Удавен двигател

Минава, големият кораб минава ...
Аватар
Булти
Мнения: 381
Регистриран на: Вто Май 22, 2007 12:48

Удавен двигател

Мнение от Булти »

Здравейте приятели ! Наскоро ми се случи нещастието да ме обърне вълна в морето . Случая е описан тук, ако някой проявява интерес да чете http://bulti.forumn.net/t11p75-topic" onclick="window.open(this.href);return false; - дано на никой не му се случва :? ...по време на обръщането мотора бе угасен със затворени кран на горивото и капак на резервоара ...някой давил ли е досега мотор от вас ???.... чакам вашите отговори , като съответно ще напиша и аз какво съм предприел и има ли резултат ...
клуб Бъкари - надуваем ветеран
MERLIN 41
Мнения: 112
Регистриран на: Чет Яну 14, 2010 22:33
Риболов: Риболов от лодка- спининг
Местоположение: София

Re: Удавен двигател

Мнение от MERLIN 41 »

Най добре е да се спазват инструкците на производитела
при такав инцидент :!:
Дано няма поражения и да се оправят нещата.
Успех !!!!
mtsankov
Аватар
iogo
Мнения: 981
Регистриран на: Съб Окт 29, 2005 11:31
Местоположение: Троян
дал Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Удавен двигател

Мнение от iogo »

Мисля че не е голяма беля при условие че не е работил.
Една профилактика при майстор сметам че ще реши проблема.
Да се подсуши хубаво, да се третира с WD 40......
xivo
Мнения: 14
Регистриран на: Нед Окт 25, 2009 21:16
Местоположение: София

Re: Удавен двигател

Мнение от xivo »

Аз лично съм давил Yamaha 15hp, която тръгвайки към дъното работеше с обороти малко над празен ход. Преседя на 16м дълбочина в морето около 4 часа. След това още няколко дни преди да стигне до механик. Беше почистена, маслото сменено няколко пъти и пак качена на лодката. Имаше малко проблеми със стартера, който собственоръчно демонтирах и почистих и нищо повече. След това работи доста часове без да показва никакви проблеми повече.
Шморхи
Мнения: 1273
Регистриран на: Сря Сеп 30, 2009 20:58
Риболов: морски
Местоположение: Бургас
получил Браво: 2 пъти

Re: Удавен двигател

Мнение от Шморхи »

Давил съм Сузуки 2.5 к.с. 4Т. Моят не преседя на дъното, но успя да пийне доволно вода. В момента на инцидента работеше на празни обороти. Съответно при обръщането на лодката загасна. Когато изплувах изпод лодката...няма да забравя тази гледка.... Самотно стърчащ винт, наоколо плува оборудване...някакъв абсурден кадър беше. Жалко, че не ми бе до снимки в този момент. Обърнахме пак лодката, както се очаква да бъде, събрахме оборудването от морето и дъното му и потеглихме към брега.
Решихме, че ще се прибираме на гребла, за да не мъчим машинката, но беше августов следобед и морският бриз тепърва излизаше. Маахме с греблата, маахме, па като видях, че ще възседнем един камък, прекръстих се и запалих моторетката. Маслото приличаше на жабуняк, но предпочетох да жертвам мотора пред трима души. Притеснявах се да няма трайни последствия върху механичните части, но после се оказа, че не е така.
Имах съмнения дали ще запали и го чакахме около 30-а минути на слънце да поизсъхне.
На брега вече, го продухахме с компресор където и както можеше(през отвора за свеща, през щеката), сменихме свеща, направихме му няколко промивки с чисто ново масло, забърсахме и почистихме докъдето успяхме да стигнем и...така. Дори не източихме горивото, карахме си с този бензин, с който беше по време на инцидента(което може би е било грешка, но все пак - без последици).
Но нашият запали още в морето(всичко се случи на Змийският остров преди 2 години).
Незнам защо твоят не иска да пали.
След като не е бил запален, няма как да е изкривил биела или нещо подобно...Би трябвало след почистване и промивки да запали без проблем.
piit
Мнения: 1
Регистриран на: Съб Ное 26, 2011 22:58
Риболов: промишлен

Re: Удавен двигател

Мнение от piit »

давил съм мекури 5 коня - основно почистване от кал пясък и др.подсушаване и от по опитни втова отношение до едно денонощие да е запален с цел да се избегне корозия.Нри моя случаи беше престоял във водата около 8 часа.
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Удавен двигател

Мнение от LVitchev »

Тотално разглобяване,продухване,изчаква се да се изсуши а може и да се внесе на топло за да се изпари водата и след смяна на маслото,газ без да се страхуваш от каквото и да е.Скоро ми се откачи евинрудче от лодката карана от едно мое момче.Преседя до на другия ден - близо 12 часа в тинята :idea: :idea: :idea: Всичко описано го направих сам и двигателчето беше запалено малко след като го извадих от водата и почистих :idea: :idea: :idea:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
Аватар
Булти
Мнения: 381
Регистриран на: Вто Май 22, 2007 12:48

