--Фифелите и сома

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
Аватар
Pike1
Мнения: 1692
Регистриран на: Пет Май 29, 2009 23:28
Местоположение: Ямбол
получил Браво: 11 пъти

--Фифелите и сома

Мнение от Pike1 »

Отварям нова тема защото такава няма и този въпрос е засегнат само повърхностно във форума.Можеби това е едно от големите табута в риболова на сом с кльонк, но се надявам да предизвикам дискусия.От година на година сома става все по подозрителен към вземането на стръвта и ми се иска да подобря техниката си по отношение на фифелите.Ровейки се из чуждестранни форуми останах с впечатление, че това понятие е в голяма степен патент на Българската школа.Помпането с линията, което се използва частично в Руската школа и на запад обикновенно се прилага в случаите когато стръвта не е рибка.
Та да си минем на въпроса.Какви фифели да използваме при риболова на сом с кльонк?
Аз имам идея за един, но ще я споделя ако темата получи развитие :wink:
MEMENTO MORI
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Фифелите и сома

Мнение от LVitchev »

Няма да има развитие естествено,та това е най-критото нещо тук :lol: Трябваше вместо да се напиваме,да заклещим тапета да каже,насилствено.Дано да греша,но мисля че няма да си кажат как го правят и какво точно правят,по време на качването на рибата или в момента в които рибата е до стръвта.На другата среща,ще му направим мечка в тъмното :wink: Дано има някой който да си признае как го прави,аз също се опитвам да правя нещо,но ако го правех правилно,нямаше да съм само с истървани сомове и някакми бебета до 10-11кг :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Фифелите и сома

Мнение от Emo-83 »

Някои продължават да отричат фифелите при улова на сом с кльонк(Славе е традиционалист).Но аз съм от другата страна на барикадата...твърд привърженик на фифела.За да започна неговото използване причина са мнителните риби,които застояват при стръвта без да вземат.
В началото ги правех доста неуспешно.Обикновенно пусках рибата в устата на сома.Няма такава жертва,която да бяга в обратна посока....към хищника.С годините и пробите се научих,че това е грешка.Стръвта се пуска винаги приблизително 2м.над сома.Фифела започва да се прави,когато рибата е близо до стръвта,но е дошла сама.Обикновенно сома слиза отдолу,после се качва отгоре....един вид кръжи си.
Когато говорим за избор на стръв,ние винаги посочваме за добра такава риба,която е по-нервна на куката.Моите любими са: мряната,скобара,морунажа,костура,клена,слънчевката,а шарана пропускам умишлено(нямам сили да му забивам кука зад връта).
Сома кълве и съм ловил доста дори на червеноперка.Проблема при нея,че е нежна риба и при идване на сом се прави на умряла....без да набива,като щура.
Каракудите използваме,защото са най-деянливите риби.С тях винаги имаме стръв на бивака.Освен това неделните риболовци не губят енергия и време за улов на местна стръв.
Панцер извинявай бате....пиша обширно,защото смятам всичко за навързано и се надявам да не прочетеш поредния ми ферман.
Та когато сома дойде на стръвта и не иска да вземе,започвам движения наречени пияната тояга.Отварям кликара на мултито....аванса е свободен за развиване.После хващам въдицата и започвам да я движа имитирайки,че моята риба бяга от сома.И понеже всичко това се развива на различна дълбочина,според нея си представям колко и в каква посока ще се движи стръвта ми.Движенията са ми винаги нагоре и в страни.Един вид обикалям лодката с въдица в ръка,променяйки дълбочината в посока небето,а не към сома.Целта на това упражнение,да предизвикам мнителния сом да убие.
Всички вие сте забелязали как Гепарда,Лъва и другите животни учат малките си на лов.След,като жертвата е в лапите им те са спокойни.Ноооо побегне ли истинктивно се спускат върху нея.Точно така улових 83(стоя ми 5мин. на стръвта)......след него закачих още един големец,който за жалост се откачи.В 4-ри годишния ми мъртав период за форума имах щастието да закача и предизвикам да клъвнат 3 големи риби.Всяка случка е била различна.Но когато се хваля с това постижение зная,че именно заради моята находчивост и мисъл съм предизвикал тези риби да вземат.....малшанса е,че не съм ги уловил.
Та държейки макарата на отворен кликар след атаката на сома,той не усеща напрежение от въдицата.Винаги 1-во удря или стиска стръвта.Усещаш всичко точно,като улов на попчета.При първото стискане на рибата не засичам....даже не трепвам.Следва бавно тръгване към дъното от което чувате как кликара прави зззззззз.Отново не засичам(а са нерви и пот).И когато рибата тръгне рязко надолу го изрезвам бутайки кликара в затворено полужение.Това е моя начин който криех до сега.Правил съм и други фифели,но това е класиката за жива рибка.
Когато стръвта е пиявица например.Тогава се изиска клатене и потрепване с пошипване тип Франко.Но с това според мен само връщаш сома обратно без да да му предизвикаш атаката.
Оловото с октопода и нанизани по тройката червеи или пиявици е най-удачно за фифел.
На запад са започнали да улавят сомовете по този начин,когато са започнали да стват мнителни към кльонка.След показването на рибата в екрана на сонара.Оловото се повдига.Щом скъси дистанцията отново му повдигаме.Това го правим многократно и след,като сме качили рибата близо до повърхноста отпускаме рязко оловото надолу.Тогава предизвикваме изнервения вече сом за атака.Той погонва жертвата и се бодва на куката,която върви след оловото.
На живо мога да обяснявам и разказвам още по-дълго.Стига някой да има интерес за това и да ме е предразположил не дървейки се,като Франко,Мага или Троли.Тия са ми опитни зайчета....бели мишки.Учат баща си как се правят деца.
Аре,ако слушате ще ви разкажа и други интересни неща,но не във форума.Например как за сома може да направите вашата линия практически невидима или да не усеща металите.Ако Мага знае,нека каже сега,а не 5г. след като съм писал че на малки куки кълванетата са 1 към 4-ри спрямо големите.. :wink:
http://s157.photobucket.com/albums/t52/ ... titeuf.mp4" onclick="window.open(this.href);return false;
Последно промяна от Emo-83 на Пет Дек 09, 2011 19:41, променено общо 3 пъти.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
Pike1
Мнения: 1692
Регистриран на: Пет Май 29, 2009 23:28
Местоположение: Ямбол
получил Браво: 11 пъти

