.А някой знае ли нещо за тези охлюви по реките,те що за чудо са. :roll:
Аватар
vidalix
Мнения: 1052
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 13:37
Местоположение: София
дал Браво: 1 път

Мнение от vidalix »

Kentavar написа:Дайте някаква снимка да я видиме таз мръсница
Те ти ...
Изображение
Тая краста начесване няма!
Kentavar
Мнения: 4885
Регистриран на: Сря Яну 11, 2006 12:58
Риболов: Спининг предимно, муха, морски...плувка и фидер ама Pro...
Местоположение: Тялом – Destination unknown....Духом - Somewhere I Belong.
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Kentavar »

Позната ми е като шарка.В реката са малко по тъмни до синьо.И са големички.Като си ида на село ще се поразходя да поразгледам.Зная само,че мидите дето ги има в Огоста(реката) водният плъх ги яде.Виждам как ги струпва на брега.Бере си ги и ги хапва на едно място.След това се мести на друго място и пак така.Благодаря за снимката колега.Като си ида ще поразгледам плъхчето какви миди хапва и ще вида дали има от същите или са други.До скоро.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Ristich написа:който през топлото полугодие достига плътност между 300 000 и 500 000 екз./м2.
Бе къв му е размерът на това, бе? :roll:
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
GE6_HUNT
Мнения: 492
Регистриран на: Пон Яну 17, 2005 15:55
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 51 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от GE6_HUNT »

С големина на зърно боб рядко стават по-големи.На яз.Йовковци е заринато с такива мидички на всяко клонче потопено във водата също ги има,ужас направо.И са захванати със яка връзка като морските са накупчени по многo.дано не е истина че ядат хайвера.Най интересното е че едни приятели дето ловят шарани там са ми казвали че като го разпорят и вътре освен мидички нищо друго няма.Така че за едно нещо ви гарантирам-шарана в Огоста няма да остане гладен.
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”