Re: Удавен двигател

Мнение от Булти »

....благодаря на всички включили се . Сега да опиша моите патила . :D След като отново бях адекватен , вкарах мотора в банята , свалих му капака и го промих , отвсякъде където можах с вода . После го оставих да изсъхне . След това му смених маслото . После извадих свещта и го завъртях няколко оборота , за да излезе каквото има в цилиндрите - вода или масло . Това е най-важната и първа операция , инак е твърде възможно да се строши мотора от т.н. ВОДЕН УДАР . Оказа се , че за радост вътре няма нищо . Сипах една лъжица моторно масло и пак завъртях няколко пъти - за да се смаже - цилиндъра - пак според инструкциите . После в тях пишеше да се източи горивото от резервоара и да се разглоби и промие карбуратора . Мен обаче ме домързя , пропуснах тази част и почнах опити да го паля . Мотора кюфна веднъж и туй беше ...и добре , че така стана щото ...
Последно промяна от Булти на Пон Ное 28, 2011 11:16, променено общо 1 път.
клуб Бъкари - надуваем ветеран
Аватар
Булти
Мнения: 381
Регистриран на: Вто Май 22, 2007 12:48

Re: Удавен двигател

Мнение от Булти »

...след седмица , след като оцелях от един як конски грип и се престраших да отворя карбуратора се хванах за главата - ми беше пълен с пясък :shock: , дори парче от мидена черупка се бе загнездило между чаркалъците , имаше си доволно морска вода . Баф м...а му и прибой . :lol: . Добре , че не е успяла да запали машинката , инак сичку туй щеше да влезе вътре . Източих бензина от резервоара в едно канче и там потопих и разклащах неколкократно карбуратора . Бях му разглобил долната камера ( с поплавъка ) , но горната не успях - едно винтче яко се заинати :evil: :evil: :evil: ...и до там . Мих , суших и след като сглобих , дръпнах отново въжето - не ще и не ще :twisted: . ...
клуб Бъкари - надуваем ветеран
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Удавен двигател

Мнение от LVitchev »

Булти,не би трябвало да има проблем бе !!! Закарай го на майстор,ще ти го оправи !!!
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
Аватар
Булти
Мнения: 381
Регистриран на: Вто Май 22, 2007 12:48

Re: Удавен двигател

Мнение от Булти »

Когато изплувах изпод лодката...няма да забравя тази гледка.... Самотно стърчащ винт, наоколо плува оборудване...някакъв абсурден кадър беше.
- Шморхи и аз ще я помня дълго тази гледка :x :x :x - не я пожелавам на никого , пак добре , че се е случило при вас през лятото ( доколкото разбрах )
клуб Бъкари - надуваем ветеран
Аватар
zee
Мнения: 729
Регистриран на: Вто Юли 12, 2011 6:55
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Удавен двигател

Мнение от zee »

колега а как стои въпроса с тоците? добра и ярка ли е искрата на свеща?
Аватар
Булти
Мнения: 381
Регистриран на: Вто Май 22, 2007 12:48

Re: Удавен двигател

Мнение от Булти »

....Кроки , бате , трай малку ве , не съм стигнал до най - най драматичния момент ... :D :D :D ...

...тъй , извадихме свещта , рязнах въжето на стартера до възела , за да мога да сваля капака , и инструктирах жената , къде да държи свещта с клещи - до корпуса му . Дърпам и гледаме - искра има да тЪ убий :shock: . Явно проблема бе в карбуратора . И тогава се сетих един номер , дето го прилагах като имах проблеми с карбуратора на УАЗ-ката ми навремето . Разглобих леко джаджите , дето мотора смучи въздух . Намерих една спринцовка и накарах жената да впръсква гориво там - точно преди карбуратора . Аз през туй време взех да дърпам въжето яко . Мотора припали , припали и угасна . На следващия опит се запали отвън , а жената с вик избяга :D :D :D ...
клуб Бъкари - надуваем ветеран
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Удавен двигател

Мнение от LVitchev »

Ми пиши на веднъж бе,да не си ги измисляш тия работи че ги пускаш с по няколко реда в пет поста :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Напиши,пробвах,припали,опитах се и жената да подпаля /явно се опитваш и от нея да се отървеш/ и т.н.Ти на притесни че нещял да ти пали след почистването :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
Аватар
Булти
Мнения: 381
Регистриран на: Вто Май 22, 2007 12:48

Re: Удавен двигател

Мнение от Булти »

...така около десетина опита - припали , припали спре . Но аз съм тъп-п-п и упорит :D . И по едно време , като запали , ши литне :D :D :D . Б-а-а-а-с-и-и-и кефа - отново имам матор . :D :D :D .Правих още няколко проби - угасване и палене отново - проблем никакъв - бачка кът часовник . Сега предполагам , требе да му сменя отново маслото , ако все пак е влязъл някакъв пясък :?:
клуб Бъкари - надуваем ветеран
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”