Re: Фифелите и сома

Мнение от Pike1 »

Изкефих се яко :!: Емо, благодаря ти за поста :!: :wink: :fish2:
MEMENTO MORI
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Фифелите и сома

Мнение от Emo-83 »

Pike1 написа:Изкефих се яко :!: Емо, благодаря ти за поста :!: :wink: :fish2:
Ачка,когато хванеш някой по едър сом и си го вързал,му пускай различни видове стръв за да видиш как ще реагира стръвта,а не сома.
Забележете също друга подробност.Отиваш на определено място където си ловил предимно на каракуда и то успешно.Сега си пак така,но ги лови колегата който е с костур на въдицата.Всичко това друг път е обратно.Това зависи от моментното състояние на язовира.Ако костура започва да се групира на по-големи стада......кълве предимно на него.Но ако е летния период и се крие по водораслите,взема на люспести риби.
Има една местност на Ивайловград.В един период от време се появяват много мушички.Привечер те започват да падат във водата.Но това става на определени места в по-големи количества.Тогава,уклея и клена пощуряват.....хранят се яко.Но след тях идва чичо скруч и точно в тези места завира от сом.Ето така се правят 26 риби за 8ч.,а не като Троли цял сезон за 11 риби.Толкова хванахме с Иво и Деси само 1-я път на един язовир....че му забравих името. :wink: :D
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Фифелите и сома

Мнение от LVitchev »

:lol: :lol: :lol: Така ми харесваш,само пиши по бавно заради Панца :mrgreen: :lol: :lol: :lol: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
toparlak
Мнения: 166
Регистриран на: Вто Сеп 23, 2008 2:15
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 6 пъти

Re: Фифелите и сома

Мнение от toparlak »

Тази година пробвах фифели с въдицата но без успех.Дали когато го правя с пръта се получава рязко неестествено движение или се вдига някакъв шум не знам.Успех на три пъти имах със съвсем елементарно движение:когато рибата се изравни със стръвта без да местя въдицата хващам влакното между макарата и първия водач и издърпвам 30-40 см-в момента на издърпването сома удря.
slave.stanshev
Мнения: 164
Регистриран на: Пон Сеп 26, 2011 17:07
Риболов: soooom

Re: Фифелите и сома

Мнение от slave.stanshev »

За Искъра фифели не съ нужни,там почти винаги си има вълни,и само си прави фифели,
въпрос..........защо летния сезон на плувка 7-8метра от лодката ударите са тройно повече и без фифели,и ако не се стискаш(като смс за паркинг)а си купиш 10 каракуди,яки здрави,
е сеедно фифелосваш,ама умирам от смех като ви гледам,постоянно се блензите в сонара и а на горе а надолу,май Тарзан пръв почна да ги преследва но след мене(сонар 1998г)но аз съм преценил,че ме мързи и преследването го оставих. :lol: :lol: :lol:
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Фифелите и сома

Мнение от LVitchev »

Славе,преследване не,ама понякога ако сома е долу и не се качва какво правиш ?!?!?! Нали трябва да му пуснеш стървта по близо за да го накараш да удари.Аз все още се притеснявам от тропането ми,това ме притеснява че правя празни удари понякога и като съм още аджамия си мисля че го плаша вместо да го накарам да вземе :lol: :lol: :lol:

Ама и аз ще стана майстор някой ден ха ха ха
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Фифелите и сома

Мнение от Emo-83 »

Тарзан никога не може да е пръв....много е стиснат и си копува нещата след другите, да не се прецака.Все ти е грешно инфото.И за Канибала оня ден ме нервира.Сега пак се сетих за него дето ми бил хванал сома.Това,че турчина ти канджосва и връзва рибите,той ли ти ги лови :!: :roll: Ма нищо чудно,като те знам къф си смотан. :D :D :D
Любо е прав с въпроса си.Е попитай Пацката дето ми ги ловеше на Тича,как при кълвене на 5м. накарах един големец да вземе от 18м.Славе,ти говориш за едно време,кога нямаше значение какво си пуснал под лодката.
Последно промяна от Emo-83 на Пет Дек 09, 2011 20:58, променено общо 1 път.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
slave.stanshev
Мнения: 164
Регистриран на: Пон Сеп 26, 2011 17:07
Риболов: soooom

Re: Фифелите и сома

Мнение от slave.stanshev »

LVitchev написа:Славе,преследване не,ама понякога ако сома е долу и не се качва какво правиш ?!?!?! Нали трябва да му пуснеш стървта по близо за да го накараш да удари.Аз все още се притеснявам от тропането ми,това ме притеснява че правя празни удари понякога и като съм още аджамия си мисля че го плаша вместо да го накарам да вземе :lol: :lol: :lol:

Ама и аз ще стана майстор някой ден ха ха ха
Любе,рекорда ми за бърз и резултатен улов е 10бр,най големия 12кг,от 1ч до 3ч,имах и избегали от лодката(немаше време да се връзват,а и тъмно)клйонкаше другия с мене,пиян на тръба,и го бех учил,предния риболов.
Пускам и аз като вида че не идва ама не робувам на това.
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Фифелите и сома

Мнение от LVitchev »

Тролка,не се крий ами излизай зад храста :lol: :lol: :lol: Кажи как правиш фифелите :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Фифелите и сома

Мнение от LVitchev »

Утре започвам да вадя рибата от моя и ще видите как ще се наснимам ама на масата :lol: :lol: :lol: Хич няма да ги гоня,няма и да кльонкам ха ха ха
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
slave.stanshev
Мнения: 164
Регистриран на: Пон Сеп 26, 2011 17:07
Риболов: soooom

Re: Фифелите и сома

Мнение от slave.stanshev »

LVitchev написа:Тролка,не се крий ами излизай зад храста :lol: :lol: :lol: Кажи как правиш фифелите :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Стратегията за голем сом ми е такава,бинокъл и гледаш,като видиш наведена пръчка на колега,отиваш и го гледаш в очите,90процента искат голема риба а ги е страх,предлагаш
помощ и повечето като видат рибата сами дават пръчката, :lol: :lol: :lol:
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Re: Фифелите и сома

Мнение от boababa »

Емо,точно аз съм човека,който може да те научи да правиш деца и да ловиш без сонар! :wink: Дали фифелите са ефективни СЕГА за успеха при кльонкането,а не преди години може да поспорим! :roll: Ти постояяянно се опираш на миналото и ще патиш от към сомове,щот СЕГА положението е различно и треа да се нагаждаш винаги=веднага,към промените!Като класик в кльонкането,нямам сом уловен с помоща на сонара и съответно фифелите,та ше ви слушкам и чета тихо и мирно! :wink: Ако някой прави фифели без сонар,значи усеща нещата инстинктивно и е достоен за уважение,защото това е ценното в играта! :wink: Не знам Милко Георгиев да е ползвал сонар и фифели за да успее в кльонкането и за това съм му фен!Имал е усет в кльонкането и за това е великан в сомския риболов! :wink:
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”